KIRIM HANLIĞI YENİDEN Mİ KURULUYOR? !!!
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 29 Mart 2020, 11:11:52


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: KIRIM HANLIĞI YENİDEN Mİ KURULUYOR? !!!  (Okunma Sayısı 5174 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tengiz
Ziyaretçi
« : 13 Mart 2011, 22:48:11 »

ALINTI BAŞIKırım Hanlığı yeniden kuruluyor
07 Mart 2011 Pazartesi 13:38
Kiyevskiy Telegraf gazetesinin genel yayın yönetmeni siyasi uzman Vladimir Skaçko Kırım'daki yeni gelişmeler hakkında Rus gazetesi Pravda’ya açıklamalarda bulundu.

Kırım Tatarları, Kırım’da kendilerine ait bir milli otonomi bölgesinin kurulması için çaba sarfetmekte. “Naşa Ukraina-narodnaya samooborona” (Bizim Ukrayna- milli savunma) muhalif grubunun millet vekili Tatar Kırım meclisinin başkanı Mustafa Cemilov'a göre, temel hedefleri sürgün öncesi konuma yükselmek. 1921 yılında Kırım’da otonomi bölgesi kurulmuştu. 1944 yılında Kırım Tatarlarının Sibirya'ya sürülmesinden sonra, doğal süreç işlemiş ve otonomi ortadan kaldırılmıştı. Şu anda halk geri dönüyor ve otonomi taleplerini de dile getiriyor. Durumu zorlaştıran konulardan birisi o dönemde Rusya’nın sınırları içerisinde yer almasıydı. Sonradan Kırım, Kruşçev tarafından Ukrayna’ya hediye edildi. Bugün Kırım, Ukrayna sınırları içerisinde ve otonomi cumhuriyeti statüsüne sahip bulunmakta.

Ukrayna devleti bağımsız olması ile beraber Kırım Tatarlarının sorunu sürekli gündemdeki yerini korudu ve büyüdü. Kırım Tatarlarının doğurganlık oranının sürekli artması ve yarımada halkı içerisinde sayılarının yükselmesi de bu konuda önemli yer işgal ediyor. Ukrayna’da 2001 yılında yapılan sayımlara göre Kırım vatandaşlarının yüzde 12.1’i Tatarlardan oluşmaktaydı. On yıl sonra bu oran gözle görülür bir şekilde değişti ve şu anda yüzde 15’e kadar artış göstermiş durumda. Buna paralel olarak Kırım Tatarları da, bölgenin ve kendi gelecekleri açısından endişelerini paylaşmağa başladı. Mustafa Cemilov’a göre Kırım Tatarca’sının otonomi bölgesinin resmi devlet dillerinden birisi olması gerekiyor. Bundan başka yerel halkın devlet kademelerinde de temsil olunmasını talep etmekte ve üzerlerinde büyük bir baskının olduğunu ifade etmekte. Kırım Meclisi'nin de resmi statü kazanarak Kırım Tatarlarının milli yönetimi içerisine girilmesi istenmekte. Bununla beraber meclis başkanı halkına önceliklerin tanınmamasını da doğru görmemekte. Onun sözlerine göre bu durumda halkın yok olma süreci başlamış olurdu. Hatırlanacağı üzere Rus bölücülüğüne karşı en önemli faaliyeti de Kırım Tatarları tarafından yapılmış ve bu konu çeşitli vesilelerle Cemilov tarafından da beyan edilmişti. Onun söylemlerinin netice itibariyle Rusya ile Ukrayna arasında soruna dönüşeceğine ve Kırım Hanlığının bir Avrupa ülkesi olarak tekrar kurulması gibi soruları da beraberinde getirmekte. Kiyevskiy Telegraf gazetesinin genel yayın yönetmeni siyasi uzman Vladimir Skaçko bu konu hakkında Rus gazetesi Pravda’ya açıklamalarda bulundu.

—Ukrayna’lı Rusların ve Kırım Tatarlarının sayılarının eşitlenmemesi durumunda Kırım hanlığının kurulması hayal edilemez. Bu ise yalnız önümüzde 30-50 yıl içerisinde gerçekleşebilir. Olayların mantiki sonucu bunu gerektirmekte. Konunun özü şu ki Rusların sayısının fazla olmasına rağmen bu oran azalmağa devam edecek. Çünkü bir Rus bayan ortalama iki çocuğa dahi sahip olmuyor ancak Kırım Tatarı bayan ortalama 4-5 çocuk sahibi olabiliyor. Bundan başka önemli bir husun daha unutulmaması gerekiyor. Rus ve Ukrayna halkının önemli bir kısmı emeklilerden oluşmaktaydı. Insanlar emekliye ayrıldıktan sonra Kırım’a yerleşmeği tercih etmekte. Rus ve Ukrayna kökenli vatandaşlarının sayısının azalmasının bir nedeni de bu..

— Bölgede Türkiye’nin etkisinin arttığı bir dönemde Kırım’ın geleceğinde ne gibi değişim yaşanabilir?

— Bilindiği gibi Türkiye’nin kendisinde tahminen beş milyon Kırım Tatarı bulunmakta. Bunun yanı sıra ülke politikasını etkileyecek güce sahip Tatar kökenli vatandaşların da buna ilave edilmesi gerekmekte. Ankara da Karadeniz’de etkisini artırmağa çalışmakta. Uzun vadede bunun Kırım hanlığının modern şekilde ortaya çıkması ile sonuçlanabileceği tahmin ediliyor. Onun bağımsızlığı konusunda da tartışmalar yapılmakta. Çünkü Türkiye Kırım’ı eyaletleri içerisinde görmeği arzulamakta. Ancak tekrar belirtiyim. Tüm bunlar Kırım Tatarların sayısının diğer halkların sayısı ile eşit olduktan sonra gerçekleşebilir. Bunun gerçekleşmesinden sonra onları demokratik haklarının kullanarak tercih yapabilecek. Tatarların nasıl bir tercih yapabileceğini tahmin etmek o kadar da zor değildir. Türkiye önemli mali kaynak aktarmakta, okullar ve camiler inşa etmekte. Küçük Kaynarca anlaşması gibi bir anlaşma Türkiye’yi durdurabilir mi? bu anlaşmağa göre Kırım ya bağımsız olacak ya da Rusya’nın içerisinde yer alacaktı. Şu anda bu sorunun cevabı verilemez. Türkiye’nin bunu tekrar gündeme taşınması Türklerin çok istediği Avrupa’nın tamamı için ölüm çanları anlamına gelebilir.

— Yanukoviç Cemilov’un tekliflerini kabul edebilir mi?

— Bu şekilde düşünmüyorum. Kırım halkının oyları nihai olarak onun devlet başkanlığının kesinleşmesini temin etti. O seçmenlerini hayal kırıklığına düşürmeği istemez. Ancak bazı geri adımlar da atılabilir. Bu ise zaman kazanmak için yapılabilir. Kırım Tatarları şu anda daha fazlasını istememekte. Çünkü onlar geleneksel olarak Yanukoviç ve Bölgeler partisine karşı idi. Bazen milli demokratları, bazen “kadifelileri” bazen de diğerlerini desteklediler.

— Cemilov’un arkasındaki güçler ne elde etmeğe çalışıyor?

— Kırım Tatarları ilk olarak ele geçirdikleri arsaların hukuki sorununun çözümünü talep ediyor. Bunun için her türlü baskıyı yapmaktalar. Bir nevi yarımadanın asli unsurları olduklarının kabullenmesini istemekteler. Bununla da sorunun biteceğine dair mesajlar vermekteler. Kırım Tatarları onların mal varlıklarının, gayri menkullarının devlet ve oligarklar tarafından paylaştırılmasından rahatsızlık duymaktalar. Bunun için de onlar çoğu zaman “kolhoz” arsalarını ele geçiriyor ve kendi haklarını kendileri kazanmak için çaba sarfediyor.

— Sorun nasıl çözülebilir? Kırım Tatarlarının ekonomik talepleri yerine getirelemez mi? Sovyet döneminde el konulan mal varlıklarının geri verilmesi gerek miyor mu? Aksi durumda daha fazla radikal düşünceler ortaya çıkmaz mı?

— Çözümü göremiyorum. Sorun Kırım Tatarlarının kendisi değildir. Onların kendilerine ait arsaları geri alma taleplerinin anlayışla karşılanması gerekiyor. Bazen Ukrayna ve Rusya aynı hastalığa yakalanıyor. Ne Ukrayna ne Rusya’da Sovyet döneminde el konulan mal varlıklarının geri verilmesine dair yasa bulunmamakta. Bu tür yasaların bulunmaması ise yolsuzluğun – Kırım’da olduğu gibi – hat safhaya ulaşmasına neden olmakta. Kırım topraklarının maddi ve manevi değerini anlayan her kes – hem iş adamları hem de devlet temsilcileri - onu satın almağa çalışıyor. Özellikle de oligarhlar ve mafya içerisindeki şahıslar bu konuda çok istekli. Emekli vatandaşlar bölgeden çıkarılmakta ve mal varlıkları el değiştirmekte. Bu arada Kırım’da Goa gibi turizm bölgesi yapılabileceğine dair söylemlerin ortaya çıkmasını komik buluyorum. Bu tür söyleme sahip insanların tedavi görmesi gerekiyor.

— Kırım’da Rus yanlısı insanlar da bulunmakta. Onlar yarımadanın Rusya’ya geri verilmesini istiyor. Şu anda Kırım Tatar teşkilatları bu konuda ne gibi düşünceye sahip?


— Aşırı olumsuz yaklaşmaktalar. Kırım’ın Rusya’ya verilmesini savunanların güçlüğü olduğu dönemlerde dahi Kırım Tatarları Rus bölüçülüğe karşı gelmekte. O dönemde 10 bine yakın silahlı insan topladıkları bilinmekte. Kiyev yetkilileri bölücülük taraftarı dönemin Kırım başkanı Yuri Meşkov aleyhinde kullandı. Buna paralel olarak Kırım Tatar teşkilatları Ukrayna devleti tarafından desteklendi. O zamandan şimdiye kadar çok az şey değişti. Sadece bu teşkilatların daha da güçlendiği söylenebilir. Milliyetçiler Rusya etkisine karşı onları kullanmağa devam edeceği bilinen bir gerçek.

Röportaj: Sergey Balmasov

Rusça aslından Dünya Bülteni için çeviren: İbrahim Ali

Dünya Bülteni

ALINTI SONU
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Börü Kağan
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 507


Ben, Selim Pusat!..


« Yanıtla #1 : 14 Mart 2011, 00:39:11 »

Ukrayna'da bu konuda ciddi bir rahatsızlık var cidden. Kırım'ın bağımsızlık taleplerinin gün geçtikçe artacağını biliyorlar. Türkler, Türk olduklarını unutmadılar, bu yüzden yeniden bir hanlık kurabilirler ileride. Bunun düşüncesi bile yeterince heyecan verici aslında. Demek ki boşuna demiyordu Kırımlı soydaşlarımız aşağıdakini;

Trenlerle çıktık, tanklarla döneceğiz! Bekle bizi Kırım!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Gözler ki birer parçasıdır sende İlahın,

Gözler ki senin en katı zulmün ve silahın,

Vur şanlı silahınla gönül mülkü düzelsin;

Sen öldürüyorken de vururken de güzelsin!
Orda Han
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 283« Yanıtla #2 : 14 Mart 2011, 20:23:38 »

Orada geçen çok önemli bir konu nüfus dengelenmesi konusu.En çok korktukları konu da bu zaten.Sovyet Rusya 91de çöküşün geleceğini daha önceden sezmiş değerli madenler,petrol ve doğal gaz akan yerlerde nüfusunu arttırma çalışmaları yapmış ve bunun sonucunda pek çok soydaşımız kuvvetle göçe zorlanmış ve 91 in hazırlığı yapılmıştır.Kırım dışında şu an Tataristan'da Türk nüfusu son sayımlardan sonra yüzde 55 i bulmuş ki ben buna daha da düşürülen popülasyon olarak bakıyorum,medvedev zırnaşmaya başlamıştır.Kırım bize Kazan'dan daha yakındır gün itibariyle.6 yıl önce ilk Türk öğrenciler gitmeye başladılar,turizm ve ikili ilişkiler oldukça gelişti.TİKA'nın sanırsam bir enstitü fikri var Gagauzya ve Kırım'a ayrı ayrı yapılması için.Tam bir birliktelik olmasada orada tatil yaparken bir çok soydaşımızdan güzel sözler duymuştum.Çok inançlı ve cömert insanlar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Her Türkçü, bulunduğu yerin görevini inançla yaparsa, Türkçülük ülküsü sağlamlaşır. Türklük güçlenir.
Tan Hu
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 593


Möngke Tenggeri-yin Küčün-dür


« Yanıtla #3 : 21 Eylül 2017, 11:46:45 »


Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna Anayasa Komisyonu’nun Ukrayna Anayasası’na Kırım Özerk Cumhuriyeti ile ilgili değişiklik tekliflerini Eylül ayının sonuna kadar sunması gerektiğini bildirdi.
 
Kiev’de düzenlenen YES-2017 (Yalta Avrupa Stratejisi) forumuna 16 Eylül tarihinde katılan Refat Çubarov, Rusya Federasyonu’nun Kırım’dan ayrılacağı kanaatinde olduğunu ifade ederek Ukrayna’nın işgal edilen topraklarda ikamet eden insanlara ne vereceğini net olarak bilmesi gerektiğini belirtti.

Çubarov: “Rusya’nın Kırım’dan çekileceğinden kuşku yok. Ve önemli olanı, Kırım’da yaşayan 2 milyondan fazla insana ne teklif edeceğiz?” diye konuştu.
 
Refat Çubarov, Anayasa Komisyonu’nunhem Ukrayna toplumu hem uluslararası toplum tarafından olumlu karşılanacak ve köklü halk olarak Kırım Tatar halkının vatanından kaderini tayin etme hakkını dikkate alacak Ukrayna’ya bağlı Kırım’ın gelişme “förmülünü” teklif etmesi gerektiğini kaydetti.
 
Bilindiği gibi, Anayasa Komisyonu, 11 Mayıs günü yaptığı toplantıda, Kırım Tatar halkının kendi kaderini tayin etme hakkı ile ilgili “Kırım Özerk Cumhuriyeti” adlı 10. bölümde yapılacak değişiklik ve eklemeleri hazırlayacak çalışma grubunu oluşturmuştu.
 
Refat Çubarov, çalışma grubunun aralarında Prof. Dr. Vladimir Butkeviç ve Nikolay Golovatıy, Ukrayna milletvekili Yuriy Klyuçkovskiy gibi isimlerin de yer aldığı anayasa komisyonu üyelerinden oluştuğunu bildirmişti. Ayrıca Çubarov, çalışmalara Ukrayna’da önde gelen kanaat önderleri, sivil toplum uzmanları ve hukukçuların da katılacağını aktarmıştı.

İnternet Haberleri

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tan Hu
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 593


Möngke Tenggeri-yin Küčün-dür


« Yanıtla #4 : 21 Eylül 2017, 12:12:03 »


Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna Anayasa Komisyonu’nun Ukrayna Anayasası’na Kırım Özerk Cumhuriyeti ile ilgili değişiklik tekliflerini Eylül ayının sonuna kadar sunması gerektiğini bildirdi.
 


Yukarıdaki haberi paylaştım ancak görüyorum ki kafalar karışık.

Rusların türettiği "Kırım Tatarları" ifadesi tamamen bir saçmalıktır.

Tatarlık Ruslar'ın bir aldatmacısı olup, Türk Birliği'ni parçalamak için Türkler arasına kasıtlı olarak eklemlenmiştir.
Ruslar, Türklerin Tatar, Kırgız, Kazak, Özbek gibi boy isimlerini ön plana çıkarmış, Türkçenin ağız ve lehçelerini ayrı yapılarmış gibi göstererek, Türkler arasında boy milliyetçiliğini kışkırtmıştır.
Muharrirlerin bir kısmı o dönem Gaspıralı'nın yolunu izleyerek bu aldatmaca karşısında bu planlı asimilasyon hareketinin karşısında durmuştur.
Dönemin münevverleri, Kırım ve Türk Dünyası'nın bağımsızlığının Türk ve Müslümanlık birliğinde görmüşlerdir.
Türk ve Tatar, ırk ve ortak tarih yönü ile bir milletin ferdidir ve gönül birlikleri daimdir diyerek mazideki parlak günlerin ancak birlik ve beraberlik ile gerçekleştirilebileceğini bütün Kırım Türk'ü dile getirmiştir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.041 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.008s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.