Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRK TARİHİ ve EDEBİYATI => Türkçü Öğreti, @KİTAP => Konuyu başlatan: KurtayKağan üzerinde 26 Nisan 2011, 19:23:16Konu Başlığı: AFGANİSTAN TÜRKLERİ - RECEP ALBAYRAK
Gönderen: KurtayKağan üzerinde 26 Nisan 2011, 19:23:16
Türkçü kandaşlarımızın kesinlikle okumaları gereken bir kitaptır. Dr. Recep Albayrak'ın elinden çıkan güzel bir çalışma. Bu kitabı ben okudum ve tüm kandaşlarıma öneriyorum. Bu çalışmayla ilgili sizleri kısaca bilgilendirmeye calışacağım. Ufak bir inceleme yaptım.

Kitapta öncelikle Turan'la ilgili bilgiler veriliyor. Türkili/Türkeli/Türkistan ( " Türk İli " kullanımına vurgu yapıyor )'ın sınırlarını belirliyor. Sonra da buralardaki önemli kaynaklarla ilgili bilgiler verilip acun güçlerinin bu bölgeye egemen olmaya çalışmalarının nedenlerinin üzerinde duruluyor. Sonra da Afganistan tarihi, Afganistan TÜrkleri'nin tarihi, Türk Hükümranlığı, Boy boy TÜrklerin yaşadığı bölgeler ve sayıları, oranları, TÜrkleşen Peştunlar, Peştunlaşan Türkler, Taliban'ın kuzey ittifakına karşı kurulmuş bir oluşum olduğu, Abdürreşit Dostum'un Türklük için verdiği savaşları Cengiz Han'ın ülkede yaptığı etkiyi ve daha bir çok konuyla ilgili sorularımızı yanıtlamaktadır.
  Bugün Afganistan'daki Türk oranı % 18 civarında gösterilirken Dr. Albayrak bu oranın % 40 - 45 arası olduğunu söylüyor ve bu düşüncesini de mantıklı kaynaklara dayandırıyor.  Türkçü kandaşların sıkılmadan Bir solukta okuyabileceği güzel bir çalışma.

  Otağdaki kandaşların da Türkçülükle ilgili kitaplar önermesini beklemekteyim.

  Esenlikler ola.