72 günde 514 'çözüm' bombası
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 25 Ekim 2020, 19:29:19


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: 72 günde 514 'çözüm' bombası  (Okunma Sayısı 1271 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Börü:Tegin
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.950« : 15 Şubat 2016, 21:56:05 »

72 günde 514 'çözüm' bombası

Hükümet yetkililerinin ‘müdahale edilmedi' itirafında bulunduğu çözüm sürecinde şehirler cephaneliklere çevrildi. İçişleri Bakanlığı raporlarına göre son 72 günde Sur, Cizre ve Silopi'de her biri 500 kilo ile 10 ton arasında değişen tam 514 bomba ele geçirildi. Yakalanan silahlar ise bir tabur askere yetecek boyutta. Emekli Tümgeneral Armağan Kuloğlu'na göre ihmalin asıl sorumlusu istihbarat.
Hükümet yetkililerinin ‘müdahale edilmedi' itirafında bulunduğu çözüm sürecinde şehirler cephaneliklere çevrildi. İçişleri Bakanlığı raporlarına göre son 72 günde Sur, Cizre ve Silopi'de her biri 500 kilo ile 10 ton arasında değişen tam 514 bomba ele geçirildi. Yakalanan silahlar ise bir tabur askere yetecek boyutta. Emekli Tümgeneral Armağan Kuloğlu'na göre ihmalin asıl sorumlusu istihbarat.

İçişleri Bakanlığı, son 72günde Diyarbakır Sur, Şırnak Cizre veSilopi'de ele geçirilen silah ve mühimmatı topladı. PKK'nın Çözüm Sürecinde sadece üç ilçeye stokladığı silahların korkunç boyutlara ulaştığı ortaya çıktı. Özgür Düşünce'nin haberine göre, Jandarma ve polisin yaptığı operasyonlarda her biri 500 kilo ile 10 ton arasında değişen 356 tane El Yapımı bomba (EYB) ele geçirildi.

Askerin son 13 günde imha ettiği 158 EYB dahil edildiğinde rakam 514'e ulaştı. 2,5 aydır asker ve polisin kuşatması altındaki ilçelerden çıkan bombalar, akıllara devleti yönetenlerin, “Çözüm sürecinde şehirlere silah ve bomba yığdılar” itirafını getirdi.

8 KANAS, 179 KELEŞ, 59 BİN FİŞEK

Diyarbakır ve Şırnak valiliklerinden gelen raporlar güvenlik güçlerine karşı kullanılan silahların bir tabur askere yetecek boyutlara ulaştığını gözler önüne serdi. Sadece jandarma ve polisin operasyonlarında 179 Kalaşnikof ele geçirilirken, bu tüfekle kullanılan 30 bin 116 mermiye el konuldu.

Keskin nişancı suikast silahı Kanas tüfeğinden ise 8 tane bulundu. Operasyonlarda PKK'lılara ait M-1 ve M-16 tüfeklerinden 11 adet, Biksi makinalı tüfekten 4 tane ele geçirildi. Bir tane de zırh delici zagros tüfeği ve bu silahlara ait 2 bin 350 mermi çözüm sürecinde yapılan yığınaklar envanterine girdi. A-47 tüfeğinden 7 adet, 93 pompalı ve 41 tabancaya da el konuldu. Bütün bu silahlara ait 59 bin 161 tane fişek ile çoğunluğu dolu olmak üzere 510 tane silah şarjörü ele geçirildi.

458 ADET ROKETATAR MERMİSİ

Her gün şehit haberinin geldiği üç ilçede 337 adet el bombası teröristler tarafından asker ve polise pusu kurmak için stoklanmış vaziyette bulundu. Ele geçirilen 37 roketatar ve 458 roketatar mermisi de çözüm süreci boyunca PKK'lıların şehirlere silah yığdığını gözler önüne serdi. PKK'lıların kullandığı 8 çelik yelek, 45 havai fişek, 102 molotof kokteyli, 4 bin torpil ele geçirilen mühimmatlar listesine yazıldı.

13,5 TON AMONYUM NİTRAT

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun “Sur'a silah depolanırken 400 ihbar geldi. Vali ‘dokunmayın' dedi” açıklamasını doğrulayacak cinsten patlayıcı maddeler de raporlara yansıdı. 60 gün içinde patlayıcı yapımında kullanılan 13,5 ton amonyum nitrat ele geçirildi. 30 kilo A4, 100 kilo sodyum, 195 kilo hidrojenin evlerin altına gizlendiği belirlendi. Kimyasalları patlatmak için 21 tüp, 214 boru, 568 adet elektrikli kapsül ve kilometrelerce uzunlukta kablo bulundu. Havan topu da PKK'nın evlere yaptığı yığınaklar arasından çıktı. 5 kilometre öteye atılabilen havan topunun şehre nasıl getirildiği çözüm sürecindeki göz yumma olarak tarif edildi.

“ESAS SORUMLU İSTİHBARAT”

Emekli Tümgeneral Armağan Kuloğlu, 3,5 senelik çözüm sürecinde PKK'nın şehirlere yığınak yaptığını söyledi. Bomba ve silahların şehirlere kamyonlarla sokulduğunu aktaran Kuloğlu, “Asker, bu kamyonun içinde ne var diye bakmaz. Onun görevi değil. Bunu istihbarat gözetler. Esas sorumlu polis ve MİT'dir. Bunlar mutlaka öğreniş olmalı. Eğer istihbarata ‘bundan sonra buralarda faaliyet göstermeyin' talimatı gitmişse bu kamyonları görmemiş olabilirler.Hükümetin üst düzey temsilcisi Başbakan eski Yardımcısı Beşir Atalay “Her şeyden haberimiz vardı” sözleri akla geliyor” dedi.

“GÖREVİ İHMALDEN YARGILANIRLAR”

Çözüm süreci boyunca terör örgütünün hem savunma, hem de isyana götürecek derecede faaliyet göstererek, malzeme ve mühimmat stokladığının belli olduğunu aktaran Kuloğlu, “Şimdi ‘çözüm süreci sona erdi' dediğiniz zaman mücadelede başarı gösterirsiniz. Ama bu başarının bedeli çok ağır oluyor. Her gün şehit geliyor. PKK'ya göz yumulması büyük bir hataydı. Bu hatanın sorumluları hesap vermek zorunda. Burada görevi ihmal suçu var. Siyasi kararla hareket eden görevliler görevi ihmal suçundan yargılanacak” diye konuştu.

SİLAH DEPOLAMA İTİRAFLARI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan:Bunlar (PKK) çözüm sürecini Güneydoğu'da kısmen de, Doğu'da kendileri için silah stoklama süreci olarak değerlendirdi. Çok ciddi bir silah stoklaması yaptılar. Bu süreç içinde güvenlik güçlerimiz herhangi bir çatışmaya girmeyelim dediler ama bunlar (PKK) silah stoklamasını yaptı. Çözüm sürecinde valilerimiz kendilerine verdiğimiz talimatlar gereği, ciddi manada bu terör örgütlerine karşı şu andaki operasyonlara girmiyorlardı.

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç:PKK çözüm sürecini yeniden güçlenmek, silahlanmak, serhildan için fırsat kollamak, devrimci halk ayaklanması için uygun ortamı bulmak amacıyla sinsi bir biçimde kullandı.

PKK bu süreci tamamen ileriye bir hazırlık olarak düşündü. Bizi aldatmış kabul edebilirler, biz kendimiz aldanmadık. Her şeyden haberimiz vardı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Burhan Kuzu:Çözüm süreci konusunda son bir iki yıllık gelinen nokta eşkıya dağdan şehre indi. Ve çözüm süreci adına da hükümet olarak aman diye alttan alındı. Benim kanaatim bu. Ve buradan da zılgıt yedi hükümet.

AKP eski Sözcüsü Hüseyin Çelik:PKK kentlere yerleşti; kaymakamlar, valiler elleri kolları bağlı bekledi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ:PKK, 200 ton bombayı şehirlere doldurdu.

AKP'li Yasin Aktay: Devlet 2.5 yıldır operasyon yapmıyor. Devletin operasyon yapmadığı dönemde örgüt her tarafa yığınak yapıyor, her tarafa terör estiriyor, insanları kaçırıyor. Yeri geliyor adam öldürüyor, kaç tane korucu öldürüldü biliyor musunuz? Sadece çözüm süreci başladığından bu yana 20 tane köy korucusu öldürüldü.

13 GÜNDE CEPHANELİK ELE GEÇİRİLDİ

Jandarma ve polisten ayrı olarak, Genelkurmay Başkanlığı'nın “Önemli Yurtiçi Olaylar” başlığıyla duyurduğu 1 Şubat-13 Şubat tarihleri arasında ele geçirilen silah ve bombalar da cephaneliği aratmadı. Diyarbakır ve Şırnak'ta 13 gün içinde 158 el yapımı patlayıcı imha edildi. 95 el bombası, 6 roketatar, 14 roketatar mühimmatı, 25 molotof kokteyli de teröristlere dönük operasyonlarda ortaya çıktı. 7 adet suikast tüfeği kanas, 4 M-16 tüfeği, 3 biksi makinalı tüfek, 106 Kalaşkinof, 17 tabanca, 34 av tüfeğine askerler tarafından el konuldu. Bu silahlara ait 11 bin 93 adet fişek, 483 şarjör de PKK'lıların evlere yaptığı yığınaklar arasından çıktı. Asker ve polisin kuşatma altına aldığı ilçelerden çıkan cephanelik içerisinde 30 telsiz, 58 yelek, 17 dürbün, 4 bilgisiyar da bulundu.

KIRSALDAKİ BOMBALAR BİN 100'E ULAŞTI

Şanlıurfa Ceylanpınar'da 22 Temmuz 2015 tarihinde iki polisin şehit edilmesinin ardından PKK'lı teröristler güvenlik güçlerine tonlarca bombayla saldırı düzenledi. Uyuyan bombalar olarak ifade edilen El Yapımı Patlayacılar (EYP), çözüm süreci boyunca menfez ve asfalt altlarına yerleştirildi. Uzaktan kumandayla patlatılan bombalar yüzünden çok sayıda asker ve polis şehit düştü. Yine jandarma ve polis karakolları teröristlerce tonlarca bomba yüklü traktör ve araçlarla patlatıldı. Kırsaldaki bombaların yanı sıra şehirlere yığılan bombalar operasyonlarda ortaya çıktı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma birliklerinin kırsalda ele geçirdiği bomba miktarı (amonyum nitrat, C4 ve gübre) bin 100 adedi buldu.

NUSAYBİN'DE 500 KİLOLUK BOMBA VE GÖÇ

Mardin Nusaybin'de yola yerleştirilen patlayıcılardan biri polis aracının geçişi sırasında patladı. Uluslararası İpek Yolu altından geçen menfeze çuvallarla tuzaklanmış 500 kilo patlayıcı ise askerlerin yolda yaptıkları kontrol sırasında fark edildi. Büyük facia son anda önlendi. Ele geçirilen patlayıcı kontrolü olarak imha edildi. Patlamanın etkisiyle İpek Yolu zarar görmezken, çevredeki bir petrol istasyonun camları kırıldı.

12 YAŞINDA BİR ÇOCUK ÖLDÜ

Olaydan sonra çıkan çatışmalarda 12 yaşındaki Muğdat Ay hayatını kaybetti. 17 yaşındaki bir çocuk da yaralandı. İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın ‘Operanyon yapılacak' açıklamasının ardından Nusaybin'de başlayan göç sürüyor.
Alıntı: Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TÜRK:KANI:KURUMASIN:
TURAN:TUGU:YIKILMASIN:
ALBASTI
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 9.591


Orta Asyadan Anadoluya , Metehandan Mustafa Kemale


« Yanıtla #1 : 15 Şubat 2016, 22:05:05 »

kürdü toptan imha etmek için belkide bu çözüm süreci bir yemdi, nerden bilinir ki Gülümseme
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Hiçbir, bölücü, yobaz, kansız ve abd emperyalizminin uşağı, TÜRK'ü yıldıramaz!
BUNA İNANIYOR, BUNUN İÇİN SAVAŞIYORUZ!
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.254 Saniyede 24 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.016s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.