REKTÖRLER VE ANAYASA PAKETİ
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 11 Ağustos 2020, 21:48:36


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: REKTÖRLER VE ANAYASA PAKETİ  (Okunma Sayısı 1801 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
tigince
Ziyaretçi
« : 04 Nisan 2010, 01:38:01 »

Üniversite Hastaneleri Birliği Derneği'nin 5. toplantısı için Samsun'a gelen rektörler, çay molasında anayasa değişikliği paketine ilişkin düşüncelerini belirtti. Malatya inönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, hükümetin yeni anayasa çabalarını desteklediğini söyledi. Türkiye'nin yeni ve çağdaş bir anayasaya ihtiyacı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Çelik, "Türkiye'de sadece rektörler değil, aklı başında olan bütün insanlar, ülkenin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğuna dair hem fikirler. Bu konuda sadece usul noktasında sıkıntı var. Mevcut tartışma, ben yaptım sen yaptın tartışmasıdır. Bunun da bir konsensüs olması için çabaları devam ettirmek lazım. Ama mutlaka Türkiye medeni bir toplum olmak istiyorsa, çağdaş ve ileri bir ülke olmak istiyorsa, mevcut birtakım eksiklikleri terk etmesi ve yenilemesi lazım. Zaten Avrupa birliği süreci de bunu gerektiriyor. Bırakın AB sürecini ülkemizin ilerleyebilmesi, demokrasimizin yerleşebilmesi ve daha medeni bir toplum olmamız için bu yeni anayasaya ihtiyaç var. O nedenle bunu ben de destekliyorum. " dedi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, üniversite olarak her türlü açılıma taraftar olduklarının altını çizdi. Anayasa değişikliğine herkesin katkı koyması gerektiğine inandığını dile getiren Rektör Prof. Dr. Akan, "Yeni anayasa paketi taslağını inceleme fırsatı bulamadım. Ancak Türkiye'nin sivil ve modern bir anayasaya ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Burası demokratik bir ülke. O yüzden ülkeyi, ülkenin anayasasını ve geleceğini ilgilendiren bir konuya herkesin sağduyu ile yaklaşıp katkı koyması gerektiğini düşünüyorum. Biz de üniversite olarak her türlü açılıma demokrasi çerçevesinde taraftarız." şeklinde konuştu.

Rize Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazmi Turan Okumuşoğlu ise anayasa reformunun halkın benimseyeceği bir değişiklik olmasını istediğini vurguladı. Prof. Dr. Okumuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz eğitimci insanlar olduğumuz için, ülkemizin eğitimde hak ettiği başarı seviyesini nasıl yakalayabileği üzerine kafa yoruyoruz. Siyasi alanda açıklama yapmak istemiyorum. Ancak şunu belirtmek isterim ki, şu an ülke gündemini yoğun şekilde ilgilendiren anayasa reformunun, tüm halkın kabul edeceği ve benimseyeceği bir değişiklik olmasını isterim. Muhalefet partilerinin liderleri, üniversiteleri ve rektörleri zan altında bırakıcı, bu kurumları siyasallaştırma amaçlı açıklamalar yapıyor. Bizim tek düşüncemiz şu an itibariyle ülkemizin eğitim seviyesini yükseltmek için ne yapmamız gerektiğidir."

Rektör atamalarında hükümetin sözünün ne kadar önemli olduğunu Anadolu Üniversitesi rektör atamalarından hatırlarsınız. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Gül'ün, Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü'ne, Anayasanın 130'uncu ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13'üncü maddeleri uyarınca, Yükseköğretim Kurulunun önerdiği adaylar arasından Prof. Dr. Davut Aydın'ı atadığı bildirilmişti.

Anadolu Üniversitesi'nde rektörlük seçiminde, Fevzi Sürmeli 334 oyla birinci çıkarken, Davut Aydın 96 oyla üçüncü olmuştu.

Buna rağmen oylamada 3. olan Davut Aydın, Abdullah Gül tarafından Anadolu Üniversitesi rektörlüğüne atanmıştı... Oylamada 1. olan Sürmeli ise bu durumu haksızlık diyerek kınamıştı...

Özet olarak, rektörlerin Anayasa Paketi' ne bu denli olumlu yaklaşmalarının sebebini az önce hatırlattığım olayla daha net anlamışsınızdır... Koltuk sevdası bir insana değil vatanını, milletini; anasını bile sattırır!!!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
DAĞLICA KURDU
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 501« Yanıtla #1 : 04 Nisan 2010, 12:04:53 »

Satanlarda elbet bir gün gelir satılır,nereye kadar satacaklar kendilerini bir o.......bu nun bile yaşı kemale erdimi dönüp de yüzüne bakan olmaz bunlar ondanda beter.Gün gelir mahkemeler in önünde dar ağaçları kurulur yağlı urganlar kellelere geçer hesaplar topyekün görülür ha yok darağaçları kurulmadımı BOZKURTLAR çıkar ortaya  şah damarını  parçalar itin,çakalın ,uğursuzun vede soysuzun.Bunlar okumuş ama adam olamamış sınıfta kalmış zevatlar okumadınızmı ulan türkün tarihini hangi cenderelerden geçtiğini nasıl başı dik çıktıgını KANA İHTİYACIMIZ OLDUĞU ZAMAN DÜNYANIN ŞAH DAMARINI KESTİĞİMİZİ BLMEZMİSİNİZ BRE DEYYUSLAR.........
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

KURT   OTAĞI  ÇAKAL   GİREMEZ
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.25 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.007s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.