Odin'de Türkmüş
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 25 Eylül 2020, 22:55:31


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Odin'de Türkmüş  (Okunma Sayısı 3560 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Köptü Körgen
Köptü Körgen
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.403« : 10 Haziran 2010, 16:59:22 »

Odin de Türk’müş!

Sefa Kaplan

İddia, İsveç tarihinin kurucuları arasında yer alan bir bilim adamına ait.

Prof. Sven Lagerbring, yaklaşık 250 yıl önce yazdığı kitapta, Türkçe ile İsveççe arasındaki ortaklıklardan, mitolojik benzerliklerden hareket ederek, İsveçlilerin atalarının Türkler olduğunu söylüyor. İsveç masallarında da tanrı Odin’in “Türkland”dan geldiği anlatılıyor.

İsveç tarihinin kurucuları arasında yer alan Prof. Sven Lagerbring’in 1764’te yazdığı 58 sayfalık bir kitap, İsveçlilerin Türk kökenli olduğunu ve İsveççe’de yer alan Türkçe kelimelerin bunu ortaya koyduğunu söylüyor. Söz konusu kitabı ilk kez Türk kamuoyunun dikkatine sunan ve fakat herhangi bir karşılık bulamayan ise Ali Nuri Dilmeç. Ali Nuri Dilmeç kim mi? Asıl adı Gustaf Nuring. 1861’de İsveç’in Malmö kentinde doğan ve 17 yaşında İstanbul’a gelip yerleşen, Türk ve Müslüman olarak Ali Nuri ismini alan bir İsveçli kendisi.

Fraklı Osmanlı Vikingi

Siyonizmin kurucusu Teodor Hertzl’in ifadesiyle “Fraklı Osmanlı Vikingi” Ali Nuri Bey, kitabı bir müzayededen alıyor, bir arkadaşına ödünç veriyor ve neredeyse 20 yıl sonra yeniden görebiliyor. Sonra da, “Değerli Bir Kitabın Tuhaf Yazgısı” diye bir yazı yazıyor. Böylece, Prof. Sven Lagerbring’in Türkçe ile İsveççe arasında kurduğu paralellikler ve İsveçlilerin Türk kökenli olduklarına dair tezleri gündeme geliyor. Ne var ki, dönem Türk Tarih Tezi dönemi olduğu halde pek fazla üzerinde durulmuyor bunun. Üstelik kitapta, İsveç’in en önemli tanrıları arasında yer alan “Odin”in de Türk asıllı olduğu da apaçık ifade ediliyor ve “Bizim atalarımız Odin’in yoldaşları Türklerdir. Bu konuda yeterli belge var” deniliyor. Odin’in iki kurtla birlikte gezdiğini söyleyelim de gerisini siz düşünün artık.

Türkçe’yle Benzer Kelimeler

Benzer kelimeler arasında ise: aş - asch / burç - borg / emek - omak / göl - gidl / yurt - jord / kab - kabbe / pusu - puss, krigpuss / su - siö / sulu - sölig hemen dikkat çekiyor. Kitabı yıllar sonra binbir zorlukla Türkçe’ye çeviren gazeteci Abdullah Gürgün, neden bu kadar zahmete katlandığını ise şöyle ifade ediyor:

“Amaç ayrı gayrılık değil ortaklık...”

“...Açıkçası beni kimin ne olduğu hiç ilgilendirmiyor. Amaç ayrı gayrılarımızı değil, ortak yönlerimizi ortaya çıkarmak; göz önüne sermektir. Aralarına nifak tohumları saçılan, birbirine kırdırılan, bölünüp parçalanıp yönetilen insanlar arasına köprüler kurma çabalarına omuz vermektir.”

Bilge ve Adaletli Kral

İsveç Tanrısı Odin, “Herwarar Masalı”nda Tirkiar (Türkler) ve Asiemaen (Asyalılar, Asyalı adamlar) olarak tanıtılan büyük bir kitlenin önderiydi. Tasvirlerde kurtlarıyla gösterilen Odin’in çok mülkünün bulunduğu “Türkland”dan (Türk ili) İsveç’e yolculuğu masalda ayrıntılarıyla anlatılır, adaletinden ve bilgeliğinden söz edilir. Kurduğu krallıkların başlarına oğullarını geçirdiği söylenir.

İsveç Tarihinin Kurucusu

1707 doğumlu olan Sven Lagerbring, 35 yaşında tarih profesörü oldu. 41 yaşında Lund Üniversitesi’nin rektörlüğünü üstlendi ve bu görevini 1769’a kadar sürdürdü. 1764 yılında birçok bilimsel eserin yanı sıra, “Türkler ile akrabalık” tezini kaleme aldı. Çalışmalarından dolayı 1769 yılında asalet ünvanı verildi. Lund Üniversitesi’nin logosunda Lagerbring’in resmi bulunmakta. İsveç’in modern tarih biliminin kurucusu olarak da anılan Lagerbring’in en önemli eseriyse dört ciltlik İsveç İmparatorluğu Tarihi’dir.


Hürriyet Gazetesi / 19 Ağustos 2008İsveççe'nin Türkçe ile Benzerlikleri: İsveçlilerin Türk Ataları. (Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://www.idefix.com/kitap/isveccenin-turkce-ile-benzerlikleri-prof-sven-lagerbring-kolektif/tanim.asp?sid=UQRPNLRJ5S4SEI7NA5AM
)
Prof. Sven Lagerbring, Hazırlayan: Abdullah Gürgün. İstanbul: 2008, Kaynak Yayınları.

İsveççe bilenler kitabın 1819 yılki basımına googlebooks'tan (Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://books.google.com/books?id=gd1AAAAAcAAJ&pg=PA154&dq=Sven+Lagerbring+turk&ei=463_S7LRH5bCzQSEt-yTDQ&cd=1#v=onepage&q&f=false
) ulaşabilir.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Her 3 mayısta bozkurtlar. Kol kol inerler düze... Bu ruh yaşadıkça, elbet bir gün gelecek, bozkurtlar hükmedecek, gece ile gündüze...
Köptü Körgen
Köptü Körgen
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.403« Yanıtla #1 : 10 Haziran 2010, 17:00:17 »

Adamların Taptığı Tanrı'da Türk oldu, kutlu olsun Peynir Avrupa zoruna gitmesin ama barbar dediğiniz insanlara tapmışınız zamanında..
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Her 3 mayısta bozkurtlar. Kol kol inerler düze... Bu ruh yaşadıkça, elbet bir gün gelecek, bozkurtlar hükmedecek, gece ile gündüze...
ASENA-01
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 700« Yanıtla #2 : 10 Haziran 2010, 19:23:10 »

Adamların Taptığı Tanrı'da Türk oldu, kutlu olsun Peynir Avrupa zoruna gitmesin ama barbar dediğiniz insanlara tapmışınız zamanında..
Gülümseme
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BENİ ANCAK TANRI YARGILAR!
TÜRK NEFERİ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 50


KARAMANOĞLU


« Yanıtla #3 : 10 Haziran 2010, 19:44:10 »

İsveçliler Hint-Avrupa dil ailesine bağlı olan İsveççe'yi konuşurlar.Tipik özellikleride dolikosefel,mavi gözlü,sarı saçlı tam bir nordiktir.Türkler ise apin ırktandır ve Ural-Altay dillerine bağlı olan Türkçe lehçelerini konuşurular.Ne alakası var anlamadım? İsveçli sallamış bi yerlerinden.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Turk Oguz begleri, budun, esidin uze tenri basmasar asra yir telinmeser Turk budun ilinin, törüngün kim artati udaçı? / Türk Oğuz beyleri, ulus, işitin; üstte gök Tanrı basmasa, altta yer delinmese, Türk ulusu, ülkeni, töreni kim atar, bozar?
Uraltu
SOYSUZ BİR PİÇ OLDUĞUNDAN ATILDI
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 589« Yanıtla #4 : 15 Haziran 2010, 13:19:28 »

Odin'in Türklüğü Mu'nun Türklüğü kabul edilebilirse kabul görülebilir.Odin Srilanka Mu Şehrinden gelmiş kuşlar üzerinde zihin kontrolü çalışmaları ile meşhur bir bilim adamıdır.Kıta o büyük savaşın sonun da sulara gömülürken kuzey avrupaya kaçarak kurtulabilen bu adam orada yanında gelen bir grup insanı örgütleyerek yaşam kurmuştur.Sonradan Atlanta kıtasından kaçıp kurtulan ariler de bunlara katılmıştır.Buna göre İzlanda da binlerce yıllık Türk geni taşıyan bir kan bağı olması muhtemeldir.
Biz şunu  dedik Biz şunu gördük biz şunu bildirdik;
Dünya Türk Hakimiyeti altında olan dönen bir küreydi.
Düşman ulu krallığımızı içimizdeki zayıfları kullanarak yıkana değin.
Ey etnik piçleri tapın bana ben size Tanrı sayılırım kanım Türk çünki.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
sergede
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 30« Yanıtla #5 : 15 Haziran 2010, 15:37:53 »

Şu an tam olarak hatırlıyamıyorum fakat biyerde lehlerin (polonyalıların) dil yapısı ve vucut özzellikleri olarak TÜrklere benzedigini okumustum ama her neolursa olsun özbenliklerini kaybetmişler lehlerde isveçlilerde onların Türk olama ihtimalı bana yok gibi geliyor
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Tanrı Türk'e yar olsun Turan eller var olsun(Bozkurt soylu derler bana çetin bakarım!!!)
ASENA-01
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 700« Yanıtla #6 : 16 Haziran 2010, 00:10:18 »

Son dönemlerde açılan konulara bakarak diyorum ki bütün dünya TÜRK.Gülümseme Daha önemli konulara yönelmemiz gerektiğini düşünüyorum. TÜRK soylu zaten kendini biliyor. T.T.K.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BENİ ANCAK TANRI YARGILAR!
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.273 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.049s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.