-ASLANLARI SEVMİYORUM!- (Yıkın O Heykelleri!...)
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 12 Aralık 2019, 06:55:36


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2 3
  Yazdır  
Gönderen Konu: -ASLANLARI SEVMİYORUM!- (Yıkın O Heykelleri!...)  (Okunma Sayısı 14277 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tengiz
Ziyaretçi
« : 03 Mart 2011, 02:04:38 »

Türk soyunun önemli kültürel sorunlarından olan;
''Türk'e has öz varlıkların zaman içinde Türklerce unutulup, yerlerinin yabancı kültürlerden alınma öğelerle doldurularak uyduruklarştırılması''
konusuna, sanatsal ve tasarımsal yönden değineceğim bu gece...

Hemde gözüme ve aklıma sürekli takılan bilmem neresini devirerek gün içinde tembelce yatan aslanları hedef alarak.

-Evet-

ASLANLARI SEVMİYORUM!

Neden mi?

Çünkü bu hayvanlar dişilerin getirdiği yiyeceklerle hayatını sürdüren, iri kıyım kalçalarını sıcak toprağa devirip günün yarıdan çoğunu uyku içinde geçiren, çiftleşme zamanlarında ya da rahatsız edildikleri anda erkeklikleri tutan bizim için kültürel olarak pekte olumlu örnekler barındırmayan bir yaratıktır ve Türk kültüründe aslanın yeri yoktur.
 
Peki niye Türkiye Cumhuriyetinin en önemli kurumlarında ve yapılarında ISRARLA aslan heykeli yapılıyor?

En başta göze çarpan -GENEL KURMAY BAŞKANLIĞI BİNASININ GİRİŞİ-


TÜRK'ÜN ASKERİ GÜCÜNÜ SİMGELEYEN BU BİNADA, TÜRK'ÜN SAVAŞÇILIĞINI SİMGELEYEN BOZKURTUN YERİNE NEDEN UYUZ ASLANLARIN HEYKELLERİ VAR? YAPININ MİMARLARI TÜRK KÜLTÜRÜNDEN NE KADAR NASİPLENMİŞLERDİR?

ANITKABİR-ASLANLI YOL-

ATANIN MEZARINI YAN GELİP YATAN BU UYUZ ASLANLAR MI KORUR?
DELİCİ BAKIŞLARIYLA AVINI GÖZETLEYEN BOZKURTLAR MI?


GELELİM BAKALIM ASLANLI YOLDAKİ ASLANLARIN ÖYKÜSÜNE:
------------------------------------------------------------------------------------------------
* Aslanlı yolun sırrı ne?

Aslanlı yolun taşları, Ata'nın huzuruna çıkanların 'başının öne eğik' olması için 5 santimlik çim boşluğu bırakılarak döşenmiş.

* Neden 24 aslan var?

Aslanlı Yol'daki 24 aslan heykeli '24 Oğuz Boyunu', aslanların çift olması 'birlik ve bütünlüğü', kedi gibi yatmaları ise 'barışseverliği' temsil ediyor.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

İŞTE TARİHTEN NASİBİNİ ALMAMIŞ BİR KAÇ MİMARIN DÜZENLEDİĞİ YOLDAKİ KEDİ GİBİ ASLANLARIN GÜLÜNÇ ÖYKÜSÜ... 24 OĞUZ BOYU VE 24 ASLAN.

ASLANLAR NE ZAMANDAN BERİDİR TARİHTEKİ TÜRK VARLIĞINI SİMGELİYOR?
ORTA ASYADA ASLAN VARDI DA BİZ Mİ GÖREMEDİK YILLARDIR?


BİR ASLANIN BARIŞ SEVER OLMASI NE KADAR OLAĞANDIR? OLSA BİLE TÜRKLER NEDEN YAN GELİP YATARAK BARIŞ İSTEYEN KEDİ GİBİ BİR ASLANLAR DİZİSİ TARAFINDAN SİMGELENMİŞTİR?
 

MASON KULÜBÜ ''LİONS'' UN ARMASI.


AŞAĞILIK BİR TOPLULUK OLAN YAHUDİLERİN KURDUĞU BİR ÖRGÜTÜN SİMGESİ DE ASLANDIR. BİZ TÜRKLER YAHUDİLERİN ÖRGÜT ARMALARIYLA AYNI SİMGEYİ OLUŞTURAN ASLANI HER YERDE KULLANMAKTAN NE YARAR GÖREBİLİRİZ? -HİÇ...


-İNGİLİZ KRALİYET ARMASI-

ASLANLARIN TÜRKLERCE SİMGE OLARAK KULLANILMAMASI İÇİN BİR NEDEN DAHA:İNGİLİZLERİN ASLAN ÜZERİNE OLAN BİR ÇOK SİMGESİNDEN BİRİSİ...


HİNT-AVRUPA AİLESİNDEN OLAN HİTİTLERİN ÜNLÜ ASLAN SİMGESİ
TÜRK ÜN BEKÇİLİĞİNİ SİMGELEMEYİ YALNIZCA BİR BOZKURT ÜSTLENEBİLİR! MİMARLARA VE TASARIMCILARA DUYURULUR!;

BEN ASLANLARI SEVMİYORUM!

TENGİZ-03.02.2011
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Gumus Kurt
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 03 Mart 2011, 14:27:43 »

Güzel bir konuya değinmişsin kandaşım. Özellikle Genel Kurmay Başkanlığı önüne büyük bir Bozkurt ne güzel yakışırdı.

İşte İsrail'in simgelerinden biri;Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 03 Mart 2011, 14:31:03 »

Tengiz kimi zaman sana şu Makale işlerinde kızıyorum ama Böyle Başlıklar açıncada ne diyeceğimi bilemiyorum, elim kolum bağlanıyor, dilim tutuluyor, Ağzımdan tek kelime ancak çıkıyor VAROL!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
oguz sad
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 03 Mart 2011, 15:39:38 »

Anıtkabir ziyaretimde ''Keşke'' dediğim rahatsızlık veren her zaman iki şey var. Birisi, Bozkurt yerine konulan Aslan heykelleri, diğeri de İnönü'nün mezarıdır.

Tengiz kardeşim, güzel bir konuya değinmişsin.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Cann__
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 14« Yanıtla #4 : 03 Mart 2011, 15:48:48 »

Çok güzel olmus,eline sağlık kandaşım,, esenle kal,
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Gelecek için umut vermeliyiz ki, silinmeye çalışılan geçmişimizi unuttumuyalım...
EgeninEfesi10
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 129« Yanıtla #5 : 03 Mart 2011, 17:38:52 »

Cok güzel olmus, Tengiz kandasim, ancak bir sorum olacakti.
Su aslan heykelleri hangi yilda yapilmistir? Anitkabire giden yoldaki aslanlar mesela.
Esen kalin
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

"Komünizm içtimai bir meseledir. Memleketimizin hali, memleketimizin içtimai şeraiti, dini ve milli ananelerinin kuvvetli, Rusya'daki komünizmin bizce tatbikine müsait olmadığı kanaatini teyit eder bir mahiyettedir." (ATATÜRK)
Mergen Kurt
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 1.023


« Yanıtla #6 : 26 Nisan 2014, 13:50:51 »

( Bu konuyu görmeden açtığım konum, bu paylaşımın altına eklenmiştir  Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://www.turkcuturanci.com/turkcu/kurt-ininden-sorular
!/anitkabir'-de-neden-aslan-heykelleri-var/ )Kandaşlarım Başbuğumuz Atatürk' ün yattığı Anıtkabir' de neden aslanlı yol var? Neden aslan figürü seçilmiş ve bize anlatılanlar ne kadar doğru?


262 metre uzunluğunda, yerde asimetrik şekilde dizilmiş ve aralarında açıklıklar bulunan taşlardan oluşan yolun her iki yanında ikişerli halde 24 aslan heykeli bulunmaktadır. Taşların arasındaki açıklık sayesinde o yolda yürürken yere bakmanın Ataya saygıdan olması mantıklı bir açıklamadır.Ancak aslanlar için mantıklı bir açıklama bulunmamaktadır.

Aslanlı yoldaki bizlere anlatılanlar şunlardır:

-24 aslan 24 Oğuz boyunu anlatır. Aslanların yerde yatmış olmaları barışı simgeler. Aslanların çifter halde bulunmaları da Türklerin birlik baraberliğini simgeler.


Aslanlı yol ile anlatılanlar bunlardır. Bu bana mantıklı gelmedi. Araştırdım ve aslanlar ile Türkler arasında bilinen Türk tarihi içerisinde bir bağ bulamadım. Ne önceki Türk devletlerinin bayraklarında, ne Türk Mitolojisinde ne Türk destanlarında aslanın Türkler arasındaki önemi ile ilgili bir şey bulamadım. Atatürk paralarda, resmi mekanlarda ve Türklerin sembolü olarak bozkurtu seçmişken aslanın kullanılması kafamı karıştırdı.


12 hayvanlı Türk takviminde bile geçmeyen aslan neden Anıtkabir' de kullanılıyor? Aslan da nereden çıktı?


Önce aslanın özelliklerinden başlayalım:

Aslan kedigillerdendir. Kedigillerden sayılan hayvanlar arasında en sosyal olanıdır. Gruplar oluştururlar, gruplar halinde avlanırlar ve gruplarında hiyerarşi vardır. Çok eşlidirler. Afrika kökenlidirler. Tüm dünyada geçmiş zamanda yaygındırlar. Asya' da ise Hindistan dışında yok gibidiler.
Hint kültüründe de aslanın önemli bir yeri vardır. Aslan ayrıca İngiliz Kraliyetinin simgesidir.

Kandaşlarım Türklerde çok eşlilik olmamıştır. Çünkü kadın hiçbir zaman Türklerde geri planda yer almamıştır. Ayrıca Anıtkabir' de çifterli dizilen ve birliğin simgesi olarak belirtilen aslan heykellerinde aslanların özelliği yer almaz. Aslanlar grup halinde yaşadıkları için çoklu halde dizilmeleri gerekirdi, çifterli değil. İkili dizilmeleri birliği açıklamaz. Aslanların birliği açıklama ifadesine Hintlilerin aslanlı (4 tane) tanrısıyla rastlıyoruz. Bunların yakın olması birliği ifade ediyor. Ancak bu Hint kültürü ve Hindu inanışıyla ilgilidir. Türklerde bu yoktur.

Yerde yatmış haldeki aslanlar da barışı simgeliyor deniyor. Bu da mantıklı gelmedi. Oturan aslanlar pasifliği simgeleyen erkek aslan motifidir. Barışı bile savaşla kazanan Türk ırkı için barışı korumak bile pasif olmakla değil mücadeleyle sağlanır. Hem yerde yatmış aslan figürü Mısır' daki eski inanışa dayanır. Ermenistan bayrak armasının sağ alt bölümünde yere yatmış aslan olması ve onun da barışla özdeşleştirilmeye çalışılması da bir başka örneğidir.
Anıtkabir' in yapılma aşamasında ortaya atılan projelerde önce Türk bilim mimarları projeden uzak tutulmuş ve sadece Avrupalı mimarlara yer verilmiştir. Ancak ülke genelinden gelen bir tepki Türk mimarların da dahil edilmesini sağlamıştır. Daha sonra projede Emin Onat ve Orhan Arda' nın projesi kabul edilmiştir.

Önce Avrupalı mimar şartı koymak bile benim şüphelenmem için yeterlidir. Hele ki projede son kararı verenin de şartı değiştiren aynı heyet olması sonuç için de şüpheyle yaklaşılmasını gerektirir.


Kandaşlarım aslanın Türk motifi olarak benimsenmeye çalışılması ile ele alınır bir kanıt yoktur. Sadece birkaç (O da gerçekliği tartışılan sadece bir aslan benzetmesi ve parsa benzeyen aslanvari resimli Türk parası) benzetme var. Onlarla da ilgili herhangi bir şey bulamadım.

Aslan yahudilikte de önemli bir yere sahiptir. Kral Süleyman tarafından yapılan Süleyman Mabedinin de sembolüdür.Aslanın kullanılması ile ilgili bir ortaya atılan gerekçelerden biri de Türk Tarih Tezi ' dir. Buna göre Hititler Türk kabul edilmiştir. Hititlerde de kullanılan aslan figürü de bu yüzden Anıtkabir' de kullanılmıştır ifadesi vardır. Atatürk' ün de Anadolu' nun 7 bin yıllık Türk yurdu olduğu söylemi ile aslanın kullanılması arasındaki bağ ile Anıtkabir' de aslanın kullanılması açıklanmaya çalışılmıştır.

Halbuki Türk Tarih Tezinde Hititlerin Türk olduğuyla ilgili net bir söylem yoktur. Başbuğ Atatürk' ün sözü de Hititlere bağlanmaya çalışılmıştır ancak Atatürk' ün bahsettiği Anadolu' ya önceden giren şimdilik bilindik Saka ve Avar Türkleri ve diğerleridir. Yapılan diğer araştırmalar da Anadolu' daki Sümerlerin (yabancı bilimadamlarınca 500 kelime, Türk araştırmacılarca 350 kelime ortaklığı)  dilleriyle Türkçe arasındaki benzerlik dolayısıyla en eski olarak Sümerler ile Türkler arasında bağ kurulmasıdır. Hititlerin Anadolu' ya girişi Kafkas ve Çanakkale olarak düşünülmesi ve Türklerin de Orta Asya' dan Kafkaslar üzerinden, Kayıp Mu araştırmasında da Çanakkale üzerinden girişi Hititlerle bilinen tek ortak özelliğimizdir. Atsız Ata da bu tezin net olmadığını belirtmiştir. Hem diğer Türk devletlerinde ve diğer dönemlerde Aslanın kullanılmaması Anıtkabir' deki aslanları Hititlerdeki aslanlara dayandırmaz.

O halde Anıtkabir' de neden aslanlar kullanılıyor kandaşlarım? Neden bozkurt kullanılmıyor?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Mergen Kurt
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 1.023


« Yanıtla #7 : 29 Mayıs 2014, 21:17:33 »

Kandaşlarım bu aslan figürü sadece süleyman mabedinin sembolü olmayıp, Mısır' daki bir piramitin içindeki tutankamon' un mühründe de vardır. 3 bin beş yüz yıllıktır. İlgili resmi belki bir kandaşımız yükleyebilir. Kapının girişinde ipin bağlı olduğu kısımdaki taşta iki tane oturan aslan figürü bulunmaktadır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Mergen Kurt
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 1.023


« Yanıtla #8 : 01 Temmuz 2014, 13:57:49 »

Genelkurmayın yapıldığı zamanki resimlerine baktım, aslan heykeli göremedim. 1930 yılında yapılmış. Mimarı Avusturyalı yahudi Holzmeister diye biri. Bu aslan heykelleri de 1864 yılında bir mimar tarafından yapılmış. Ne zaman bu heykeller Genelkurmay' a eklenmiş bir yerde görmedim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Mergen Kurt
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 1.023


« Yanıtla #9 : 07 Eylül 2014, 14:25:05 »

Kandaşlar Aytunç Altındal' ın konuyla ilgili bir yazısı veya araştırması mevcut mudur? Bilgisi olanlar ekleyebilir veya kaynak gösterebilir mi?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1] 2 3
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.066 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.022s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.