Türkiye’nin yüzde 4’ü Suriyeli’den oluşacak
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 09 Ağustos 2020, 17:45:56


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türkiye’nin yüzde 4’ü Suriyeli’den oluşacak  (Okunma Sayısı 1579 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Börü:Tegin
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.950« : 04 Temmuz 2016, 00:21:59 »

Türkiye’nin yüzde 4’ü Suriyeli’den oluşacak

Yanlış Orta Doğu siyaseti nedeniyle ülkeyi başıboş sığınmacı kampına dönüştüren AKP iktidarı bu kez de Suriyeli sığınmacılara “vatandaşlık” hakkı vermeye hazırlanıyor.

Avrupa, kapısına dayanan mülteciler için köpekli-dikenli telli, silahlı önlemler alıp, Ege’de Suriyelilerin içinde bulunduğu botlar batırılır, NATO bile devreye sokulurken Türkiye, bu kişileri “vatandaşı” yapma kararı aldı. Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “vatandaşlık hakkı”, Türkiye’ye kalıcı ve önemli bir sorumluluk daha yüklüyor. Suriyeli mülteciler için “misafir” diyen AKP iktidarı, Türkiye’nin nüfusuna yüzde 4 oranında yeni Arap topluluk ekleyecek. Bu oran yakın bir gelecekte ülkemizde nüfusça güçlü bir Suriyeli-Arap azınlığın tüm sorunlarıyla karşımıza çıkacağı anlamına geliyor.

Sözünü dinletemedi

2011 yılı Mart ayından bu yana süren Suriye iç savaşı ve kitlesel göç hareketi, başta Türkiye olmak üzere tüm bölge ülkelerinin iç siyasi, ekonomik ve sosyal dinamiklerini etkiledi. Suriye nüfusunun yarısı evini ve yaşadığı bölgeyi savaş nedeniyle terk etmek zorunda kaldı, yaklaşık 5 milyonu sığınmacı oldu. Orta Doğu’da en çok Suriyeli Türkiye’ye göç etti, bunu Ürdün izledi. Türkiye yaklaşık 3.5 milyon Suriyeli’nin Türkiye’ye maliyeti de yaklaşık 15 milyar liraya ulaştı. Bu büyük deprem, ülkeleri yıkılan insanların dönmelerini de zorlaştırıyor. Sorunu Suriye içinde “tampon bölge” kurarak çözemeyen, sözünü dinletemeyen iktidar, maddi ve manevi tarafını yine Türk halkı üzerine yıktı. Avrupa, özellikle Almanya, Suriyeli sığınmacıların eğitimli, meslek sahibi olanlarını seçip kabul ederken Türkiye, bu kişilerin meslek haritalarını bile çıkaramadı. Kişilerin fiziksel özelliklerinin alındığı biyometrik girişlerde maalesefmeslek bilgileri alınmadı. Suriyeliler, kentlere yayılarak sefalet görüntüleri çizdi. Uzmanlar, şöyle diyor: “Eğer mültecilere ve özellikle onların çocuklarına insanca yaşayacakları bir ortam sunmaz iseniz o çocuklar şiddet sarmalına kapılıp karşınıza daha büyük bir toplumsal fatura ile çıkar. O nedenle, Suriyeli çocuklarıTürkiye’nin sorunu olarak ele almak gerekir. Her 4 çocuktan 3’ünün ailesinden birisini kaybettiği, her üç çocuktan birinin fiziksel şiddete uğradığı ve her üç çocuktan ikisinin ailesinden birisinin fiziksel şiddete uğradığını gördüğü gibi vahim bir tablo var karşımızda. Bu çocukların rehabilite edilmesine yönelik adımlar atılmalı.”

İstatistikler korkutucu

İSTANBUL’da Suriyeli çocukların eğitim gördüğü yaklaşık 60 okul var. Bu sayı Türkiye genelinde 500’ü buluyor. Bu okullarda yaklaşık 150 bin çocuk eğitim görüyor. Türkiye’de 22 kampta yaklaşık 250 bin kişi yaşıyor. Burada kişi başına 80 TL para veriliyor. Birçok Suriyeli kız para karşılığında, ikinci, üçüncü, hatta dördüncü eş olarak evlendiriliyor. Suriyeli kadın ve kızlar fuhuş batağına sürükleniyor. Kamp dışında yaşayan Suriyeliler’in sıkıntısı gün geçtikçe artıyor. Suriyeli kadın ve çocuklar, sokaklarda nerdeyse adım başı dilencilik yapıyor.

Karın tokluğuna

Suriyeli sığınmacıların büyük bölümü sigortasız olarak ve çocuk yaşta çalıştırılıyor. Ucuz ve sigortasız işçi çalıştırılması nedeniyle, piyasada bulunan aynı mal ucuza satışa sunulmaktadır. Birçok kentte Türk vatandaşları, o nedenle işsiz kaldı. Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) ve Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı’nın 2014 Ocak verilerine göre, mülteci kamplarından devlet hastanelerine 500 binin üzerinde hasta sevk edildi. Türkiye’de ameliyat edilen hasta sayısı 200 bini aştı. Sınır şehirlerinde bulunan devlet hastaneleri toplam hizmetin yüzde 30 ile yüzde 40’ı arasında bir oranda Suriyeli sığınmacılarahizmet veriyor. Hastanelerde yalnızca sığınmacılar değil, Suriye’de yaşanan çatışmalarda yaralananlar da tedavi ediliyor. Sınır illerindeki pek çok hastanede kapasite sorunları yaşanıyor. Raporda yerel halk, yeterli sağlık hizmeti alamadığı ve alınan sağlık hizmetinin kötüleştiğini belirterek tepkili.
Alıntı: Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TÜRK:KANI:KURUMASIN:
TURAN:TUGU:YIKILMASIN:
Börü:Tegin
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.950« Yanıtla #1 : 04 Temmuz 2016, 00:26:50 »

 En başından beri bunların misafir olmadığını, kalıcı olduklarını söylüyorduk. Yanıldık mı? Hayır. Milyarlarca liranın bu Suriyelilere harcanmasının hesabı sorulmalı. Biz enayi miyiz? Avrupalılar kapıdan kovalıyor, bizimkiler kucak açıyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TÜRK:KANI:KURUMASIN:
TURAN:TUGU:YIKILMASIN:
Genç Irkçı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 465« Yanıtla #2 : 04 Temmuz 2016, 00:48:03 »

Akpliler bile istemiyor Suriyelileri. Bunları sevecek kadar gerizekalı insanlar da yoktur herhalde.
Bu arada nereye uçtu bunların dilinden düşürmediği milli irade? Hani milletin adamı idi Gürcü Tayyip? Hani gücünü milletten alıyordu?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk bu ülkenin yegane efendisidir. Saf Türk soyundan olmayanların bu memlekette bir tek hakları vardır: hizmetçi olma hakkı. Dost, düşman ve hatta dağlar hakikatı böyle bilsinler-Mahmut Esat Bozkurt
BerkYıldız
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 19


EY TÜRK!TİTRE,ÖZÜNE DÖN!


« Yanıtla #3 : 17 Ağustos 2016, 00:02:57 »

Bu Türk Devleti,Asil Türk milletinin üstün gayretiyle alınmışken bizi İngilizlere satan Araplara kucak açıp yardım ediyoruz. Fakir Türkler de var. Ama Türk dilenmez, Türk'ün bir onuru vardır.Türk'ün fakirliği sadece ekonomiktir. Biz bu ülkeyi Türklerin kan dökmesiyle almışken Araplara nasıl hediye ederiz? Şehitlerimizin kemiklerini nasıl sızlatırız ?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.218 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.009s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.