Kitap önerilerim...
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 06 Temmuz 2020, 23:02:19


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kitap önerilerim...  (Okunma Sayısı 2722 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Bögü:Alp
Atsız'ın İzinde
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.975


Döğüşen Türk, oyanan Türk, kalkan Türk!


Site
« : 12 Temmuz 2015, 10:36:14 »

Cumhuriyet´in kuruluş yıllarındaki Türkçü ve Turancı akımlar inceleniyor. Söz konusu akımların Ziya Gökalp ve Yusuf Akçura´ya dayanan mirasını irdeledikten sonra, Cumhuriyet´in milliyetçilğinin, başka bir terimle Kemalist ulusçuluğun bu mirasla ilgili açmazını hatırlatıyor "Turandan" "Bozkurta" Türkçü-Turancı akımın İkinci Dünya Savaşı dönemindeki yükseliş ve düşüşü. Başta Nihal Atsız ve Reha Oğuz Tükkan olmak üzere, Türkçü ideologların siyasal, düşünsel ve kişisel profili çiziliyor. Siyasal tarihimizin çarpıcı vakalarından `Irkçılık-Turancılık Davası`nın hikayesi anlatılıyor. Türkçü-turancı akım, İkinci Dünya Savaşı arefesinde ve sırasında, adıyla sanıyla ve önemli bir aktör olarak siyaset sahnesinde boy gösterdi. Onun Cumhuriyet tarihindeki bu kısa ömürlü `altın çağı`, varlığını gizil ve dolaylı olarak ondan sonra da sürdüren bu ideolojinin anlaşılması bakımından kilit önemdedir.
Yaklaşık 25 yıl önce Türkiye'nin Güney doğusunda başlayıp, tüm ülkeyi neredeyse bir ateş topuna çeviren, onbinlerce vatan evladının hayatını kaybetmesine, şehitlerin sayısının her gün artmasına yol açan çatışmalar sizce "bu bir kardeş kavgasıdır," diye kolayca ifade edilerek, bu kanlı faturanın altından sıyrılabilecek kadar kolay bir şey midir?

Üstelik bu bir kardeş kavgasıysa bu kavganın içinde Ermeni'nin, Suriyeli'nin, Yunanlı'nın vb. Ne işi var. Bunlar kavga edenleri ayırmayamı çalışıyor, yoksa kavgayı mı körüklüyorlar?Hiç şüphesiz yüzyılın en kanlı ve Türklüğün ölüm-kalım meselesi diyebileceğimiz emperyalist bir tezgahla karşı karşıyayız tezgahın adınıda kardeş kavgası koyup yutturmaya çalışıyorlar.

Elinizdeki kitap tamamen bir belgeseldir. Anlatılan her şey geçen süre içinde bizzat olayları yaşayanlar tarafından ifade edilmiştir. Ayrıca çeşitli anılar, belgeler, tutanaklar ve itiraflar gerçekleri tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermektedir.


Facebook'a Ekle
Kayıtlı

«Dünyada en büyük iftiharım, Türk yaratıldığımdır!»
Bögü:Alp
Atsız'ın İzinde
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.975


Döğüşen Türk, oyanan Türk, kalkan Türk!


Site
« Yanıtla #1 : 12 Temmuz 2015, 10:37:09 »

Başka kandaşlarımız da bu başlık altında önerebileceği/yararlı/en sevdiği kitapları paylaşabilir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

«Dünyada en büyük iftiharım, Türk yaratıldığımdır!»
Bozkurt58
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 28 Mart 2017, 21:07:04 »

Sosyalizm nedir ana hatlarıyla öğrenmek için: Leo Huberman - Sosyalizmin abcsi
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Bozkurt58
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 05 Nisan 2017, 09:02:50 »


Kitapta, İslam öncesi Türk tarihi anlatılıyor. Oldukça malumatlı.

Türkler… Esir düştüler, savaştılar, barıştılar… Uzak Asya’dan Akdeniz’e kadar uçsuz bucaksız bir coğrafyaya yayıldılar. Devletler kurdular, devletler yıktılar. Çin’e aman vermediler. Birçok farklı isimle anıldılar, farklı dinlere inandılar. Çok büyük bir medeniyet yarattılar. Başka medeniyetlerin yükselmesine katkıda bulundular. Hepsi de masmavi Gökyüzünün (Gök-Tanrı’nın) altında buluştular.

Türkler kimdir? Nereden gelirler? Hangi dinlere inanırlar? Tarihleri ne zaman başlar? Nasıl teşkilatlandılar? Ve en önemlisi nasıl bu kadar başarılı oldular?

Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, bu kitabında yukarıdaki soruların ışığında Orta Asya’dan Avrupa’ya kadar yayılan Türklerin İslamiyet öncesi tarihlerini bütüncül bir şekilde okuyucuya sunuyor. Karmaşık gibi görünen bir tarihi yalın şekilde anlatan, örneği az rastlanır bir çalışma...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
akıncıı
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 349


« Yanıtla #4 : 09 Nisan 2017, 17:54:07 »

Türklüğün dışında İslam'ı da genel olarak iyi öğrenmek zorundayız. İslam'ı anlatan kitapları bilmemiz gerekiyor. Pek çok islami yayınevi birbirinin benzeri olan islam yorumunu anlatır. Bugün bütün islam ülkelerinde ve Türkiye'de İslam olarak bildiğimiz geleneksel yorum yaygındır. Ancak bunun dışında yorumlar da vardır. Üstelik daha akılcı, çelişkisiz, bilimsel bakış açısına dayanan bir islam yorumu söz konusudur. Ancak İslam'ın bu yorumunu yapanlar seslerini duyuramıyorlar. Büyük para kaynakları, vakıfları yok; sürekli para topladıkları cemaatleri yok. Bu nedenle ancak kısıtlı bir kesim tarafından biliniyor. Bu yorum Türklük bilincimiz açısından da çok değerli, çünkü arapça kullanmak ve arap geleneklerini dinleştirmek gibi baskıları yok. Bu bakımdan Türklerin bu yayınları tanıması gereklidir. Özellikle de Müslüman olan Türk kardeşlerimizin bu kitapları okumları çok yararlı olacaktır.
Kitapları yayınlayan yayınevinin sitesi aşağıda olup, site üzerinden ücretsiz olarak okumak da olanaklıdır.

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

AttilaHunTürk tarafından otağdan kovuldum.
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.21 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.017s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.