Türkçe konusan ülkeler birliği
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 14 Temmuz 2020, 06:36:58


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türkçe konusan ülkeler birliği  (Okunma Sayısı 5840 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Köptü Körgen
Köptü Körgen
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.403« : 18 Eylül 2010, 01:47:14 »

Ortaasya’da Türkçe konuşan devletler, Türkiye’nin inisiyatifinde kurulan “Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi” adı altında tek güç olarak birleşti. Çırağan Sarayı’nda dün Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan Cumhurbaşkanları’nın imzasıyla kurulan Konsey’e, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Türmenistan ile Özbekistan’ın da beklendiğinin işaretini vererek, “Kardeşlerimiz Türkmen ve Özbek halklarına en içten sevgi ve selamlarımı gönderiyorum. Biz artık bir milletiz ama 6 tane de devletiz. Ortak davalarımıza sahip çıkacak ve halklarımızın müreffeh gelecekleri için çalışacağız” dedi.

KONSEY 4 ÜLKENİN İMZASIYLA KURULDU 

Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları 10. Zirvesi dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ev sahipliğinde, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov’un katılımlarıyla Çırağan Sarayı’nda gerçekleşti. Ülkesinin “Daimi Tarafsızlık” statüsünü mazeret gösteren Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbangulı Berdimuhamedov, tüm toplantılara katılmakla birlikte Konsey’e katılım için imzasını atmadı.

TÜRKMENİSTAN VE ÖZBEKİSTAN’A MESAJ

Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan Cumhurbaşkanların imzasıyla kurulan “Türk dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Konseyi”n açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Konsey’e Özbekistan ve Türkmenistan’ın beklendiğine işaret ederek, şunları söyledi: “Kardeşlerimiz Azeri, Kazak, Kırgız, Türkmen, Özbek halklarına en içten sevgi ve selamlarımı gönderiyorum. Biz artık bir milletiz ama 6 tane de devletiz. Bundan büyük bir gurur, onur duyuyoruz. “

ORTAK ALFABE İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Türk Dili Konuşan Ülkeler Zirvesi’nde ortak alfabe kullanılmasının gündeme gelip gelmediği sorusuna yanıt veren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Zirve boyunca Dışişleri Bakanlarının Türkçe konuştuklarını hatırlatarak, “Bütün bu söyledikleriniz adım adım olacak şeylerdir. Hepimiz kültürümüze, folklorumuza, ortak tarihimize önem veriyoruz.  Ayrıca TÜRKSOY’un da bu yönde çalışmaları var” dedi.

Türk Dili Konuşan ülkeler bankası

Cumhurbaşkanı Gül, ilk kez Türk Dili konuşan ülkeler zirvesinde, dışişleri bakanlarının Türkçe anlaştığını söyledi. Zirevenin en önemli neticesinin Türk İşbirliği Konseyi’nin kurulması olduğunu belirteren Gül, konseyin sekretaryasının İstanbul’da olacağını ifade etti. Abdullah Gül konseyin başkanlığına Türkiye’nin önceki Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı’nın seçildiğini dile getirdi. Konsey sonunda Azerice, Kazakça, Kırgızca ve Türkçe imzalanan sonuç bildirgesinde alınan kararlardan bazılar şunlar:

• Konsey TÜRKSOY’un 2012 yılı için Astana’yı Türk Kültür Başkenti olarak ilan etme önerisini desteklemektedirler.

• Ekonomik işbirliğini geliştirmek amacıyla Türk Dili Konuşan Ülkeler İş Konseyi’nin kurulmasını kararlaştırmışlardır.

• Özel sektöre yeni fırsatlar yaratılması ve petrol dışı sektörlerde kalkınmanın desteklenmesi amacıyla İstanbul’da “Türk Dili Konuşan Ülkeler Kalkınma Bankası” ve ortak bir Sigorta Şirketi kurulması imkanını araştırmayı kararlaştırmışlardır.

Türkmen ve Azeri liderler barış dedi

Zirve, sınır sorunları nedeniyle zaman zaman gerilim yaşayan Azerbaycan ve Türkmenistan arasında da bahar havası estirdi. Türkmenistan Cumhurbaşkanı Bedrimuhamedov, gazetecilerin sınır sorununa ilişkin bir sorusu üzerine, “Aliyev kardeşimle biz zaten bu konu üzerinde konuştuk. Bu konu bizim kardeşlik ilişkilerimizi zedelememelidir. Buna müsaade etmeyeceğiz. Sorunu, uzun zaman alsa da çözeceğiz” yanıtını verirken, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise, “Bu sorunu ikili ilişkilerde sorun yaratmayacak şekilde en geri plana iteceğiz” yanıtını verdi.

Bütün bölgede refahı artıracağız

İki gün süren Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Zirvesi’nde ele alınan tüm konuların bölgenin, barış, istikrar ve refaha katkı sağlayacağını belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Kurulan Konsey ile sadece halklarımızın menfaatini değil, aynı zamanda bölgesel işbirliğini de güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bölgemizdeki sorun ve risklerin önümüzdeki işbirliği imkanlarını zedelemesine izin vermeyeceğiz. Türk işbirliğinin Avrasya coğrafyasındaki mevcut işbirliği mekanizmalarının tamamlayan bir bölgesel teşkilat olarak kendini kısa sürede ispatlayacağına inancımız tamdır” dedi.

Bence TÜRKBİRDEV projesine benzer bir olay, altından da birşey çıkacak gibi durmuyo. En azından AB ye alternatif olurda AB ye gireceğiz diye artık kültürümüzden ödün vermeyiz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Her 3 mayısta bozkurtlar. Kol kol inerler düze... Bu ruh yaşadıkça, elbet bir gün gelecek, bozkurtlar hükmedecek, gece ile gündüze...
oguz sad
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 18 Eylül 2010, 03:16:24 »

Ümmetçi ve köktendinci AKP ve Fethullahçıların Türk Cumhuriyetleri ile ilgilenip, çalışmalarda bulunmaları Türklüğü ya da Turanı düşünmelerinden değildir.

Bunların bir çok amacı olmakla beraber, en başlıcaları şunlardır:

1- Efendileri ABD'nin istekleri doğrultusunda bölgeye nüfuz ederek; ABD'yi bölgeye sokmak için truva atı vazifesi görmek. (Fethullah'ın okullarından sınırdışı edilenlerin önemli bir kısmının ABD ajanı diye sebep gösterilerek sınır dışı edilmesi bunu doğrulamaktadır.)

2- AKP'nin, AB'ye ''Türk birliğine yönelebilirim'' amaçlı verdiği mesajdır. (Ülke içerisinde atacağı hamlelerde AB'ye ihtiyaçları var. Kimse, Türkçe konuşan ülkeler Anayasa değiştirilmesini istiyor dese inanmaz bunlara... Zaten amaçları aynı, ülkeyi bölmek.)

3-  Dış politikada arap ülkeleri ile çok yakınlaşmalarının hatta ne idüğü belirsiz ülkeler ile karşılıklı viz kaldırmanın manasızlığı üzerine aldıkları tepkileri biraz olsun savuşturup, dış politika da denge oluşturmak. (Malum, göz boyama işinde bunların üzerine yoktur.)
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 18 Eylül 2010, 11:34:38 »

Ençok hayalini kurduğumuz bir oluşum. Ama Abdullah Gül başkanlığında yapılınca içime bir kuşku düşüyor. Fethullahın okullarıyla başaramadıklarını böyle organizasyonlarla gerçekleştirmeye çalışmalarından korkuyorum. Umarım korkularım yersizdir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
İLTERİŞKAĞAN
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 412


BİN CİHANA DEĞİŞMEM ŞU ÖKSÜZ TÜRKLÜĞÜMÜ


« Yanıtla #3 : 18 Eylül 2010, 22:25:34 »

Yanlış hatırlamıyorsam, “Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi”  adlı oluşuma rusça damgasını vurmuş. Türkmen liderin konuşması sırasında tercüman olmadığı gerekçesiyle böyle bir yola gidilmişti.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Damla damla ırkımın kanı,
Bir kımız çamçağına akarken,
Altaylar'da öğrenmiştik biz,
Ölümle anda olmayı.
Umay'ın kanatlarında,
Tanrı Dağı'na bakarken,
Küçücük ellerimizle Güneşe dokunmuştuk.
Sonra bizim olsun istedik güneş,
İşte herşey böyle başladı...
hun_turk58
or-ok-on
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 419


Rehber KAN, hedef TURAN


« Yanıtla #4 : 18 Eylül 2010, 23:01:29 »

Yanlış hatırlamıyorsam, “Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi”  adlı oluşuma rusça damgasını vurmuş. Türkmen liderin konuşması sırasında tercüman olmadığı gerekçesiyle böyle bir yola gidilmişti.

Rusça ve İngilizce konuşarak, anlaşmaya çalışmışlar. Bildim bileli ortak bir dil seçimi yapılacak yada uyarlanması yapılacak. Ama her zaman çalışmalar devam edip duruyor. İlkokulda İngilizce dersleri veriliyor. Bütün millet İngilizce öğrenmeye mecbur mu? Uluslararası anlaşma dili seçildi diye, Türkçeyi yeni öğrenen çocukların beynine İngilizce sözcükler aşılamanın anlamı yada gereği nedir?
Diğer Türk devletlerine kızmıyorum. Biraz bizim hatamızdan, birazda Tanrı yazgısından, bin senedir onlardan uzaklarda, ayrı yaşama geçmişiz. Bizler, Arap-Pers etkisinde kalıp, kültürel yozlaşmaya girerken, onlarda Rus etkisinde, kültürel yozlaşmaya mağruz kalmışlar. Aradaki uçurumu kapatmak kolay değil. Ancak, olanaksız da değil. Ortak bir dil belirlenip, ilkokuldan beri bu dil ders olarak verilmeli. 15-20 yıl sonra, Türk dünyası birbirleriyle kolaylıkla anlaşabilirler. Hangi Türk lehçesinin ortak dil olacağı konusunda iyice düşünüp hemen anlaşmak önemli.

AKP'nin, böyle bir toplanmayı düzenlenmesi, banada şaşırtıcı gelmişti en başta. Oğuz Şad agabeyin sözlerinden sonra, bu şaşkınlığımı terkettim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

--"Biz dogrudan dogruya millet severiz ve Türk milliyetçisiyiz. Cumhuriyetimizin dayanagı Türk toplulugudur. Bu toplulugun fertleri ne kadar Türk kültürüyle dolu olursa, o topluluga dayanan cumhuriyet de o kadar kuvvetli olur." Atatürk
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.238 Saniyede 24 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.008s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.