Tarihte Türk Askeri Disiplin Sistemi
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 05 Ağustos 2020, 05:27:55


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Tarihte Türk Askeri Disiplin Sistemi  (Okunma Sayısı 979 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tan Hu
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 611« : 24 Ekim 2017, 22:40:52 »


Tarihçiler Türk ordularının genel karakterinin hafif süvarilere dayandığı konusunda hemfikirdirler. “Hafif süvari”nin anlamı kalın ve ağır zırhlarla korunmayan, çok iri ve ağır silahlar taşımayan, seri ve esnek hareket edebilen atlı askerlerdir.

Askerin giyim ve teçhizatı hafif ve hızlı olmasını sağlayacak biçimde seçilmiştir. Süvari pantolonlarının kullanılması üzerinde çok durulan bir hadisedir. Askerin at üstünde rahat olmasını sağlayan bu pantolonlar ve tamamlayıcıları olan çizmeler askeri tarihin en önemli buluşlarından biri olarak görülmüştür.

Mete Han’a mal olmuş bir başka askeri buluş “onluk sistem”dir. Mete Han’dan itibaren uygulanan sistem orduyu onbaşı, yüzbaşı, binbaşı ve şad unvanlı komutanların yönettiği onluk birimlere ayırır. Onluk sistem aynı zamanda siyasi yapıda uygulanırdı. Tümene kumanda eden şadlar aynı zamanda boyların yönetimini üstleniyor yani valilik yapıyorlardı.

Dolayısıyla Türklerde askeri, sosyal ve siyasal disiplin iç içe geçmiş telakki edilir.

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın

Akınlarda ordunun ihtiyaçlarının karşılanması hususunda üstünde durulan iki yöntem vardır: yedek at getirerek atları dinlendirmek ve eyerin altında saklanan “kurut” denen bir çeşit et konservesi.

Seri ve düzenli hareket edebilen atlıların düşmanla yakın temasa geçmeye lüzum duymaksızın uzaktan yaptıkları atışlara ve sahte ricata dayanan “Turan taktiği” veya “kurt kapanı” adı verilen taktik Türklerin en etkili taktikleri olarak bilinmektedir.

Savaşçı Türklerin erken yaşta at binmeyi ve ok atmayı öğrenmesi askeri tarihin konusunun başlangıcıdır. Bu adet aynı zamanda ordu milletin kanıtı gibi anlaşılmıştır. Türklerin yerleşik komşularını askeri alanda geride bırakışı bu ordu millet olgusuyla açıklanır.

Orta Asya’nın ağır iklim şartları ve coğrafi yapısı da Türklerin askeri karakterini güçlendiren bir etken olarak geçer kayıtlara. Bunlar Türklerin askeri üstünlüğünün tali kaynaklarıdır. Bozkır kavimlerinin belirleyici karakteri olan at, araştırmalara göre askeri üstünlüğün de asli unsurudur. Tarih boyunca Türklerin saldırılarına maruz kalan yerleşik kavimler Türk atlarının hızından, çevikliğinden ve dayanıklılığından bahsetmiş, atın binicisinin de at üstünde son derece serbest hareket ettiğini, geriye dönerek isabetli şekilde ok atabildiğini yazmıştır.

Türk atlılarının atlarının üzerinde serbestçe hareket edebilmelerini ve atlarını istedikleri gibi kontrol edebilmelerinin sebebi kendi buluşları olan üzengi ve koşum takımlarıdır.

Türk askeri teknolojisinde bir başka husus yaylardır. “Refleks” ya da “Kompozit” olarak anılan yayların yapımında kullanılan farklı organik malzemelerle menzil uzunluğu, avlarda ve eğlencelerde ok atarak ustalaşmış atlı okçuların hızıyla birleştirilerek tesiri kuvvetli bir silah olarak nitelenir. Farklı işlevleri bulunmak üzere Türklerin çeşitli ebatlarda ve şekillerde, değişik malzemelerden yaptıkları oklar ve temrenler de yay konusuyla birlikte değerlendirilir. Ok çeşitleri içinde en çok bahsedilen, Mete Han ile özdeşleşen “ıslık çalan oklar”dır. Temrene açılan delikten geçen hava sayesinde ıslığa benzer bir ses çıkaran bu okların daha çok ordunun sevk ve idaresini kolaylaştırmak amacıyla kullanılan, bozkır kavimlerinin dünya medeniyetine tanıttığı bir buluş olarak kabul edilir.

………………

Tan Hu
24.10.2017
turkcuturanci.com


Facebook'a Ekle
Kayıtlı
TÜRKÇÜGÖKHAN
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 351


%100 Türk!


« Yanıtla #1 : 25 Ekim 2017, 13:38:12 »

Biz Türkler hakikaten acuna askerliği öğretmiş olan bir milletiz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Ben ve milletim Tanrı'nın kırbacıyız. Tanrı yoldan çıkan milletleri cezalandırmak için bizi gönderir.
Şu Tegin
Kara Ozan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 100« Yanıtla #2 : 25 Ekim 2017, 14:52:03 »

Metehan'ın MÖ.209 yılında kurduğu ordu, günümüz Kara Kuvvetleri'nin kuruluşu olarak kabul edilmektedir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Bozkurt58
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 30 Ekim 2017, 19:44:41 »

Bir şeye değinmek istiyorum. Islıklı ok Mete Han ile özdeşleşmiş. Bunun Mete Han'ın icadı olduğu konuşuluyor fakat biz ıslıklı oku Kunlardan önce de kullanıyorduk.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Şu Tegin
Kara Ozan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 100« Yanıtla #4 : 30 Ekim 2017, 23:16:23 »

İlk olarak hangi boyda kullanıldı o zaman?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tan Hu
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 611« Yanıtla #5 : 30 Ekim 2017, 23:43:24 »

Bir şeye değinmek istiyorum. Islıklı ok Mete Han ile özdeşleşmiş. Bunun Mete Han'ın icadı olduğu konuşuluyor fakat biz ıslıklı oku Kunlardan önce de kullanıyorduk.

Kullanılma ihtimali var. Bir kaynak ya da bilimsel bir çalışma ile detay verme lüzumu isteyen önemli bir konu..
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.223 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.008s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.