Bir İskit Kurganı...(-Arkeoloji-İSKİT TÜRKLERİ)
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 21 Ekim 2019, 04:13:43


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bir İskit Kurganı...(-Arkeoloji-İSKİT TÜRKLERİ)  (Okunma Sayısı 4621 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tengiz
Ziyaretçi
« : 28 Haziran 2010, 21:56:43 »

(Elimdeki Yazılı Bazı Kaynaklardan Geçirdiğim Bilgilerdir)

İskitlerin Gömme Odaları
İskitler Orta Asya bozkırlarında İÖ birinci bin yıllık dönemde yaşadı. At ve sığır yetiştiren göçebe bir uygarlıktı.
 Eski yunan tarihçisi Herodot, bir İskit atası ölünce, uyruğundakilerin cesedi mumyalayıp gömme yerine cenaze alayı ile götürdüğünü anlatır. Sonra ölüyü derin bir çukurun dibine, odundan yaptıkları bir mezara gömerlerdi.
 Ölenin karısını, atlarını ve bazen hizmetçilerini de boğup birlikte gömer, mezarın üstüne büyükçe bir tepe yaparlardı.  Altay dağlarında, çin-rus sınırında ki Pazırık’ ta yapılan kazılar Herodot’un anlattıklarının doğruluğunu kanıtlamıştır. Rus arkeologlar bir grup tepeciğin altında odundan yapılmış yer altı mezarları buldular.
 Buradaki toprak donmuştu. Soyguncular tarafından daha önce açılan mezarlara sellerle gelen su dolmuş, sonra su donup tamamen buz  olmuştu.
Donmuş Defineler
Buzlar, İskit atalarının, eşlerinin ve atlarının vücutlarını 2400 yıl süreyle, sanki dev bir buzlukta saklanıyormuş gibi  bozulmaktan korumuştu. Ölülerle birlikte gömülen giysileri, kişisel eşyaları, mezarı süsleyen renkli keçe ve halılar, atların süslü eğer ve koşum takımları da korunmuştur.
 Ruslar, kazıdan önce buzları eritmek için kovalar dolusu su döktüler. İki ve beş numara adını verdikleri mezarların en iyi korunmuş olduğunu saptadılar.
 İki numaralı mezardaki İskit atası 60 yaşlarındayken öldürülmüş, kafa derisi düşman tarafından yüzülmüştü. Adamları cesedi bulunca ona at kılından takma saç ve sakal yapmışlar, iç organlarını ve beynini boşaltıp ot doldurmuşlardı.Genç karısının uzun örgülü saçları vardı. Sincap derisinden manto, su samurundan önlük ile süslü keçeden yapılmış çizmeler giymişti.  Mezarın kesiti, mezar duvarlarının çift kat odundan yapıldığını gösteriyor. Ayrıca, mezarın gömme bacası ile girişte bir yığın molozun varlığını ve mezarda soyguncuların açtığı delikte görülüyor.
Mezarı örten tepecik güneşe karşı bir tabaka toprak ile örtülerek korunmuş durumdadır. Bu nedenle, içindekiler som buz olarak kalmış ve bozulmamıştır.


Bu eski yunan vazosu, İskit Türklerinin yünden yapılmış tünik, pantolon ve çizmeler giydiklerini gösteriyor.
 Beş numaralı mezarın duvarlarına asılmış keçeler bir İskit atasını ve atlısını gösteriyor.
 

Kazıda mezar açılınca, soyguncuların karma karışık ettiği mumyalar ve eşyaları döşeme üzerinde bulundu. Olasılıkla, gömme töreninden sonra mezarın durumu bu resimdeki gibiydi.
Duvarlar siyah keçe ile kaplanmıştır. İskit atası ile karısı ağaç gövdesinden oyulmuş bir tabut içinde yatıyordu. Ayrı bir odada yedi at ölüsü bulundu.
Olasılıkla, beş numaralı mezara giden cenaze alayı bu resimdeki gibiydi. Atlar, kestane ya da kahverengi iğdiş edilmiş hayvanlardı. Eğerleri göz alıcı kumaştandı; koşum takımları altın yapraklarla kaplanmış tahta hayvanlarla süslüydü. Bazı atlara özenle süslenmiş, geyik boynuzu şeklinde maskeler takılmıştı. Araba da keçelerle süslüydü. Olasılıkla, çinden bir gelin çeyizi olarak getirilmişti.  

Not: İskit Türklerini araştıran bilim adamları önceleri bu milletin iran kökenli olduğunu ileri sürmüşlerdi ama öne sürdükleri bu kurgu İskit dilinde geçen bir kaç sözcüğün farsçaya benzemesinden kaynaklanan tutarsız bir teoriydi. Bu gün İskitlerin Türk oldukları bir çok bulguyla desteklenmiş ve İran teorisi çökmüştür. İskitler, yöneticileri Türk olan ve bünyesinde bir çok değişik ulusun olduğu bir devlet kurmuşlardı. (Altay Dağlarıdan almanya ya kadar)

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.049 Saniyede 20 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.012s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.