Çin Seddi nin Türklere Yararı...
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 04 Haziran 2020, 04:15:09


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Çin Seddi nin Türklere Yararı...  (Okunma Sayısı 4397 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tengiz
Ziyaretçi
« : 13 Mart 2012, 01:48:29 »

Tarihe tersten bakan bir yazı:

ALINTIÇin Seddi çok dikkat etmesek te Türk Milletinin belki de teşekkülünde oldukça faydalı olmuştur. Bilindiği üzere Türk adı tarihte ilk defa MÖ 318 tarihinde Çin kaynaklarında geçmiştir.Bu ismin geçtiği ilk belgede Kuzey Şansi Barış anlaşmasıdır ve bilinen Hun tarihinden bir yüzyıl kadar öncesine tekabül eder. Tarihçiler tarafından Türk adının bu dönemde ,Çin kaynaklarına geçecek kadar önem kazanmış olsa bile henüz bu adı hala benimsememiş ama aslen Türk olan boyları içine alacak kadar genellik kazanmamış durumda olduğu kabul edilir.Türk olan fakat henüz Türk Millet bilinci tam olarak gelişmediği için kendini Türk olarak nitelemeyen boyların ,aynı kök,soy,kültür,dil ve dini paylaştıkları insanlarla bir oldukları bilincini geliştirmeleri ise ağırlıklı olarak Göktürklerle gelişmiştir.
 İşte tam bu noktada yazımızın konusu olan Çin Seddi ne değinmek gerekecektir.Bahsini ettiğimiz gibi Hun Devrinde Türk akınlarını durdurmak üzere inşa edilen Çin Seddi dağınık halde bulunan millet bilincine erişmemiş Türk boylarını ve akraba kavimleri birbirine yakınlaştırmıştır.Zira Çin Seddi Türkleri Çinlilere karşı moda tabirle ötekileştirmiştir.Araya bir set koymak Çinlilerle Türkler arasındaki farklılıkları daha belirgin hale getirerek,düşmanlığı ve ayrılığı körüklemiştir.Bu noktada şu söylenebilir ki Çin Seddi sadece Çinlileri Türklerden değil Türkleri de Çinlilerden ayırmak suretiyle Türk Tarihine önemli bir hizmet görmüştür.Hatta bu manada bazı bilim adamlarının yorumlarına göre Çin Seddi ,Çin Seddi değil Türk Seddi dir.Zira Türklere daha çok faydası olmuştur.Kendini Çinlilerden farklı hisseden Türk boyları ,Türk kimliği ve millet bilincinde birleşmeye başlamışlar,Çin’e karşı boylar arasındaki işbirliği, işbölümü, dayanışma, beraberlik ,milli şuur ve kardeşlik gibi duyguları gelişmiştir.
Çin’e karşı Türkler Türklüklerini kalkan olarak kullanmaya başlamışlar, Türklük onları Çinlileşmekten muhafaza eden bir manevi set olmuştur.Türklük şemsiyesi altında birleşen boyları çok kalabalık Çinli yağmurundan bu şemsiye korumuştur.

Not:Türkler Çin Seddi inşasından önce de zaman zaman Çin de hakimiyet kurarak Türk hanedanlar vasıtasıyla Çin’i yönetmişlerdir.Çin de hüküm süren Çu hanedanının Türk bir hanedan olduğu bu gün bilim adamlarınca kabul edilmektedir.
M. Ö. 221-210 yılları arasında, Çin İmparatoru Si-Huangti tarafından yaptırılan sed, Sarı Denizin kuzeyindeki Liaotung Körfezi kıyılarından başlar, dağları ve boyun noktalarını tâkib ederek Kansu eyâletine kadar devâm eder. 5000 km uzunluğunda ve 5-10 m yüksekliğinde, 5-8 m genişliğinde, kalın ve yüksek duvarlardan ibâret olan bu surların üstünde her 200 adımda bir 12 m yüksekliğinde kuleler bulunur. Ayrıca başlıca karayollarına tesâdüf eden geçit yerlerinde de 40 kadar âbidevî kapısı vardır. Çinliler Türk ve Moğolların istilâsından korktuğu için bu seddi yapmışlardır. Bu seddin yapılmasına rağmen Türk ve Moğolların akınlarıyla Çin ülkesi istilâ edilmiştir ve Çinliler yapılan saldırıları engelleyememişlerdir. M.Ö. 211 senesinde Hun Türkleri tarafından aşılan Çin Seddi, ikinci defâ 1644’teki Mançu istilâsında da aşılmıştır. Çin mîmârlığının en eski ve büyük eseridir.


Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Giray-han
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.209« Yanıtla #1 : 13 Mart 2012, 01:57:09 »

Keşke hepimiz böyle bir "çin seddi"ni toplumsal bilinç anlamında inşaa edebilsek. Ne yazık ki böyle bir duvarın eksikliğinin en çok hissedildiği ülkelerden birisi bizim ülkemiz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk'üz Türkçüyüz. Bu ülkeyi kimseye kaptırmayız.
Giray-han
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.209« Yanıtla #2 : 13 Mart 2012, 02:23:20 »

Bunu hem kültür, hem de kan bazında yapabilsek. Ne yazık ki ülkemizde bilinçlendirilmekten çok, insanlar Amerikanvari soysuzlaştırılma politikaları ile sınırsızlaştırılıyorlar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk'üz Türkçüyüz. Bu ülkeyi kimseye kaptırmayız.
ANKARALI GÖKTÜRK
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 2.262


BİR HAKAN GİDER BİN HAKAN GELİR !..


« Yanıtla #3 : 13 Mart 2012, 13:02:07 »          Küreselliğe karşı duruşu simgelemek anlamında ilgi çekici bir paylaşım oldu. Ben de bu açıdan hiç değerlendirmediğimi düşünerek çok önemsedim yazıyı. Gerçektende ötekileştirme işini yapmak için bu gereklidir. Çünkü öteki doğal bir süreç olarak vardır ve bunu engellemek olası değildir. Bazıları ötekileştirmenin kötü olduğu safsatasını anlatıyor insanlara. Yanlış olan doğal dengeleri yok sayıp bir bozunmaya gidiştir. Hiç aslanla sırtlan birlikte yaşar mı ? Yada eşek arısı ile bal arısı yan yana olabilir mi ? Bunları düşün ey Budun ve yazılanlara göz at kulak ver !..
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
HiTiT_TÜRKi_KRAL
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 19« Yanıtla #4 : 27 Mart 2012, 22:00:25 »

(Velhasıl) Orta Asya, Türkler'in yegane (tek) anayurdu değildir. Anadolu da Türkler'in en eski vatanlarından biridir. Bizler Anadolu'ya sonradan gelmediğimizi, tam tersine binlerce yıldan beri bu topraklarda oturduğumuz gerçeğini kabul etmeli ve bunu tarih ders kitaplarına taşımalıyız. (Eskiçağ'da Türkler, Prof. Dr. Ekrem Memiş, Konya - 2002 , s.165 - 167)
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TÜRK MİLLETİ! SEN ANADOLU DENEN YERE SONRADAN GELME DEĞİL, İLK YERLEŞİP MEDENİYET KURANLARIN ÇOCUKLARISIN" BU MEMLEKET, DÜNYANIN BEKLEMEDİĞİ, ASLA ÜMİT ETMEDİĞİ, BİR MÜSTESNA MEVCUDİYETİN YÜKSEK TECELLİSİNE YÜKSEK SAHNE OLDU. BU SAHNE EN AZ 7.000 SENELİK TÜRK BEŞİĞİDİR."
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.332 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.011s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.