Türk Kadınlarının Takıları
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 28 Şubat 2020, 18:47:35


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2 3
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türk Kadınlarının Takıları  (Okunma Sayısı 20319 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tengiz
Ziyaretçi
« : 28 Mayıs 2011, 19:58:18 »

YAKUT (SAKA) TÜRKLERİ TAKILARI
Eski çağlarda Yakut Türklerinin kadınları, gümüş süsler takmaya çok düşkünlerdi. Gümüş o zamanlarda takı konusunda en güvenilen değerli metaldi. Gümüş takılar güzelliğin ve toplumdaki konumun en güzel temsilcilerinden biriydi. Sonraki dönemlerde ise, altın daha çok tutulmaya ve kadın takılarında kullanılmaya başlandı. Günümüzde ise Yakut takıları oldukça sevilmeye ve çeşitli geleneksel kutlamalarda (örneğin gece ile gündüzün eşitlendiği zamanlarda) takılmayı sürdürmektedirler. Aşağıdaki takı resimler Yakut devlet müzesinde bulunan asıllarından birebir örnek alınarak üretilmiş takılardır.

*Yakut Türklerinin Takılarında neden kanatlı atlar ve su kuşları göze çarpmaktadır?
Bu sorunun yanıtı aşağıdaki alıntıda gizlidir;
---
Abdulkadir İnan, Şamanizm adlı eserinde Ayzıt hakkında şu bilgileri verir (Abdülkadir İnan'ın anlatımından Yakutlar'ın inancında birden çok Ayzıt olduğu anlaşılır): "Ayısıt yaratıcı, bereket ve refah sağlayıcı dişi ruhların zümresine denir. Bunlardan kimileri kadınları ve çocukları, kimileri de dişi hayvanları ve hayvan yavrularını korurlar. Ayısıtlar, dağınık halde bulunan hayat unsurlarını birleştirir ve kut yaparlar. Bu kut denilen nesneyi ana karnındaki çocuğa üfleyip ona can verirler. Gebe kadınlar daima bu ruhların himayesinde bulunurlar. Kuğu kuşları Ayısıtlar'ın timsali sayıldığı için bu kuşlara dokunulmaz. Yakutlar'ın inanışlarına göre Ayısıtlar, gökten gümüş tüylü ak bir kısrak suretinde inerler.
---
Bu bilgiler ışığında takılarda görülen kuş ve at figürlerinin önemi ortaya çıkmaktadır. Dişiliğin getirdiği koruyuculuk isteğinin etkisi olduğunu söyleyebiliriz.


(Takıların özellikleri üzerine daha çok ayrıntı bulamadım, ileride bilgi edinebilirsem buraya ekleme yapacağım)...

RESİMLER SAYFA ONARIMI NEDENİ İLE BİR SÜRELİĞİNE GÖZÜKMEYECEKTİR.


TÜRKMEN TAKILARI
(İçerik Düzenleme: Tengiz)


Türkmen takıları, ince bir zerafet sahip olup sırlarla doludur. Çok eski bir tarihe sahip olup Türkmen kültürünün en önemli öğelerinden biridir. Geçmişten günümüze gelen altın ve gümüş işlemeli Türkmen takılarının her biri bir başyapıt niteliğindedir.

Değerli taşların yerleştirilme tarzı, geometrik şekli ve verilen biçim, onlara bakanlarda hayranlık ve takdir hissi oluşturmaktadır. Türkmen el sanatları Türkmen kültürünün diğer milletlerin kültürlerinden olan farklılığın en belirleyici unsurudur.

Türkmen takı yapım sanatı sadece kadınları süsleyen bir öğe olmayıp onları şeytanın gözünden ve hastalıklardan koruyan farklı ve sihirli bir anlamı da vardır.

Çalıştıkları taşların özelliklerini bilmemekle beraber, geçmişteki takı yapım ustaları taşların insan sağlığına yararlı etkileri olduğuna inanıyorlardı ve ürettikleri takıları satın alanlara, takının sihirli güçlerini ve onlar mutluluk, ümit ve dayanım vereceğini anlatıyorlardı. Bu nedenle bu takılar türkmen kadınlarına manevi bir güç veriyordu.

Türkmen ustaları sanatlarını yıllar boyunca unutmamış ve tam tersine daha da geliştirmiş ve kendilerini de geçen öğrenciler yetiştirmişlerdir.

Eski ustalar öğrencilerine büyük bir iş gücü emeği harcamışlar ve sabırla daha da güzel işler yapmışlardır. Bu nedenle günümüzde hala ustaların yaptığı işler ilgi çekmeye ve etkileyici olmaya devam etmektedir.

Türkmen takıları eski savaşçıların teçhizatlarını da aklımıza getirmektedir.

Gümüş Kupba , kubbe şeklindedir, Çekkelik-in gümüş askıları yüze kadar gelmekte ve Yeginlik arka boyundaki askılardır. Bu takılar bize askeri elbiseleri hatırlatmaktadır. Geniş bir göğüs süsü olan Gulyaka, Dagdan ve Bukuv askerlerin eski göğüs korumalarını anımsatmaktadır. Bu örnekler tarihi kadın savaşçıların Türkmen bölgelerinde yaşamış olabileceğini göstermektedir. Ayrıca Türkmen kadınlarının eşlerine düşmanlarla savaşta yardım ettikleri de söylenmektedir. Başa takılan örme sepet şeklindeki takının adı Börik tir.(Börk ten geliyor olmalı). Manlayık, kare şeklindeki gümüş takıya yine gümüş zincirlerin eklenmesiyle oluşmuştur. Uzun gümüş zincirlerin birbirine eklenerek baştan aşağı sarkıtılmasıyla oluşan takının adı da Şinşile dir bu takı İldergiç olarak ta söylenir. Başa takılan, çok geniş ve eğrilmiş tek parça metalden oluşan takının adı da Eğme dir. Bu parçaya ''Teneşir'' de denilir. Başa geçirilen ve gerektiğinde yüzü örtmek için kullanılan örtü nün adı da ''Çırpı'' dır. Üçgen şeklinde olan ve gümüş süslemelerle kendini gösteren takıların adı ise Tumar dır. Yalnızca evli kadınların takabildiği yürek şeklinde göğse takılan takının adı ise Asık tır. Klasik teke Türkmenlerinin kadınları çok ağır ve işlenmiş bileklikler takarlar. Bunların adı ise ''Goşmah'' tır.  Altıgen şeklindeki takıların adı ise Gonjoktur. Yaşlı kadınlar pek süs takmazlar. Onlar, Doga adı verilen giysiler giyerler ve Heykal dedileri deriye işlenmiş gümüşleren oluşan takılar takarlar. Erkekler tak olarak yüzükler ve Bazuband adı verilen tılsımlı gümüş işlemeli kemerler takarlar.Türkmen gümüş ustaları, çocuklar ve atlar içinde farklı süsler üretmişlerdir.

Onlar bıçak ve bıçak taşıma aletleri ve kılıfları, cüzdanlar ve çantalar da üretmişlerdir.

Türkmen ustaları çadırlarını süslemek için kilim ve halı de üretmişlerdir. Kadın takılarının ve onların elbiselerinin uyumu de onların sanattaki ustalıklarının bir belirtisidir.

Türkmenlerin hayatında kadın özel bir yere sahiptir ve hep saygı ve hürmet ile muamele görmüştür. Büyük Türkmen düşünürü ve şairi, ki aynı zamanda da büyük bir takı sanatçısıdır kadının güzelliğini övmüştür.

Türkmen kadınının milli elbisesindeki inanılmaz güzelliği onun elbisesinin süslemelerle olan coşkulu uyumundan kaynaklanmakta ve bu Türkmenlerin sihirli takı ve albise sanatının bir eseridir.

Türkmen giyim tarzı onun yaşam şekli ve hava şartlarının bir yansımasıdır. Süslemeler bu giyiside önemli bir yere sahiptir. Kadınların milli giyisisi süslemeler ve dekoratif nakışlardan oluşmaktadır. Erkeklerin giyisisi de nakışlara sahiptir ama bu nakışlar daha basittir. Nakışlar sadece elbiselerde değil, sofralarda, mendillerde, çantalarda, eğerlerde, dutar kaplarında ve benzeri yerlerde işlenmektedir. Bu nakışların ortaya çıkmasında bazı dini inanışlar da neden olmuştur. Örneğin şeytani ruhlardan korunmak için kullanılmıştır.

Türkmenlerin milli kadın ve çocuk elbiseleri ,değerli taşlar ve boncuklarla süslenmiştir. Bu süsleme sadece elbiseler için değil Kılıç kılıfları , hançerler ve kırbaçlarda da bu dekoratif taşlarla süslenmiştir.

Eskiden bu süslemeler özel anlamlar da içermekteydi. Bunlar yaş, aile kabile ve sosiyal statu belirtilerini de ifade ediyordu.

Süslemeler ve takılar kabileden kabileye farklılıklar da göstermektedir. Kadının evli olup olmadığı ve hangi kabileden olduğu elbise ve süslemelerinden anlaşılabilmektedir.

RESİMLER SAYFA ONARIMI NEDENİ İLE BİR SÜRELİĞİNE GÖZÜKMEYECEKTİR.

[/center]
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 28 Mayıs 2011, 20:02:02 »

Konu başlığını gördüğümde, kesin Tengiz eklemiştir dedim. Yanılmamışım. Muhteşem, gözlerimi alamadım inan. Tengiz iyi güzel paylaşıyorsun da bu takıları nerde bulacağımızı demiyorsun. Gülümseme
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
firuzbey
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 34« Yanıtla #2 : 28 Mayıs 2011, 20:43:00 »

Çok estetikler, dünyanın hiçbir milletinin kadınına da Türk kadınından daha çok yakışacağını sanmam.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Kürt bokundan tezek olmaz.
ANKARALI GÖKTÜRK
Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 2.262


BİR HAKAN GİDER BİN HAKAN GELİR !..


« Yanıtla #3 : 28 Mayıs 2011, 20:46:25 »

Acunun bütün güzelllikleri Türk'e yakışır. Özellikle de Türk Hanımlarına tabi ki... Gülümseme
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
Erlik Adana
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 28 Mayıs 2011, 21:11:31 »

Tengiz andam, şu makineyi ne güzel kullanıyorsun.
Türk kızları görsün,  özlerine dönsün.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Oğuz Han
Türkçü - Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 784« Yanıtla #5 : 28 Mayıs 2011, 21:49:45 »

Şu koskoca acun , Türk kadını kadar güzel kadın tanıdı'mı , Eğilin toprağa'da bir sorun.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türkler düşmanın kaç kişi olduğunu değil, nerede olduğunu sorar!
isenbike
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 433


TÜRK'SEN ÖĞÜN,DEĞİLSEN İTAAT ET!!!


« Yanıtla #6 : 28 Mayıs 2011, 22:34:24 »

Konu başlığını gördüğümde, kesin Tengiz eklemiştir dedim. Yanılmamışım. Muhteşem, gözlerimi alamadım inan. Tengiz iyi güzel paylaşıyorsun da bu takıları nerde bulacağımızı demiyorsun. Gülümseme

Ankara Kızılay Karanfil sokakda gümüşcüler çarşısında ve Ankara Beypazarında bulmak mümkün Açinam.
T.T.K
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Koştur Türk kızı ak yeleli deli tayları, Asenasız aşılmaz ulu Tanrı dağları!!!
isenbike
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 433


TÜRK'SEN ÖĞÜN,DEĞİLSEN İTAAT ET!!!


« Yanıtla #7 : 28 Mayıs 2011, 22:39:06 »

Bu konuyu ben açmak istiyordum. Türk takıları üzerinde araştırma yapıyordum. Giyim okumuş bir bayan olarak kemerinde Türklerde önemi oldukça fazla. Bende bir kaç tane resim yükleyim. Göz Kırp
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Koştur Türk kızı ak yeleli deli tayları, Asenasız aşılmaz ulu Tanrı dağları!!!
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 28 Mayıs 2011, 22:39:36 »

Bir Beypazarlı olarak, ordaki gümüş işlemeciliğini ve takılardaki özgün stilleri biliyorum ve çok da beğeniyorum ama Bu kadar güzellerine orda bile rastlamadım.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
isenbike
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 433


TÜRK'SEN ÖĞÜN,DEĞİLSEN İTAAT ET!!!


« Yanıtla #9 : 28 Mayıs 2011, 22:46:23 »T.T.K
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Koştur Türk kızı ak yeleli deli tayları, Asenasız aşılmaz ulu Tanrı dağları!!!
Sayfa: [1] 2 3
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.083 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.01s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.