Türkçe üstüne...
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 01 Haziran 2020, 10:47:21


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türkçe üstüne...  (Okunma Sayısı 2003 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Gumus Kurt
Ziyaretçi
« : 15 Haziran 2011, 16:59:53 »

Kızılay’a gitmek için Etlik’ten otobüse bindim. GATA durağında binenlerden genç bir bayan izin isteyerek yanıma oturdu. Konuşmasından yabancı olduğunu anladım. Hemen bir babanın şefkat yüklü sesiyle “Nerelisiniz?” dedim. Genç hanım, “Mısırlıyım. Türkiye’de doktora çalışması yapıyorum” dedi. Sohbetimiz ‘Türkçe’ üzerine sürdü. Bir ara “Türklerin İslâm’a ne kadar içten inandıklarını” anlattım. Hatta “Arapların Müslümanlıktan önce taşıdıkları, Müslüman olunca da değiştirmedikleri adları -içlerinde ‘yılan yavrusu’anlamına gelenleri bile- ‘Müslüman adı’ diye, Türklerin çocuklarına koyduğunu” söyledim.

Sonra da “Türklerin bunu, İslâm’a ve İslâm Peygamberi’nin mensup olduğu millete duydukları sonsuz saygıdan dolayı yaptıklarını” belirttim. Bu sözlerimi keyifle dinlerken kendisine: “Biz böyle Arapça adlar koyarken sizler İslâm’a hizmet etmiş bir Türk’ün adını çocuklarınıza niçin vermiyorsunuz?” dedim ve yanıtını beklemeden konuşmamı şöyle sürdürdüm: “İslâm’ın koruyucusu olan, İslâm’a ‘Diyâr-ı Rûm’u açan Tuğrul Bey’in, Çağrı Bey’in, Alparslan’ın, Kutalmış’ın, Artuk Bey’in, Belek Gâzi’nin, Kılıçarslan’ın, Saru Saltuk’un, Orhan Bey’in ve diğer Türk gâzilerinin hiçbirinin adını, siz Müslüman Araplar niçin çocuklarınıza koymuyorsunuz?

Bu sorum üzerine genç hanım gözlerimin içine bakarak: ” Çocuklarınıza Arap adları vermenizden mutluluk duyarız; ama biz çocuklarımıza Türk adı koymayız “ dedi ve bir daha da benimle konuşmadı.

Buyrun bakalım! Bu Arap kızına ne demeli?

Aslında diyecek sözümüz yok; kız haklı. Kimse bizi zorlamadı; güle oynaya kullandık Arapçayı! Eleştirdiğimiz bu durum, kültürlerin doğal bir etkileşimi olmaktan çok, biz Türklerin özel gayretiyle oluştu. Arapça dururken Türkçe kitap yazmayı bir ayıp olarak gördük. Türk devlet yöneticileri, Türk bilim insanları, Türk sanatçıları, Arap ve Fars dillerini baş üstünde tuttular. Otağlarında veya evlerinde Türkçeden başka bir dil konuşmadıkları halde, kağanlar, bilginler, sanatçılar Arapça ve Farsça yazdılar. Pek çok Selçuklu ve Osmanlı kağanı, “sultan”, “padişah” diye anılıp; Farsça, Arapça ad ve unvanlar aldılar.

Bu yabancı dillerin etkisi; Fars, Arap kültür sahasına balıklama girişimizle de açıklanabilir. Ancak bu alışkanlığımızı Arap ve Fars coğrafyasından, Anadolu’ya da taşıdık. Farsça’yı edebiyat ve devlet dili olarak Selçuklu başkenti Konya’da tahta oturttuk! Ve Aşık Paşa’nın deyimiyle “Türk diline kimseler bakmaz” oldu...
Aynı durum, Osmanlı’da da bir ölçüde geçerliliğini korudu. Selçuklu kadar olmasa da, pek çok Osmanlı şair ve yazarı, Farsçayı, Arapçayı edebiyat ve bilim dili olarak kullandı. Arapça ve Farsça yazmayanlar da, eserlerini bu iki dilin sözcükleriyle özellikle bezemeyi ‘âlim kişi’ olmanın göstergesi olarak saydılar.

Bu iki dilin egemenliği, değişik konumda, günümüzde de sürmektedir; çoğumuzun taşıdığı adlar genellikle Arapça ve Farsça! Çok açıktır ki; Türkçe dururken, Arapça’nın ‘iman dili’ olması, bu dilin kültürümüzde başköşeye oturmasına neden oldu.

Dün Arapça ve Farsçaya idi yoğun ilgimiz; tıka-basa doldurduk dilimizi o dillerin sözcükleriyle. Şimdi ise çok daha ilginç; ilginçliği doğuracağı felâketin derinliğinde saklı olan bir başka sevdamız var: İngilizce!

Bu yeni sevdamızın peşinden de doludizgin koşmaktayız!

Mevlüt Uluğtekin YILMAZ
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Temuçin
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 54« Yanıtla #1 : 17 Haziran 2011, 18:28:34 »

Dünyadaki tüm budunlar ırkçı. Bir tek bizim insanlarımızdan olan büyük ümmetçi güruh değerlerini satıyor. Bunun nedeni bizim budunumuzun saf olması ve budunumuza temellerini atan İsmetin hainliği  yüzünden. Atatürkü devam ettirmesse bu .... tabikide böyle olur.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.086 Saniyede 24 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.007s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.