Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRKÇÜ DURUŞ, TÜRKÇÜLÜK, ATSIZCI GÜÇ => Türkçünün Günceli => Konuyu başlatan: Erlik Tanrıöğen üzerinde 15 Aralık 2014, 20:02:26Konu Başlığı: Yahudiler Tedirginmiş
Gönderen: Erlik Tanrıöğen üzerinde 15 Aralık 2014, 20:02:26
Şalom gazetesi yazarı, turizmci Mois Gabay, Musevi cemaatinden pek çok kişinin ülkeyi terk ettiğini, pek çoğunun da sırada olduğunu söylüyor. Gabay, "Her gün saldırı, taciz ve tehdit altındayız. Artık umut azalıyor. İktidarın, muhalefetin, sivil toplumun, komşularımızın, hukukçuların bunu görmesi için illa bizden de bir Hrant mı vurulmalı?" diye soruyor.


Açıldığından beri 1986, 1992 ve 2003'te üç kez bombalanan Neve Şalom Sinagogu'na yönelik önce "Yıkılacak mekan" yazılı bir pankart asıldı, ardından Alperen Ocakları üyeleri yürümek istedi. Bunlar sadece 15 günde gerçekleşen iki fiili saldırı. Son bir yılda yapılanlar eklendiğinde upuzun bir liste çıkıyor...
Ne var ki, bu saldırılar gündemin tozu dumanı içinde 'küçük haberler ' arasında kaybolup gidiyor. Oysa o unutulup giden haberler beraberinde yüzlerce yıldır bu topraklarda yaşayan bir cemaatin üyelerini de parça parça götürüyor.

'BİR ZAMANLAR YAHUDİ KOMŞUMUZ VARDI' DEMEMEK İÇİN...

Bir çoğumuzun orada burada duyduğu "Museviler gidiyor" malumatı, geçen hafta Şalom gazetesinde Mois Gabay'ın yazdığı, "Türk Yahudileri gidiyor mu?" başlıklı yazıyla teyit edildi bir bakıma.
Zaten Gabay da "Artık bu sorunu görün" diyerek son çare olarak cemaat dışındakilere seslenmek zorunda kalmış: "Sevgili kardeşim, şimdi sana anlatacaklarımı dikkatle dinle. Bundan 20 yıl sonrasının İstanbul ’unda 'Bir zamanlar yüzde 64’ümüz pek istemese de Yahudi komşularımız vardı' dememek için şimdinin cemaat gençlerinin sessiz çığlığına kulak ver."
Gabay ile yazısı üzerine hemen buluştuk. Henüz selamlaşır selamlaşmaz da elindeki telefonu uzattı. "Bak" dedi, Twitter, Facebook ve mail üzerinden kendisine yağan onlarca tehdit mesajını göstererek. "Bu iş hemen hergün böyle. Ne zaman birileri İsrail'e kızsa ya da Türkiye 'de açıklayamadığı bir durum olsa sosyal medyada gördüğü ilk Yahudi ismine saydırıyor."


'ÜLKEYİ TERK EDEN GENÇLERİN SAYISI HIZLA ARTIYOR'


Peki gerçekten Musevi vatandaşlar ülkeyi ciddi boyutta terk ediyor mu? Kendi ağzından dinleyelim:
"Bu yıl cemaat genelinde lise mezunlarının yüzde 37’si bu yıl eğitimine yurtdışındaki üniversitelerde devam etmeyi seçti. Yüzde 37’lik oranın yüzde 24’ü Kanada ve Amerika’da eğitimi seçti. Daha önceki yıllara göre bu sayı neredeyse iki misli arttı. Bu gençlerin kaçı geri gelecek, bunu da zaman gösterir. Gelelim benim yaştakilere... Hani şu genç profesyoneller dedikleri ister holdingde, ister patron şirketinde çalışan geleceğin ebeveynlerine… Geçtiğimiz hafta iki ayrı ortamda yakın dostumla muhabbet ederken konu dönüp dolaştı ileride yaşamaya yönelik farklı ülke arayışlarına geldi. Yani bizim kuşağın da aklına artık terk etme fikri düştü."


Konu Başlığı: Ynt: Yahudiler Tedirginmiş
Gönderen: Erlik Tanrıöğen üzerinde 15 Aralık 2014, 20:03:06
(http://i.radikal.com.tr/150x113/2014/12/14/fft16_mf2865248.Jpeg)

(http://i.radikal.com.tr/150x113/2014/12/14/fft16_mf2865249.Jpeg)