Kültür Emperyalizmi Nedir?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 22 Kasım 2019, 12:48:30


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kültür Emperyalizmi Nedir?  (Okunma Sayısı 6024 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tengiz
Ziyaretçi
« : 20 Eylül 2010, 01:50:12 »

 Atsız Ata nın ''Milli Semboller'' üzerine yazmış olduğu bir makalenin bana hatırlatmış olduğu bir felsefe kitabından alıntıladığım kısımdır.
Atsız Ata nın sözünü ettiğim makalesine ön bilgi olması bakımıyla aşağıdaki bağlantıdan göz atabilirsiniz.
Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://www.turkcuturanci.com/turkcu/makaleleri/nihal-atsizdan-bozkurtla-ilgili-bir-makale-milli-semboller/


ALINTI

Kültür Emperyalizmi

Yabancı kültür unsurları tarafından bir ülkenin manevi değerlerinin yıpratılması,kendine özgü değerleri kaybettirilerek başka değerlerle kişiliksiz bir duruma getirilmesine ''kültür emperyalizmi'' denir.
 Kültür emperyalizminde milli değerler kötülenir, milli kahramanlara ait komik ve müstehcen hikayeler uydurulur; sanat, edebiyat, örf ve adetler küçük gösterilir. Sosyal mirasın (manevi kültür) var olan bütün değerleri yıpratılır, dil bozulur, örf ve adetler alay konusu olur.
 Gümüzde emperyalizm (sömürgecilik), güçlü bir devletin ekonomik yardımda bulunma veya modernleştirme gibi gerekçelere dayanarak  geri kalmış ya da gelişmekte olan ülkelerin yer altı ve yer üstü zenginliklerini sömürme ve onları ekonomik ve siyasal açıdan kendisine bağımlı hale getirme siyaseti olarak görülmektedir.

 Kültürel emperyalizmi, emperyalizmin bir tür tamamlayıcı öğesidir. Bundan dolayıdır ki, az gelişmiş toplumlar, güçlü devletlerin hem teknolojisini hem de değer yargılarını benimsemek zorunda kalırlar. 

ALINTI SONU

 Saz sesinin neden aşağılandığını, radyolarda ingiliz şivesiyle miyavlar gibi Türkçe konuşan sunucuların neden çoğaldığını, eski folklorik Türk giysileriyle ve törenleriyle neden aşağılarcasına dalga geçildiğini, bozkurta neden ''köpek'' denildiğini, Türk Sanat ve Halk Müziği dinleyenlerin neden ''eski kafalı insanlar'' olarak gösterildiğini, eşcinsellik ve buna benzer bir çok sapıklığın neden gözümüze ısrarla sokulduğunu, Türk büyüklerinin (Özellikle Atatürk'ün) özel yaşamına neden büyük bir iştahla girilmek istendiğini ve sizlerinde görüp söyleyebileceği  bir çok olayın nedeninin aslında kendiliğinden ortaya çıkmayan olaylar olduğunu bir kez daha görmeliyiz. Bu günkü dizilerde de Türk gelenekleri ve diliyle ne kadar dalga geçildiğini söylemeye de gerek yoktur sanırım.

Gözümüz açık,
Kulaklarımız keskin,
Bileğimiz sağlam olsun.
Türkçe yaşayıp Türkçe ölelim...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 20 Eylül 2010, 12:38:17 »

                Dikkatinizi çektimi bilmiyorum. Bugünlerde HSBC adlı yabancı bankanın reklamları dönüyor tv lerde. Reklam şöyle:
                "- darling, aşkitom,byeee diyerek çektiğiniz mesajlarınıza bedava kontör mü istiyorsunuz? işte size HSBC viza kartı. 
                Sanırım bu kültür emperyalizmine güzel bir güncel örnek.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Gümüş Kurt
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 20 Eylül 2010, 14:13:23 »

Kültür emperyalizmi her yerde.

Bay bay!

Geçenlerde bir yakınım telefon ile görüşmesini sonlandırmadan önce "bay bay" dedi. Ben de bay bay yerine "görüşmek üzere" diyebilirsin dedim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
İLTERİŞKAĞAN
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 412


BİN CİHANA DEĞİŞMEM ŞU ÖKSÜZ TÜRKLÜĞÜMÜ


« Yanıtla #3 : 20 Eylül 2010, 17:36:36 »

Üzüntü içerisinde söylemek gerekir: Kültür emperyalizmi, hedefine hızla ulaşmaktadır. Çünkü emperyalizme kurban edilecek bir "kültür" artık yaşıtlarımızda görülememektedir.

Dede ile torunun anlaşamadığını geçelim, anne-baba dahi çocuğunu tanıyamamaktadır.

Ancak Atsız Ata'nın dediği gibi bunları da iyi bilmek gerekir ki, kim dost kim düşman Türkçüler bilsin.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Damla damla ırkımın kanı,
Bir kımız çamçağına akarken,
Altaylar'da öğrenmiştik biz,
Ölümle anda olmayı.
Umay'ın kanatlarında,
Tanrı Dağı'na bakarken,
Küçücük ellerimizle Güneşe dokunmuştuk.
Sonra bizim olsun istedik güneş,
İşte herşey böyle başladı...
Erlik Tanrıöğen
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 20 Eylül 2010, 21:20:47 »

        Her sömürü düzeni toplumun zayıf ve nispeten geri kalmış yönlerini birincil sırada hedef alır. Yozlaştırmağa buradan kolayca başlayarak etkileyemediği kesimi yalnız bırakarak bu psikolojik yolla onları da düzenine uymağa mecbur eder. Bunun en güzel örneklerini ''Kültürel Emperyalizm''de görürüz. Çünkü en sosyal olan ve nüfuzu en kolay olan sömürü türü, budur.
         Türkler içlerine yabancı kanlılar girene kadar kesinlikle kültür erozyonuna ya da sömürüsüne uğramamışlardır. Çünkü kültürel uyum ve özgünlük noktasında az önce belirttiğim toplumun zayıf ve nispeten geri kalmış yönleri saf Türk soyu içinde yoktur. Bu ırki bir gerçeklik ve tarihi bir ayrıcalıktır.

          Ama, içine ne zaman yabancı kanlılar girse durum değişmekte Türk'ün tabir-i caizse ''Ahlak'ı bozulmakta'' kültürüne etki edecek üçüncü unsur -Tarihte çin, farsistan şimdi ise batı- kolayca çalışma şansı bulmaktadır. Nasıl geçmişte çin bunu başardıysa, farslı-arap kültürü rahatça yayılım yolu bulduysa şimdi de avrupa hristiyan kültürünün başarısı için bilinçsizc uğraşanlar yabancı kanlılardır. Bilhassa kürtleridr!
          Kültürel sömürünün birer oyuncağı haline gelen bu topluluk bugün yalnız bıraktırma konusundaki piyonluk ödevini başarmaktadır! Avrupa kültürünü en iyi benimseyen (!) en çok avrupai hal takınan grup olan yabancı kanlı yurttaşlar artık Türk kültürü ile yaşayan kandaşları dışlamakta onlara ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapmaktadırlar.
         
           Bu vatanın asil sahibi olan Türkler Osmanlı zamanından ikinci vatandaş olmağa alışkın olsa da artık savaş da olmadığı için fazla dayanamayacaktır. Çünkü artık sinirini geçireceği bir yer kalmamıştır.

            Avrupa kültürünü -nereden içeri almışsa- içine pek güzel sindirmiş bu aşağılık Türklük düşmanları artık müzikte, edebiyatta, sinemada, dilde ve daha nice hayati konuda, kendileri yetmezmiş gibi, Türk kanlıları da bozmaktadırlar. Bunun yöntemi olarak da ne yazık ki hem çin gibi kannışlı kadınları; hem fars-arap kültürü gibi inancı kullanıyorlar.
             
           GökTürk   Öz kültüre dönüşün, kültür emperyalizmine direnişin, Türk gibi yaşayışın tek yolunun Türk ırkçılığı ve milli devlet olduğunu söylememe sanırım gerek kalmamıştır.

Köktengri Türk'ü ve Türklüğü korusun!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.077 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.038s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.