MİT, Merkel'i Dinleyebilir mi? Ya Obama'yı?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 24 Ekim 2020, 05:53:33


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: MİT, Merkel'i Dinleyebilir mi? Ya Obama'yı?  (Okunma Sayısı 1232 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« : 02 Eylül 2014, 21:20:26 »

Her geçen gün bir müttefikimizin daha bizleri gizlice dinlediğini öğreniyoruz… Alman istihbarat servisi BND, Türk siyasileri ve bürokratları yıllardır dinliyormuş. Almanya Başbakanı Angela Merkel de dinlediklerini kabul etti, hatta Türkiye’yi dost ülke saymadıkları için bu dinlemelerin son derece doğal olduğunu dolaylı şekilde söyledi…

Der Spiegel dergisi CIA eski ajanı Snowden’a dayandırdığı haberinde Türkiye’yi Amerikalıların ve İngilizlerin de yıllardır dinlediğini yazdı. Aynı şekilde İngiliz The Guardian gazetesi de geçen yıl İngiliz istihbaratının Maliye Bakanı Şimşek’in telefonlarını dinlediğini yazmıştı…

Eminim Türkiye’yi dinleyen ülkeler listesi bir hayli uzun ve o listede İsrail, Rusya, İran ve Fransa da var…

Diğer taraftan insan düşünmeden edemiyor, acaba Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) da bu ülkeleri dinliyor mu, diye…

Örneğin Türk istihbarat ajanlarından biri Almanya Başbakanı Merkel ile Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble’nin cep telefonlarını günlerce dinlese ve bu görüşmelerin tapelerini MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a teslim etse, ne olurdu acaba? Ve Sayın Müsteşar da yemeyip içmese, o tapeleri Başbakan Davutoğlu’na ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ulaştırsa onlardan ne cevap alırdı acaba?

Veya Türk ajanlardan biri ABD Başkanı Obama ile California Valisi arasındaki telefonları dinlese, bu görüşmeler Türkiye’de kimin dikkatini çekerdi acaba?

Emin olunuz ne Alman Başbakanı ile Alman Maliye Bakanı arasındaki konuşma, ne de ABD Başkanı ile herhangi bir ABD bakanı veya valisi arasındaki gizli konuşma Türk yetkililerin dikkatini yeterince çekmezdi. Belki de o istihbaratçıya “senin başka işin gücün mü yok da böylesine lüzumsuz işlerle uğraşıyorsun” denilebilirdi.

İşte, MİT’in veya başka bir Türk istihbarat biriminin yabancı ülkelerde dinleme yapmasının önündeki en önemli engel budur. Türkiye’nin diğer devletlerin iç işleri ile ilgisi oldukça sınırlıdır ve bu ilgi çoğu kez böylesine karmaşık bir istihbarat faaliyetini gerektirmez. Fransız iç siyaseti, Alman ekonomik pazarı veya Belçika’da sosyal gerilimler Türkiye’nin ilgisini çekmez, bu nedenle Türk istihbaratı bu ülkeleri dinlemeye vs. kalkmaz…

TÜRK, TÜRKÜ DİNLİYOR

İşin aslına bakarsanız Türk istihbaratının hem Avrupa’da, hem de Amerika’da adamları vardır ve istihbarat faaliyetlerinde de bulunurlar. Ancak bu faaliyetler Cumhuriyet tarihi boyunca yabancıların izlenmesi şeklinde değil, o ülkedeki Türkleri izlemek şeklinde cereyan etmiştir. Başka bir deyişle Türkiye istihbaratı için Almanya’da Kürtçü, Alevi veya Cemaat üyesi bir dönercinin cep telefonu kayıtları Merkel’in telefon konuşmalarından çok daha önemlidir.

Bu vahim tablonun en önemli nedeni Türklerin tehdidi her daim içeride aramalarıdır. Türkün Türk'ten başka düşmanı yoktur gibi çarpık bir anlayış kalbimize yerleştirildiğinden, Türkiye’nin yurt dışındaki birimleri de Türkiye’yi Türklerden koruma derdine düşerler. Büyükelçilikler, Konsolosluklar, istihbarat ve diğer resmi kurumlar o ülkelerde Türk işçilerini, esnafını, öğrencileri vs. izlerler ve merkeze rapor ederler. Bu nedenle zaman zaman Türkiye’nin yurt dışındaki temsilcisi olan memurları arasında yabancı dil bilgisi sıfır olanlar da gözlenmiştir.

Oysa ki gelişmiş dünyada iç ve dış güvenlik birbirinden net çizgilerle ayrılmıştır ve dış istihbarat faaliyeti yapması beklenen birimlerin ülke sınırları içinde ve ülke vatandaşları üzerinde casusluk faaliyetinde bulunmaları yasaklanmıştır. Bu yasak çiğnendiği vakit mahkemeler gerekli karşılığı yasalara göre verirler.

Örneğin ABD’de CIA’in Amerikan vatandaşları üzerinde ve ABD sınırları içinde faaliyette bulunması yasalarla yasaklanmıştır. Snowden belgeleriyle bir diğer istihbarat ajansı olan NSA’in Amerikan vatandaşlarını dinlediği ortaya çıkınca patlak veren skandalın asıl nedeni de budur. İç güvenlik yerel kolluk gücüne, eyalet polislerine ve federal ajanlara teslim edilmiştir.

İç ve dış düşman ayrımını iyi yapamazsanız bir süre sonra düşmanı içeride belirlersiniz ve ülkenin güvenliğini sağlıyorum diye kendi insanınıza eziyet verir durursunuz. Nitekim Türkiye bir asrı aşkın bir süredir düşmanı hep içeride aradı, kendi insanına zarar verdikçe ülkesinin daha güvenli bir yer olacağını sandı durdu. Bugün de Türkiye’nin ilk 3 tehdit algısı maalesef dışarıda değil, içeridedir.

Baştaki soruya dönecek olursak, MİT’in Merkel’i veya bir başka lideri dinleyebilmesi için öncelikle o ülkeyi hedef ülke olarak belirlemesi gerekir. İkinci olarak hedef aldığınız ülke hakkında uzmanlaşmanız şarttır. Almanya üzerine bir dinleme yapacaksanız masa başında bu dinlemeleri anlayacak ve analiz edecek onlarca, bazı durumlarda yüzlerce uzmanınız olması gerekir. Örneğin ABD’nin elektronik casusluk faaliyetlerini yürüten NSA’de 10 binden fazla kişinin istihdam edildiği bilinmektedir. Aynı şekilde CIA’in bilinen çalışan sayısı 20 bini geçer ve bunların büyük bir kısmı masa başında çalışan uzmanlardır. Şimdi Türkiye’ye dönüp soralım, MİT’te kaç Almanya uzmanı çalışmaktadır? Diğer güvenlik birimlerimizde Almanya uzmanı var mıdır?

Özetleyecek olursak, pek çoğunuzun sandığı gibi az gelişmiş ülkeleri gelişmiş ülkelerin istihbarat ağlarına kurban yapan unsur teknolojik gelişmişlik farkı değildir. Asıl mesele içeride birlik olabilmek, içerinin çıkarlarını dışarıda savunabilmektir. İkinci önemli husus uzmanlaşmaya önem vermek, bilgiye hürmet göstermektir. Bilgiye hükmeden dünyaya hükmeder…

-alıntı-
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Erlik Tanrıöğen
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 870


Nur'dan Rıza aldık.


« Yanıtla #1 : 03 Eylül 2014, 20:07:55 »

Mit Türkiye'de hırsızlık yapanları dinlemekten bunları saklamaktan aciz, kalkıp yabancı memleket mi dinleyecek? Hükümetin siyasi aygıtı haline gelmiş istihbarat örgütünün yokluğu varlığından daha faydalıdır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.244 Saniyede 24 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.007s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.