ADNAN KAHVECİ
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 01 Nisan 2020, 22:41:07


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2 3
  Yazdır  
Gönderen Konu: ADNAN KAHVECİ  (Okunma Sayısı 8269 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
açina
Ziyaretçi
« : 03 Ekim 2011, 19:00:49 »

 ADNAN KAHVECİ

 Bir devlet adamında olması gereken, dürüstlük, geleceği görme, kıvrak zeka ve güncel olayları iyi okuma gibi özellikler kriter olarak alınacaksa, Adnan Kahveci, bu kriterlerin tamamına sahip ender devlet adamlarından biridir.Trabzonda çıkmış, ABD ye kadar uzanmış öğretim yılları. Daha sonra, önce Korkut Özal'ın, sonra Turgut Özal'ın danışmanlığını yapmıştır. Bu süreçte Turgut Özal'ın neredeyse sağ kolu durumuna gelmiştir.
            Adnan Kahveci'nin, Anap döneminde Maliye Bakanlığı gibi bir ülkenin kalbi sayılabilecek bir makamda dürüstlüğü ve taviz vermez politikaları ile yıldızı parlamıştır.Parti içinde liberal kanadın tam övgüsüne mazhar olan Adnan Kahveci, partinin Korkut Özal'a yakın muhafazakar kesiminde ise dışlanmaya varacak bir mesefede olmuştur. Bu dönem içinde o yıllarda teker teker bağımsızlıklarını kazanan Türk  Cumhuriyetleri ile sıkı ilişkiler kurulmasında Adnan Kahveci'nin rolü yadsınamaz derecede büyüktür. Turgut Özal'ın Orta Asya Türk Cumhuriyetlerine bakışı, Amerika'nın bu ülkelere Türkiye'nin aracılığı ile girmesi politikalarına hizmet ise de,(Bunu, Nursultan Nazarbayev de daha sonra doğrulamıştır ve şu sözü söylemiştir: "Türkiye bize,  ya Amerika politikalarını enjekte etmek ya da İslamı yerleştirmek için geldi. Hiç bir zaman Türk olarak gelmedi. Birgün sadece Türk olarak gldiğinde Türk Dünyasının kaderi değişecektir") Adnan Kahveci oralara sadece Türk olarak gitmiştir.

            Ancak, Turgut Özal'ın cumhurbaşkanlığından sonra Anap'ın parlak dönemi bitmeye başladı. Turgut Özal, Anapın başındaki Mesut Yılmazdan memnun değildi ve partisinin Mesut Yılmazla sonunun olmayacağına inanıyor, bu iş için Adnan Kahveciyi düşünüyordu. Adnan Kahveci de bunun bilincindeydi ve kendisine soğuk duran muhafazakar kesimle diyaloglarını geliştirmek için har hafta Ankara- İstanbul arasında adeta mekik dokuyordu.Siyaset ne yazık ki, ülkemizde taviz vermekten geçiyor. Bundan sonraki yazacaklarım tamamen benim kendi düşüncem. Anap'ın başkanlığına oynayan Adnan Kahveci işte tam bu sıralar bir kürt raporu ile ortaya çıktı.O yıllarda ülkemizde palazlanan pkk terörünün bitirilmesi yönünde bir rapordu bu.Adnan Kahveci daha önceleri, Lozan'da açıklığa kavuşturulan azınlık tabirini yeterli görmemiş, kürtlerinde azınlık kapsamında sayılmasını istiyordu. Bu bazı demokrat(!) liberal çevrelerde hoş karşılansa da Adnan Kahveci bir kürdün asla Tük olamayacağı yönündeki düşüncesinden ibarettir. Ancak Kahveci Anap başkanlığına gizli aday olduğu yıllarda birden bir kürt raporu ile ortaya çıktı. Bu raporda  kürt kimliğinin tanınması, Kürtçe nin anadil ve eğitim dili olarak anayasa da yer almasını isteyen bir rapordu bu. Bu rapor ile Turgut Özal'ın ve  partideki muhafazakar kanadın tamamen güvenine layık oldu. Artık önünde bir engel kalmamıştı.

           
            Önce parti başkanlığı, sonra Türkiye Cumhuriyeti'nin en tepesine gidecek yolda her kesimin dsteğini almak için ne yazıkki taviz vermiştir Adnan Kahveci. Bu taviz, Türkiyenin en hassas olduğu kürt sorunu konusunda hemde.

             Ölümü hala sır perdesidir. Kimine göre, Anap'ın başına geçmesini istemeyen çevrelerce, kimine göre hazırladığı kürt raporu yüzünden, kimine göre bir başbakan olarak ileride Türkiyenin kaderini değiştirmesinden korkanlarca suikasta uğradı, kimine göre de sadece bir kaza.

            Sevabıyla, günahıyla Adnan Kahveci bir dönem, Türk siyasi hayatına damgasını vurmuştur.


AÇİNA TAYEÇE

03.10.2011
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Açığma-Kün
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 195« Yanıtla #1 : 03 Ekim 2011, 19:58:57 »

Koskoca maliye bakanı olmuş, amerika gibi bir yerde yıllarca bulunmuş tahsili ve görgüsü yerinde bir adamın otoyolda ters yöne girmesini hiç bir zaman düşünemem.
Asker neden Adnan Kahveciyi veto etmiştir bu da nedenini arayıp bulamadığım bir mevzudur, Adnan kahvecinin sır ölümü hakkında Özal denen gevşeğn parmağı olduğunu düşünüyorum, bu milletin geleceği ile oynamasını çok iyi bilen Özal denen kırma bence Adnan Kahveciyide katlettirerek Türklüğün geleceği ile oynamıştır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
YigitKam
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 03 Ekim 2011, 22:43:29 »

.8.inci Cumhurbaşkanı sayın o......... çocuğu Turgut ÖZAL’ın 1988 yılında, kaleme aldırdığı “La Turquie İn Europe” isimli eserinde şöyle diyor ”
Bizi Türk sayarak dışlıyorsanız bilin ki, bizim Türk denecek bir şeyimiz yoktur, uygarlık adına neyimiz varsa hepsini Yunanlılardan aldık, bizim kültürümüz Yunan kültürüdür, oğlumun adı olan Efe bile, Yunancadır; Bu nedenle, Avrupa Birliğine girmemiz için kültürel engel yoktur.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 03 Ekim 2011, 23:52:34 »

Vay kürtoğlu kürt vay. Senin yunanlilara yamanman şaşılacak bir şey değil. Çünki bir tarihiniz yok. Bir kültürünüz, bir uygarlığınız yok. Çünki adınız kürt.  Şanlı Türk tarihiyle kendinizi bir tutma gafletinie ne zaman düşseniz eliniz boş dönmüştür.  Bir türlü bir kürt tarihi yaratamadığınız için gün gelip Türklere, gün gelip Ermeni döküntülere bazende işte böyle Yunanlılara yamanmaya kalkarsınız. Bütün kürtler aslında çok iyi biliyorki, tarihsiz, kültürsüz, soysuz bir kabileden ileri gitmiyorsunuz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
YigitKam
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 03 Ekim 2011, 23:55:44 »

Şimdi bu piç özalın bu söyleminin nezdinde papatyaları sulasam kızarmısın bana can Bibim?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 04 Ekim 2011, 00:03:04 »

papatyalar çürüyeli çok oldu kameçem. Şimdi onlarin yerini tesettürlü kaktüsler aldı.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
YigitKam
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 04 Ekim 2011, 00:36:39 »

Çürüyen papatyanın kokusu, üstü sarılı gülün al benisi  her zaman ilgimi çekmiştir Bibim, bizim için rakı şarap farketmez hangisi esritirse onu içeriz Gülümseme
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Türk Çerisi
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 796


« Yanıtla #7 : 04 Ekim 2011, 12:12:25 »

Nasıl yunanlıdan almışız yahu? Yunanlı kim ki? ortaçağda tuvaleti bile bilmeyen bir medeniyetin(!) bize vereceği ne vardır ki? Efe isminin yunanlardan geldiğine dair saçmalıkların sağlam bir temeli var mı ki?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Çalış didin ve çalış yıldızlar kapacaksın,
Bir Tanrıya bir de Türklüğe tapacaksın!
YABGU
Türkçü - Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 829


Mustafa Kemalin Askeri , Atsız Atanın Kalemi.


« Yanıtla #8 : 04 Ekim 2011, 13:05:41 »

Ephesus yani Efes ten dolayi sahipleniyor olabilirler ama Efeslilerin pek Efe kimligini tasidiklari soylenemez.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Karagerey
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 1.865« Yanıtla #9 : 04 Ekim 2011, 16:58:10 »

     Adnan Kahveci'nin 1983 yılındaki milletvekili seçimlerine katılması, Milli Güvenlik Konseyi tarafından veto edildi. Kahveci milletvekili olamadı ama seçimi Özal kazandı. Kahveci'yi Bakan yapmak isteyen Özal'ın karşısına yine asker dikildi. Kenan Evren karşı çıkınca bakan olamayan Adnan Kahveci, Özal tarafından Başbakan Danışmanlığına getirildi.
      Askerin ısrarla veto ettiği ve Özal'ın desteklediği Kahveci ilerleyen yıllarda milletvekili oldu ve bakanlık yaptı. Kendi partisi içindeki yolsuzlukları bile ifşa ettiği için hep dışlandı. Milletvekili maaşlarına zam yapılmasını isteyen vekillere, 'aldığımız para fazla bile' diyerek karşı çıktı. (alıntıdır)
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Karagerey Altemur
Sayfa: [1] 2 3
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.074 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.021s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.