Türklerde Kayın Ağacının Önemi
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 01 Ekim 2020, 04:07:41


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türklerde Kayın Ağacının Önemi  (Okunma Sayısı 4591 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« : 16 Nisan 2014, 18:20:12 »

En çok sayılan ağaç Kayın ağacıdır.

Kam'lar hastayı efsunla tedavi ederken çevrelerinde kayın ağacı bulundururlar. Altaylılar, Sagay'lar, Sor'lar, Kaç'lar, Televüt'ler, ve başka ülkelerin kamları kayın ağacı bulundurmadan ayin yapmazlar.

Kayın ağacı; koruyucu ve merhametli, ana - tanrı Umay ile beraber Ülgen tarafından yere indirilmiştir.

Beltirler ve Sagaylar gök ya da dağ kurbanı ayinini kayın ağaçları altında yaparlar. Kayın ağacına kurban sunarken:

Altın yapraklı kutsal kayın,

Sekiz gölgeli mukaddes kayın,

Dokuz köklü, altın yapraklı boy kayın,

Ey kutsal kayın ağacı, sana kara yanaklı

Ak kuzu kurban ediyorum ..... derler.

Şaman davullarının tokmağıda kayın ya da geyik boynuzundan yapılır. Kam davullarında kayın resmi vardır.

Gökyüzü ile yeryüzü arasında kurulan irtibatın sembolüdür.

Dini ayinler ve kurban öğretilerinden sonra Kayın ağacı dikerler.

Kutlu orman meydana gelsin diye. Dede korkut kitabında adı geçen bir kahraman (Basat) 'Atam adını sorarsan kaba ağaç, ama adını sorarsan kağan arslan' diyor. Meyveleri varoluşun bilgisini sembolize eder.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ALBASTI
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 9.553


Orta Asyadan Anadoluya , Metehandan Mustafa Kemale


« Yanıtla #1 : 16 Nisan 2014, 21:19:11 »

En sevdiğim Türkülerden biriside karlı kayın ormanıdır.

Bir itin memleket hasretini anlatır o türküde.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Hiçbir, bölücü, yobaz, kansız ve abd emperyalizminin uşağı, TÜRK'ü yıldıramaz!
BUNA İNANIYOR, BUNUN İÇİN SAVAŞIYORUZ!
Köptü Körgen
Köptü Körgen
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.403« Yanıtla #2 : 16 Nisan 2014, 21:21:37 »

Kayın ağacı kutsaldır çünkü en üstünde Karahan oturur, sırayla aşağıya doğru Ülgen, Umay hatun dallara sıralanmıştır. Ayrıca Hrıstiyan adeti zannetiğimiz ağaç süsleme işi Türk adetidir ve sonradan Avrupa'ya geçmiştir. Yanlış değilsem 1400 lü yıllardı.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Her 3 mayısta bozkurtlar. Kol kol inerler düze... Bu ruh yaşadıkça, elbet bir gün gelecek, bozkurtlar hükmedecek, gece ile gündüze...
ögeday kağan
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 110


« Yanıtla #3 : 17 Nisan 2014, 11:59:40 »

Türk mitolojisini incelediğimiz zaman aslında okul kitaplarında bize öğretilenlerin tam doğru olmadığını yanlış o0lduğunu görürüz. Mesela Türklerin islamiyetten önceki dini inançları Şamanizm değil Atsız Atanında belirttiği gibi  ıduk yer su inancıdır. IDUK YER SU  inancında yüzlerce tanrı vardır. Okul kitaplarında öğretildiği gibi  yok türkler göktanrı kök tengri diye tek bir tanrıya tapıyorlarmış yok muhammediler tek allaha tapıyorlarmış iki inanç birbirine çok yakın olduğu için türkler kolaylıkla islamiyeti kabul etmiş                                                                                                                                                                                                                                                                                 Türkler islamdan önce şaman bile değillerdi . inançları Atsız Atanında belirttiği gibi  çok tanrılı ıduk yer su inancıydı
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Mergen Kurt
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.014


« Yanıtla #4 : 17 Nisan 2014, 14:58:39 »

Kayın ağacı kutsaldır çünkü en üstünde Karahan oturur, sırayla aşağıya doğru Ülgen, Umay hatun dallara sıralanmıştır. Ayrıca Hrıstiyan adeti zannetiğimiz ağaç süsleme işi Türk adetidir ve sonradan Avrupa'ya geçmiştir. Yanlış değilsem 1400 lü yıllardı.


Kandaşım ağaç süsleme işinin yanında bir de diğer hristiyan sembollerinin Türklerde de kullanıldığını görmekteyiz. Bunlardan biri haç işareti. Haç sadece hristiyanlıkta kullanılmamıştır. İlk kullananlar da hristiyanlar değildir. Britanica böyle der en azından. Şamanizm' de (Avrupa Paganizm' inden ve onun benzeri sayılan Avrupa şamanizm' inden farklı ) biz bunu Türklerin inancına benzeyen şeklinden bahsederek, Türk inancında Yer- Yer altı - Gök olmak üzere üç boyut vardır. Bunu şamanist sembollerden ve özellikle kamların davullarındaki işaretten de açıklayabiliriz.

Üç boyut birbirine paralel gösterilir ve bunları birleştiren dikey çizgi bunları birbirine bağlayıcıdır. Bu haç işaretinin Türklerde çok eskilerde kullanıldığını kanıtlar. Yer ekseni üzerinde yer altına doğru sağda ve solda dokuzar çizgi vardır. Neden dokuzar çizgi olduğunu bilmiyorum. Bunların manası da üç boyut arasında taşınma yapabilen soylu kamların geçit kabul edilen bu çizgilerden geçmesidir. Yani Yer ile Yer altı arasında bir geçişi anlatır.

Burada bir de uçmağa varanlar için bir köprü vardır. Bu da İslamiyetteki Sırat köprüsü ile benzerdir. Uçmağa varanlar yer altı boyutuna geçerler ve karşılarına bir köprü çıkar. Köprünün geçilmesi iyi geçilmemesi kötü tasvir edilir. Yani sadece Hristiyanlıkla değil İslamiyetle de bağı vardır.

Hristiyanlıkta Tanrının oğlu kavramı Türklerde Tengri tarafından görevlendirilmiş Kağanların olmasıyla da benzerdir. Türklerde Tengrikut kavramı da Kağanın Tengri tarafından budunun başına geçirildiğini gösterir.Türk mitolojisini incelediğimiz zaman aslında okul kitaplarında bize öğretilenlerin tam doğru olmadığını yanlış o0lduğunu görürüz. Mesela Türklerin islamiyetten önceki dini inançları Şamanizm değil Atsız Atanında belirttiği gibi  ıduk yer su inancıdır. IDUK YER SU  inancında yüzlerce tanrı vardır. Okul kitaplarında öğretildiği gibi  yok türkler göktanrı kök tengri diye tek bir tanrıya tapıyorlarmış yok muhammediler tek allaha tapıyorlarmış iki inanç birbirine çok yakın olduğu için türkler kolaylıkla islamiyeti kabul etmiş                                                                                                                                                                                                                                                                                 Türkler islamdan önce şaman bile değillerdi . inançları Atsız Atanında belirttiği gibi  çok tanrılı ıduk yer su inancıydı


Kandaşım sana katılıyorum ancak bir şekliyle. Mitolojik olarak bakarsak çok tanrılı bir inanışın olduğunu görürüz ancak Türk Tengriciliğinde doğadaki dağ su kutsal kabul edilmesine rağmen tapınılmamıştır. Sadece kutsal kabul edilmiştir. Dolayısıyla Gökün tanrısı ile Yerin tanrısı ve yer altının tanrısı farklı görülmemiştir. Bunlar soydaş kabul edildiği için, hepsi Karahan' ın oğlu olduğu için hepsi için ayrı bir tengricilik yoktur. Bir de şunu tekrar etmek isterim ki, Şamanizm batılı bazı bilim adamları tarafından insanlığın eski dini sayılıyor. Paganizm ile aynı sayılmaya çalışılıyor. Dolayısıyla şamanizm derken Avrupa şamanizmi Asya Şamanizmi Afrika şamanizmi diyerek ayrım yapmak zorundayız. Hele de Asya şamanizmi de kendi arasında ayrışıyor. Sibirya, güney doğu ,uzak doğu gibi ayırcağız ve sonra da ırklara ayıracağız. Bu yüzden de Türklerin eski inancı şamanizmdir diyemiyoruz. Halbuki Türk Tengriciliği ile Türk şamanizmi çok da farklı değildir ama Türk şamanizmi ile Avrupa şamanizmi farklıdır.

Avrupa' daki şamanizm kalıntılarını da Türklere dayandırmayan batılı bilim adamları hepsini kapsayıcı tanımlamalar yapıyor. Bu onların Avrupa' ya geçen Ön Türkleri Avarları Kumanları yok saymasından ileri geliyor. Onlar Türk düşmanı oldukları için ve yerel halk Türkler değildi demek için hepsine ortak isim veriyorlar. Karışıklık buradan kaynaklanıyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Köptü Körgen
Köptü Körgen
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.403« Yanıtla #5 : 17 Nisan 2014, 20:29:06 »

Mergen kandaşım; Dediğin gibi + işareti çok eski bir işarettir ancak hristiyanlıkta ki haç tamamen Hz. İsa'nın işkence için gerilmiş olduğu çarmıh (4 çivi) aletinden gelmektedir. Dünya üzerindeki kültürlerde benzerlikler illaki olur, bu bazen tesadüf, bazende gerçekten kültürel etkileşimden doğar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Her 3 mayısta bozkurtlar. Kol kol inerler düze... Bu ruh yaşadıkça, elbet bir gün gelecek, bozkurtlar hükmedecek, gece ile gündüze...
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.239 Saniyede 24 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.018s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.