Yaza Doğru: Serinleten Türk Mutfağı Tarifleri.
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 21 Şubat 2020, 12:41:24


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yaza Doğru: Serinleten Türk Mutfağı Tarifleri.  (Okunma Sayısı 12060 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tengiz
Ziyaretçi
« : 04 Haziran 2010, 14:06:25 »

Mevsimin yaza devrildiği şu günlerde aklıma gelen ve benimde denemiş olduğum bir kaç serinletici Türk Mutfağı tarifini burada paylaşmak iyi olacak sanırım, sizlerinde bildiği tarifler varsa paylaşabilirsiniz.  

SOĞUK BUĞDAY ÇORBASI
  
Soğuk buğday çorbası atalarımızdan bizlere kalan son derece sağlıklı ve faydaları olan bir çorba türüdür. Buğdayın içerisinde bulunan diyet lifleri sayesinde buğday çorbası kilo vermek için de etkili bir zayıflatan çorbadır. Soğuk buğday çorbasında haşlanmış yarma buğday ana maddemizdir. Sivas başta olmak üzere Anadoluda bir çok yörede soğuk buğday çorbası yapılıp içilmektedir. Soğuk buğday çorbası besleyici bir gıdadır ve içildiğinde kişiyi tok tutmaktadır.   Soğuk buğday çorbası içildiğinde yazın insanın hararetini düşürür, soğuk ve serin tutar. Aynı zamanda diyet yapmak isteyenler bakımından çok faydalıdır. Kilo vermenizi, zayıflamanızı sağlayacaktır.
 
Malzemeler:
-Yaklaşık 150 gr haşlanmış yarma buğday,
-300 gr yağsız yoğurt, (Normal yoğurtta kullanabilirsiniz pek farketmez)
-3 bardak su.
 İsteğe bağlı katılan malzemeler
-Limon suyu, taze nane, dere otu, nohut, zeytinyağı

#Buğdaylar bir gece önceden suya yumuşamaları için bırakılır, ardından iyice kaynatılır ve haşlanır. Yağsız yoğurt ve limon suyu ile su karıştırılarak koyu ayran hazırlanır, içerisine haşlanmış buğday, azar azar taze nane ve dere otu eklenir. Ayrıca besleyici olması bakımından içerisine haşlanmış nohut ilave ederseniz tok tutar ve öğün atlatmanıza yardımcı olur. Soğuk buğday çorbası pişmeden tüketilen bir yemektir, soğuk olarak tüketilir.

*Kolay olması için çorbanın içine buğdayın dışında başka bir şey katmadan da hazırlayabilirsiniz. Soğuk çorba daha buzdolabından çıktığı anda insana serinlik hissi vermeye başlıyor...Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Köptü Körgen
Köptü Körgen
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 1.416« Yanıtla #1 : 04 Haziran 2010, 14:12:46 »

Sağol andam,eşime deneteyim en kısa zamanda Gülümseme
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Her 3 mayısta bozkurtlar. Kol kol inerler düze... Bu ruh yaşadıkça, elbet bir gün gelecek, bozkurtlar hükmedecek, gece ile gündüze...
ASENA-01
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 700« Yanıtla #2 : 04 Haziran 2010, 22:19:30 »

Buğday Çorbasını; '' Yayla Çorbası'' olarak bizde bilir, yaparız. Aynı zamanda Toros Dağlarından gelen kar ile içine şerbet ekleyip yaptığımız '' Karsambaç ''  benim yazın en sevdiğim şeydir. T.T.K.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BENİ ANCAK TANRI YARGILAR!
Dr.azerkan
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 608« Yanıtla #3 : 05 Haziran 2010, 09:49:15 »

Tengiz gardaşım bu yapılır mı bize ya.Bu Maraş dondurmasının fotoğrafı bile serinletiyor insanı.Çok lezzetli görünüyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türük Oguz begleri, budun eşiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türük budun, ilingin törüngin kim artatı udaçı erti ?

TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR,BOZKURT ÖZGÜRLÜĞÜN SİMGESİDİR!!!
Takiyyeci
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 151


« Yanıtla #4 : 05 Haziran 2010, 09:50:22 »

Çok şeyin mucidi Türkler olduğu gibi Dondurmanın mucidide Türklerdir. Yalnız herşeyimizi çaldıkları gibi Dondurmamızıda çaldılar. Bu konuda en büyük hırsızlar Yunanlılar, İtalyanlar, Araplar ve son zamanlarda Kürtlerdir.

Dondurma, Makarna, Lahmacun'un (Pizza) hırsızları İtalyanlardır.

Başta Döner(Gyros)) ve Baklava olmak üzere her türlü yemegimize Yunanlılar sahip çıkar.

Araplar son zamanlarda Almanya'da Dönerimize Schawarma (okunuşu Şavarma) adını koyarak sahip çıkıyorlar. İlk Scharma adında Döner dükkanlarını 7-8 yıl önce açtılar şimdi Berlin'de yüzlerce oldu ve inatla Schawarma adında ısrar ediyorlar. Ayrıca Araplar başta birçok tatlılarımız olmak üzere birçok yemeğimize sahip çıkarlar.

Millet değil karışık bir topluluk olan Kürtlerde en önemli yiyeceklerimize sahip çıkmaya başladılar. Öz be öz Gaziantep Menşeeli olan etli köfteye Çiğköfte adıyla sahip çıkıp Türkücüleri sayesinde tanıttılar. Gaziantep'e gelip lokantalarda çalışanları çok şeyi öğrenip memleketlerine götürürler. Çiğköfteninde şimdilik sadece erkeklerin yaptığına sahip çıktılar. Birde kadınların yaptığı var onu halen bilmezler. 30 çeşit köftemiz vardır. Kebaplarımızada yavaş yavaş sahip çıkıyorlar. Son yıllarda bir Urfa kebabı çıktı. Bizim Kıyma kebabıdır. Biz onlarca çeşit kebabımıza ayrıca Gaziantep kıyma kebabı, Gaziantep tike (kuşbaşı) kebabı, Gaziantep Cartlak kebabı, Gaziantep baazaltı(boğazaltı) kebabı deme geregi duymadık zaten kebabın kökeni Gaziantep'tir. Çoğu aynen Doğu Türkistan'da Uygurlular tarafındanda aynı adla yapılır ve özbe öz Türktür. Şehir adıyla sunulan kebapların hepsi sahtedir ve sonradan çıkmıştır. Birde komşu şehirlerin Gaziantep'e yakın yerlerinde bilinir. Mesela Urfa'nın Gaziantep'e yakın yerlerinde daha hiçbir yerde bilinmeyen çok yaygın köftemiz yağlı köfte bile yapılır. Salça yaygındır. Ama git Urfa'nın doğu taraflarına ve daha doğu kentlere. Diyarbakır, Şırnak, Hakkari veya Kuzey Irak bilmezler. Kebabı dünyanın her tarafında bilinen ızgara şeklinde tanırlar. İlerde Baklavamıza, Kadayıfımıza, Burmalı kadayıfımıza herşeyimize sahip çıkarlar. Berlin'de Dönercilik, Lokantacılık son yıllarda yavaş yavaş Kürtlerin eline geçiyor. Eskiden böyle değildi. Levhalarında halen Türk yiyecekleri diye yazılı ama birgün Araplar gibi Kürt yiyecekleri Levhaları bir bir çıkıp çoğalacak. Seneler önceydi. Bir Dönerci gördüm. Levhasında Kurdische Spezialitäten yazıyordu Türkische Spezialitäten yazması gerekir. Yanıma teşkilattan arkadaşları aldım içeri girdik. Sahibine göster bakalım neymiş Kürt yiyecekleri dedim. Adam karşısında bu kadar sarkık bıyıklıyı görünce kıpkırmızı oldu. Kısa bir süre sonra orası kapandı. Benzer şeyi Schawarma yazan bir Arap Dönercisinede yaptım. Girip Döner istedim anlamamazlıktan geldi. Schawarma dememi bekledi. Kızıp çıktım.

Bizler kendimize ait şeylere sahip çıkamıyoruz. Hatta aslı bizde olmasına rağmen yabancı olan sahtesinin adını koyuyoruz. Almanya'daTürkische Pizza diye Lahmacun satıyoruz(gerçi gerçek Gaziantep Lahmacununa hiç rastlamadım sadece evde kendimiz yaparız). Halbuki Pizza Çörek çeşitlerimizden biri olan Lahmacunun sahtesidir benzetilmeye çalışılmışıdır. Gerçi Lahmacun kelimeside köken olarak Türkçe değildir ama başka dillerdede karşılığı yoktur. Konya'da Etli ekmek diye birşey çıkmış. Lahmacun'a benzetilmiş. Tadının Lahmacunla(Gaziantep'teki esas Lahmacundan bahsediyorum yemeyenler bilmez) bir ilgisi yoktur. Ama Konyalı kandaşlarımı kutluyorum. Hiç olmazsa Öz Türkçe isim koymuşlar. Urfalılar gibi Lahmacun deyip kendilerine güldürmemişler. Etli Ekmek diyorlar. Ben yedim hoşuma gitti. Keşke bizim Gaziantep'tede zamanında Lahmacun yerine Etli Ekmek adı konsaydı. Yabancı isimlere her alanda hayranlık duyarız. Çoğuda Yunancadır. Leblebici Smyrna(İzmir) Leblebicisi koymuş. Yarın Konstantinopolis Leblebicileri türer. Pegasus Hava Yolları. Asla binmem vede telefon ve E-Maille bunu bildirdim. Halikarnas Lokantası. Metropol(Yunanca Şehir) EF EM.Yarın Dönerimize İskender Kebabımızada Gyros deriz.

Bunları daha etraflı ve benzer şekillerde değişik yerlerde ve ortamlarda hep dile getirdim. Kısaca buradada değinme ihtiyacı hissettim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 05 Haziran 2010, 11:52:07 »

Çok değişik ve Güzel bir konu,Otağda bu gibi konuların açılması içinde bulunduğumuz şu karanlık günlerde en azından bir nebzede olsa sıyrılmak açısından cankurtaran simidi gibi geliyor.Paylaşımın için sağol kandaşım Tengiz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ASENA-01
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 700« Yanıtla #6 : 05 Haziran 2010, 13:22:58 »

Tengiz Irktaşım siz Kahramanmaraş Dondurmasını evde yapıp; tabakta görüldüğü hale getirebildiniz mi? Ben bunun ev şartlarında olacağını düşünmüyorum.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BENİ ANCAK TANRI YARGILAR!
ASENA-01
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 700« Yanıtla #7 : 05 Haziran 2010, 17:14:10 »

Tengiz kandaşım verdiğin bilgi için sağol. Ben kendi adıma mutfak işlerinden nefret ederim. Türk yemekleri ve tatlılarını tüketmek daha çok ilgimi çekiyor.Gülümseme
Lakin yemek kültürümüzü öğrendiğim heyecanlı dönemlerde ki anne baskısı da vardı, bir yemek kitabından dondurma denemiştim.
Gerçi o tarifte 10 yumurta vardı. Annem demediğini bırakmamıştı ama dondurma olmuştu. Gülümseme
Lakin senin tarifinin önemi benim açıdan çok büyük. Bulunduğum yerdeki etnisitelerin para kazanmaması için evde yapmam çok daha iyi olacaktır. T.T.K.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BENİ ANCAK TANRI YARGILAR!
ASENA-01
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 700« Yanıtla #8 : 05 Haziran 2010, 17:20:46 »

Tengiz kandaşım bu süt kreması denilen; satılan adı ile krem şanti midir? Annem yapacak, tarifi deftere geçirirken o sordu.T.T.K.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BENİ ANCAK TANRI YARGILAR!
ASENA-01
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 700« Yanıtla #9 : 05 Haziran 2010, 17:39:15 »

Tamam, anladım. İlk fırsatta deneyip; lezzetini yazarım buraya.T.T.K.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BENİ ANCAK TANRI YARGILAR!
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.078 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.027s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.