Özdağ Hoca ile bir söyleşi ve siyasal ülkü üzerine
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 05 Nisan 2020, 09:19:03


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Özdağ Hoca ile bir söyleşi ve siyasal ülkü üzerine  (Okunma Sayısı 1792 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Erlik Adana
Ziyaretçi
« : 06 Kasım 2011, 23:20:24 »

Yorumsuz...
* Hareketin temel sorunu nedir?

Prof. Dr. Ümit Özdağ: Ana sorun ideolojik. Aşağı yukarı 20 senedir Türk milliyetçiliğinin ideolojik gelişimi için ciddi bir entelektüel çaba yok. Bugünkü milliyetçiler Ziya Gökalp ve Yusuf Akçura'nın çok gerisindeler. Hatta İsmail Gaspıralı'nın bile. Çünkü onda kadın daha önemlidir. Türk milliyetçiliği 20. yüzyılı doğru izah etmiştir. Ama küreselleşmenin aktif olmaya başladığı 1980'li yıllarda fikri gelişimi durmuştur. Küreselleşmeyi izah edemediği için MHP'nin iktidara gelmesi Türk milliyetçiliğinin iktidarı anlamını taşımamıştır. Küreselleşmenin hakim paradigma olması gerçeğini Türkiye değiştiremez. Biz bu paradigma içinde başarılı olmalıyız. Aslında milliyetçiliğin tepeden tırnağa yenilenmesi gerekiyor. Çünkü Türk milliyetçiliği hala bir Türkiye milliyetçiliği. Halbuki çerçevesi Avrasya olmalı. Bazıları da hanedan milliyetçiliği yapıyor. Mesela Şiilerle ya da Timur'la çatışmasında biz Osmanlı'yı tutuyoruz. O zaman Özbekler Timur'u, Azeriler de Şah İsmail'i tutuyor. Bunlar aşılması gereken tarihsel sorunlardır. Yine Türk milliyetçiliğinde Sünni bir boyut var. Çok büyük bir bölüm Sünni olmakla birlikte bizim Alevi ve Şii kardeşlerimiz de var; hatta İslam dışı Türkler de var. Bu anlamda Türk milliyetçiliği mezheplerüstü bir zeminde yükselmeli. Ama steril bir laikliğe de kapılmamalı. Bir başka sorun da Türk milliyetçiliğinin erkek ideolojisi olmasıdır.


* Ülkücü hareketin geçmişe, özellikle 1970'li yıllara saplanıp kaldığı tespitine katılıyor musunuz?

Prof. Dr. Ümit Özdağ: Doğrudur, geleceğe yönelik fikirlerimiz olmayınca tarihe yöneliyoruz. Zamanla ideolojik birliktelik zemini de kayboldukça, benim'muharip gazi yaklaşımı'dediğim olayla karşılaşıyoruz.


* Eskiden olmadığı ölçüde sivilliğe, demokrasiye vurgu yapılıyor...

Prof. Dr. Ümit Özdağ: Bunları dile getirmenin yanısıra birtakım ilkeleri de oturtmak lazım. Birincisi, Türk milliyetçiliği merkezdeki bir radikal harekettir. Türk toplumu çok ağır hasta olduğu için tedavisi de radikal olmalıdır; ameliyat kaçınılmazdır. Yani radikalizm adına radikalizm değil ama radikal politikalarla Türkiye'yi dönüştürebilecek reformları yapabilmek lazım. Cumhuriyetin temel ilkeleri muhafaza edilmeli, ama bu arada ülke demokratikleştirilmelidir. Sanıldığının aksine demokrasi milliyetçiliğin vazgeçilmez bir zeminidir. Bu da yeterli değil. Yeniden bir bağımsızlaşma süreci de yaşanmalıdır. Bunun için:

1) AB'ye tam üyelik sürecinin dışına çıkmalı, ilişkilerimizi 'serbest ticaret bölgesi' çerçevesinde kurmalıyız. Bizi AB'ye almayacaklarını biliyorum, ama alacak olsalar bile girmemeliyiz. Ama AB ile her türlü ilişkimiz yoğunlaşarak devam etmeli.

2) ABD ile ilişkilerimizde stratejik ortaklığa inanmıyorum. Bunun yerine 'stratejik müttefiklik' olmalı.

3) Arap Ligi benzeri bir Türk Ligi kurulmalı. Bunun Turancılıkla filan ilgisi yok ve gerçekleşmesi için de 30-40 yıl gerekebilir.

4) Ortadoğu ile de çok yoğun ilişkiler geliştirilmeli. Üzerinde yaşadığımız coğrafyada barış yok. Ben bu coğrafyaya 'Bermuda şeytan üçgeni' diyorum. Bu coğrafyada güçlü yaşamanın şartlarından biri de etrafta bir barış havzası oluşturmak
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
BOĞAÇHAN.
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 524« Yanıtla #1 : 06 Kasım 2011, 23:39:24 »

Doğru bir tespit.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Delikurt27
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 651


ANTEPLİ BOZKURTLAR!!!


« Yanıtla #2 : 06 Kasım 2011, 23:44:04 »

Özdağı özellikle ilerki zamanda başımıza bela olacak nufus planlaması dengesi konusunda kapsamlı planı projesi oldugu için seçilmesini istedim çok yakın bir arkadaşı söyledi bu konudaki fikirlerini   fakat  bahçeli 4. sıraya alarak halt etti. Bazıları özdağ için çerkez felan diyorda Burada ablası var bir yerde görmüştüm sordum teyze aslen nerelisiniz diye orta Asyadan gelmeyiz oğlum dedi Türkmüsünüz dedim tabiiki evladım Türküz dedi .
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

“Türk sayısını çoğaltmak ulusal büyük amacı, tabii gelişmeye bırakılmamalıdır. Alınacak ve hayata geçirilecek olağanüstü önlemlerle bir ulusal politika izlenmeli ve Türk sayısı çoğaltılmalıdır.” M.KEMAL ATATÜRK
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.124 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.014s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.