Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRK TARİHİ ve EDEBİYATI => Türkçü Öğreti, @KİTAP => Konuyu başlatan: Tengiz üzerinde 16 Kasım 2010, 15:35:01Konu Başlığı: Tuna Nehri Akmam Diyor (Kitap)
Gönderen: Tengiz üzerinde 16 Kasım 2010, 15:35:01

Otağda Gazi Osman Paşa üzerine bir konu açılmış, bunun üzerine benimde aklıma bir süre önce okuyup bitirdiğim ve başından kalkamadığım bir kitap geldi. Kitap gerçekten etkileyici. İngilizlerin savaş sonunda şehitlerimize yaptıkları saygısızlık ise hayret verici ve gerçekten yürekler acısı.

(http://img401.imageshack.us/img401/148/714322.jpg)

- Tuna Nehri Akmam Diyor -
Bu kitap, Plevne adında, hiç de önemli olmayan, ancak tarihte kısa bir süre Batı dünyasındaki gazete okurlarının tüm dikkatini üstüne çekmiş küçük bir Bulgar kasabasının öyküsünü anlatmaktadır.
 Bu kitap, silah seslerinin geldiği yöne doğru dörtnala at koşturan ve korkunç bir savaşın haberlerini Batı'nın her kentindeki milyonlarca insana telgraf telleriyle ulaştırmaya çalışan yürekli harp muhabirlerinin öyküsüdür. Daha önce hiçbir savaş böylesi bir bütünlükle anlatılmamıştı ve anlatılmayacaktı. Zira 1877'den sonra görgü tanıklarının gözlemleri üstüne sansürün kalın perdesi inecekti.
  Bu kitap, Türklerin Osman Paşa komutasında Plevne'yi kahramanca savunuşunun ve Rus saldırıları karşısında kahramanca yenilişinin öyküsüdür.
  Bu kitap, savaşın bir araya getirdiği bir Amerikalı, bir İngiliz ve bir Rus - biri asker, ikisi harp muhabiri - arasındaki olağanüstü dostluğun öyküsüdür.
  Rupert Furneaux, Tuna Nehri Akmam Diyor'da, bu kanlı fakat aynı zamanda romantik savaşın öyküsünü ve o günlerde yaşananların tüm canlılığıyla anlatmaktadır.
(Arka Kapak)


Konu Başlığı: Ynt: Tuna Nehri Akmam Diyor (Kitap)
Gönderen: Erlik Tanrıöğen üzerinde 16 Kasım 2010, 15:42:11
              Okudum kandaşım, çok güzel bir kitap. İsmini hatırlayamamıştım yazdığın iyi olmuş. Okunmasını öneririm. Anlatı bakımından da güzel. Eline sağlık uğraşmışsın.