Yeni kriz uyarıları başladı.
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 26 Ekim 2020, 04:23:15


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yeni kriz uyarıları başladı.  (Okunma Sayısı 1612 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
BOĞAÇHAN.
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 522« : 11 Temmuz 2011, 12:11:48 »


İşte yeni mali krizin 8 nedeni

11.07.2011

Daha bir tanesinin sonu gelmeden piyasa uzmanları yeni kriz için hazır olunması gerektiği konusunda uyarılara başladı.

1. Bir önceki krizden yanlış dersler çıkartıyoruz.  Krizin patlak vermesinde etkili olan konut balonunu sadece Fannie Mae ve Freedi Mac’a yüklemek ne kadar doğru aynı sorun çok ciddi bir boyutta İspanya’da da görülüyor. Hala pek çok insan bu döngünün içinde çıkmaya çalışıyor.

2. Kimse cezalandırılmadı.  Kriz pek çok can yaktı ama kimse bunun sorumluluğu alıp cezasını çekmedi. Yırtıcı krediler can alıcı ipotekler haksız kazançlar hep unutuldu ve yola devam edildi.

3. Yanlış teşvikler. Finans dünyası dışındakiler siyasiler hala teşvik almadı ama büyük bankaları büyük isimleri kriz olmamışçasına hayatlarına çok kısa sürede yeniden başladılar kabarık cepleri ile.

4. Hakemler yanıltıcı. Lobiler kriz sonrası dönemde servet döktüler  duyarlı bir politika merkezine göre finans sektöründe sadece geçen yıl lobi 474 milyon dolar harcadı.

5. Hisse senetleri roket hızıyla yükseldi.  Piyasalarda artış kısa sürede ve hızlı oldu. Sindirilmeden gelen bu yükseliş doların değer kaybetmesi risk iştahını artırsa da artık hisseler ucuz değil. Riskler arttı, çöp hisseler yeniden artışa geçti.

6. Rejim hala tarih öncesi. Cumhuriyetçi liberal sosyalist hatta komünist değişen bir şey yok. Obama 44 yaşında olmasına rağmen ekonomi Bernanke Summer Geithner’ın, Goldman Sachs’ın Morgan Stanley’nin  elinde. 1987’de Paul  Volker’ın kurduğu düzen devam ediyor.

7.  Ben Bernanke hala işi kavrayamadı. İşsizlik enflasyon hala risk.

8. Reel ekonomi tank gibi. 2’inci parasal genişleme ekonomiyi kımıldatamadı. Gözler 32üncüyü beklerken ikincinin işer yaramadığını kabul etmek güç geliyor. İstihdam rakamları yerinden kıpırdamıyor düşüş eğilimi göstermeyen rakamlar ekonomi için umutları da söndürüyor. Reel ücretler durgun, konut fiyatları hala sorun.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
BOĞAÇHAN.
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 522« Yanıtla #1 : 11 Temmuz 2011, 12:24:45 »

IMF Başkanı Lagarde, ABD'nin temerrüde düşmesinin yalnızca ABD'de değil, küresel piyasalarda da şok etkisi yaratacağın belirterek, uyardı

Uluslararası Para Fonu IMF’nin yeni başkanı Christine Lagarde, ABD’nin borç tavanını yükseltememesi ve ülkenin temerrüde düşmesinin, küresel ekonomi üzerinde şok etkisi yaratacağını söyledi.
 
Pazar günü konuya ilişkin uyarıda bulunan Lagarde, yetkililerin böyle bir duruma izin vereceğini düşünmediğini ifade etti. ABC kanalında görüş bildiren IMF’nin yeni başkanı, ABD’li yasakoyucuları ve Obama yönetimini, 2 Ağustos’a kadar bir uzlaşı sağlamaya davet etti.
 
“ABD’nin temerrüde düştüğünü bir an için bile gözümün önüne getiremiyorum” diyen Lagarde, ancak karamsar senaryonun gerçekleşmesi hâlinde, bunun yalnızca ABD’yi değil, küresel piyasaları derinden sarsabileceğine dikkat çekti.
 
Lagarde, ABD’nin temerrüde düşmesinin, küresel istikrara da zarar vereceğini belirterek, uyardı. “Bu konuyu hem ABD hem de dünyanın geri kalanı için en iyi seçenekle sonlandırmaya yetecek mantık ve sağduyunun bulunduğuna inanıyorum” diyen IMF’nin yeni başkanı, piyasalarda kredibilitenin yitirilmesinin, borç maliyetlerini yükselteceğini ifade etti.
 
IMF Başkanı, kredi derecelendirme kuruluşlarının da not indirimi için harekete geçebileceğini hatırlattı
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
OĞUZHAN81
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 11« Yanıtla #2 : 12 Temmuz 2011, 08:40:33 »

hızlı bir şekilde devalüasyon yapıp ihracatı arttırıcı ithalatı azaltıcı önlemler alıp cari açığı kapatmalıyız.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.245 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.009s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.