Türk'e Yakışan Eğitim Sistemi..
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 20 Eylül 2020, 14:32:18


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türk'e Yakışan Eğitim Sistemi..  (Okunma Sayısı 2245 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
TANRI-KUT METE
Ziyaretçi
« : 16 Haziran 2010, 16:41:03 »

Ülkemizdeki eğitim sistemindeki çarpıklık, insanlarımızın her zaman kızdığımız yönünü doğurdu. Bu eksiklik yüzünden insanlarımız yorum yapabilme ve doğru karar alabilme yetisinden yoksun bir biçimde yetişti. Bu konuda düzenlemeler yapılması gerekiyor. İnsanlarımıza yorum yeteneği ve karar alabilme sorumluluğu kazandırmak ilk önce okul yolundan geçer.

Okullarımızda daha önce yapılmışlar ve bundan sonra yapılması gerekenler anlatarak önümüze birilerinin düşünerek oluşturduğu şablonlar koyuluyor. Bu sistem önümüze bir demir tekerlek, bir araba kasası, bir de iç döşemeyi veriyor ve diyor ki “Al bakalım bunlarla istediğini yap.” Bu malzemelerden arabadan başka bir şey yapılmaz.

Bu şekilde düşünmek ufkumuzu daraltıyor. Sadece söylenileni yapar hale geliyor çocuklarımız. Düşünme, yorumlama ve uygulama yeteneğinden yoksun bir biçimde yetiştiriliyorlar.

Oysa elimize büyük bir metal plaka, bir kaynak aleti ve gerekli eşyaları verseler ve bize “Al bunlarla istediğini yap” dese biz belki de az önce dolaylı olarak araba yapması emredilen ve yapamayanlar olarak, bu gereçlerle uçak bile yapabileceğiz.

Bize yapılmışları, yapılacakları veya yapılması gerekenleri öğretmeye çalışmak yerine bizim elimize kavramları ve hali hazırda var olan durumla beraber sorunlarımızı versinler. Biz bu kavramlarla, bu durumda, bu sorunlara nasıl çözüm üretilebileceğini bulalım.

Okullar öğretimi yapıyorlar ancak eğitim adına hiçbir şey yok. Okullarda eğitim namına verilenler, iş eğitimi dersi, din kültürü ve ahlak bilgisi, resim dersidir. Neymiş çocuk belki ileride çok büyük ressam olacakmış. Çok lazım bize ressam! Hiç kimse de çıkıp demiyor ki “ya bu ressam olacak çocuğu tespit etmeye çalıştığınız kadar, bilim adamı olacak çocuğu tespit etmeye çalışsanız bu durumda olmayacağız!”.

Eğitim, çocukları saçma salak derslere gönderip bale dersi aldırmakla olmuyor. Eğitim, o çocuğun dünyaya nasıl daha geniş açılarla bakarak görebileceğini, baktığını nasıl yorumlayabileceğini; iyiye kötüye alkış tutmadan ya da yuhalamadan önce düşünmesi gerektiğini; gelişen tüm olaylara objektif yaklaşarak en iyi çözümlemeyi yaptıktan sonra karara varması gerektiğini kavratmaktır.

Mesela eğitim ve öğretimin farklılığı şurada daha iyi görülüyor. Başbakanın Davos çıkışından sonra onu padişah ilan edenler arasında milliyetçi geçinen kişiler de vardı. Ya da İsrail’e giden geminin oraya anayasa referandumuna destek olsun diye gittiğini görmeyen milliyetçilerimiz de mevcut. Bunun sebebi bakış açımızın darlığıdır.

Olayları parçalar haline değil, bütünü ile görmemizi sağlayacak bir eğitim sistemimize ihtiyacımız var. Sorunları çözmeye ve çıkabilecek yeni sorunları hesaplamaya yönelik bir eğitim sistemi oturtulmalı.

Eğitim dersleri müfredatta yer alması gerekiyor. Liseden alt yapısı oluşturulmaya başlanmalı ve üniversitelerde zirve noktaya ulaşmalıdır. Bu sistem özellikle İİBF, Eğitim ve İletişim fakültelerinde bir an önce oturtulmalıdır. Siyasal bilimlerden ya da Uluslararası ilişkilerden mezun olan bir kişi bırakın ülke sorunlarına çözüm aramayı, ülkede kaç vilayet olduğunu bilmiyorken siyasal bilimci oluveriyor.

Daha balığı yemeyi bile bilmeyen birine balık vermek de, balık tutmayı öğretmek de saçmalıktır! Bu zeki ırk balık yemeyi öğrendiği anda kimsenin ona nasıl balık tutulacağını öğretmesine gerek yok, o kendisi balığı yakalamanın bir yolunu bulur.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 16 Haziran 2010, 16:44:33 »

Gene çok güzel bir tespit yapmışsın TANRI-KUT METE, gerçekten en büyük derdimizden biriside milli eğitimdir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.249 Saniyede 21 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.013s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.