Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRKÇÜ DURUŞ, TÜRKÇÜLÜK, ATSIZCI GÜÇ => Türkçünün Günceli => Konuyu başlatan: Bozkurt Eren üzerinde 15 Ağustos 2009, 17:37:35Konu Başlığı: Sümela Manastırı'nda Ayin Gerginliği
Gönderen: Bozkurt Eren üzerinde 15 Ağustos 2009, 17:37:35
   Meryem Ana Yortusu kutlamaları kapsamında, hava,deniz ve kara yolu ile Yunanistanlı ve Rus yaklaşık 2 bin kişi, sabah saatlerinde Trabzon'a geldi.

   Havalimanına gelen turistleri taşıyacak otobüslerin bazılarına, turist taşıma belgeleri olmadığı için izin verilmezken, bunların yerine başka otobüsler tahsis edilerek, turistler Maçka ilçesindeki Sümele Manastırı'na götürüldü.

   Tesislerde bir araya gelen turistler, bir süre kemençe eşliğinde horon oynayıp ve şarkılar söyledikten sonra, gruplar halinde Sümela Manastırı'na çıktılar.

   Manastır girişinde yaktıkları mumları duvar diplerini koymak isteyenlere görevliler izin vermezken, bırakılan mumlar, su dökülerek söndürüldü.

   Bunun üzerin turistler, yaktıkları mumları yere bırakmayarak, ellerinde tuttular.

   Kısa bir süre sonra manastır girişine gelen Selanik Valisi Panayotis Psomyadis ile Rus milletvekili İvan Savvidi, Meryem ve İsa'nın resmedildiği bakır işlemeli bir objeyi önlerini alarak, özel kıyafetli din adamı eşliğinde dua ve ilahi okumaya başladılar.

   MÜZELER MÜDÜRÜ UYARDI
   Bu sırada gelen Trabzon Müzeler Müdürü Nilgün Yılmazer, Meryem ve İsa resminin bulunduğu objenin önündeki duvar üstüne konulan büyükçe mumu söndürdükten sonra, grubu burada ayin yapmamaları konusunda uyardı.

   Yılmazer, kendisini zor durumda bırakmamalarını isteyerek, ''Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre burada dini tören yapamazsınız. Burada tören yapılamaz. Burada Türkiye Cumhuriyeti yasaları geçerli. Kolluk kuvvetlerini devreye sokmak zorunda bırakmayın beni. Sizin ülkenizde yasalara uymasak nasıl tepki verirsiniz? Neden bunları yapıyorsunuz? Bu ülkede ibadete açık kiliseler var aşağıda, Trabzon'da. Burada fotoğraf çekinmek demek, biz burada tören yaptık demek.

   Bulunan alanda taş düşme tehlikesi var. Ören yeri bu kadar insanı taşıyacak kapasitede değil. Sümela ibadete açık değildir. Bizim yasalarımıza saygılı olmanız gerekir. Burada yasaları hiçe sayıyorsunuz.'' dedi.

   Yılmazer'in konuşması sırasında Rus ve Yunan turistler, dinlemeyerek, dua ve ilahiler okumaya devam ettiler.

   Bunun üzerine bulunduğu yerden, biraz daha üst kısma çıkan Yılmazer, dua ve ilahileri bitirmeleri için gruptakilere müdahale etti.

   Müdahale üzerine Yılmazer ile çevresindekiler arasında kısa süreli arbede yaşandı. Görevlilerin müdahalesiyle, olay yatıştırıldı. Turistler de, ilahi söylemeyi sonlandırdı.


Konu Başlığı: Ynt: Sümela Manastırı'nda Ayin Gerginliği
Gönderen: Dr.azerkan üzerinde 16 Ağustos 2009, 13:18:31
al işte olaya bak ya...selanik valisi utanmadan bir de gelip cennet vatanımda ilahi söylüyor...ulan şerefsiz siz değilmisinz ki yaşadığınız bölgedeki Türklere camiyi bırak mescid açma hakkı bile tanımayan...siz değil misiniz tüm dini kültürel ve sosyal kısıtlamaları acımasızca uygulayan...


Konu Başlığı: Ynt: Sümela Manastırı'nda Ayin Gerginliği
Gönderen: ATTİLABİLGEHAN üzerinde 16 Ağustos 2009, 21:18:52
BUNLAR HAKKINDA ÇOK GÜZEL ŞEYLER DÜŞÜNÜYORUM. AMA SİZLERLE PAYLAŞMAYACAĞIM SEVGİLİ KANDAŞLAR.  ;D


Konu Başlığı: Ynt: Sümela Manastırı'nda Ayin Gerginliği
Gönderen: ALKABÖRÜ üzerinde 17 Ağustos 2009, 09:55:31
BUNLAR HAKKINDA ÇOK GÜZEL ŞEYLER DÜŞÜNÜYORUM. AMA SİZLERLE PAYLAŞMAYACAĞIM SEVGİLİ KANDAŞLAR.  ;D

:D andam yaratıcı fikirlerinden mahrum etme bizi :D