ULUĞ BEY'İN HAZİNESİ (Kitap)
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 31 Mayıs 2020, 13:54:31


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: ULUĞ BEY'İN HAZİNESİ (Kitap)  (Okunma Sayısı 8128 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tengiz
Ziyaretçi
« : 25 Eylül 2010, 01:45:21 »Uluğ Bey (1393-1449)  Timur un torunu ve Semerkand ın hakimidir. Ama hükümdarlığı ile değil bilim adamlığı ile bilinir. Uluğ Bey dönemi Türk tarihinde çok önemli bir yere sahiptir. Onun döneminde Semerkand dünya bilim ve kültürünün çekim merkezi olacaktır.

Uluğ Bey medresesinin girişinde ''İlim öğrenmek erkek-kız bütün Müslümanlara farzdır'' hadisi yazılıdır ve onun döneminde kız-erkek birlikte eğitim yapar. Aslında Atatürk ten 500 yıl önce atılmış bir laik eğitim adımıdır bu.

Kurduğu rasathane ise dönemin en büyük gözlemevidir ve burada Uluğ Bey ünlü yıldız cetvellerini hazırlar. Uluğ Bey Ziyci olarak bilinen bu cetveller astronomi biliminde 400 yıl temel kaynak olarak okutulmuştur. Uluğ Beyin gözlemlerinin bugünkü değerlere bile çok çok yakın olması onun dehasını ortaya koyar. Sadece astronomi değil matematikte de büyük bir alimdir.

Kurduğu medrese ve rasathanede iki önemli ismi daha görürüz. Birincisi Bursalı Kadızade-i Rumi dir. Kadızade büyük bir bilgindir ama aynı zamanda Osmanlı vatandaşıdır ve Şeyh Bedreddin in de hocasıdır. İkinci önemli isimse Uluğ Bey in “manevi oğlu Ali Kuşçu dur. Ali Kuşçu daha sonra Semerkand dan İstanbul a gelecek ve Fatih Sultan Mehmet döneminde Fatih Medreselerinin hocalığını yapacaktır. Astronomi ve matematik alanında sadece döneminin değil sonraki çağların da en önemli isimlerinden biri olacaktır. Kopernik ten önce Güneş merkezli uzay sistemi yine Ali Kuşçu nun çizimlerinde bulunacaktır!

Uluğ Bey in Hazinesi Uluğ Bey ve dönemini anlatan ve tümüyle gerçeklere bağlı kalınarak yazılmış bir tarihi roman.

Bu romanda kendisini bilime adayan bir hükümdarı ve bilim ile din adamları arasındaki kavgayı görecek, Nakşi tarikatının hışmını üzerine çeken alim bir hükümdarla gerici güçlerin kavgasına şahit olacaksınız.

Ülkemizde de her dönem gericiliğin yayılmasına hizmet eden bu tarikatın kökleri dönemin Maveraünnehir ine kadar uzanır. Bu romanda Nakşi Şeyhi Hoca Ahrar ın kurduğu büyük sömürü çarkını, onun müritlerinin yobazlığını, devleti nasıl adım adım ellerine geçirdiklerini göreceksiniz.

İlericilerle gericiler arasındaki bu büyük mücadelede Uluğ Bey çağlar sonrasına bir hazine bırakmak zorundadırlar. Hazineyi saklama mücadelesinde Ali Kuşçu ile zindana atılacak, kellenizin üzerinde kılıç sallanırken dünya dönüyor diyecek, kimi zaman çok zorlanacak ve yılgınlığa kapılacak ama kendinizi hep direnmek zorunda hissedeceksiniz…

Bir roman olarak Uluğ Bey in Hazinesi ndeki kurgu, Türk romancılığında onu bir baş yapıt haline getirir. İyi ile kötünün, ilerici ile gericinin, bilim ile yobazlığın, devrimcilerle döneklerin, yoksul halk ile zenginlerin mücadelesi aynı anda iç içe bir bütünlük içinde sunulur. Tarihi bir olay büyük bir ideolojik hesaplaşma sahnesi olarak seçilir ve devrimci bir direniş çağrısına dönüştürülür.

Tüm bu ideolojik çerçevenin içinde aynı zamanda bir aile dramı işlenmekte, büyük bir aşk, büyük bir davanın yoldaşlığı ile iç içe geçmektedir. Tüm bu hikaye içinde özellikle psikolojik tahlilleri ile insanın içini okuyan yazar, abartısız bir şekilde Dostoyevski nin Suç ve Ceza sı ile kıyaslanabilecek bir başarıyı yakalamaktadır.

Uluğ Bey in hazinesi  büyük bir hesaplaşmanın sarsıcı romanı.

Bu başyapıtı bir hazine gibi saklayacaksınız.


TENGİZ: Bu romanı okumuş birisi olarak tüm kandaşlarıma altını çizerek öneririm.
Romanda Türkistan ın turkuaz renkli Türk yaşantısını birebir yaşayacak o günlerde yaşanan gerici-ilerici kavgalarının bu günkülerle olan benzerliğini görüp şaşıracaksınız. Tümünden öte büyük Türk bilgini Uluğ Bey in yaşamını tüm ayrıtılarıyla öğreneceksiniz. Romanı yayınlayan bir kaç yayınevi var ama ad vermeye gerek yok, her yerde bulabilirsiniz.
Bu kitap Cengiz Aytmatov'un yanından ayırmadığını söylediği tek kitaptır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ERGENOKON
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 25 Eylül 2010, 02:00:03 »

Sağol kandaşım.  Bu yaşa kadar doğru dürüst Türk tarihi kitabı okuduğum söylenemez. Tavsiye ettiklerinizi okuyup  ilerde olursa çoluğumuza, çocuğumuza öğretecek bir şeylerimiz olsun.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Ülgen Han
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 357


Tengrici Atsız Ata Çerisi


« Yanıtla #2 : 25 Eylül 2010, 02:15:30 »

Tengiz kandaşım bu güzel kitabı paylaştığın için sağol. Kitabın yazarı Adil Yakubov çağdaş Özbek edebiyatının en önemli ismi olarak kabul edilen bir kişi. Hakkında kısa bilgi vermek istedim.

Adil Yakubov bir Özbek Türkü ve 1926 yılında işçi bir ailenin oğlu olarak şimdiki adıyla Kazakistan’ın Türkistan şehri sınırları içinde kalan Karnak kasabasında dünyaya geldi.  Adil Yakupov’un çocukluk çağları, çok çetin mücadelelerle geçti. Adil Yakubov henüz 11 yaşındayken o dönemin Sovyetler Birliği Stalin döneminde babası “milliyetçilik” suçlaması ile kurşuna dizilir.

Çocukluğunda babasının evde ünlü Özbek Romancısı Abdullah Kadiri’nin Ötgen Günler (Geçmiş günler) romanını okuduğunu hatırlıyor. 1951 ve1956 yıllarında o zaman adı ‘Orta Asya Üniversitesi’ olan şimdiki Özbekistan Devlet Üniversitesi’nde Filoloji Fakültesi’nde tahsil gördü.

Yakuboğlu uzun süre Özbekistan Yazıcılar İttifakı’nın başkanlığını yaptı.

Özbek Türkçesinin yaşayan en büyük romancısı olarak kabul edilen merhum Yakupov’un ilk eseri ‘Tengdosşlar’ hikayesi 1951 yayınlandı. Yazar daha sonra ‘İki muhabbet’, ‘Mukaddes’, ‘Çift Kanat’, ‘Billur Kandiller’, ‘Uluğbek Hazinesi’, ‘Adalet Menzili’ ve Beyaz Kuşlar Bembeyaz Kuşlar’ gibi eserlere imza attı. Adil Yakupv’a ün kazandıran ve edebiyat dünyasına kazandıran eseri ise Mukaddes’tir. Mukaddes’te bir aşk hikayesini konu alan Yakubov başeseri “Uluğbey’in Hazinesi” ile büyük ve haklı bir üne kavuşmuş.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Gümüş Kurt
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 26 Eylül 2010, 01:13:07 »

Sağ ol kandaşım. Kitabın adını ve yazarını not aldım. Tavsiyen üzerine okuyacağım.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
turatbek_aytmatov
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 703


KIRGIZ TÜRK


« Yanıtla #4 : 26 Eylül 2010, 12:13:30 »

Bilgi için sağolun kandaşım.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

KIRGIZ TÜRK
KUDAY TÜRKÜ KORGOSUN!!!
LAİKLİK TÜRKÇÜLÜĞÜN DİREĞİDİR!!!
İLTERİŞKAĞAN
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 412


BİN CİHANA DEĞİŞMEM ŞU ÖKSÜZ TÜRKLÜĞÜMÜ


« Yanıtla #5 : 27 Eylül 2010, 18:01:55 »

Kendimize örnek alabileceğimiz böyle bilge Türklerin hayatını okumanın, gelecek adına inanılmaz faydalarının olacağını düşünüyorum.

En değerli hediye kitap ise en faydalı bilgi de kitap tanıtımıdır herhalde. Kandaşın ellerine sağlık.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Damla damla ırkımın kanı,
Bir kımız çamçağına akarken,
Altaylar'da öğrenmiştik biz,
Ölümle anda olmayı.
Umay'ın kanatlarında,
Tanrı Dağı'na bakarken,
Küçücük ellerimizle Güneşe dokunmuştuk.
Sonra bizim olsun istedik güneş,
İşte herşey böyle başladı...
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 2.142 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.017s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.