Dış Basın Gözüyle Türkiye'nin Orta Asya Politikaları.
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 18 Ocak 2021, 22:22:23


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Dış Basın Gözüyle Türkiye'nin Orta Asya Politikaları.  (Okunma Sayısı 1841 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tengiz
Ziyaretçi
« : 29 Temmuz 2010, 11:23:24 »

Aşağıdaki haber dış basından Türkçe ye çevirilmiş, üzerinde biraz düşünülmesi ve durulması gereken, iki gün önce yazılmış bir yazı. Singapur adındaki, Malezya ve Endonezya arasında kalan küçücük bir ada devletinde (uzunluğu yalnızca 43 km) çıkan bir gazetenin yazarı bile, günümüz akepe iktidarının çine karşı gösterdiği aciz ve uyuşuk politikayı dünyanın öteki ucundan sezmeyi başarmış.
''Türk Birliği'' düşüncesinin ve Türkçülüğün Türkiye de hızla ilerleyen bir akım olduğunu da eklemiş.


--------------------------------------------------------------------------------------------------

TÜRKİYE VE BÜYÜK OYUN'UN SON HALİ
THE STRAITS TIMES:

ANKARA, 27/07(BYE)--- Singapur'da İngilizce yayımlanan The Straits Times gazetesinin 27 Temmuz 2010 tarihli sayısında, Robert Karniol imzasıyla ve yukarıdaki başlık altında yer alan metnin geniş özet çevirisi şöyledir:


 Orta Asya'daki Büyük Oyun genellikle Çin, Rusya ve ABD arasındaki bir nüfuz yarışı olarak görülür. Ancak, birden Türkiye de ortaya çıktı. Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin Ankara'dan gönderdiği bir e-posta'da, "Orta Asya tarih boyunca Türklerin anavatanı olmuştur. Türkiye 1990'ların başında Orta Asya'da bağımsızlığını ilan eden devletleri tanıyan ve bu ülkelerde büyükelçilikler açan ilk ülkedir." diyor.

 Günümüz Türklerinin kökleri Moğolistan'ın kuzeyi ve Orta Asya bozkırlarından göçen Altay kavimlerine dayanıyor. Bu kavimlerden 11. yüzyılda Anadolu'ya göç eden Oğuzlar ile güçlü dil ve kültür bağı hâlâ devam ediyor.

Milliyetçi düşünceler bin yıl sonra, değişik yerlere dağılmış haldeki Türkçe konuşan toplumların siyasi birlik kurmasını amaçlayan Pantürkizm hareketinin doğmasına yol açtı.

Ankara'nın bugünkü hedefleri ise daha tehlikesiz ve üzerinde daha dikkatle düşünülmüş. Türkiye 1992'de Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan'la bir zirve süreci başlattı. Bu süreç geçtiğimiz yıl imzalanan Nahçıvan Anlaşmasıyla kurumlaştı ve önümüzdeki ay Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi adlı yeni bir yapı oluşturulacak.

Konsey neticelendirilen 500 civarındaki anlaşmayla ikili ve çoklu ilişkilere destek verecek.

"Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) Orta Asya Cumhuriyetlerine teknik destek sağlamak amacıyla 1992'de kuruldu ve eğitim, sağlık, ulaşım ve malzeme yönetimi alanlarında projeler üretmiştir." diyen Özügergin, iş birliğinin siyasi, ekonomik ilişkilerle enerji projeleri ve güvenliğini de kapsadığını belirtti.

Türkiye'de bugün 300 binden fazla Uygur Türk'ü yaşıyor. Ankara ile Çin'in Sincan-Uygur Özerk Bölgesinde yaşayan Türk ve Müslüman halkın ilişkileri son derece hassas. Özügergin bu bağı tam tersine bir fırsat olarak görüyor ve "Türkiye'nin tek bir Çin politikası vardır ve Çin'in toprak bütünlüğüne saygı duymaktadır. Uygur Türklerini, Türkiye ve Çin arasında bir dostluk köprüsü olarak görüyoruz." diyor.

Türkiye laik görüşlü, çoğunluğu Müslüman bir ülke. Özügergin'e bu durumun Türkiye'nin Orta Asya'daki İslami fanatizmle mücadelede rol almasına yol açıp açmayacağını sorduğumda şu yanıtı verdi: "Türkiye Orta Asya cumhuriyetlerinin radikal dini hareketler, terör, uyuşturucu ve silah kaçakçılığıyla ilgili endişelerini her zaman paylaşmıştır. İkili ve çoklu işbirliği büyük önem taşımaktadır."

Özügergin ayrıca, "Orta Asya'yla ilişkilerine büyük önem veren bir ülke olarak bölgedeki ve bölge üzerinde doğrudan ya da dolaylı etkisi olan tüm organizasyonlarla ilgileniyoruz." diye konuştu.
------------------------------------------------------------------------------------------------

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.144 Saniyede 21 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.008s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.