Türkçe Konuşmak İçin Türkçe Konuşmak
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 05 Temmuz 2020, 16:00:09


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türkçe Konuşmak İçin Türkçe Konuşmak  (Okunma Sayısı 1637 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Balauz Beg
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 53


Ölüm ile oynaşga, Temir yurekli Türklerimiz!


« : 20 Haziran 2017, 01:58:44 »

Öncelikle ben kendim buna çaba gösteriyorum.
En birinci kural; Türkçe konuşacaksın.
İkinci kural; senin ana dilin Türkçe iken, sen Türkçeyi yeni öğrenmiş birileri gibi ağzını yamarak yavaşça konuşamazsın. Hızlı ve anlaşılır konuşmak zorundasın.
Üçüncü kural; ilk iki kuralı hayata geçirmek için ne bulursan okumalısın. İçerisinde yabancı sözcükler barındırmayan sade Türkçe kitaplar.
Dördüncü kural; Türkçe sözcüklerde ki en temel kural olan kalın ve ince sesli harfleri, sözcüklerin köklerini ve şüphe duyduğun sözcükler konusunda araştırmalar yapmalı ve Türkçene sımsıkı sarılmalısın.
Beşinci kural; kesinlikle diğer Türk devletlerinde ki Türkçeler konusunda zaman ayırmalısın.

"Özün senin sözün olmalı ki sözün de özün görülsün! "( Balauz Beğ) Türkiye
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Gındırık Gup
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« Yanıtla #1 : 06 Kasım 2017, 22:35:42 »

Konuşmak bir sözlü anlatım yoludur. Sözle düşüncelerin, bilgilerin görüşlerin, duyuşların, olayların anlatılmasıdır. Duyduklarımız, düşündüklerimiz, izlenimlerimiz, önerilerimiz sözle anlatılırsa bu, konuşma olur. Dinleyicilere karşı bir kimsenin belli bir konuda söylediği sözlere konuşma denir. Konuşma yapılabilmesi için konuşmacının, konuşma konusunun, dinleyicilerin olması gerekir. Konuşma yanlışları yapmadan konuşma kurallarına uyarak düşüncelerin, duyguların, anlatım özelliklerinden yararlanarak güzel, etkili, inandırıcı biçimde anlatılmasına güzel konuşma denir. Konuşmaya güzeldir diyebilmek için, o konuşmanın anlatım özelliklerine uyup uymadığına baklır. Başlıca sözlü anlatım özellikleri şunlardır: İnandırıcı anlatım, İçten anlatım, Etkileyici anlatım, Serbest anlatım, Özlü anlatım, Açık anlatım. Türkler çok güzel konuşur. Zira birinci özellikleri düşünmektir. İkinci özellikleri de güzel konuşmaktır. Türkçe konuş!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tan Hu
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 611« Yanıtla #2 : 07 Kasım 2017, 11:01:45 »


Dilde Türkçülük prensibi, yazı dili ile konuşma dilinin bir olmasını ve Türkçede karşılığı olan bir yabancı kelimenin asla kullanılmamasını salık verir. Toplumun konuşma dili ile devletin yazı dilinin bir olması da hem toplumu karar alma mekanizmalarından soğutmaz hem de dilde birlik, kültürde birliğin öncü koşuludur.

Gökalp’in o dönemde belirtmiş olduğu “dilde Türkçülüğün ilkeleri” ni özetleyecek olursak;

-Osmanlı dilini yok sayıp, halk edebiyatımızdaki kelimeleri temel almak.
-Eş anlamlısı Türkçede var olan tüm yabancı kelimeleri atmak.
-Halk diline geçmiş yabancı kelimeleri Türkçe saymak ve söylenişini yazımıza uydurmak.
-Yerlerine yeni kelimeler geçen eski Türkçe kelimeleri diriltmeye çalışmamak.
-Yeni terimlere ihtiyaç duyulduğunda, önce halk dilindeki kelimeler arasında aramak; bulunmazsa, Türkçenin kurallı ekleriyle kurallı tamlama ve çekim yöntemleriyle yeni sözcükler yaratmak.
-Türkçede Arap ve Acem dillerinin egemenliğini kaldırılarak, bu iki dilin ne çekim ve yapım eklerini, ne de tamlamalarını dilimize sokmamak.
-Türk halkının bildiği ve kullandığı her kelimeyi Türkçe saymak.
-İstanbul Türkçesi’nin sesbilimi, dilbilgisi ve sözlükbilimi, yeni Türkçenin temelidir. Başka lehçelerde kural aramamak!
-Türk uygarlığı tarihi ile ilgili yapıtlar yazıldıkça, ortaya çıkacak olan eski kelimelerin terim olarak kalmasını sağlamak ve onları günlük konuşma diline sokmamak.

Dil konusunda hassasiyet, hemen her Türkçü için birinci gündem maddesini oluşturur. Türkçülük ülküsünün önde gelen her siması Türk diline ve dilin korunmasına büyük önem atfetmiştir. Gök Bilge Atsız Ata, bir makalesinde bu önemi şöyle ifade etmiştir:

“Dil, bir milletin en değerli malıdır. Ordusunu kaybeden bir millet tehlikededir. İstiklalini kaybeden millet korkunç bir felakete düşmüştür. Dilini kaybeden milletse yok olmuş demektir. İstiklalini kaybeden milletlerin dillerini kıskançlıkla saklamak sayesinde bir zaman sonra yine dirilebildiğini tarih bize söylüyor. Hâlbuki dilini kaybeden bir milletin yine dirildiğine dair bir misal göstermiyor.”(Atsız)

Türk Biliminin en önemli ismi Oktay Sinanoğlu da Atsız Atamızı doğrular şekilde şu sözü söylemiştir: “Türkçe giderse Türkiye gider, Türkçe kurtulursa Türkiye kurtulur.”

Dilde Türkçülük, ulus devlet modelinde şekillenmiş olan Türkiye için doğal bir sonuç olmuştur. Cumhuriyet öncesinde Türkçü kalemlerin yürüttüğü çalışmalar, Cumhuriyet’le birlikte kısmen devletin bizzat yürüttüğü politikalar haline getirilmiş, Türkçeye vurulan Arap ve Fars prangası çözülmeye çalışılmıştır.

Tan Hu
07.11.2017
turkcuturanci.com
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« Yanıtla #3 : 11 Şubat 2019, 23:09:51 »

Türkçe konuşmak, Türk edebiyatını iyi bilmek ile başlar.


Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ATSIZALP
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 9.279


Orta Asyadan Anadoluya , Metehandan Mustafa Kemale


« Yanıtla #4 : 11 Şubat 2019, 23:22:11 »

Türkçe zedelendikçe, her şey yabancılaşır. Kalemler kiralık, fikirler satılık olur. Türk dilinin kaynakları, zengin lehçeleri, eski Türk eserleri, Türk tarihi bilinmeden, Türk dünyası birliğinin önemi anlaşılamaz. Türkçeyi etkisiz kılmak adına ‘İnsanlık ailesi dili’, ‘Dünya vatandaşlığı dili’ gibi söylemlerle ‘ortak dil’ kullanılmalıdır diyerek, seçilmiş sarsıntılarını yaşatmayı sürdürmek isteyenler, unutmayın! Ne Türkçe, ne Türklük ve ne de Türk köksüz değildir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Hiçbir, bölücü, yobaz, kansız ve abd emperyalizminin uşağı, TÜRK'ü yıldıramaz!
BUNA İNANIYOR, BUNUN İÇİN SAVAŞIYORUZ!
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.221 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.011s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.