Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRKÇÜ DURUŞ, TÜRKÇÜLÜK, ATSIZCI GÜÇ => Türkçünün Günceli => Konuyu başlatan: Buga Yaktu üzerinde 28 Mart 2015, 14:09:18Konu Başlığı: TSK, Türkmenlerin eğitimini üstlendi
Gönderen: Buga Yaktu üzerinde 28 Mart 2015, 14:09:18
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Irak’ta yaşayan Türkmenleri yalnız bırakmadı. ABD’nin öncülüğündeki koalisyon gücü, IŞİD’in işgal ettiği Musul’u kurtarmak için operasyon hazırlığı yaparken, TSK da Türkmenleri eğitme kararı aldı. Türkmen Milletvekili Aydın Maruf, “Musul operasyonuna katılacak Türkmen birliklerini TSK eğitmeye başladı” dedi. Maruf, Musul’u kurtarma harekatına katılacak birliklerin sayısının bin 500 olarak belirlendiğini bunların 500’ünün de Türkmen olduğunu açıkladı. Harekata katılması planlanan Türkmen sayısının 500 olmasının yetersiz olduğuna dikkat çeken Maruf, şunları söyledi: “500 Türkmen’in harekata katılması yetersiz. Harekata daha fazla sayıda Türkmen katılmalı. Çünkü Türkmenler Musul’da ve özellikle Telafer’de IŞİD baskısından dolayı yerleşim yerlerini terk etmek zorunda kaldı. Bu nedenle büyük bir boş alan oluştu. Kuzey Irak bölgesinde Kerkük’e ve diğer bölgelere IŞİD teröristleri yerleşti. Bu da Türkmenleri olumsuz etkiledi.” Eğitime alınan Türkmen sayısı yeterli olmasa da önemli olduğunu vurgulayan Maruf, TSK’nın ilk kez böyle bir çalışma yaptığına dikkat çekti. Musul’da kurulacak eğitim alanlarında Türkiye’nin  görev üsteleneceğini belirten Maruf, şöyle devam etti: “TSK eğitecek, Musul için kurulacak gücün eğitimini Türkiye verecek.”

Kürt tahriki
Türkmenlerin Türkiye tarafından eğitilmesi önemli bir gelişme. Türkmenler etkinleşiyor ve askeri oluşumlarda yer buluyor. Musul’un etrafında kurulacak askeri eğitim alanları Türkiye tarafından yapılacak. “ Türkmen Cephesi önünde gösteri yapan Kürt grupların Türkmen bayrağına hakaret dolu sözler söylediklerini kaydeden Maruf, ” Bayrağımıza  saygı duyulmalı. Bayrağımız kutsaldır. Hele ki Kürtler yanında “ diye konuştu.


Konu Başlığı: Ynt: TSK, Türkmenlerin eğitimini üstlendi
Gönderen: Tong Yabgu Kağan üzerinde 28 Mart 2015, 16:59:17
Musul kerkük umarım yine sınırlarımıza katılır ve ülkemizdeki Suriyeli virüsler bir an önce kovulur.


Konu Başlığı: Ynt: Türkmenler “Eğit-Donat”tan Ümidini Kesti
Gönderen: TürükOk üzerinde 28 Nisan 2015, 17:13:01
ABD ile Türkiye arasında imzalanan eğit-donat anlaşması bilmeceye dönerken Suriye’de yaşayan Türkmenler projeden umudunu kesti.

ABD ile Türkiye arasında imzalanan “eğit-donat” anlaşması bilmeceye dönerken Suriye’de yaşayan Türkmenler projeden umudunu kesti. Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, her bölgede kuşatma altında kaldıklarını belirterek, “Eğit-donat’ta gelişme yok. Önemini kaybetmiş gibi duruyor. Türkmenlerin özel kuvveti olmalı” dedi. Mustafa, Türkmenlerin yaşadıkları bölgelerin değişik güçler tarafından tamamen kuşatıldığını açıkladı. Halep, Humus ve Şam’da şiddetli çatışmaların sürdüğünü anlatan Mustafa, özellikle Golen Türkmenlerinin 2 yıldır yaşadıkları kampta yardım alamadıklarını söyledi. Mustafa şöyle dedi: “Artık dayanılacak gibi değil. Türkmenler o bölgede insani yönden zor durumda. Abluka içindeler. İnsani destek de ulaştırılamıyor. Bayır-Bucak Türkmenleri bombardıman altında. Olaylar sürdükçe Türkmenleri daha zor güler bekliyor. Durumun kötüleşmesinden korkuyoruz. Türkiye dışında kimse Türkmenlerden bahsetmiyor.” Esad sonrası siyasi çözümün yakın bir zamanda olmasını beklemediklerini kaydeden Mustafa, Suriye’de dengelerin her geçen gün değiştiğini belirtti. Muhalefetin stratejik bölgeleri ele geçirerek Esad’ı masaya oturtma politikası izlediğini kaydeden Mustafa, “Muhalifler güç kazandıkça Esad siyasi çözümden yana oluyor” diye konuştu.

Kaynak: Yeniçağ


Konu Başlığı: Ynt: IRAK TÜRKMENLERİ: TİKA’DAN İLGİ BEKLİYORUZ
Gönderen: TürükOk üzerinde 29 Nisan 2015, 19:52:24
Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşad Salihi, TİKA’nın Türk cumhuriyetlerine gösterdiği ilgiyi Türkmenlerden esirgediğini belirterek, “Türkiye’nin kamu diplomasisinin içinde Irak Türkmenleri de yer alıyor. TİKA’nın Orta Asya’da ciddi projeleri olurken Irak’ın içinde eğitim projelerini görmedik. Görmeyi çok isteriz” dedi. Erşad Salihi, Türkmenlerin eğitimine alt yapı sağlaması için TİKA ile görüşmeler yaptığını ancak olumlu bir sonuç alamadığını söyledi. TİKA’nın zaman geçirmeden Kerkük’te büro açması gerektiğini ifade eden Salihi, “Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nı bizzat ziyaret ettim. Türkmen eğitimine destek vermek için kırtasiye değil alt yapı yapmak, bizim için önemlidir. Bu konuda kendilerinden yardım talep ettim. Şu ana kadar bir girişim olmadı, yine de umutla bekliyoruz” diye konuştu. TİKA’nın Türk cumhuriyetlerindeki üniversitelerin Türkoloji bölümlerine önem verdiğini vurgulayan Salihi, aynı ilgiyi Kerkük’tekine de göstermelerini beklediklerini söyledi. Irak merkezi yönetiminin öğrencilerini yüksek lisans ve doktora eğitimi almaları için yurt dışına gönderdiğini aynı uygulamayı peşmerge yönetiminin de Kürt gençleri için yaptığını anımsatan Salihi şöyle konuştu: “Türkmen öğrencileri mahrum kalıyor. Kuzey Irak yönetimi yalnız kürt öğrencileri gönderiyor. Bizim bölgemizde ise sadece sünni arap öğrenciler gönderiliyordu. 2003’ten beri bir proje vardı. Her yıl 50-60 öğrenci Irak Türkmen Cephesi vasıtasıyla yurt dışına yüksek lisans ve doktora yapmaya gönderiliyordu. Maalesef 4-5 yıldan beri bu kesildi. Herkes kendi milletini gönderiyor. Biz bundan zarar görüyoruz.” Türk Dışişleri Bakanlığı’nın Türkmen öğrencilerin yurt dışında eğitim görmelerine başlangıçta büyük destek verdiğini anlatan Salihi ancak projenin ortada kaldığını ifade etti.”


Konu Başlığı: Ynt: TSK, Türkmenlerin eğitimini üstlendi
Gönderen: Duva Sohor üzerinde 29 Nisan 2015, 21:06:44
3.5 milyon Türkmen Türkiye'ye yerleşse içimizdeki pislikler temizlenir.