Otağda Çok Sık Kullanılan Yabancı Sözcükler
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 14 Aralık 2018, 14:25:41


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: 1 ... 4 5 [6]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Otağda Çok Sık Kullanılan Yabancı Sözcükler  (Okunma Sayısı 65945 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Bozkurt58
Ziyaretçi
« Yanıtla #50 : 13 Ocak 2017, 08:14:09 »

Kandırmaktır. Dolandırmak biraz sert kaçar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
akıncıı
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 351


« Yanıtla #51 : 09 Şubat 2017, 15:35:16 »

tekrar --> Yeniden
tekrar tekrar --> Yeniden yeniden
tekrarlamak ---> Yinelemek

hala ---> "... bile" , bugün bile, bu çağda bile, şimdi bile, bu durumda bile...
               kullanıma göre değişebilen biçimlerde çoğaltılabilir.
     
teselli --->   avuntu
borç   --->   ödünç

devam etmek ----> sürmek, süregelmek, süregitmek
devamlı ---> sürekli

hareket ----> eylem, kımıltı, kımıldayış
hareket etmek ---> kımıldamak,

şeffaf >>> Saydam
lazım ---> gerekli, gerek,
ihtiyaç ---> gerek, gereksinim

kabul etmek ---> benimsemek, onaylamak, onay vermek
kabul --->>  onay

teklif ---> öneri, sunma
teklif etmek ---> önermek, sunmak
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

AttilaHunTürk tarafından otağdan kovuldum.
akıncıı
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 351


« Yanıtla #52 : 09 Kasım 2017, 23:00:41 »

Son günlerde Otağımızda öz Türkçe kullanımında gerekli özen gösterilmiyor.

Özellikle otağımızın saygın üyesi Tan Hu, yazıları çok değerli ve birikimli olmakla birlikte ülkümüzle uyuşmayan bir yoğunlukta arapça sözcük kullanıyor.
Tüm üyelere seslenerek uyarımızı yineleyelim: Bu yazdığımı olumlu ve yapıcı bir eleştiri olarak görünüz ve yabancı sözcük kullanmama kuralımıza uymaya özen gösteriniz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

AttilaHunTürk tarafından otağdan kovuldum.
Tan Hu
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 594


Möngke Tenggeri-yin Küčün-dür


« Yanıtla #53 : 10 Kasım 2017, 20:52:20 »

Derdini söylemeyen derman bulamazmış!

Son günlerde Otağımızda “Öz Türkçe” kullanmayan kişi olarak itham ettiğin ben, Otağda son günleri olan sizin gibi havarilerin korkulu rüyası olmaya özen göstereceğim.

Otağımızın saygın üyesi olarak adlandırdığın şahsım, Otağın bir üyesi değil bir “Eri”dir. “Müdemmag” olduğundan bunu anlamayacağınızı iyi biliyorum.

Baykuşun kısmeti ayağına gelirmiş, sizin de kısmetiniz bu olsa gerek. Hain öksüzlerin ülküsü olmadığı için pek merak buyurmayınız kullanılan dil, sizin aklınıza uymaya özen göstermeyecektir.

Sizden ricam bu yazdıklarımı sadece “yapıcı” olarak görünüz.

Senelerdir yıkmakla meşgul olduğunuz Türkçe’de bilinecek, öğrenilecek ve kullanılacak kural mı bıraktınız ki böyle celâllenip küstahlaşıyorsunuz? Sizin için bisiklete “çifteker” diyerek özürlü bir “Öz Türkçe” kullanma hatasına düşmeyeceğim. Ya da şapkayı dilden atarak “Kârı elde ettim” diyecekken, “Karı elde ettim”  diyen sapık ruhiyatını almayacağım. Sizin gibi herzevekillerin “Öz Türkçe” olarak adlandırmaya çalıştığı dilin, Güney Afrika’da kullanılan Gottentotça gibi kullanıldığı bir dönemde “Türkçe’nin Büyük Etimolojik Sözlüğü” nerede? Farklı lehçeler halinde de olsa, Türkçe bugün Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye gibi bağımsız Türk devletlerinin resmî dili, devlet dilidir. Biz birbirimizi anlarken siz hangi resmi dili anlıyorsunuz?

Bir dilin dünya dilleri arasındaki yeri ve değeri; dünya çapındaki yaygınlığı, diplomasi dili, uygarlık dili, geçer bölge dili, resmî dil, ulusal dil ve yazı dili olmasıyla ölçülür.

Türkiye Türkçesi, 13. yüzyıldan itibaren yazı dili haline gelmiş, o tarihten beri de Anadolu ve civar sahalarda konuşma ve yazı dili olarak kullanılagelen bir dildir. Eski Türkiye Türkçesi (13-15 yüzyılın sonu), Osmanlı Türkçesi (16-20. Yüzyıl), Türkiye Türkçesi (20. Yüzyılın başından itibaren) şeklinde kendi içinde tasnif edilmektedir. Türkçe, başta Oğuz kökenli Türkiye Türkleri olmak üzere, geniş anlamda Türkiye’de yaşayan Azerbaycanlı, Kırgızistanlı, Kazakistanlı, Uygurlu, Tatar, Nogay, Kumuk, Karaçay-Balkarlı vb. Türk kökenli toplulukların ana dilidir.

“Öz Türkçe” kullanılması ile ilgili propagandalar dilimiz üzerinde Eski Türkçe’nin etkisi alanında değil yabancı kaynaklı kelimelerin etkisinin tahribatına odaklanarak değerlendirilmelidir. Dilin ıslahından kasıt bir medeniyet ve zihniyet değişimi olsa gerek. Cumhuriyetin kurucu kadroları beslendikleri modernleşmenin etkisiyle dil-kültür-tarih perspektifleriyle yeni bir toplum inşası için kolları sıvamış ancak Arap eli öpmek ile dudaklarını karartmışlardır.

“Dilimin sınırları dünyamın sınırlarıdır” sözüyle, insanın dil ile düşündüğü ve düşünce dünyasının kullandığı dile göre şekillendiği ifade edilmeye çalışılmıştır.

Türk Dili Tetkik Cemiyeti’nin kuruluş sürecinde gösterilen üstün gayret ve toplumsal zemin arayışı hatta ilk kurultayın radyodan ve şehir hoparlörlerinden canlı yayınlanması, ulus-dil-devlet üçgeni oluşturma arzusunun göstergesiydi. Nitekim kurumun yayın çalışmaları, devletin klasik eserleri tercüme faaliyetleri, resmi ideoloji merkezli eğitim kurumları ile birlikte tek parti döneminin kültürel misyonu ortaya konmuş ve bu dönemde resmi ideoloji odaklı bir “ara nesil” inşa edilmiştir. Günümüzde gündemi meşgul eden birçok tartışmada da bu “ara nesil” in batı temelli kültür ve medeniyet algısını görmekteyiz.

Dil planlaması, bir toplumdaki dilsel grupların rekabet edemediği durumlarda, ya da bir dilin yok olmaya yüz tuttuğu dönemlerde uygulanabilir. Tanrı yardımcımız olsun ki güzel ve yüce dilimiz “Türkçe”, günlük 200 kelime kullanan sizin gibi “ara neslin” olduğu bir ülkede yok olma tehlikesi ile henüz karşı karşıya gelmemiştir.

Bu başlığın açılması ile dilimizin zor günlerinde tavsiye ve ufuk açıcı tenkiti ile bize yazı yazma imkânı sağlayan değerli dil uzmanına “Özürlü” hayatında etimoloji sözlüğü ile kavuşmayı diliyorum.

Türk Beyi artık Akıncı olma vakti geldi…”Özel” hayatında başarılar…

Atıldın ve üyeliğine kavuştun..

…………………………..

Tan Hu
10.11.2017
turkcuturanci.com
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: 1 ... 4 5 [6]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.053 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.009s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.