KAZAK HALK MÜZİKLERİ Eskişehirdeydi!...
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 22 Kasım 2019, 08:48:18


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: KAZAK HALK MÜZİKLERİ Eskişehirdeydi!...  (Okunma Sayısı 2605 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tengiz
Ziyaretçi
« : 27 Şubat 2010, 01:43:16 »

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi operasındaki klasik müzik dinletilerini bir süredir takip edemiyordum. Ama bir kaç gün önce denk geldiğim bir konser afişi beni şok etmeye yetmişti. Dünyanın bir çok yerinde bir sürü konser vermiş olan Kazak Halk Müziği Orkestrası ''Karagandı Tattimbet'' gelecekti!...

Sağlık durumumun hiç iyi olmamasına karşın ne olursa olsun bu konseri kaçırmamam gerektiğini düşündüm ve bir bilette ben aldım. Talep o kadar fazlaymış ki bir hafta öncesinden tüm yerler dolmuştu ve boş yer bulabilen bir kaç şanslı kişiden biriydim sanırım Göz Kırp

 Konser başlamadan hemen önce gördüğüm bir tanıdığıma ise ilk söylediğim şu olmuştu: ''Bu salonda avrupanın dıngırtılarını çok dinledik, kendi öz müziğimizi dinlemenin sırası geldi şimdi.''
 Konser başlamadan önce salondaki dinleyenler, geleneksel kıyafetler içindeki Kazak Türkçesiyle sunum yapan sunucu bayanın önce dilini pek iyi anlayamadıkları için biraz duraksadılar. Ama konuşma ilerledikçe aradaki yakınlık sezilmiş olacak ki herkes birden gülücükler atmaya başladı ve salonun kendisine gösterdiği sempatiyi gören sunucu hanımda gülümsemeye başladı, ardından da büyük alkışını aldı doğal olarak.

Dinleti sırasında Kazak halk müziğinin ve operasının yanı sıra Azerbaycan ezgileri, Tataristan ezgileri, Türkiye ezgileri ve Mozart ın ''Türk Marşı'' dahi çalındı, gür ve tok sesli solistler sırasıyla geleneksel parçaları okudular  

Dombraların, kopuzların, kıl kopuzların ve daha nice çalgı türleri salondaki dinleyicileri coşturmuştu. Herkes bir şekilde müziklere tempo tutuyordu. Bozkırın, tarihin ve aramızdaki onca uzaklığa karşın ortak notaları kaybolmayan müziklerin içine dalıp gittik... Doğrusu bunca zamandır ilk kez bu şekilde bir ilginin ve canlı katılımın olduğunu gördüğümü söylemeliyim. Orkestra şefinin izleyicinin müziğe alkışlarla eşlik etmesine izin vermesi de ayrı bir güzellikti.
Bibigül Hanımın icrası öncesinde, sonrasında ve  konserin bittiği anda herkes bu şöleni ayağa kalkıp alkışladı. Gittiğim dinletiler içinde ayakta alkışlandığını gördüğüm en son konser, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için düzenlenen özel konserdi.
''Köroğlu, ''Aday'' gibi iyi bildiğim ünlü kazak ezgileri şimdi büyük bir orkestra tarafından karşımda canlı olarak icra edilmişti.

Kazakistanın ''divası'' sayılan büyük sanatçı Bibigül Tölegenova 80.yaşını , Kazak Türkçesiyle söylediği etkileyici opera parçalarıyla kutlamıştı bizlerle.

 Büyük ve coşkulu konserden sonra bu etkinliği düzenleyen ''Türksoy'' kuruluşunun genel sekreteri olan  Düsen Kaseinov ve Kazakistan'ın Karagandı Eyaleti Kültür İşleri Bakanı Rımbala Omarbekova hanım, büyükşehir belediye başkanı Yılmaz Büyükerşen'e geleneksel Kazak şapkası ve çakmanını (pelerin) hediye ettiler ve giydirdiler. Üzerinde işlemelerin olduğu bu hediyeleri gören salondaki izleyicilerden hafif bir ''Ooo!'' sesi yükseldi. Salonun yan duvarına asılmış büyük boy Atatürk resmine, yanındaki Türk bayrağına ve onun karşısına asılmış Kazakistan bayrağına baktığımda Ulu Önderin bizi bir yerlerden izlediği duygusuna kapılıp, onun Türk dünyası üzerine söylediği o anlamlı sözler aklıma geldi.

 Konserin içinde iki kez, güzel ve zarif Kazak bayanlarının oluşturduğu ''Akku Dans Topluluğu'' nun dansları da sahnelendi. Sahne zemininde uçarcasına dans eden bu topluluk karşısında büyülenmemek elde değildi.
 
 Son derece saygın ve nezih bir şekilde geçen konserin sonunda Rımbala Omarbekova, Eskişehir halkının Karagandı halkına çok benzediğini  ve bu nedenle bizlere çok yakınlık duyduğunu söyledi. Büyükerşen de Kazak Türkçesiyle hediyeden memnun kaldığını belirterek teşekkürlerini sundu.  

 Tören bitiminde herkes salondan çıkmıştı ama ben, birkaç soydaşımla görüşebilme şansımın olacağını düşünüp beklemeye koyuldum. Şanslıymışım ki içlerinde Türkiye ye okumaya gelmiş bir kaç Kazak Türküyle sohbet edip anı olarak bir fotoğraf çekinebildim.
 Fotoğrafımızı çekmesini istediğim beyi ilk anda görevli sanmıştım ama, konserde görev alan bir Kazak hanımının eşi olan bir hemşerimmiş meğer ve eşinin kulisten çıkmasını bekliyormuş.
Yanındaki çocuğunun da tıpkı annesine benzeyip çekik gözlü olduğunu görünce ''Kazak Türklerinin genleri bizimkine baskın çıkmış heralde'' diye de içimden geçirmedim değil Peynir Yoksa biz Türkiye Türklerinin genlerinde gizlenen ''çekik gözlülük'' mü ortaya çıkmıştı fırsatını bulup? Cool
Böylesine güzel geçen bir akşamdan sonra aklımda tüm Türklerin bir gün birleşeceği üzerine kurduğum güzel düşler, ellerimde ise var gücümle alkışlamamdan kaynaklanan yorgunluk kalmıştı.

Orkestra; İstanbul, Ankara, Afyon, Eskişehir turlarından sonra da Bursaya geçecekmiş...
 Bu arada, opera binasına girmeden önce hayatımda ilk kez büyük bir meteorun atmosfere girerek mavi-yeşil ışıklar eşliğinde yanışına tanık oldum gökyüzünde. Yanımda yürüyen yaşlı bir Tatar büyüğüme bunu gösterdiğimde ise göktaşı çoktan yok olup gitmişti... Tanrım! Ne güzel bir gündü bu!

Konser kitapçığının ön kapağından bir görünüm...Solistler...

TÜM TÜRK DÜNYASININ BİR GÜN TEK YUMRUK OLUP BİRLEŞMESİ VE BU TÜRLÜ ETKİNLİKLERİN HER ZAMAN OLMASI DİLEĞİYLE...Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.085 Saniyede 20 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.05s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.