Atsız Ata'nın Türk Ülküsü Kitabından Notlar
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 21 Ocak 2021, 14:34:35


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Atsız Ata'nın Türk Ülküsü Kitabından Notlar  (Okunma Sayısı 3028 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Çakın Beğ
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 18« : 19 Eylül 2011, 16:47:20 »

Tüm kandaşlarıma esenlikler diliyorum. Atsız Ata'nın her yazdığı yazı şüphesiz bizim için önemlidir. Ama bende Türk Ülküsü'nün yeri farklıdır. Makalelerden oluşmuş bu kitap, Türkçülüğün yol haritalarından biridir. Kitabı iki kere okudum ve notlar çıkarttım. Notlar dediysem kitapda önemli gördüğüm yerleri not ettim. Böylece koskoca hitabı üç sayfaya(kelime işlem programlarında üç sayfa) özetlemiş oldum. Kitabı okumamışlara ve üstünden geçmek isteyenlere yararlı olabilir. T.T.K.

ATSIZ Alıntılar;
-Türk Ülküsü-


007:   “...çarpışmaya hazır bulunmanın en hayati prensip olduğuna...”
   “Savaşmak, yaşamak için gereklidir.”
   “*Milletleri savaşa iten iki vasıta vardır. Maddi/teknik ve ruhi/ülkü vasıtalar*”

008:   “Milli ülküler, toplulukların yaratıcı kuvvetleridir. Bütün yaratıcı güçler gibi de,    aykırıları yok etmek özelliğine maliktir.”
   “İnsanlar ancak ülkü ile hayvanlardan ayrılabiliyor.”

011:   “Bir milletin yürütücü kuvvetine “ülkü” denir.”

014:   “Kızılelma ülküsünü bir delilik sayacaksak -yalnız- büyüklükten değil, yaşamaktanda    vazgeçmeliyiz.”
   “Ülküler için “maddi faydası nedir?”, “uygulanabilir mi?” diye düşünmek doğru    değildir. Hiçbir inanç riyazi (matematik) mantığa vurulmaz. Tanrı'nın varlığıda riyazi    metot ile ispat edilememiştir. Fakat yüz milyonlarca insan ona inanmakta ve bu    inançtan güç almaktadır.”

015:   “Bir topluluktan ortak ülküyü kaldıran, insanların hayvanlaştığını görürsünüz. Ortak    düşünce olmayan toplulukta, herkes, yalnız kendi çıkar ve zevkini düşünür. Böyle bir    toplulukta fedakarlık, saygı, nezaket kalmaz. Bencillik, kabalık, rüşvet, iltimas ve    namussuzluğun türlüsü alır yürür. Maddeleşmiş bir insan vatan için ölür mü?”

017:    “Şahsi çıkara önem vermeyen, toplumun iyiliğini isteyen her düşünce insanidir. Bu    insani düşünce, toplumun maddi kazançları ile yetinmeyip manevi kazanç davası da    güderse, o zaman “ülkü” olur.”

019:   “Ancak kaabiliyetli ve enerjik olanlar büyüklük ülküsünün ardından koşar. Çünkü    büyüklük ülküsü, büyük fedakarlıklar ülküsü demektir. Bundan dolayıdır ki,    korkaklarda aşağılıklar büyüklükten korkar, daima küçük kalmak ister.”

021:   “İnsan topluluklar, yani milletler, yüksek bir şuur derecesine eriştikeri için, onlar    arasındaki hayat kavgası, Yalnız tabiat yasaları içinde sürüp gitmekle kalmaz. Buna,    insan şuurunun sistemi ve   metodu da eklenir. Bundan da milli ülküler doğar.”

022:   “Milli ülkülerde, azdan çoğa doğru üç dönem vardır: Bağımsızlık, birlik, fetihler...”

026:   “Ülküler kanla, fedakarlıkla, kahramanlıkla beslenir. Bir millet, ülküsüne varmakiçin    ırmaklar gibi kan akıtır, yığınlarla can harcar. Ülkülere kanla, kılıçla, dövüşle, milli    kinle varılır.”
   “Tarihi düşmanlar ancak dışişleri bakanlarının dostudur. Milletlerin, asla!”
   “Bir millet için en büyük tehlikelerden biri barış ve dostluk afyonu yutarak uyumaktır.    Büyümek istemeyen bir millet küçülmeye mahkumdur.”
   “Hayat bir savaşken ve onu kazanmak için mutlaka saldırmak gerekirken, milli ülkü    yolunda yapılacak saldırının çirkinliğini haykırmak ya gaflet ya ihanettir. Devletlerin    sorumlu yerlerinde bulunanlar, siyasi nezaket veya çıkar dolayısıyla böyle sözler    söyleyebilirler. Fakat milletin gençliğine seslenenler, yani öğretmenler, şairler,    gazeteciler, yazarlar ve evlerindeki gizli evrakı araştırmak tarihin, bilhassa Türk    tarihinin değişmez gerçeğini bir kez daha ortaya koyacaktır.”

029 :   “Türkçülük, Türk milliyetçiliğinin adıdır.”

031:   “Gerçekten Türkçü olmak kolay değildir. Her önüne gelen Türkçü olamayacağı gibi,    her Türkçüyüm diyen de Türkçü olamaz.
   Her Türkçü, bulunduğu yerinde görevini inançla yaparsa, Türkçülük ülküsü    sağlamlaşır, Türklük güçlenir.
   Türkçülerin ilk işi, görevlerini, arınmış gönül ve inanmış yürek ile yapmaktır.”

036:   “...her millete karşı bir korunmak ilkesi olarak sürülen Türk ırkçılığı...”

047:   “Ölümü seven milletlere, hayat kollarını açar.”

049:   “'Millet', bağımsız yurdu olan teşkilatlı bir topluluktur.”

050:   “Halk, yalnız o an için mevcut bir topluluktur. “Millet” ise her üç zamanda da vardır    ve  “Millet” bir “var olma şuuru”'nun da ifadesidir.”

051:   “Türk milleti, Türk kökünden gelenlerle Türk kökünden gelmiş olanlar kadar    Türkleşmiş kimselerden meydana gelen topluluktur.”

052:   “-Türkler/Türkçüler- Şuuraltında veya duygularının gizli yönünde başka bir ırkın    şuur ve özleyişini taşımayan kimselerdir.”

065:   “Müsamaha, şuurlu bir gaflettir ve şuurlu olduğu içinde gafletten çok ihanete    yakındır.”

096:   “Soyculuk tehlikelidir diye bağıranlar, dünyadan haberi olmayan zavallılardır.”

098:   “Hiçbir ülkünün ardında olmayarak, yalnız yiyip içmeyi düşünmek ve yalnız bugün    için yaşamak, insanlara hiçbir şeref vermez. Bu kadarını hayvanlar da yapar. İnsanlık,    ülkü için, yarın için yaşamak, bu uğurda fedakarlık etmek ve ölmektir. Ölümden    hayvanlar kaçar. İnsan şeref için ve muhteşem saydığı bir gaye için ölmesini bilen    yaratıktır.”

101:   “Milleti millet yapan unsurlardan biri de din olduğuna göre, Türklerin dini üzerinde    de durmaya mecburuz. Hiç şüphe yok ki, Türklerin dini müslümanlıktır. Eski dinimiz    olan şamanlıktan da bazı unsurlar alarak bir Türk müslümanlığı haline gelen bu din,    on yüzyıldan beri bizim milli dinimiz olmuştur. Bununla beraber Türk olmak içim    mutlaka müslüman olmaya luzüm yoktur. Çünkü bugünkü Türkler arasında birkaç    yüz bin şaman, birkaç yüz bin hıristiyan ve hatta birkaç bin Musevi Türk(Karayımlar-   Karaylar-)de vardır. Din ayrılığı yüzünden bunları Türklükten çıkarmaya hakkımız    yoktur. Zaten, hıristiyan olan Gagavuzların, Türkiye'de yerleşenleri, çoğunlukla    müslüman olmuşlardır. Onlar bunu, Türklüğün vazgeçilmez bir şartı saydıkları için    yapmışlardır.
   Öyle görülüyor ki, bir Türk birliği gerçekleştiği takdirdi, bütün şaman ve hıristiyan     Türkler müslüman olacaklardır. Onun için onları şimdiden zorlamaya bir mecburiyet    yoktur.
   Eskiden Türker arasında bir ayrılık konusu olan sunnilik-şiilik meselesi de artk bahis    konusu sayılamaz. Bunların hepsi müslüman Türktür ve müslümanlığı anlayıştaki    içtihat farkları, artık Türkler arasında ikilik doğuramaz.”


103:   “Gerçek askeri erdemlerin diriltilmesi ve ruhlarda kçkleşmesi taraftarıyız. Askerlik,    kalıp işi değil, ruh işidir. Fakat kalıbın da ruha uygun olması şarttır.”
   “Bize fenalığı dokunmayan milletlerin, fikirlerin ve insanların dostuyuz. Fakat,    hayatın yalnız sevgiyle yürüyeceğini sanmanın büyük bir gaflet olduğuna inanıyoruz.”
   “Varlığımızı korumak, haklarımızı almak için her zaman çarpışmaya mecburuz.    Çarpışmaya mecburuz demek, asker olmaya mecburuz demektir. Askerlik, çarpışma    bilimidir. Yaşamaya hak kazanmak bilimidir. Bu bakımdan tek gerçek bilim odur.    Başka her bilim ve fen onun yardımcısıdır.”

104:   “Türkçülük “disiplinli millet” taraftarıdır. Disiplinli millet demek, fertlerin devlete,    devletin fertlere zarar vermeyeceği karşılıklı hak ve görevler sistemini kabul etmiş    millet demektir.”
   “Disiplinli millet tipinde istibdat ve zorbalık olmadığı gibi hürriyet sarhoşluğu da    yoktur.”
   “Türkçülük, Türklerin her bakımdan Türkleşmesi taraftarıdır. Bu sınıflar içinde    yabancı bir kalmayacaktır. Kayıtsız şartsız Türk kültürü hakim olacaktır.”

105:   “Türkçülük, Türk soyunun tarihi geleneğine dayanarak, kadın hususunda hür    düşüncelidir ve kadına saygı beslemektedir. Ancak kadının koket derecesine düşmesine    de şiddetle karşıdır. Kadına saygı beslemek, onu erkekle kayıtsız şartsız eşit tutmak    anlamına gelmez. Tanrı'nın ayrı yarattığı iki cinsi bir tutmak, tabiat yasalarına aykırı    bir davranıştır. Kadınların her türlü öğerimi-öğrenimi- yapmalarına ve bazı durumlar    dışında her mesleğe girmelerine taraftarız. Fakat aile yapısının korunması bakımından    kadının her şeyden önce analık ve evdeşlik görevini yapmasını isteriz.”

109:   “Hayat ve ölüm... Bunların ikiside güzeldir. Fakat esas ve ebedi olan ölümdür. Öteki    bir rüya kadar geçici ve aldatıcıdır. Büyük ve esrarlı kainatın bağrında yatmak... İşte    bizim nasibimiz budur. Bu nasibimizi almadan önceki kısa rüya aleminde kendimizi    ölüm kadar ebedi bir fikre ve fikir uğranda harcamak gibi yüksek bir ülküye    kaptırmaktan şerefli ne olabilir?”

114:   “Yalnız servet ve refah bir topluma bahtiyarlık getirmez. Olsa olsa hayvanı bir rahatlık    getirir. İsviçre çiftliklerindeki inakler de ahır, yem, bakım mükemmelliği yönünden    refah içindedir. Fakat bahtiyar sayılamazlar. Çünkü bahtiyarlık ruhi hazlarla duyular    her haldir ve yalnız insanlara mahsustur. Ruh dediğimiz manevi değer yalnız    insanlarda vardır.”

115:   “Yirminci yüzyılda müspet ilmin ve batı medeniyetinin ışığı altında, medeni milletlerin    ve toplumların dine bütün varlıklarıyla sarılmış olduklarını görüyoruz. Çünkü Tanrı    inancı ve dolayısıyla din, fert olarak da, millet olarak da vazgeçilmez manevi ve ahlaki    büyük bir dayanaktır. Bu sebeple bugünkü Türk dünyasının dayandığı iki esaslı    temelden birisini teşkil eden İslam dininin, milli varlığımızın ayrılmaz bir parçası    olduğuna inanıyoruz.”

121:   1-Türkçüyüz,            6-Şuurlu demokrasiye taraftarız,
   2-Arınmış Türkçeciyiz,      7-Ahlakçıyız,
   3-Yasacıyız,            8-Bilimciyiz,
   4-Toplumcuyuz,         9-Teknikçiyiz.
   5- Milli gelenekçiyiz,

129:   “Türkçülük bir ülkü, siyaset ise iktidara geçme taktiğidir. Bu sebeple, bir ana inanç ve ana düşünce olan ülkü asla değişmediği halde siyaset, yani taktik, her zaman değişir.”

Çakın Beğ 19 Dokuzunçay 2011
Altıntı değildir, saf emek içerir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 19 Eylül 2011, 19:16:10 »

014:   “Kızılelma ülküsünü bir delilik sayacaksak -yalnız- büyüklükten değil, yaşamaktanda    vazgeçmeliyiz.”


 Hepsini bir solukta okudum. Yukarıdaki cümle, bugün umutsuzluğa düştüğümüzde tekrarlayacağımız tek cümle.
Emeklerine sağlık Çakın Beğ.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Kaan ULAŞ
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 6.375


Madem ki Türküz; o halde Türk gibi yazarız.


« Yanıtla #2 : 16 Aralık 2016, 20:49:51 »

1. Türkçüyüz
2. Arınmış Türkçeciyiz
3. Yasacıyız.
4. Toplumcuyuz.
5. Milli gelenekçiyiz.
6. Şuurlu demokrasiye taraftarız.
7. Ahlakçıyız.
8. Bilimciyiz.
9. Teknikçiyiz
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ATSIZCA, ATSIZCILIK
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.158 Saniyede 24 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.013s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.