HAŞHAŞİ TARİKATI NIN SONU!!!
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 03 Nisan 2020, 19:06:44


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
Gönderen Konu: HAŞHAŞİ TARİKATI NIN SONU!!!  (Okunma Sayısı 11498 defa)
0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tengiz
Ziyaretçi
« : 19 Temmuz 2012, 01:35:09 »

HAŞHAŞİLER TARİHTEKİ İLK TERÖR ÖRGÜTÜ VE SUİKASTÇİ TOPLULUK OLARAK BİLİNİR. HEDEFLERİNDE İLK OLARAK BİR TÜRK DEVLETİ OLAN SELÇUKLULAR VARDI. SAYISIZ KİŞİYİ HANÇERLE ÖLDÜRDÜLER, HAŞHAŞLA UYUŞTURARAK KENDİLERİNE BAĞLADILAR. EN SONUNDA KİMSENİN ALAMADIĞI DİK KAYALIKLARIN TEPESİNDEKİ KALELERİNİN ALTINI BÜYÜK HAKAN HÜLAGÜ HAN OYDURTARAK KATRAN DOLDURTTU VE ATEŞE VEREREK BÜTÜN KALEYİ HAVAYA UÇURDU. BÖYLECE HAŞHAŞİLERİN KÖKÜ KURUDU...


HAŞHAŞİLER KİMDİR?


Haşhaşiler (Arapça: حشیشیة Hashīshīya ya da حشاشون Hashīshūn), Haşişin ya da Haşhaşiyyin de denir.

8. yüzyılda İsmaililiğin Nizarî kolundan çıkan bu topluluğun 15. yüzyıla dek faaliyetlerini sürdürdükleri sanılmaktadır. Kapalı bir topluluk olan haşhaşiler (suikastçiler) radikal bir din akımının takipçileri olarak ortaya çıktılar. Suikasti, Eyyubilere, Selçuklulara ve Abbasilere Tapınak Şövalyelerine Haçlılara karşı siyasi yaptırım aracı olarak kullandılar. Ayrıca üçüncü haçlı seferi sırasında haçlılara ve tapınak şövalyelerine de suikast yapmışlardır. Avrupa dillerine Haçlı Frankları tarafından taşınan assassin sözcüğünün kökeni haşhaşindir.

Kendilerine ed-da’va-t-ul-cedide (yeni dava, yeni öğreti) ya da fedaayiin (Arapça fedailer –bir amaç uğruna kendini feda etmeye hazır olan) derlerdi.

Haşhaşiler, Hasan Sabbah'ın 1090 yılında Alamut Kalesi'ni almasıyla kurulmuştur. Hasan Sabbah'ın amacı Selçuklu Devleti'nden intikam almaktı. Bunun için Nizamülmülk ve Sultan Melikşah'ı öldürmek istiyordu(Devlet sarayında kovulma mevzusundan dolayı). Hasan Sabbah, Alamut kalesini aldıktan sonra kalede bazı düzenlemeler yaptı; kalenin asma bahçelerini yeniledi, surlarını güçlendirdi. Hasan’ın gençlik yıllarında bir şeyhin ona haşhaş içirmesiyle haşhaşın büyük etkisinde kalmıştı. Haşhaşla birçok kişiyi kandırabileceğini o zaman anlamıştı. Alamut Kalesi’ni aldıktan sonra Hindistan'dan haşhaş meyvesini getirdi. Dünyanın dört bir yanından köle pazarlarında satılan güzel kadınları aldı. Başlarına bir hanım ağası koyarak onların yetişmesini sağladı. Hasan Sabbah çok geçmeden Alamut'a yakın küçük kaleleri de ele geçirdi. Hazar Denizi’ne yakın büyük bir kale almıştır. Hasan Sabbah’ın bu başarılarına duyan diğer İsmaili tarikatına mensup erkekler, Alamut kalesine akın etmeye başladı

Haşhaşiler kısa sürede güçlenirken Melikşah Nizamülmülk’ü büyük vezirlikten almış, sıradan bir vezir yapmıştır. Melikşah varis kim olacağına karar verirken, tarih 1092 yılına gelmiştir. O zamana kadar eğitilen fedailerden birisi olan İbn-i(Ebu) Tahir, Nizamülmülk savaş hazırlığı yaparken çadırına öğrenci kılığında girip onu öldürmüştür. Haşhaşiler’e (suikastçiler'e) yapılacak büyük sefer böylece başlamadan bitmiş olacaktır. Çok geçmeden yine Haşhaşiler tarafından Melikşah da öldürülmüş,Selçuklular’ın çöküşü hızlanmıştır. Daha sonra Sultan Sencer, Haşhaşiler’e (suikastçiler'e) bir saldırı yapmayı planladıysa da uyandığında yastığına saplanmış hançeri ve mektubu görünce vazgeçmiştir. Mektupta "İster bizimle ilgili planlarını gerçekleştir, ister bizi rahat bırak, yatak odana kendi evimmiş gibi girebiliyorsam arkanı sağlam tut. İbn-i(Ebu) Tahir".

Selçuklular çöküşe geçtikten sonra Haşhaşiler İran’ın kuzeyi, Güney Asya, Orta Asya, Doğu Anadolu, Güney Anadolu ve Irak’ın kuzey bölgelerinde hakimiyet kurmuştur. İran kökenli bu örgüt, bölgeyi hakimiyetlerinde bulunduran ve İsmailileri baskı altına almaya çalışan Selçuklular’a karşı mücadele etmek amacıyla cinayeti sistemli bir saldırı aracı olarak kullanılmaya başladılar. Hedef aldıkları kişiyi öldürme konusunda çok titiz ve başarılıydılar. Eylemlerinin başka kayıplara yol açmama, masum olarak gördükleri diğer bireylere zarar vermemesi konusunda çok dikkatli davranırken, etrafa saldıkları korkuyla elde ettikleri etkin nüfuzu koruyabilmek için cinayetleri genelde halka açık mekanlarda, bilhassa camilerde işlemeyi tercih ediyorlardı. Hedeflerine kılık değiştirerek yaklaşan Haşhaşiler, kurbanlarına kurtulma olasılığı tanımamak için zehir, ok ve yay gibi araçlardan kaçınıp, hançer kullanmayı tercih ediyorlardı. Hiçbir koşul altında intihara girişmeyip hep yakalandıkları kişiler tarafından öldürülmeyi yeğlediler.

Hasan Sabbah müritlerine “Biz sadece bir kişiyi öldürmekle kalmayıp, bin kişinin kalbine de korku tohumları ekeceğiz” demiş ve Haşhaşiler’e kurbanı öldürdükten sonra kaçmamalarını, durup beklemelerini tembihlemiştir. Cinayeti de hemen işlememelerini söyleyip kurbanı en iyi biçimde tanıyıp alışkanlıklarını en ince şekilde öğreninceye kadar beklemelerini de söylemiştir. Bir rivayete göre bir Haşhaşin kurbanını öldürmek için birkaç sene kilisenin birinde keşişlik yapmıştır. Selçuklular, Haşhaşiler’in Alamut Dağı’ndaki kalesini defalarca kuşatmış fakat alamamışlardır. Haşhaşiler; Moğol istilasından nasiplerini almış, 1256 yılında Alamut Kalesi’ni, 1260 yılında Masyaf Kalesi’ni kaybetmiştir ama Haşhaşiler yine de durdurulamamıştır. 1277 yılında bir çok komutana suikast yapmışlar, yine aynı yıl Alamut Kalesi’ni kuşatmışlar fakat alamamışlardır. Ardından 1281, 1292 ve en son 1389 yıllarında Alamut tekrar kuşatılmış ama alınamamıştır.

Mengü Han'ın emriyle her on Moğol erkeğinden ikisi, emrindeki orduya alınan Hülagü, belki de o zamana kadarki en büyük Moğol ordusunun başında sefere çıktı. Lurlar kolayca ele geçirildi. Haşhaşilerden alınması imkânsız Alamut Kalesini normal koşullarda asla ele geçiremeyince Hülagü, bazı bilim adamlarınında katkısıyla kalenin altı; tüneller açılarak oyuldu ve petrol ile doldurularak kalenin bulunduğu tepe, o zamana kadar görülmemiş gerçek bir bombaya dönüştürülerek belki de moğolların ele geçirmeyi rüyalarında bile göremeyecekleri bir kaleyi petrol doldurulan tüneller ateşlenerek patlatılmak suretiyle imha edip ele geçirdiler. Bu, o tarihe kadar asla kimsenin aklına bile getiremediği bir yöntemdi. Bu tarihe kadar da pek çok ordu bu kaleyi çok dik ve yalçın kayalar üzerinde kurulduğundan , ayrıca çok müthiş ve sert savunulduğundan ele geçirememişti.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Darıtay
Türkçü - Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 806


Demir gibi sert, Atsız gibi mert!


« Yanıtla #1 : 19 Temmuz 2012, 02:03:15 »

Kürşad'ın ve kırk çerisinin ellerine su bile dökemezler!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

"Tarihin olağanüstü ve şahane işi,
Kür Şad'ın, Kül Tegin'in, Çağrı Beğ'in ok çekişi..."

Hüseyin Nihâl Atsız
BALAMİR
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 30« Yanıtla #2 : 19 Temmuz 2012, 11:26:46 »

Tengiz ağabey Kür Şad'ı bilmezlerde tam olarak neyi kast etmeye çalıştığın.Bu yeşil enikler Kür Şad'ı falan gayet iyi sahiplenirler ama Gök Tanrı dediğin zaman arap eniklerine böyle böyle yaptık dediğin zaman mevcut hallerine bürünürler.Bana kalırsa Osmanlı ümmetçilerin beğenmedikleri Cengiz'in Hülagü'nün Kubilay'ın Türklere verdiği önemi verseydi çok daha farklı bir konumda olurdu.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tuluy
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 275« Yanıtla #3 : 19 Temmuz 2012, 11:31:00 »

Bu Haşhaşi piçleri Tapınak Şovalyeleri ile görüşmüş zamanında.Tapınak Şovalyeleri de ondan sonra palazlanıyorlar iyice.Papaya bağlı iken zamanında Papa'ya karşı gelecek kadar güçlenmişler.Dilerim onların da sonu aynı olur.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
GokAlpBey
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 6


Moskovaya Sancak Dikilmedikçe Bana Ülkücü Demeyin!


« Yanıtla #4 : 20 Temmuz 2012, 19:04:50 »

Kandaşlarım Fettoş Zaten Dini Kullanıyor.Haşşaşin Tarikatı da Cezasını Çekmiş.Bu Devirde Kendini Gerçek Müslümanım Diyenden Korkacaksın Kendini Abartandan Zaten Ne Müslüman Olur Ne de Başka Bir Halt Olur.Ben İslama Saygısızlık Yapmam Dinimi İçimde Yaşarım Bunu Fettoş İiçin Değil Müslüman Irkdaşlarıma Saygı İçin Yaparım.Dini Ne Olursa Olsun TÜRK Doğdumu o Kişi Benim İçin Mesele Bitmiştir ! Hürmetler Kandaşlarım...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Moskovaya Sancak Dikilmedikçe , Kalbimizden Nefis silinmedikçe , Son Kanın Toprağa Dökülmedikçe Sakın Ha Bana Ülkücü Demeyin !
0707
SOYSUZ BİR PİÇ OLDUĞUNDAN ATILDI
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 384


« Yanıtla #5 : 06 Ağustos 2012, 23:28:11 »

 ''Boktur kokar soydur çeker cinsini siktiğim cinsine çeker.''  Hasan sabbah ne idi ki kürt ne olsun...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ATSIZALP
OTAĞ BEKÇİSİ
Türkçü BOZKURT

ileti Sayısı: 9.081


Orta Asyadan Anadoluya , Metehandan Mustafa Kemale


« Yanıtla #6 : 28 Ocak 2014, 15:01:43 »

Allah be Gülümseme

Tayyipten önce biz demişiz Nurculara Haşhaşi diye!!!

Başbakan bizden öğrenmiş olmasın sakın  Sırıt  Bir daha güzel saklayalım da kimse çalmasın.. Peynir
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Hiçbir, bölücü, yobaz, kansız ve abd emperyalizminin uşağı, TÜRK'ü yıldıramaz!
BUNA İNANIYOR, BUNUN İÇİN SAVAŞIYORUZ!
Seyhan Sürer
SOYSUZ BİR PİÇ OLDUĞUNDAN ATILDI
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 72« Yanıtla #7 : 28 Ocak 2014, 20:35:27 »

Böyle durumlar için noter şart oldu artık. (Türk'üz Lannnn,  Ne mutlu Türk doğana) misali zamanın moda olmuş sözlerini tasdiklemek lazım.  Peynir
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

''Bozkurt'a benzeyenler ve bir günde dev gibi orduları yenenler, destanlarda kalan Bozkurt'un nesi olurlar'' diye sorana, tarih diyecek: YAVRULARI...!!!
ATSIZALP
OTAĞ BEKÇİSİ
Türkçü BOZKURT

ileti Sayısı: 9.081


Orta Asyadan Anadoluya , Metehandan Mustafa Kemale


« Yanıtla #8 : 28 Ocak 2014, 21:33:40 »

Notere para yetiştiremeyiz Seyhanım Gülümseme
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Hiçbir, bölücü, yobaz, kansız ve abd emperyalizminin uşağı, TÜRK'ü yıldıramaz!
BUNA İNANIYOR, BUNUN İÇİN SAVAŞIYORUZ!
esenboğa455
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 5


« Yanıtla #9 : 22 Şubat 2014, 15:44:22 »

Başbuğumuz Hulagu Han'ın alamut kalesini Tanrı'nın öfkesi olup yerle yeksan ettiğini anlatan bir görsel hazırlamıştım..

Bu konu altında paylaşmanın uygun olduğunu düşündüm;

 
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.066 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.025s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.