Orhun Abideleri Yok Oluyor
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 21 Şubat 2020, 21:24:20


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Orhun Abideleri Yok Oluyor  (Okunma Sayısı 2937 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Motun_TR
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 384


Atsız' ın Çerisi


« : 20 Ağustos 2009, 13:25:00 »Moğolistan sınırları içindeki Orhun Vadisi’nde 1889 yılında varlığı tespit edilen ve Türklerin ilk yazılı eserleri olan Orhun Abideleri, büyük bir tehlike altında. Göktürk Kağan ve prenslerinin başkentleri Ötüken yakınlarında diktirdiği ve ’Türk’ adının ’Türk’ milletinin isminin geçtiği ilk Türkçe metin olan Orhun Abideleri’nin Türkiye’den bazı uzmanların yaptıkları yanlışlıklar ve koruma adı altında yapılan yer değişikliği sonucunda parçalanmaya başlandığı ileri sürülüyor. En önemlileri Tonyukuk’un 720-725 yılları arasında kendisinin yazdırdığı Tonyukuk Anıtı ile 732’de dikilen Kültigin ve 735’te yazılan Bilge Kağan Anıtları, Türk tarihin ilk yazılı vesikalarıdır. Türk tarihi açısından da büyük öneme sahip olan bu yazıtların korunması için 1998 yılında Moğolistan’da başlatılan Orhun Abideleri Projesi’nde Türkiye önemli rol oynadı. TİKA tarafından yapılan proje sayesinde bölgede yüzey ve arkeolojik çalışmalar yapıldı, birçok Türk eseri gün ışığına çıkartıldı. onyukuk Anıtları’nda yüzey araştırması yapılırken, Bilge Kağan ve Kültigin Anıtları’nda ise arkeolojik kazı gerçekleştirildi.Slikon deforme etti
Proje çerçevesinde yapılan çok önemli bazı hatalar ise Orhun Abideleri’nin küçük küçük parçalara ayrılmasına ve abidelerin üzerindeki Göktürk harflerinin parçalanarak ana taştan ayrılmasına ve düşmesine neden oldu. Moğolistan’da çalışan Türk ekibinde yer alan bir bilim adamı Orhun Abideleri’nin kopyasını çıkarmak amacıyla eserlerin yüzeylerine bir çeşit silikon sürdü ve masklarını oluşturmak istedi. Halen AKP’li bir il belediye başkanı olan bu kişinin kullandığı silikonun, abidelerin yüzeylerinde deformasyona neden olduğu bilim adamlarınca tespit edildi.

Müzeye taşındılar
Yapılan ikinci hata ise Türk tarihi açısından çok değerli olan bu abidelerin bölgede inşa edilen bir müzeye taşınması oldu. Bazı bilim adamlarına göre, bin 300 yıldır açık arazide duran Orhun Abidelerinin, taşınarak başka mekâna götürülmesi, biyolojik açıdan taşların çabuk bozulmasına yol açacak. Ayrıca bu yazıtların müzeye taşınması nedeniyle turistler bomboş bir araziyle karşılaşıyor. Bütün bu iddiaların doğru olması durumunda, Orhun Abidelerinin parçalanması ile Türk tarihinin ilk ve en kıymetli eserleri arasında bulunan ve insanlık mirasının da parçası olan bu eserler gerçekten tarih olacaktır.


Orhun Abideleri’ni ilk kez 1889 yılında Rus tarihçi Yardintsev bulmuştu. Tonyukuk, Kültigin ve Bilge Kağan yazıtlarının yanısıra yüzlerce heykel, balbal, şehir harabeleri, taş yollar, su kanalları ve sunak taşlarıda ortaya çıkarılmıştı.


Bilge Kağan Külliyesi’nde yapılan kazıda 3 bin parçadan fazla altın ve gümüşten oluşan hazine çıkarıldı. Bilge Kağan ve Kültigin Külliyesi yanında bir müze inşa edildi. Müzeye Karakurum’dan ulaşımı sağlayan yol da Türkiye tarafından inşa edildi.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Dr.azerkan
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 608« Yanıtla #1 : 20 Ağustos 2009, 16:50:32 »

Tarihimize ışık tutan yazıtların kendi hatalarımızdan dolayı deforme olması beni çok üzdü...demek ki Türklüğe dair kayıplarımız sadece manevi değil aynı zamanda maddiymiş de haberimiz yokmuş....
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türük Oguz begleri, budun eşiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türük budun, ilingin törüngin kim artatı udaçı erti ?

TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR,BOZKURT ÖZGÜRLÜĞÜN SİMGESİDİR!!!
Motun_TR
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 384


Atsız' ın Çerisi


« Yanıtla #2 : 20 Ağustos 2009, 18:20:54 »


Halen AKP’li bir il belediye başkanı olan bu kişinin kullandığı silikonun, abidelerin yüzeylerinde deformasyona neden olduğu bilim adamlarınca tespit edildi.

Acaba bile bile mi yaptılar?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Dr.azerkan
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 608« Yanıtla #3 : 20 Ağustos 2009, 18:23:40 »

Silikonlama işi sadece bu kişinin tekeline mi bırakılmış hiç mi araştırılmamış aklım almıyor...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türük Oguz begleri, budun eşiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türük budun, ilingin törüngin kim artatı udaçı erti ?

TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR,BOZKURT ÖZGÜRLÜĞÜN SİMGESİDİR!!!
Bozkurt Eren
Türkçü - Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.306« Yanıtla #4 : 20 Ağustos 2009, 19:40:22 »

   TÜRK'ün en eski ve en önemli kaynaklarından biri olan Orhun Abideleri ne pahasına olursa olsun en iyi şartlarda korunmalı.Türk'e ait olmayan onca tarihi eser sorunsuz korunurken bu eser neden böylesine kötü durumda?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Milli Türk Devleti, Laik Cumhuriyet ve kutlu Türk Silahlı Kuvvetleri Atamın mirasıdır. Korumak ve yüceltmek her Türk bireyin görevidir.
ATTİLABİLGEHAN
Türkçü - Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 973« Yanıtla #5 : 21 Ağustos 2009, 01:50:05 »

ORHUN' SELENGA'YI BIRAKTIK MOĞOL'A . ÖTÜKEN'İ KARAKURUM'U BIRAKTIK YİNE MOĞOL'A. BAYKAL'I BIRAKTIK BURYAT'LARA. UYGUR'U BIRAKTIK çinlilere. DEMİRDAĞ'I BIRAKTIK rus'a. DAHA NİCELERİ...  ŞİMDİ ELİMİZDEN BİRŞEYLER GELMİYOR. Üzgün
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #6 : 21 Ağustos 2009, 02:06:14 »

MANEVİ OLARAK TÜRKLÜĞÜ YOK ETMEYE ÇALIŞANLAR;
ELBETTE Kİ MADDİ OLARAK DA TÜRKLÜĞÜ YOK ETMEYE ÇALIŞABİLİRLER...

ŞAŞIRMADIM!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.058 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.019s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.