Türk Dünyasının Kara Günü; 26 Şubat 1992
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 03 Aralık 2020, 01:04:50


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türk Dünyasının Kara Günü; 26 Şubat 1992  (Okunma Sayısı 2409 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Bögü:Alp
Atsız'ın İzinde
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.974


Döğüşen Türk, oyanan Türk, kalkan Türk!


Site
« : 23 Şubat 2016, 00:28:38 »

Hocalı şehitlerinin âzîz hâtırasına…

Sızlasa da gönüller düşenlerin yasından
Koşar adım gitmeli onların arkasından.
Kahramanlık; içerek acı ölüm tasından
İleriye atılmak ve sonra dönmemektir.
-Hüseyin Nihâl Atsız

Ermenîler, SSCB döneminden beri Karabağ’ı “Büyük Ermenistan” hayâllerinin bir parçası olarak görmektedir. SSCB dağıldıktan sonra bağımsız bir devlete sâhib olan Ermenîler, içinde Hocalı, Şuşa, Laçin, Hocavend, Zengilan, Kelbecer, Agdam, Cevrail, Fuzuli, Kubatlı, Akdere, Hankendi gibi şehirlerin bulunduğu Karabağ’ı Ermenistan’a bağlama mücâdelesine girişmişlerdir. Ermenîlerin Karabağ üzerinde hak iddia etmesinin büyük nedeni 19. Yüzyıl başlarından itibâren Rusya’nın Kafkasya’da izlediği politikalardır. İran ve Anadolu’dan getirilen Ermenîler Karabağ bölgesine yerleştirilmiş, bölgede Ermenî nüfûsu artmış, bu yüzden de Ermenîler burada hak iddia etmeğe başlamıştır. Bu hak iddiası 1988 yılında yânî her iki tarafın SSCB’nin parçası olduğu zamanda savaşa dönüşmüştür. Savaş sürecinde, Rusların desteğini alan Ermenîler hayâllerine ulaşmak adına Karabağ’da yaşayan Türklere türlü işkenceler, katliâmlar yapmıştır. Savaşta Ermenîler tarafından işlenen en büyük suçlardan biri, 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gecede, Hocalı’da gerçekleşmiştir. Rusya’nın en güçlü askerî kanatlarından biri olarak bilinen 366. Askerî birliklerin(*) de Ermenî saflarında katıldığı bu katliâmda, yaşlı, kadın, çocuk, hasta demeden suçsuz ve silâhsız 1300 kişi kalleşçe katledilmiştir.

1991 yılının sonlarına doğru Karabağ’da Türkler üzerinde baskılar arttırılmaya devam etti. Stratejik bölge olmasından dolayı Hocalı kenti, tam anlamıyla Ermenîlerin ‘aç köpekler’ gibi iştahlarını kabartıyordu. Öte yandan artan Ermenî nüfûsu karşısında Azerbaycan Türkleri üstün bir kimlik koruma başarısı gösteriyordu. Bu sebeplerledir ki Hocalı kenti, Ermenîlerin öncelikli hedefi olmuştur.

Ermenîler, Kasım ayından itibâren Hocalı’yı kuşatmağa başladılar. Hocalı’nın dış dünyâyla bağlantılarını kestiler. Kentin elektriği kesildi. Hocalı’ya giden kara yolları ulaşıma kapatıldı. Hocalı’ya yalnızca helikopter gidebiliyorsa da bölgeye giden bir helikopter Ermenîler tarafından düşürülüp yaklaşık olarak 40 kişinin ölmesiyle sonuçlanmıştı. Hocalı, dört taraftan tamâmen kuşatılmıştı. Saldırmak için her şey hazırdı. Öncelikli olarak toplarla şehir bombalandı. Bombalamaya helikopterler de destekte bulundu. Ardından Ermenîler katliâmı yapmak için tanklar eşliğinde şehre girdiler.

Rus destekli Ermenîlerin işgâl ettiği Hocalı’da korkunç anlar yaşandı. İnsanların canlı-canlı kafa derilerini yüzdüler, diri-diri kol ve bacaklarını kestiler. Hâmile kadınların karnını keserek çocuklarını çıkarttılar. Esir alınan insanlar üzerinde tıbbî deneyler uygulandı. Katliâm gecesi Hocalı’da yaklaşık 3000 Azerbaycan Türk’ü vardı. Ahıska Türkleri de oradaydı. Bu katliâm sonucunda 700’ün üzerinde çocuk anne ve babasını kaybetti. Ahıska Türkleri evlerinde yakıldı. Anne karnındaki doğmamış çocuklar süngülerle hunharca katledildi. Gözü dönmüş Ermenî köpekleri, önüne çıkan Türk’ü insanlık dışı yöntemlerle öldürdü. Bilinçsizce sağa sola kaçısan halk ormanlık arâzi içinde Ermenîlerin tuzağına düşüp kurşuna dizildiler. Bir umutla kaçtıkları komşu köylerde de karşılarına Ermenîler çıktı ve onlar da oracıkta kurşuna dizildiler. Esir alınan bâzı Türklere, “Karabağ kimindir?” diye sorduklarında kahraman Azerbaycan halkının “Azerbaycan’ındır!” lafını alıyorlardı. Bunun üzerine onlar da katlediliyordu. Hocalı’da yaşnan bu olayların canlı şâhitlerinin söyledikleri ve basının yayımladığı resimlerde görünenler Ermenîlerin yaptığı operasyonun aslında soykırım amaçlı olduğu açıkça gösteriyor. Târihin gördüğü en büyük katliâmlardan birinin gerçekleştiği Hocalı kentinde ancak 500-600 kişi kurtulabilmiştir.

KATLİÂMA ŞÂHİT OLAN HOCALI HALKININ ANLATTIKLARI (Hepimiz Ermenîyiz diye çığıranlara ithaf.)

Nesibe Aliyeva

Ormandan çıkar çıkmaz Ermeniler ateş açtılar. Kırk kişiydik. 26 kişiyi aralarında, oğlumu ve eşimi öldürdüler. Sekiz yaşındaki Yaver’im ise kurşun yarası aldı.

Ayağından kurşun yarası alan 4 yaşındaki Fuat Gülmedov

Ermeniler beni ayağımdan tabanca ile vurdular.


Hatice Orucova

Sekiz yaşındaydım. Gözümün önünde babamı, annemi, altı yaşındaki kız kardeşimi Ermeniler kurşunlayıp öldürdüler. Bu olayda ben de kurşunlanıp, yaralandım.

Cemil Memedov

Şehre giren tanklar ve zırhlı taşıyıcılar evleri yıkıyor ve insanları eziyordu. Rus askerlerinin arkasından Ermeni silâhlıları geliyordu. Beş yaşındaki torunumu ve 14.000 manat paramı alıp ormana doğru kaçtım. Çocuk gece donmasın diye elbisemi ona sardım. Ama bu fayda etmedi. Karı kazıp çocukla içine girmeyi denedim. Sabahleyin buna çocuğun dayanamayacağını anladım. Nahçivanik’e Ermeni köyüne gittim. Bizi orada silâhlı Ermeniler karşıladı. (…) Ermeni haydutları ayak parmaklarımızın tırnaklarını söktüler. Ermeniler’in arkasında olan zenciler havaya sıçrayıp yüzüme tekme atıyorlardı.
Ve daha birçok şâhidin anlattıkları…

İşte dünyâda insanlık nutukları atan şanlı(!) Ermenî milleti… Kendi yaptıkları katliâmlar güneş gibi ortadayken hâlâ Türkleri soykırım yapmakla suçmaları şüphesiz, yalancılıktır, Türk düşmanlığıdır, nâmussuzluktur. Ki, bu vasıfların hepsi Ermenî kanında mevcuttur. Beri yandan Ermenîlerin sakız gibi ağzından düşürmediği sözde Ermenî soykırımının altında yatan sinsilik; Türkiye’den toprak çalabilmektir. Bunu bilmemek için beyinsiz olmak gerekir.
Târihin gördüğü en büyük katliâmlardan birisi olan Hocalı katliâmında şehit olan Azerbaycan Türklerini saygıyla anıyorum. Âzîz rûhları şâd, mekânları cennet olsun.

Hocalı şehitleri bir gün dirilip bu katliâmı yapanlardan da bu katliâma seyirci kalıp sesini çıkarmayanlardan da hesap soracaktır.
Bozkurtlar gibi…

AYIRGAN

(*) Ruslar ne kadar olaylarla ilgisi olmadığını söylese de, 366. Alayın Ermenîlerin safında savaştığı alaydan kaçan dört Rus askerince doğrulanmıştır.

Özet Kaynakça: Dr. Nazile Abbaslı, “Yüzyılın Soykırımı Hocalı”, Bilge Karınca Yayınevi, 2011; Nâzim Cafersoy, “20. Yılında Hocalı Soykırımı”, Azerbaycan Kültür Dergisi, Nu. 341, Mart-Nisan 2002, s.27-30; S. Kemal Ermetin, Bitmeyen Türk Soykırımı, Töre Yayın Grubu, 2001
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

«Dünyada en büyük iftiharım, Türk yaratıldığımdır!»
Kaan ULAŞ
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 6.294


Madem ki Türküz; o halde Türk gibi yazarız.


« Yanıtla #1 : 24 Şubat 2016, 05:48:23 »

2 gün kaldı...26 Şubat 1992. Unutmayacağız!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ATSIZCA, ATSIZCILIK
Kaan ULAŞ
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 6.294


Madem ki Türküz; o halde Türk gibi yazarız.


« Yanıtla #2 : 13 Şubat 2017, 14:03:05 »

Hocalı, Türkün kerbelasıdır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ATSIZCA, ATSIZCILIK
Kaan ULAŞ
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 6.294


Madem ki Türküz; o halde Türk gibi yazarız.


« Yanıtla #3 : 26 Şubat 2018, 14:05:55 »

Türk soykırımı Hocalı'yı unutmadık.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ATSIZCA, ATSIZCILIK
Kaan ULAŞ
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 6.294


Madem ki Türküz; o halde Türk gibi yazarız.


« Yanıtla #4 : 25 Şubat 2019, 23:36:22 »

Hocalı, Türkün kerbelasıdır.
Hocalı Türkündür.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ATSIZCA, ATSIZCILIK
Kaan ULAŞ
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 6.294


Madem ki Türküz; o halde Türk gibi yazarız.


« Yanıtla #5 : 25 Şubat 2020, 10:01:15 »

Türk Yurdunda "hepimiz ermeniyiz" diyen orospu çocukları Hocal'ı da vahşice öldürürülen Türkler için de, TÜRK olabilirler mi?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ATSIZCA, ATSIZCILIK
Abılay Han
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 294« Yanıtla #6 : 25 Şubat 2020, 13:46:57 »
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Men Türk evladıyam, derin aklım, zekam var,
Ne vahtacan çiynimizde gezecekdir yağılar?
Ne kadar ki, hakimlik var, mahkumluk var, ben varam,
Zülme garşı isyankaram, ezilsem de susmaram!
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.218 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.01s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.