Bir İrlanda Ve Türk Balbalı Arasındaki Karşılaştırma Ve Sonuçlar
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 01 Nisan 2020, 23:23:07


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bir İrlanda Ve Türk Balbalı Arasındaki Karşılaştırma Ve Sonuçlar  (Okunma Sayısı 4878 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tengiz
Ziyaretçi
« : 07 Ekim 2011, 16:12:43 »

 Eski Taş dikitler üzerine yaptığım bir araştırmada denk geldiğim bağlantılar beni irlanda ortalarına kadar götürdü... İrlanda nın eski sakinlerinin de bir çok dikit diktiğini, buna karşın bu dikitlerin üzerinde hiç bir yazı ve resim bırakmadıkları için dikitlerden sağlıklı bir bilgi alınamadığını gördüm. Yalnız bu dikitlerin tanıtıldığı sayfadaki İrlanda üzerine yazılmış bir kitabın ön kapağı bir anda ilgimi çekmeyi başardı, çünkü bu bir balbal resmiydi. Ve ilk bakışta bizim Sibirya dan Moğolistan'a, oradan hazar denizi kıyılarına kadar ki geniş coğrafyamıza bıraktığımız balballara oldukça benziyordu. Sayfaları ve adresleri irdelediğimde bu balbaldan başka bir heykele denk gelmedim, yüksek olasılıkla bu heykel yapma biçimi bizde olduğu kadar İrlanda da yaygın değildi.

Bu İrlanda balbalını oturup uzun uzun inceledim... Her ne kadar ilk bakışta bizim balbal ve heykellerimize benzese de önemli bir çok yönden aslında farklı olduğunu da gördüm. Burada bir Türk balbalı nı ve İrlanda balbalını karşılaştırarak bu göze çarpan farkları ortaya koyacağım.

SOL RESİM:İRLANDA DAN-SAĞDAKİ GÖRÜNTÜ İSE BİR TÜRK BALBALI.ARADAKİ DEĞİŞİKLİKLERGöze Çarpan Farklılıkları Üzerilerine sayı vererek İrlanda heykelinde kırmızı, Türk balbalında ise yeşille verdim.

1) 1. Sayılı Halkalara baktığımızda İrlanda balbalının gözlerinin oldukça iri olduğunu görüyoruz. Türk balbalinda ise gözler bu kadar iri değildir. Ayrıca irlanda balbalının gözünün şekli de Türk balbalınınkiden farklıdır, Türk balbalında badem gözlülük belirgince işlenmiştir. Burada  Avrupa kökenli bir halkın yüz özellikleriyle Asya kökenli bir halkın yüz özellikleri arasındaki ilk fark otaya çıkmaktadır.

2) 2. Sayılı halkalar elmacık kemikleri üzerinde görülen farktır. İrlanda balbalında elmacık kemikleri hiç bir şekilde görülmüyor. Oysa ki en ayrıntısız yapılmış bir Türk balbalında bile elmacık kemikleri basit bir yuvarlak kabartma olarak gözlerin hemen altında belirir.
 
3) 3. Sayılı Halkalarla belirlenmiş sakal biçimleri arasında da bir fark göze çarpar. Türk balballarının genelinde çene ucunda çok az sakalın bırakıldığını görürüz. İrlanda balbalında ise sakalların, çeneden aşağı oldukça salındığını görüyoruz.

4) 4. Sayılı Halkalarda ellerin duruş biçimindeki farklılıklar açıkça göze çarpıyor. İlk olarak bu biçimde işlenmiş Türk balballarının neredeyse tümünde elinde içki kabı tutan bir kişi görürüz. Bu kimi sıra matara, kimi sıra ince çizgili bir kadeh  görünümündedir. İrlanda balbalında ise bu hiç bir şekilde gözükmüyor. Ayrıca bu balbalda ''kişinin gömülürken iki elinin önünde birleştirilerek mezara uzandırılması'' nı andıran bir el birleşmesi gözüküyor.

5) 5. Sayılı Halkalarda Türk balballarında kemerlerin ellerin altında kaldığı gözükürken, İrlanda balbalında kemer daha yukarı çekik olarak betimlenmiş.

6) 6. Sayılı Halkalarda yüz biçimi belki de en çok ilgimi çeken nokta oldu. İrlanda balbalının kafa biçimi yukarıdan aşağıya doğru incelen, neredeyse ''balonumsu'' diyebileceğimiz bir yapıda iken;
Türk balballarında göze çarpan şekil kareye yakın diyebileceğimiz bir çerçeveye oturan Türklere özgü ''yuvarlak'' kafalardır.

7) 7. Sayılı Belirgin Fark Silahlar üzerinedir. İrlanda balbalında bele takılmış göze çarpar büyüklükte bir silahlanma gözükmez iken, Türk balballarında kılıçlar, kamalar ve benzeri savaş araçları çoğu kez betimlenir.

SONUÇ

Kolayca yapılan karşılaştırma sonucunda görüyoruz ki balballar ''gelişi güzel'' yapılmış kişi heykelcikleri değildir. Balballara biçim veren kişiler bilinçli ya da bilinçsiz olarak ait oldukları halkların dış görünümlerini ve yaşam görüşlerini yapıtlarına yansıtmıştır ve böylece belirgin farklılıklar ortaya çıkmıştır. Türk balballarında görülen İç Asya kökenli halklarda var olan bir takım dış görünüş özellikleri Avrupalı bir halk olan İrlandalıların balballarında gözükmemektedir. Türk balballarında görülen içki kabı tutma özelliği balbala; ''ölen kişiye hizmet etmeye hazır olan kişi'' görüntüsü verirken İrlanda balbalında bu şekilde bir inanış göze çarpmaz ve Ellerde tutulan bir nesne yoktur; İrlanda balbalı ölen kişinin kendisini temsil etmek için dikilmiş gibidir. Ayrıca Türk balbalındaki kemere takılan silahların bolluğu bize Türklerin yaşam biçimindeki savaş ve koruma güdüsünü duyumsatmaktadır. Bıyık şekillerinin iki halkın balballarında da neredeyse aynı olması, burun ve kaşların birleşik olarak -viking tahta yontularında olduğu gibi- tek parça olarak betimlenmesi, balbalların duruş biçimleri gibi öğeler ise iki balbaldaki ortak nokta sayabileceğimiz öğelerdir.
 Son olarak İrlanda gibi Avrupa nın en ucundaki bir coğrafya da denk geldiğimiz ve İngiltere nin en eski yerli halkının iyesi olduğu bu İrlanda balbalı bize göstermektedir ki balbal kültürü çok eski halkların arasında var olan bir  öğeydi ve bunu Türkler en yaygın biçimde kullanan eski halklardandır. İrlandadaki taş dikitler üzerine yazılmış kaynaklarda bir tek balbal resminden başka görüntüye denk gelememiş olmam o bölgelerde bizdeki kadar bu kültürün yerleşmemiş olduğuna kanıt gösterilebilir. Bunun yanında Türklerin balbal kültürünü ileri taşıdığını ve çok iyi kullandığını söyleyebiliriz, çünkü oldukça ayrıntılı yontulmuş Türk balbalları da vardır. (Saçlar, giysiler ve yüz ayrıntıları daha gerçekçidir) Eski Türk taş dikitlerinin çoğunun yazılı olması da bizlere atalarımızın bıraktığı ve sahip olduğumuz büyük bir şanstır diyebiliriz. Çünkü bir dikit her ne kadar ataların torunlara bıraktığı bir yapıt olarak kalsa da, üzerinde ufak ta olsa bir yazı barındırması onu duygusal bir değerden olmanın ötesine geçirerek tarihi ve bilimsel bir değer katar...
Tengiz 07.10.2010-(TAVŞAN YILI)Ek Görüntüler...
Kılıçlar, Kamalar, Kulak Küpeleri, Arkada Birleşmiş Uzun Saçlar Eski Türk Balballarında Gördüğümüz Önemli Ayrıntılardandır...


 

İrlanda Dikitlerinin Çoğunda Yazı Ve Simgeler Yoktur, Olanlar İse Sınırlı Şekiller İçeren Ve Genellikle ''Hristiyanlık'' Etkisinde Dikilmiş Ve Kilise Avlularında da Toplanmış Olan Dikitlerdir. Türk Balbal Ve Dikitlerinde ise Türklerin Ata Kültürleri Yaşamaktadır Ve Çok Geniş Alana -Ortak Çizgiler İçeren Biçimde- Yayılmıştır.
Yazımın Başında İşlediğim İrlanda Balbalı nın Başka Açıdan Çekilmiş Görüntüsü (Aşağıda). Gerçektende Bu Balbaldan Başka Bir Heykelin Görüntüsü Kaynaklarda Yok...Asya da ki Sayısız Türk Balbalının Ve Dikitinin Varlığı Bilinmektedir Ve Görüntüleri Vardır.

İrlanda Dikitleri

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Karagerey
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 1.865« Yanıtla #1 : 07 Ekim 2011, 17:01:10 »

  Burunda da farklılık var.Diğerinde düzgün bir burun varken ,Türk balbalında ise kıkırdak kemiği belirgin bir şekilde  yapılmış.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Karagerey Altemur
Börü Kağan
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 507


Ben, Selim Pusat!..


« Yanıtla #2 : 07 Ekim 2011, 19:36:22 »

Keltler, özellikle de İrlandalılar, Avrupa'da sempati duyduğum ender halklardandır. Kaldı ki, onlar da genellikle Türkler'i severler. Ancak, inkâr edemeyeceğimiz bir bilimsel gerçek vardır ki, Keltler Turanî değildir. Druid-Kam benzerlikleri, balballardaki bazı benzerlikler, bu iki milletin tarihte etkileşim yaşadıklarını gösterebilir, ancak ırkî olarak aynı olmadığımız malumdur.

Bu açıdan, bu makaleyi de son derece bilgilendirici buldum, kendi adıma sevindim. Eline sağlık Tengiz ağabey..
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Gözler ki birer parçasıdır sende İlahın,

Gözler ki senin en katı zulmün ve silahın,

Vur şanlı silahınla gönül mülkü düzelsin;

Sen öldürüyorken de vururken de güzelsin!
Erlik Tanrıöğen
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 12 Mart 2014, 15:03:43 »

Tengiz yoldaş nerelere kayboldu bilinmez, bu konuyu görünce bir konuşmamızı tekrar hatırladım. O da önüne geleni Türk yapan ÖnTürk görüşlerine temkinli yaklaşıyordu. Milletler arası doğal etkileşimleri aynı kökenden gelmeye bağlayan bu gibi görüşlere art niyetin de eşlik edebileceğini konuşmuştuk. Ben tembellik ettiğim için lafta kaldı, Tengiz yoldaş çalışmış çok güzel bir yazı hazırlamış. Yalnız aradan yazıları silin, bir OnTürkçüye verin, aynı resimlerin üstüne kendini haklı çıkarmak için atlar. Gülümseme
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.039 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.007s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.