AKP döneminde Kemalizm
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 18 Ocak 2021, 23:32:29


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: AKP döneminde Kemalizm  (Okunma Sayısı 1580 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Budurgan
Turan Çerisi
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 167


Üstünlük Türklüktedir


« : 25 Mayıs 2016, 15:35:38 »

Öncelikle belirtmek isterim ki Kemalizmin macerası geçmişe bakıldığında hep inişli çıkışlı olmuştur. 1938'ten sonra Kemalizmin yükselmesi genel olarak askeri darbelerle veyahut savaş gibi olağanüstü durumlar ile olmuştur. Özellikle Kıbrıs Harekatı bunun en güzel örneğidir. Bu başarılı harekat sonrası Bülent Ecevit ismi daha da sivrilmiş ve Halk Partisinin oylarını yükseltmişti.

AKP dönemine kadar bu inişler ve çıkışlar varlığını sürdürdü. Birbirinden beslenen Kemalizm ve İslamcılık AKP döneminde ise değişti. Kemalizm adeta yerinde saymaya başladı. Esasında İslamcıların başa geçmesi Kemalizm için bir şanstı. Kendine geniş bir propaganda yelpazesi ve beslenebileceği büyük bir kaynak bulmuştu. Lakin öyle olmadı. Halk partisi %25 gibi bir oy oranının ötesine geçemedi ki o da çekirdek oydu. Bu olayın yaşanmasının üç temel sebebi vardı:

1- AKP'nin borçlanma ve dışarıdan getirdiği sıcak para ile yarattığı yapay refah ortamı

2- Seçmenlerde oluşan Deniz Baykal antipatisi

3- Seçim sonrası Kemalizmin yegane temsilcisi haline gelen Halk partisinin içindeki hizipçilik

2002-2010 yılları arasında Deniz Baykal dönemi süresince Kemalizmin yükselememesinin temel sebepleri bunlardır. Deniz Baykal sonrası ise işler daha karışık bir hal aldı. Genel Başkan olan Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte Halk Partisinin politikasında ciddi bir değişim oldu. 2011 Genel seçimlerinin öncesine kadar Ecevit benzeri halkçılığı ön planda tutan Halk partisi yine umduğu başarıyı bulamadı. Bununla birlikte hükumete muhalif olan ve neredeyse 10 yıl boyunca AKP'nin iktidar oluşunu seyir eden halk artık eleştiri oklarını Halk partisine yöneltir olmuştu. Bunu fark eden Halk Partisi çözümü Partinin kimyasını değiştirmekte aradı ve 2011 seçimleri sonrasında işler iyice sarpa sardı. Artık Halk Partisini Kemalizmin yegane temsilcisi olarak görmek tartışmalı bir hale geldi. Öyle ki Halk partisi Pkk ile haşır neşir olup uç sola göz kırpan ve Türklükten rahatsız olan kişileri Milletvekili yaptı. “Ne mutlu Türk'üm diyene” demekten bile rahatsız olan bu kişiler Kemalist olabilir miydi? Bunların partiye tek giriş amacı uç sol ile beraber doğudaki oyları koparmaktı. Hal böyle olunca ortaya bir isimlendirme sorunu çıktı. Halk Partisi artık Kemalist miydi? Yoksa değil miydi? Yoksa Kemalistler sadece Halk Partisinin içindeki belli bir kesim mi olmuştu? Bu sorular zihinleri karıştırırken 2014 yılına gelindiğinde eski uç sol temsilcisi ve Öcalan ile fotoğrafı olan Doğu Perinçek hapisten çıktı. Çıkmasının ardından kendisi Kemalistliğe soyundu ve Vatan Partisi adıyla hakiki Kemalist olan bir sürü eski subayı ikna edip partisine toplamayı başardı. Oran olarak bakıldığında Vatan Partisindeki Kemalist oranı Halk partisinden daha yüksekti. Zaten Perinçek te sürekli bu çizgi üzerinden gidip Halk Partisine yüklendi. 2015 Genel seçimlerinde tablo yine değişmedi ve Halk partisi %25'ler civarında kaldı. Vatan Partisi ise barajı geçemedi.

Bu olayların akabinde vizyonunu kaybeden, amacı sadece AKP’yi devirmek olup gerisini umursamayan Halk partisi bir sürü gayr-ı milli fikirlere malik olan kişileri bünyesinde toplamıştı. Zaman geçtikçe de bir sürü ilginç olay yaşandı. Kimi Milletvekilleri HDP'li vekillerle haşır neşir oldu, kimisi ölen Pkklılar da şehittir dedi,  Hatta Genel başkanları "YPG terör örgütü değildir" bile dedi. En son ise Atatürk'ün resmini indiren bir milletvekili çıktı ve parti içindeki görevliler birbirlerine laf yetiştirir hale geldi. Hal böyle olunca artık Halk Partisinin Kemalist olmadığı, sadece Kemalist bir takım kişileri içinde barındırdığı iyice belli oldu. Çünkü Kemalizmin bir vizyonu vardı. Bu tür hareketlere şiddetle karşı çıkılırdı.

Bundan sonra ise neler olacağı meçhul. Kemalistler ya Halk Partisi içinde azınlık olacak ve başka bir partiye yönelecek yada tekrar parti yönetimini ele geçirip söz sahibi olacaklar. Neler olacağını zaman bize gösterecek.

Budurgan
25.05.2016

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Ozan Beğtüre
Ozan Beğtüre
APTAL OLDUĞUNDAN ATILDI
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 9


Akçura-Gökalp-Atsız


« Yanıtla #1 : 22 Haziran 2016, 02:13:41 »

Kemalist değil Türkçüyüz. Kemalizm denen şey Başbuğumuz Gazi Mustafa Kemal üzerinden bir çıkar gütme davasından başka bir şey değildir. Ama bu sinsi fikriyatın asıl gayesi İsmet İtönücülüktür. Fikri önderimiz Atsız Beğ bu adam ve onun hasta fikrinden çok şey çekmiştir. Günümüzde ise sol Milliyetçilikte de etkilidirler. Atsız ''solcu vatansever olmaz'' der. Yani solda bulup ta kendimize yakın hissedebileceğimiz hemen hemen kimse yoktur. Doğu Perinçek zaten tam bir kahpe evladıdır. Her türlü pkk yancılığı yapıp Atatürkçülük oynar. Taraftarlarının oluşturduğu ''gençlik klübüde'' sayı olarak çok üstün olsa da bir halta yaramaz. Chp gençlik kolları ise sıkı çalışıyor. Para, iş ve kız vaadi ile gençleri yanına davet ediyor. Atatürk'ün ne kadar savaşçı, militarist, milliyetçi olduğunu bilmeden anca laf yaparlar. Ve Atatürk'ün 6 okundan sadece ''laikliği'' görürler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Ozan*Beğtüre
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.107 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.