İstiklal Marşı'nı Almanlara kaptırdık!
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 24 Eylül 2020, 22:13:45


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: İstiklal Marşı'nı Almanlara kaptırdık!  (Okunma Sayısı 4604 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tengiz
Ziyaretçi
« : 02 Aralık 2010, 22:38:59 »Bir Alman şirket, 'İstiklal Marşı için bana telif ödeyin' der mi? Dedi bile. Bakanlar Kurulu şimdi Milli Marşı kamulaştırıyor.
    

Bir Alman meslek birliğinin uyanıklığıyla ortaya çıkmış gerçek. Milli marşımızın büyük bir açığı yakalanmış. Meğer telif hakları hiçbir zaman kamulaştırılmamış İstiklal Marşı’nın. Yasal hak sahipleri; okuyan, söyleyen, yayımlayan herkesten, her törenden, her radyo ve TV’den telif ücreti talep edebiliyormuş. Bugüne kadar gören, fark eden olmamasına hayret!

Şeytanın aklına gelmeyecek bir cinlik işte. GEMA adlı birlik, Almanya’daki bir 23 Nisan kutlamasında milli marşımızı çalan Türk okulundan telif bedeli istemiş. Kim düşünebilirdi!

Meslek birliklerinin işi hangi raddeye vardırdıklarını göstermesi bakımından da ayrıca ibretlik bir örnek. Geçeni bir, geçmeyeni iki akçe haraca kesmek, hatta Boğaz Köprüsü’nü satışa çıkarmak bile daha masum kalır bunun yanında. Telif avcılığı, çığırından çıkmış çoktan. Alman meslek birliği GEMA’nın yaptığı, bir tür kanuni haydutluk.

Türk okuluna şok...

Yazışmalar, itirazlar, olurdu olmazdı derken bizim Kültür Bakanlığı’na intikal ettirilmiş konu. İşte orada şafak atmış. Telif hakları yasasında herhangi bir istisna hükmü getirilmediği için, milli marşımızın korumasız olduğu anlaşılmış.

Olayın vuku tarihi, 2007. Almanya’daki 23 Nisan töreninde kullanılan diğer müziklerle birlikte İstiklal Marşı için de telif takibi başlatmış GEMA. Hâlâ işin peşini bırakmış değil. Bakanlığın okul tarafından haberdar edilip duruma el koyması geçen haziran sonlarını buluyor. Telif Hakları Ve Sinema Genel Müdürlüğü, en son 8 Kasım tarihli bir yazıyla GEMA’yı durdurmaya çalışmış. Niteliği gereği İstiklal Marşı’nın meslek birlikleri tarafından repertuvar kapsamına alınamayacağını hatırlatmış.

Ama bir hak sahibinin müracaatıyla harekete geçilmişse, o başka. GEMA kimin adına oradaki Türk okulunun yakasına yapışmış olabilir? Okuldan, GEMA’nın arkasında bir hak sahibi varsa kimliğinin bildirilmesi istenmiş bu yüzden.

Kanuni koruma süreleri

Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre, koruma süresi eser sahibinin ölümünden itibaren 70 yıl. İstiklal Marşı’nın eser sahiplerinden Mehmet Akif Ersoy’un vefatı ise 1936. Yani onun telif hakları açısından süre dolmuş. Ancak Zeki Üngör’ü 1958’de kaybettik. Üzerinden 70 yıl geçmediği için hakları zamanaşımına uğramamış daha.

Olmaz ama olur da varislerinin GEMA ile çalışan yerli bir meslek birliğine başvurusu ortaya çıkarsa, kıyamet o zaman kopacak. İstiklal Marşı’nın okunduğu her okul, her ekran, her stat, her tören için telif bedeli ödenmek zorunda kalınacak. Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü, bir yandan GEMA’yla uğraşırken, bir yandan da bu ihtimalin önüne geçmeye çalışıyor.

Bakanlar Kurulu kararı

Açığı kapatmak için yasal düzenlemeye istisna koyan bir taslak hazırlamışlar. Haftaya sevk edilecek kabineye. Onaylanırsa, Bakanlar Kurulu Kararı’yla İstiklal Marşı’nın telif hakları kamulaştırılmış olacak. Üç maddelik taslakta, hiçbir özel ya da tüzelkişi veya birlik tarafından İstiklal Marşı’nın çoğaltılması, yayılması, temsili ve işaret, ses veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletimi karşılığında bedel talep edilemeyeceği belirtiliyor.
Gecikmiş de olsa önemli bir adım. Meslek birlikleriyle devlet dahi başa çıkamazdı yoksa.

Ayrıca: Bu günkü tv haberlerinde aynı şirketin ''Gençlik Marşı'' için Turgut Özakmandan telif hakkı istediği ve bu yüzden Turgut Özakmanın filminde gençlik marşını kullanamadığı da söylendi...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tengri_Kurt
Atsızcılar - Karaman
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 235


Türkçü- Turancılar


« Yanıtla #1 : 02 Aralık 2010, 22:44:22 »

TÜRK' ün vatanı üzerinde ne kadar izi varsa silmek için k.çını yırtan bir hükümetten beklendik bir hareket(hakaret) daha! Her alanda kamulaştırmaya, özelleştirmeye giden hükümet yetkilileri(!) kendi kevaşelerini de özelleştirmeye soktuklarında en yüksek fiyatı veripte ihâleyi almayanın....

İstiklâl Marşı' mızı çalmak, söylemek, bir yerde yayınlama için almanlardan izin alacağız; ne mutlu!

Tanrı bizi unuttu mu?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türküz | Türkçüyüz | Atatürkçüyüz
Ayazkan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 78« Yanıtla #2 : 02 Aralık 2010, 22:49:19 »

Ne kadar ırkı bozuk millet varsa başımıza saldın Tengrim, hadi hayırlısı.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Maymundan mı? geldiniz yoksa Adem'den mi? bilinmez ama bizim geldiğimiz yer belli...  KÖKBÖRÜ!
yalniz_kurt0634
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 262« Yanıtla #3 : 03 Aralık 2010, 00:11:47 »

Türk soycusu olmak bu kadar zor bir yaşam tarzı, Kür Şad ölümüne savaştıysa; bize düşen görevde aynısıdır. GökTürk KURT Türkiye
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
İLTERİŞKAĞAN
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 412


BİN CİHANA DEĞİŞMEM ŞU ÖKSÜZ TÜRKLÜĞÜMÜ


« Yanıtla #4 : 03 Aralık 2010, 00:38:15 »

Bizlere her türlü iftiraları atanlara bakın, nerelerden para kazanmaya çalışıyorlar. Yakında aaa sesini çıkarınca beş lira, beee sesini çıkarınca 10 lira isterler.

Bunun da üstesinden çok ince biçimde geliriz. O para budalaları da para değil, başka birşey alır ama Turgut Özakman olayı kafa karıştırıyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Damla damla ırkımın kanı,
Bir kımız çamçağına akarken,
Altaylar'da öğrenmiştik biz,
Ölümle anda olmayı.
Umay'ın kanatlarında,
Tanrı Dağı'na bakarken,
Küçücük ellerimizle Güneşe dokunmuştuk.
Sonra bizim olsun istedik güneş,
İşte herşey böyle başladı...
hun_turk58
or-ok-on
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 419


Rehber KAN, hedef TURAN


« Yanıtla #5 : 03 Aralık 2010, 00:58:06 »

 Bizim için milli değerlere fiyat biçilemez, çünkü bu gibi değerler milletin özüne aittir. Akif Ersoy, bu marşın, Türk milletinin benliğinden çıkmış olduğunu söylemiştir. Bu marşın, millete ait olduğunu söylemiştir. Bizim millette, milli degerleri parasal kazanca çevirmek gibi bir şahsiyetsizlik olmadığından, bu gibi konularda telif hakkının istenebileceği bile akla gelmezdi. Demekki bu zavallı batı dünyası, kutsal degerlerini yaşatırken üstüne bir de para veriyormuşta haberimiz yokmuş. Önemli bir günde milli marş okutacaklar, bu marşı y7azanların geride kalmışlarına telif diye para sayıyorlar demek.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

--"Biz dogrudan dogruya millet severiz ve Türk milliyetçisiyiz. Cumhuriyetimizin dayanagı Türk toplulugudur. Bu toplulugun fertleri ne kadar Türk kültürüyle dolu olursa, o topluluga dayanan cumhuriyet de o kadar kuvvetli olur." Atatürk
Akkurt
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 7


« Yanıtla #6 : 03 Aralık 2010, 19:05:06 »

Tam bir Utanmazlik, öyle bir sey olsa bile hic bir firma böyle bir mars icin telif hakki istermi yahu.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 03 Aralık 2010, 21:29:27 »

Bazı konulara açıklık getireyim.
1- Bu ihmalkarlığın tüm yükünü şu anki iktidara bağlamak haksızlık olacaktır. Marş kabul edildiğinden beri demeyelim ama telif hakları dünya genelinde korunmaya başladığı günden bu yana ulusal marşın telifi konusunda bir çalışma yapılmamış.
2-Gençlik Marşı telif hakkı içeren bir marştır. En başta şunu söylemek lazım, bu marşın bestecisi İsveçlidir. Türkçe söz yazılma tarihi de 1900lü yıllardadır. Eserin kullanımı ücret gerektirir. Hatta Can Dündar'ın Mustafa filminde Atatürk Gençlik Marşı okurken gösterilmiştir. Bu sahne için Can Dündar, marşın telif sahibi olan şirkete ücret ödemiştir.
Genç Parti'nin de bir dönem bu marşı parti marşı olarak kullandığını biliyoruz. Bu işlem esnasında da para ödenmiştir.
3- İstiklal Marşı yalnızca Mehmet Akif Ersoy'a değil bestecisi Zeki Üngör'e de aittir. Eserin telif hakkı bildiğim kadarıyla kitaplarda 50, beste ve sözlerde 70 yıldır. Kitap konusunda emin olmamakla beraber besteler konusunda emin olduğumu söyleyebilirim. Ersoy 36 yılında öldüğüne göre söz yazarı açısından bir sorun yok. Fakat besteci 58 yılında öldüğü için hala telif hakkı yasal varislerinde bulunmaktadır.
Zeki Üngör'ün torunu da yaptığı açıklamada marşın Türk milletine ait olduğu dolayısıyla maddi anlamda yararlanmayı düşünmediğini söyledi.
Başka sorusu olan varsa yanıtlayabilirim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.211 Saniyede 24 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.017s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.