Osmanlılığa Revaç Vererek!
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 08 Ağustos 2020, 20:17:47


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Osmanlılığa Revaç Vererek!  (Okunma Sayısı 802 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tan Hu
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 611« : 08 Kasım 2017, 23:21:18 »

II. Meşrutiyet düşüncelerinin hepsi kendi aralarında kurtuluş reçetelerinde farklılaşan özelliklere sahipti.

Temel tartışma konuları, İslâm’ın ilerlemeye engel olup olmadığı; Türkçülük hareketinin Osmanlı Devleti’nin birliğini bozup bozmayacağı; milliyetçiliğin İslâm’la bağdaşıp bağdaşmadığı gibi hususlardı.

Gerçekte bu tartışmalar, 1904 yılına, “Üç Tarz-ı Siyaset”in yayımlanma tarihine kadar götürülebilir. Yusuf Akçura’nın yazılarına Ali Kemal ve Ahmet Ferit eleştiriler getirmişlerdi.

Ali Kemal “Türkü İslâmdan, İslâmı Türkten, Türk ve İslâmı Osmanlılıktan, Osmanlılığı Türkten, İslâmdan ayırmak, tekliği üçe bölmek olamaz” uyarısıyla birlikte Pantürkizmin “ham bir hayal” olduğunu söylüyordu (Akçura, 1998:37-44).

Ahmet Ferit ise Akçura’nın “Osmanlıcılık” aleyhindeki yorumlarına katılmıyordu. O’na göre,

“Devletimizin en birinci hedefi Tanzimatın, Hatt-ı Hümayunların, Kanun-u Esasînin maksatları, Merhum Sultan Abdülmecidin Reşit, Âli, Fuat ve Mithat’ların emellerinin gayesi olan Osmanlı siyasetini takip etmek olmalıdır. Millî mevcudiyetimizin asıl koruyucusu budur” (Akçura, 1998:55).

1908’den sonra da Osmanlıcılık siyasetine ilişkin tartışmalar yaşanmıştır. 9 Mayıs 1914 günkü Peyam’da “Atalet-i fikriyye” başlıklı bir yazı kaleme alan Ali Kemal;

“Osmanlılığı tesis eden akvam-ı muhtelif eden Türkleri, Türklüğü ayıra idik, ‘bu topraklarda dikiş tutturamazdık’ saptamasında bulunarak Osmanlıcılık siyasetinin sürdürülmesini savunur: “ Osmanlılığa revaç vererek, Araptan Kürd’e kadar akvam-ı sairemizi o emele daha ziyade rabt ve celbeyliyerek heyet-i içtimaiyemizi, devletçe, milletçe arttırmalı, büyütmeli, yükseltmeliyiz”

Ali Kemal’in yorumuna benzer biçimde Türkçülük hareketinin Osmanlı mirasını yok edeceğinden korkan Süleyman Nazif;

“Arab’ınkini Arab’a, Acem’inkini Acem’e iade edersek elimizde uzun kollu bir hırkadan başka birşey kalmaz” uyarısında bulunur.”

Yine Süleyman Nazif’e göre Türkçülük bir geriye dönüş hareketidir ve Turancılık şimdiden kötülük saçmaya başlamıştır:

“Tekrar ederim ki biz bildiğiniz ve istediğiniz Türk değiliz ve olamayız. Evvelâ bünyemiz, lisanımız, kafamız müsait değildir; saniyen sevk-i vekayî ile asırlardan beri bulunmakta olduğumuz mevki bizi maziye celbetmekten ziyade bir istikbal-i muayyene doğru sürüklüyor.... İki üç seneden beri hortlak gibi aramıza sokulan Turan kelimesi tefevvüh edilmeye başlar başlamaz afak-ı Osmanî musibetler temevvüç etmeye başladı”

Jön Türk gazetesinin 25 Nisan 1330 tarihli nüshasında “Türkler İçinde Millî Hareket” başlıklı bir makale yazan Ahmet Ağaoglu’na göre “Türklerin milliyetperver hareketi Osmanlı Devleti’nin nefinedir. Bu hareket bölmez toplar, ayırmaz, birleştirir”

Köprülüzâde Mehmet Fuad, Türk Yurdu’nda “Biz ne hayalperver, ne mürteci, ne iftirakcı, ne de İslâmiyet veya Osmanlılık düşmanıyız....Osmanlılığın, İslâmlığın muhafaza-yı mevcûdiyetini, ancak Türklüğün intibah ve terrakîsi hâlinde mümkün görüyoruz” şeklinde yazmıştır.

……………………..

Tan Hu
08.11.2017
turkcuturanci.com

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
AttilaHunTürk
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 2.008


« Yanıtla #1 : 09 Kasım 2017, 01:38:07 »

Osmanlıda ayrılıkçı Sırplar, yunanlar, araplar, krt denen malum topluluk, ermeniler , arnavutlar , bulgarlar bile bu kadar kötülenmedi. Osmanlının asli unsuru ulu Türk ırkı ise Turan hayali kurdu hayalperest ilan edildi.

Ben bunu anlamıyorum işte, Osmanlı da cihat deyip tüm dünyayı ele geçirmeyi, fethetmeyi planlamıyor muydu, bunun hayalini kurmuyor muydu ? O padişahlar hayalperest olmuyor ama Turan aşkı olan yiğitler hayalperest oluyor. kekolar şimdi bile Osmanlı'daki isyanları sayıp 33 isyan deyip övünüyorlar ama Türk budunu ben Türk'üm diyor sadece ve saltanata baş kaldırmadığı halde hain ilan ediliyor. ermeniler 30 bin silahla rus ordusuna geçiyor , Türk cepheden cepheye koşuyor ama yine suçlu oluyor.

Meşrutiyet demokrasinin basamağı oldu ama şu bir.gerçek ki jön,Türklerin, ittihat terakkinin sesini saltanata çıkarmasında baya etkili oldu. Talat paşaya da hain derler, hayalperest ilan ederler ama Edirneyi almamızı o sağladı, Ermeni tehcirini o dile getirdi. Enver'e hayalperest derler ama milli mücadeleye silah yardımında o etkili oldu.

Türkçü olmasa da Türklük bilincinde olan bu şahıslar Osmanlı'nın şerefini kurtarmışlardır. Osmanlı batılı devletlerin işgaline girecekken Türklerden oluşan Kuvayı Milliye Osmanlı'nın kalan topraklarına sahip çıkmıştır.

Biz Türkçülerin son başbuğ dediğimiz ulu Atatürk de Osmanlı'nın şeref ve haysiyetini kurtaran Türkçü fikriyata sahip en büyük yiğittir.

Osmanlı doğrusuyla yanlışıyla bizimdir ancak şu da bir gerçek ki genleriyle, karakteriyle ve her şeyiyle üstün Türk ırkı diğer ırklarla birlikte yaşayamaz. O yüzden ırk salatası imparatorluklar bize uygun değil. Homojen ulus devlet en doğrusu. Eğer Osmanlı devam etseydi soyumuz karışmalarla gittikçe melezleşecekti. Ayrılıkçı cemiyetler bir nevi faydalı olmuş Türk için. Çünkü imparatorluk Türk'e Türk olduğunu unutturuyor, kaliteli ve üstün genlerimizin karışımlarla zedelenip oğul genlere kalıtımına engel oluyordu.
Bir de annesi yabancı padişahların Türk devletini yönetmesi Türk'e tersti. Türk'ün kağanı Türk olacak. Aksi kabul edilemez. Bu yüzden Osmanlıcık kabul edilebilecek bir şey değildi. Asli unsur Türk ırkı da soyunun korunması için vatanına sahip çıktı, diğer soyları tehlike gördü ve onlardan soyutlanıp Turan'ı hayal etti. Bu hayal bir gün gerçekleşecek ve aynı atanın torunları, aynı asil kanın mensupları ortak bayrak altında birleşecek. Bu hayali kurmak suçsa hepimiz suçluyuz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.193 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.007s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.