Horon Türk Oyunudur.
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 23 Ekim 2019, 04:21:08


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Horon Türk Oyunudur.  (Okunma Sayısı 2878 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tengiz
Ziyaretçi
« : 12 Aralık 2010, 17:21:25 »

 Otağda bir süre önce Karadeniz üzerine açılan konularda horonun hangi ulusun oyunu olduğu sorusu sorulmuş ama pek ayrıntılı bir bilgiye ulaşılamamıştı.
Her Karadenizliyi laz, rum sanan cahil cühelaya ve özellikle kemençe ve horon gibi kültürel Türk unsurlarıyla Karadenizi kendilerinin sanan odun burunlulara buradan duyurulur.
(Tengiz)

HORON TÜRK OYUNUDUR

Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Necati Demir, Doğu Karadeniz'e özgü halk oyunu olan horonun Yunan kaynaklı olduğu iddialarına tepki göstererek, "Horon en eski Türk oyunudur" dedi.
 ORDU- Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Necati Demir, Doğu Karadeniz'e özgü halk oyunu olan horonun Yunan kaynaklı olduğu iddialarına tepki göstererek, "Horon en eski Türk oyunudur" dedi.

TÜRKLER 5000 YILDIR HORON TEPİYOR.

 Türkler'e ait kültür ve sanat unsurlarının başka bir kültüre aitmiş gibi gösterilmesini anlamakta zorlandıklarını belirten Prof. Dr. Necati Demir, bunun alışkanlık haline getirildiğine dikkat çekti. Dünya üzerinde en uzun süren alışkanlıklardan birinin belki de, Türk kültür unsurlarını incelemeden, araştırmadan veya kasıtlı olarak yabancı kültürlere mal etmek olduğunu ifade eden Prof. Dr. Demir, 'horonun da' bunlardan biri olduğuna dikkat çekti. Demir, "Araştırmacıların ve araştırmacıları belli olmayan kaynakların iddia ettikleri gibi hora, horan-horon, horum kelimeleri Yunanca, Rumca, Farsça, Ermenice, Gürcüce, Eski Helence, Lazca, Cenevizce değildir. Hemen hiçbir araştırmacının bu kelimeleri Türkçe'ye yakıştıramaması da dikkat çekicidir. Hora, Türkiye'nin hemen her bölgesinde oynanan bir halk oyunudur. Bulgar ve Peçenek Türkleri'nin de horan oynadığı, bu oyunun Karadenizliler'in horanına benzediği ilgi çekici değil midir? Hora, Gagavuz oyunudur ve Gagavuz Türkçe'sinde de yürürlüktedir.

 Düz horo/hora, moldovan horası/horosu, harmandalı hora/ horosu Gagavuzlar'ın en meşhur oyunlarıdır. Belli ki bu yörenin etkisi Türkiye'de hala canlıdır" dedi.
Türkiye'de 50'ye yakın horon çeşidi olduğunu ve bunların kemençe, bağlama, davul, tulum, zurna, kaval, tef eşliğinde oynandığına dikkat çeken Prof. Dr. Necati Demir, "Bunlar, Türkler'in Orta Asya'dan getirdikleri çalgılardır. 'Horan oluşturmak, horan tepmek' gibi horanla beraber kullanılan kelimeler ile horan oyunuyla ilgili kelime ve terimlerin tamamına yakını Türkçe'dir ve Türk kültürüyle ilgilidir. Çok az bir kısmı ise doğu dillerinden alınmıştır. Daha başka bir söyleyişle bu kelime kadrosunun içerisinde Yunanca, Eski Helence, Gürcüce, Ermenice, Rumca ve Lazca, Cenevizce bir sözcük bile tespit edilememiştir. Konuyla ilgili kelime ve terimlerin hepsinin Türkçe ve Türk kültürüyle ilgiliyken yalnızca hora, horan ve horum kelimelerinin başka bir dilden olma ihtimali var mıdır?" şeklinde konuştu.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.037 Saniyede 20 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.005s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.