TÜRKÇÜLÜK ANAYASAYA GEÇİRİLİYOR ( 5 Şubat 1937 )
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 01 Aralık 2020, 11:29:21


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: TÜRKÇÜLÜK ANAYASAYA GEÇİRİLİYOR ( 5 Şubat 1937 )  (Okunma Sayısı 1894 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
K A L K A N
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.926


YAŞAMIMIZI DÜŞÜNCELERİMİZ YÖNETİR


« : 29 Aralık 2015, 20:00:59 »

TÜRKÇÜLÜK ANAYASAYA GEÇİRİLİYOR

Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Türk devrim tarihinde 5 Şubat 1937 günü büyük önem taşıyan bir gündür. Çünkü bu tarihe kadar Atatürk’ün kurduğu CHP’nin programında yer alan prensipler ve Toprak Kanunu hükmü, 5 Şubat 1937 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde tescil ediliş ve anayasamıza geçirilmiştir. Cumhuriyetin temel prensiplerinin ve Toprak Kanunu hükümlerinin, anayasaya geçirilme gerekçesinin açıklanması ve Meclise sunuş ödevi İçişleri Bakanı ve CHP Genel Sekreteri olan Şükrü Kaya’ya verilmiştir.

Şükrü Kaya’nın o gün mecliste yaptığı konuşma bugün Atatürk prensipleri üzerindeki spekülasyonlara bir cevap niteliği taşımaktadır. 5 Şubat 1937 tarihli bu toplantı 8 Şubat’ta Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

Başbuğ Atatürk’ün de baştan sona kadar izlediği toplantıda Şükrü Kaya, Atatürk ilkelerinin anayasaya geçirilmesinin gerekliliğini milletvekilleri önünde anlatır.

Şükrü Kaya, Atatürk prensiplerini şöyle tanımlar:
Arz ettiğim prensiplerin başlıcalarının Teşkilatı Esasiyemize geçmesi, Atatürk’ün prensiplerine milletçe beraber bağlı olmaklığımızın ve içtenlikle ilgimizin hukuki ifadesidir. Biz istiyoruz ki, politika ve yönetim alanlarında yaptığımız işler, bilim ve vicdan-ı hukukilerde yer bulsun ve hukuki yaşamın başlangıcı, kaynağı ve dayanağı olsun. O itibarladır ki, devletçilik vasfını anayasaya koymak kararını verdik.

Atatürk’ün koyduğu prensipler Türk’tür. Yani asliyeti ve kaynağı itibariyle tamamı ile milletin kendi seciyesinden alınmış ve onun bütün ihtiyaç ve zaruretlerine uygun olarak seçilmiştir. Bu prensipler aynı zamanda Türkçüdürler. Türkçü olmak itibariyle Millicilik vasfı, kendisinden çıkacak bir vasıf olur. (Mecliste bravo sesleri ve alkışlar)
Bu memleketin son yüzyıllarda gerek ekonomik yaşamda gerek sosyal yaşamda çektiği acıları burada tekrar etmek istemem. O son safhaların acıklı sahnelerini Atatürk’ün nutuklarında açık olarak görmek mümkündür. Eğer tekrar bu acı hatıralara dönmemek, bu acıklı yaşamı sürdürmemek, insanlığa da böyle bir felaket hazırlamamak istiyorsak Türk milleti behemahal Türkçü ve Millici olmak lazımdır. (Yine sıralardan yükselen alkışlar ve bravo sesleri)

Türk milletini insanlık içerisinde, uygarlığa yarar, barışı sever seçkin yüksek bir toplum yapmak için, evvelemirde Türk milletin, tarihte ve insanlık aleminde zamanda ve mekanda layık olduğu uygarlık düzeyine çıkarmak lazımdır. Bu itibarla Millici olmak lazım ve zorunlu ülkümüzdür.

Şükrü Kaya, Atatürk prensiplerini işte böyle tanımlamıştır; Türkçü ve Millici. Dolayısıyla Anayasa’ya geçirilen de Türkçülük prensipleridir, Türkçülüğün kendisidir. Defalarca söylediğimiz gibi yine tekrarlıyoruz; Türkçüler, Türk Milliyetçileri Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurmuş ve 14 yıl boyunca layıkıyla yönetmişlerdir. Neredeyse yok olma aşamasına gelmiş bir millet, Türkçülerle birlikte küllerinden yeniden doğmuş sıfırdan başlayarak çok ciddi ekonomik, idari ve iktisadi gelişmelerin hayata geçirmeyi başarmıştır.

ATATÜRK, TÜRK TARİHİNİN GÖRDÜĞÜ EN BÜYÜK TÜRKÇÜLERDEN BİRİSİDİR VE TÜRKÇÜLÜK BU ÜLKENİN KURUCU İDEOLOJİSİDİR. BUNU HERKES BÖYLE BİLECEK.


Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

SEN  TANRI   DEĞİLMİSİN ,  ADINI    YARGILATMA
SANA   TANRI   DEYİNCE ,  DİNİMİ     SORGULAMA
YA  ADAM  ET  BUNLARI , YA  BERABER  YAŞATMA
KANI  BOZUK  OLANLAR  "TÜRK'ÜM" DİYEMESİNLER
𐱃𐰀𐰴𐰾𐰃𐰤 𐰴𐰀𐰞𐰴𐰀𐰣
Kaan ULAŞ
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 6.287


Madem ki Türküz; o halde Türk gibi yazarız.


« Yanıtla #1 : 10 Aralık 2016, 19:03:06 »

İşte arzuladığımız anayasa.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ATSIZCA, ATSIZCILIK
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.213 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.007s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.