Türk Dil Bayramı Kutlu Olsun
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 14 Ağustos 2020, 17:02:40


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türk Dil Bayramı Kutlu Olsun  (Okunma Sayısı 1916 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« : 26 Eylül 2017, 15:40:41 »

Türk dili, Türk kültürü, Türklüğün geleceğine yönelik tehditler, yozlaşmanın ve soysuzlaşmanın varlığının en açık kanıtıdır. Türkçe'yi kısaltarak bozmak, aklın, mantığın ve bilginin görmezden gelinmesidir. Türkçeyi yanlış kullanmak herkesin isteğine tabi etmek demektir.

Türkçe'yi yabancı sözcüklerden temizlerken Türkçe'yi ortadan kaldırmamalıdır. Lüzumsuz görülen kelimeler itina ile seçilmeli, Türkçe'nin kurallarına, esaslarına, dil zevkine uymak koşulu ile kelime türetilebilir.

Can sıkıcı başka bir husus ise, örneğin 'atıyorum' kelimesi cümle içinde, başında çok geçmektedir. Bunu düşünmeden konuşan biri, gerçekten de atıyordur. Oysa yerine 'sözgelimi', 'söz gelişi' diyebilir.

Sonra 'keyif' kelimesinin yanlış kullanımı, 'keyif verdiniz', 'keyif getirdiniz' gibi cümle içinde geçen ancak anlam itibarı ile bir insan için keyif sözcüğü ne derece geçerlidir. Zira 'keyif' eşekte olur.

Diğer bir kelime 'tane' insan için tane denemez. Örneğin dolmuşta para üstü uzatırken, 'üç kişi alır mısınız?' deriz. 'Üç tane alır mısınız?' demeyiz. Bahsedilen kişi, fasulye değildir. Türkçe varlığımızın teminatıdır. Geleceğimizin güvencesidir. Onu korumak hepimizin görevidir. Bir Türkçü için ise, hayatidir.

Atatürk’ün kurduğu Türk Dil Kurumu’nun ilk kurultayıdır. Birinci Türk Dil Kurultayı’nın toplandığı gün olan 26 Eylül 1932 yılı kurultayda alınan kararla Dil Bayramı olarak kutlanır.

Atatürk, dil konusundaki çalışmalara halkın katılması gerektiğini düşünüyordu. Çankaya Köşkünde birlikte olduğu dil ve tarih uzmanlarına, 'Dil işlerini düşünecek zaman da gelmiştir. Ne dersiniz?' diye sordu. Bu öneri sevinçle karşılanınca Atatürk düşüncesini şu sözlerle açıkladı:

'Öyle ise Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti gibi bir de ona kardeş dil cemiyeti kuralım. Adı Türk Dili Tetkik Cemiyeti olsun.'

Hükümete başvuru yapıldı ve 12 Temmuz 1932’de Türk Dil Kurumu kuruldu. Kurumun başkanı Samih Rıfat, genel yazmanı Ruşen Eşref Ünaydın oldu. Yakup Kadri Karaosmanoğlu ile Celal Sahir Erozan da kurucu üyelerdi.

Her yıl 26 Eylül'ü Dil Devrimi'nin yıldönümü olarak kıvançla kutluyoruz. Türk Dil bayramımız kutlu olsun.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
BAYCU NOYAN
turkcuturanci.com
Atsızcı
***********
ileti Sayısı: 857« Yanıtla #1 : 26 Eylül 2017, 15:47:21 »

Sonra 'keyif' kelimesinin yanlış kullanımı, 'keyif verdiniz', 'keyif getirdiniz' gibi cümle içinde geçen ancak anlam itibarı ile bir insan için keyif sözcüğü ne derece geçerlidir. Zira 'keyif' eşekte olur.

Türk Dil bayramımız kutlu olsun.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tan Hu
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 611« Yanıtla #2 : 26 Eylül 2017, 16:17:11 »

Dilimin Sınırları Dünyamın Sınırlarıdır

Türk Dili Tetkik Cemiyeti’nin hedefi, "Türk dilinin öz güzelliğini ve varsıllığını ortaya çıkarmak, onu yeryüzü dilleri arasında değerine yaraşır yüksekliğe eriştirmek" olarak belirlenmiştir. Üçüncü Dil Kurultayının son toplantısında kabul edilen yeni ana tüzük gereğince; Türk Dili Tetkik Cemiyeti, Türk Dil Kurumu adını almıştır. Cumhuriyet dönemi kurumlarından, belki de en önemlisi olan Türk Dil Kurumu’nun ilk dönemi, dil planlaması kavramı doğrultusunda irdelenmelidir.

Türk Dili Tetkik Cemiyeti’nin kuruluş sürecinde gösterilen üstün gayret ve toplumsal zemin arayışı hatta ilk kurultayın radyodan ve şehir hoparlörlerinden canlı yayınlanması, ulus-dil-devlet üçgeni oluşturma arzusunun göstergesiydi.

Gerçi Türk Dili Tetkik Cemiyeti’nin yayın çalışmaları, devletin klasik eserleri tercüme faaliyetleri, resmi ideoloji merkezli eğitim kurumları ile birlikte tek parti döneminin kültürel misyonu ortaya konmuş ve bu dönemde resmi ideoloji odaklı bir “ara nesil” inşa edilmeye çalışılmıştır. Günümüzde Türkiye gündemini meşgul eden birçok tartışmada da bu “ara nesil” in batı temelli kültür ve medeniyet algısını maalesef ki görmekteyiz.

Türkçenin ses yapışma uygun bir temelde oluşturulmuş olan Latin alfabesi dildeki Arapça ve Farsça sözcüklerin arıtılmasına büyük ölçüde yol açmış, bundan sonra da 1932'de Atatürk'ün önderliği ile Türk Dili Tetkik Cemiyeti kurulmuştur. Dil kurultayınca çizilmiş olan programın uygulanmasına, devrim ilkelerine uyularak söz hazinesinden başlandı. Dildeki yabancı sözcükleri en kısa zamanda Türkçeleştirebilmek için, bir yandan bunların eski kaynaklarda bulunan, bir yandan da halk dilinde hâlâ yaşamakta olan Türkçe karşılıklarını bulmak gerekliydi. ( Kamile İmer, 'Türk yazı dilinde dil devriminin başlangıcından 1965 yılı sonuna kadar özleşme üzerine sayıma dayanan bir araştırma' Türkoloji Dergisi, 1/1,1973)

Kurumun temel hedefi olan dilde sadeleşme işi, o dönemde kullanılan Osmanlıcanın sadeleştirilmesi değil; Osmanlıcanın yerine tamamen Türkçenin getirilmesidir. Örneğin Samih Rifat Bey I. Türk Dil Kurultayının (26 Eylül-5 Kasım 1932) açılış konuşmasında “Dilimizi millîleştirmek ve halka yaklaştırmak için bizim istifade edeceğimiz hazineler bütün dünya lisanlarından fazladır. Elimizde kim bilir kaç asırlık bir ana lisan her türlü kabiliyeti ve birçok lehçeleriyle teşebbüslerimize yardım edecektir.”( Birinci Türk Dili Kurultayı – Tezler Müzakere Zabıtları, TDK Yayınları, Devlet Matbaası, İstanbul, 1933, s. 10.) diyerek dilde sadeleşmeye gidilirken Türk lehçelerinin kaynak alınacağına vurgu yapmaktadır. Gökalp de bu konuda “Millî lisanımızı vücuda getirmek için Osmanlı lisanını hiç yokmuş gibi bir tarafa atarak, halk edebiyatına temel vazifesini gören Türk dilini aynile kabul edip İstanbul halkının ve bilhassa İstanbul hanımlarının konuştukları gibi yazmak.”( Ziya Gökalp, Türkçülüğün Esasları, 1923, s. 94.)  gerekliliğini söylerken, yapılacak dil planlamasının hedefini de ortaya koymuştur.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
TÜRKÇÜGÖKHAN
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 351


%100 Türk!


« Yanıtla #3 : 26 Eylül 2017, 18:23:00 »

İnsanlar arasında kapsamı geniş olup birçok ferdi birbirine bağlayan iki önemli bağ vardır:
Biri aynı soydan gelmek, ikincisi de 'dil'dir. Ülke sınırları dışında yaşamakta olan soydaşlarımızla yakın bağ kurmakta, dil önemli bir köprü görevi görür.

Dil bayramımız kutlu olsun.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Ben ve milletim Tanrı'nın kırbacıyız. Tanrı yoldan çıkan milletleri cezalandırmak için bizi gönderir.
Kaan ULAŞ
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 5.942


Madem ki Türküz; o halde Türk gibi yazarız.


« Yanıtla #4 : 26 Eylül 2018, 15:44:46 »

Türk dil bayramımız kutlu olsun.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ATSIZCA, ATSIZCILIK
Kurtçebe Noyan
Türkçü Turancı Militan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 665


Dr.Rızâ Nûr'un çizdiği, Atsız'ın yazdığı yoldan!


« Yanıtla #5 : 26 Eylül 2018, 16:15:54 »

Kutlu olsun !! 🤘🇹🇷
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

"Türk Budun, Ökün!?… Kendine gel. Aklını başına topla. Her söze, herkese inanma. Beynini işlet. Geçmişini hatırla." Hüseyin Nihâl ATSIZ
Kaan ULAŞ
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 5.942


Madem ki Türküz; o halde Türk gibi yazarız.


« Yanıtla #6 : 14 Mayıs 2020, 17:01:23 »

Türküz,Türkçüyüz!
Bu yüzden Türkçe yazarız, Türkçe yaşarız ve TÜRKçe ölürüz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ATSIZCA, ATSIZCILIK
Tunga Bey
BİLGE BOZKURT
Atsızcı
***
ileti Sayısı: 528« Yanıtla #7 : 14 Mayıs 2020, 19:24:33 »

Türküz,Türkçüyüz!
Bu yüzden Türkçe yazarız, Türkçe yaşarız ve TÜRKçe ölürüz.

13 Mayıs, Karamanoğlu Mehmet Bey'in Türkçe konuşmayı yasalaştırdığı günün yıl dönümüdür. Bir de yukarıdaki iletilerde söz edilen Türk Dil kurultayının toplandığı gün olan 26 Eylül günü vardır. 26 Eylül günü bayram sayılmış ancak gerçek Türk dili bayramı 13 Mayıs günü olmalıdır. Çünkü Karamanoğlu'nun yasası çok daha eski tarihlidir ve kurultay toplanması gibi sıradan bir olaya göre çok daha büyük önem taşımaktadır.

13 Mayıs Türk soyunun üstün dili olan Türkçe'mizin Türkiye topraklarında yitirilmemesi ve ölümsüzleşmesi bakımından dönüm noktası olan gündür. Büyük bir devrimdir.
Büyük atamız Karamanoğlu'nun tini kutlu olsun, uçmağı Tanrıdağ olsun !
 
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.26 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.021s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.