TOMRİS HATUN
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 20 Ekim 2020, 14:24:32


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: TOMRİS HATUN  (Okunma Sayısı 6272 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
tigince
Ziyaretçi
« : 13 Nisan 2010, 15:37:38 »

Tomris Hatun, M.Ö. 7. yüzyılda yaşadığı düşünülen Sakaların kağanıdır. Dünya'nın ilk kadın hükümdarıdır. Aynı çağda İran' da hüküm süren Ahameniş İmparatorluğu ile büyük bir mücadeleye girmiştir.

Tomris Hatun dedesi ALP ER TUNGA' nın aksine barışçıl ama savunmaya önem veren bir yapıya önem göstermiş, bunu bir zayıflık olarak gören Pers kralı Büyük Kiros ise hiç durmadan Saka topraklarına akın düzenlemiştir.

Persler, Saka topraklarına girdiği vakit yakılmış tarlalardan başka bir şey bulamazlardı. Çünkü Sakalar geri çekilir  ve savaş için uygun bir mevzi ve an bekler bu olmadığı takdirde de savaşa girişmezlerdi. Sakaları kovalamaktan bıkan Büyük Kiros İran' a dönmek zorunda kalırdı. Bir süre sonra Kiros, kendisiyle evlenmeyi kabul ettiği takdirde Tomris Hatun ile uğraşmayacağını vaad eder. Tomris Hatun bunun bir oyun olduğunu anlar ve teklifi reddeder.

Buna kızan Kiros büyük bir ordu toplayarak tekrar Saka topraklarına girer(Bu orduda savaş için eğitilmiş yüzlerce köpek de vardır). Tomris Hatun artık kaçmanın yarar sağlamayacağını anlayıp uygun bir alan seçip Büyük Kiros' un ordusunu beklemeye başlar. İki ordu aralarında birkaç kilometre kalacak bir biçimde mevzilenir. Güneş battığı için savaşa tutuşmazlar ancak gece Büyük Kiros bir hile düşünmüş ve iki ordunun arasında bir çadır kurdurmuştur ve içinde güzel kızlar, yiyecekler ve şarap bulunan çadıra ansızın saldırı düzenleyen Tomris Hatun' un oğlu ve beraberindeki kuvvetler, içerideki birkaç Persliyi öldürüp eğlenceye dalmışlardır. Ancak birkaç saat sonra bir baskın düzenleyen Pers kuvvetleri çadırı basıp Tomris Hatun' un oğlu da olmak üzere içerideki Sakaları öldürürler. Tomris çok sevdiği oğlunun ölümüne üzülür. Yemin ederek şöyle söyler:

-''Kana susamış Kiros... Sen oğlumu mertlikle değil, o içtikçe zıvanadan çıktığın şarapla öldürdün. Ama Güneş' e yemin ederim ki seni kanla doyuracağım!''

Ertesi gün yapılan savaşı Sakalar kazanır. Ok atmakta usta olan ve savaş arabalarını büyük ustalıkla kullanan Sakalar, savaş köpeklerine rağmen Persleri bozguna uğratır. Ölenler arasında Pers kralı Büyük Kiros da vardır.

Tomris Hatun sözünde durur ve Büyük Kiros' un kesik başını kan dolu bir tulumun içine atarak:

-"Hayatında kan içmeye doymamıştın, şimdi seni kanla doyuruyorum!" der.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Gumus Kurt
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 22 Eylül 2011, 22:51:43 »

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Başbuğ Tomris hatun ve çerileri


M.Ö 529 İskitlerin basina kadın hükümdar Tomris hatun gelir . Pers Kralı Sirius düşmanin bir kadın tarafindan yönetildigini ögrenir, dönemin en güclü ordusunu kurar 56.000 kişilik bir birlik ile Tomris Hatunun yönetimi altindaki Iskitleri tarihten silmek ister. İskitler savas gününe kadar anca 13.000 kisilik bir birlik kurabilir bununda 8.000 kadınlardan olusur. Türk kadınlari kahramanliklari ile dünyanin diline düsmüs , ustaca ata binip ok atabilirlerdi . Savas günü Sirius , Tomris'e bir elci yollayıp teslim olmalarını kadınlarla kurulmus bir ordu ile savasmanın sadece zaman kaybi oldugunu, teslim oldukları taktirde canlarını bağıslayıp kendisini ve kadınları cariye olarak alacagını bildirir.

Tomris Hatun cevap olarak;

"İskitler dünyaya gözlerini actigi zaman kendilerinin özenle yaratildigini bilirler , eğer erkekliğine güveniyorsan er meydanında göster kendini,bu savaşı iptal etme isteğin senin korkaklığını gösterir Sirius. Dilin değil kılıcın konuşsun. Bakalım o köpek sürüsü gibi kalabalık ordun benim yiğit kadınlarım karşısında kaçarken hala böyle konuşabilecek misin"

Savasin oldugu bölgenin yan taraflari tepeler ile kapli , meydana ateşli oklar firlatarak samandan büyük toplari meydana dogru salip on binlerce Persliyi yakarak öldürürler , yanmaktan korkan Persliler geriye cekilir önleri duman olmus birsey göremezler , o anda Iskit Kadınlari Atli arabariyla yananlari ezip önü dumanlarla kaplanmis diger perslileri oka dizer , yanginin diger tarafina hic gecmez Iskitler , hep dumanin öbür tarafindan ok firlatırlar son persli kalana kadar Tomris Hatun hükumdarligi altindaki Iskitler mutlak galibiyet alir . İskit kadınlarının cesareti dillerden dile dolanır...

Not: Yazı Otağ'dan OnbasiPars Anda'ya aittir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.297 Saniyede 21 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.