Alman Ulusal Marşı ve Tayyip Erdoğan
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 26 Ekim 2020, 22:15:35


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Alman Ulusal Marşı ve Tayyip Erdoğan  (Okunma Sayısı 6346 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« : 19 Şubat 2011, 12:43:23 »

ALMAN ULUSAL MARŞI VE TAYYİP ERDOĞAN

"Das Deutschlandlied" olarak geçen Alman ulusal marşını, Almanyalı Türkler Türkçe olarak da seslendirmiş. İlk kez dinledim. Sözleri de şöyle:

“Vatanımız Almanya için, birlik adalet özgürlük
Bu yolda hep ileri, kardeşçe el ele kalp kalbe
Birlik adalet özgürlük, saadetin pençesidir
Serpil saadetin parıltısıyla, serpil anavatan Almanya”

Almanya'daki Almanların bu duruma tepkisinin ne olduğunu bilmiyorum. Eminim olumsuz bakmışlardır. Zira bana biraz ilginç geldi...

Bilenler bilir… Bugün, Almanya'da okunan marş, aslında gerçek marşın sadece üçüncü kıtasından ibarettir. Yani ilk iki kıtası okutulmaz. Marş, Türkçeye çevrilirken de üçüncü, yani okunan kıta çevrilmiş.

"Deutschland über alles" (Almanya her şeyin üstündedir) diye başlayan ilk kıtayı herkes duymuştur. Haydn’in bestelediği bu marş 1922’de yani ortada ne Nazi yönetimi ne de Hitler varken kabul ediliyor.
Marşın ilk okunduğu döneminde üç kıtanın da okunduğu biliniyor. Zira marş, insanlarda o kadar etki bırakıyor ki Adolf Hitler de Kavgam adlı kitabında bu marşın ilk dizesini sloganlaştırıp kullanıyor.

“Almanya her şeyin üstündedir.”

Elbette Hitler yönetimi çöküyor, Hitler intihar ediyor ve Nazi İmparatorluğu “3. Reich” tarihe karışıyor. Çöken ve ikiye bölünen Almanya, geçmişinden kurtulmak için, geçmişini silme yolunu seçiyor ve ilk iş olarak milli marştan başlanıyor.
İlk iki kıta, Nazi dönemini hatırlattığı için Batı Almanya döneminde yasaklanıyor. O dönem Doğu Almanya'da okunup okunmadığını açıkçası bilmiyorum. Herhalde okunmuyordur.

Birleşmeden sonra da yalnızca üçüncü kıtasının okunmasına devam ediliyor. Bugün Almanya’da yaşayan Türkler de üçüncü kıtayı Türkçeye çeviriyorlar.
Yani marş, 3. Reich'ten çok önce yazılmasına rağmen, "Hitler'in sloganı" olarak anılınca ilk iki kıtası makaslanmış. Suçsuz kıtalar, suçlu Hitler’in sloganı olunca kurban ediliyor.


Bütün bunları neden mi yazdım? İnsan milli marş yazarı ve devlet başkanı ikilemesini kendi ülkesinde düşününce aklına sürekli Mehmet Akif'ten alıntı yapan Tayyip Erdoğan ister istemez gelecektir.

İktidarlar kimseye baki kalmaz. Kimsenin de iktidardan indikten sonra nasıl anılacağı kestirilemez. Dün büyük kahraman olarak anılan Kenan Evren’in bugün nasıl anıldığını görüyoruz. Umarım bir gün Almanların yaptığı gibi, sırf Tayyip Erdoğan çokça söz ediyor diye İstiklal Marşımıza dokunmayız. Umarım marşları bile söküp atacak kadar utanacağımız bir geçmişimiz olmaz.

KAĞAN BAHADIR
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ANKARALI GÖKTÜRK
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 2.261


BİR HAKAN GİDER BİN HAKAN GELİR !..


« Yanıtla #1 : 19 Şubat 2011, 17:17:41 »               Umarım Kağan Kandaşım umarım !.. Elbet adamlar kendilerini üstte görecek olsada olmasada !.. Bizim tavrımız bu konularda kesinlik taşımalıdır. Bizim için üstünlük tarihimizle, coğrafyamızla, yaptığımız sayısız eylemle sabittir. Tarih buna tanıktır. Bizler de bunun savındayız ve bu gerçekliktir. Bunu unutan sayısız Türkkana yazıklar olsun !!!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.262 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.