Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRK TARİHİ ve EDEBİYATI => Türkçü Öğreti, @KİTAP => Konuyu başlatan: Oğuz Han üzerinde 03 Mayıs 2010, 21:16:59Konu Başlığı: İŞTE TÜRK'ÜN EL USTALIĞI (ÇAVUŞ OKU)
Gönderen: Oğuz Han üzerinde 03 Mayıs 2010, 21:16:59
Çavuş oku tarih boyunca Türkler tarafından kullanılmış bir ok çeşididir.

Öldürme amaçlı olmayan çavuş oku çıkardığı sesle askerlere nereye yüklenileceğini göstermek ve düşmanın moralini bozmak amacıyla kullanılır. Okun temreni üzerinde delikler açılmıştır; ve ok fırlatıldığında delikten hızla geçen hava tiz bir ses çıkarır. Bu nedenle çavuş okuna ıslık çalan ok, ıslıklı ok veya vızlayan ok da denir.

Çin tarih kaynaklarında aktarıldığı üzre çavuş okunun mucidi bizzat Mete Han'dır. MÖ 209'da kendi ordusunu eğitmeye başlayan Mete Han, ıslıklı bir ok yapıp bu oku nereye atarsa, askerlerinin de kendisini takip etmesini istemiştir. Baideng'de Çinlileri kıstıran Hun ordusunda bu oklardan yüzlercesinin bulunduğu düşünülmektedir.

Osmanlı ordusunda çavuş oku daha çok talimat verme amacıyla kullanılmıştır. Ok ancak kıdemli komutanlara (çavuşlara) tahsis edilmiş, onlar da okun sesini kullanarak askerleri yönlendirmiştir.

Atalarımızın ne kadar kabilyetli ve akıllı kişiler oldukları bu oklar'dan belli hem savaş'ta hem sanat'ta hem us'ta hem bilek'te üstünüz TTK.


Konu Başlığı: Ynt: İŞTE TÜRK'ÜN EL USTALIĞI (ÇAVUŞ OKU)
Gönderen: Gumus Kurt üzerinde 09 Mart 2011, 19:53:32
Oğuz Han kandaşımız güzel bir bilgi paylaşmış. Ben de ufak bir ekleme yapmak isterim.

Temren: Okun ucundaki parçadır. Demir, kemik, bakır gibi parçalardan yapılır.

(http://i55.tinypic.com/2agqer6.jpg)

İşte bunun bazı yerlerini deliyor. Oklar havaya fırlatıldığında ıslık gibi ses çıkıyor. Bu ses düşmanları psikolojik olarak kötü bir duruma sokmaktadır.  Ayrıca Mete Han, bu oku nereye atarsa, askerleri de oraya atmaktadır.

Mete Han'ın Ruhu Şad Olsun!

(http://i56.tinypic.com/wmkz01.jpg)