Nurşin'in Sırrı
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 28 Kasım 2020, 22:28:01


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2 3
  Yazdır  
Gönderen Konu: Nurşin'in Sırrı  (Okunma Sayısı 7194 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Bozkurt Eren
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.305« : 10 Ağustos 2009, 23:24:24 »

  Abdullah Gül’ün, ‘açılım’ başlattığı Nurşin, cumhuriyet düşmanlığıyla bilinen Said-i Nursi’nin ilk medrese eğitimini aldığı yer çıktı...

   Türkiye’yi geren sözde “açılım”, Abdullah Gül’ün Bitlis’in Güroymak ilçesindeki konuşmasıyla yeni bir safhaya taşındı. Gül’ün, eski adı “Norşin” (Doğrusu Nurşin’dir - Yeniçağ) olarak bahsettiği ilçe, Said-i Nursi’nin ilk medrese eğitimini aldığı yerleşim bölgesidir.

   Tağ Medresesi
   Necmeddin Şahiner’in kaleme aldığı “Bilinmeyen taraflarıyla Bediüzzaman Said Nursi” adlı kitapta Nursi’nin Tağ Medresesi’ne ilk adım atışı şöyle anlatılıyor:

   Molla Abdullah
   Küçük Said, Hizan Şeyhi Seyyid Nur Mehmed Efendi’nin yaylasında bir müddet kaldıktan sonra, Molla Abdullah ile beraber Nurşin’e geldi.

   Nurslu talebeler
   Tağ Medresesi sahibi Abdurrahman-ı Taği, Nurslu talebelere yakın alaka gösterirdi. Kış geceleri üşümemeleri  için üzerlerini örterdi.

   Bunlara iyi bakın
   AYRICA medresenin ileri gelen büyük talebelerine: ‘Bu Nurslu talebelere iyi bakın, bunlardan biri din-i mübin-i İslam’ı ihya edecek. Fakat hangisidir, ben de bilmiyorum’ derdi.   ‰ 11’de

   Sürgün edildi
   Cumhuriyete ve çağdaş rejime karşı olduğu, siyasi amaçlı dernek kurduğu ve benzeri iddialar üzerine sırasıyla önce Isparta yakınlarında Barla adında bir nahiyeye sürüldü, ardından Eskişehir, Kastamonu, Denizli  ve Emirdağ’a sürüldü. 23 Mart 1960 tarihinde Şanlıurfa’da vefat etti.

   Nurşin’in ardındaki sır!
   Cumhurbaşkanı  Abdullah Gül’ün, adını Kürtçe telaffuz ederek açılım başlattığı Nurşin, cumhuriyet rejimine karşı mücadelesiyle bilinen Said-i Nursi’nin ilk medrese eğitimini aldığı yer çıktı

   Haber/Analiz: Yunus YALÇIN
  

   Bitlis’in düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yıl törenlerine katılmak üzere Muş Havaalanı’ndan kara yoluyla Bitlis’e giden Abdullah Gül, Güroymak ilçesinden geçerken konvoyu durdurarak, aracından indi. Vatandaşlarla sohbet eden Gül, törenler sırasında yaptığı konuşmada, Güroymak’tan eski adı “Norşin” (Doğrusu Nurşin- Yeniçağ) olarak bahsetti. Gül’ün yaptığı bu vurgu dikkatlerin ilçeye çevrilmesine neden oldu. Güroymak’ın, Nurşin adıyla anıldığı yıllarda Said Nursi’nin ilk medrese eğitimin aldığı yerleşim bölgesi olduğu ortaya çıktı.
Nitekim, Necmeddin Şahiner’in kaleme aldığı “Bilinmeyen taraflarıyla Bediüzzaman Said Nursi” adlı kitapta Nurşin ve Said Nursi bağlantısı şöyle anlatılıyor:

   Medreseye gitti
   “Bediüzzaman Said, Nursi, Bitlis vilayetinin Hizan kazasına bağlı İsparit nahiyesinin Nurs köyünde doğmuştur. Said’in çocukluk yılları Nurs’ta anne ve babasının yanında geçmiştir. Ağabeyi Molla Abdullah’tan aldığı haftalık dersi kafi görmeyen zeki Said, Pirmis köyüne, oradan da Hizan Şeyhi’nin yaylasına gitti. Küçük Said, Hizan Şeyhi Seyyid Nur Mehmed Efendinin yaylasında bir müddet kaldıktan sonra, Molla Abdullah ile beraber Nurşin köyüne geldi. Tağ Medresesi sahibi Abdurrahman-ı Taği, Nurslu talebelere çok yakın alaka gösterirdi. Kış geceleri kalkar, küçük talebelerinin üşümemeleri için üzerlerini örterdi. Ayrıca medresenin ileri gelen büyük talebelerine: ” Bu Nurslu talebelere iyi bakın, bunlardan biri din-i mübin-i İslamı ihya edecek. Fakat hangisidir,
ben de bilmiyorum “ derdi.
   ” O kışı anne ve babasını yanında geçiren Said, Arvas nahiyesine gitti. Buradan da Bitlis’te Şeyh Emin Efendinin medresesine gitti. Bundan sonra Said Müküs’e (Bahçesaray) bağlı Mir Hasan Veli Medresesine gitti.  Sonra Van’ın Gevaş(Vatsan) ilçesine gitti. Bir ay kaldıktan sonra, Molla Mehmed isimli bir zatla Erzurum’a bağlı Bayezit kasabasına geçti. İşte Said’in hakiki tahsili burada başladı.

   Sürgün edildi
   Cumhuriyete ve çağdaş rejime karşı olduğu, siyasi amaçlı dernek kurduğu ve benzeri iddialar ile sırasıyla önce Isparta yakınlarında Barla adında bir nahiyeye sürüldü, ardından Eskişehir, Kastamonu, Denizli ve Emirdağ’a sürüldü. Risale-i Nur Külliyatı adı altında topladığı eserleri kaleme aldı. 23 Mart 1960 yılında Şanlıurfa’da vefat etti.

   ‘Ne mutlu Türk’üm diyene’ ilkelleştirdi
   Bitlis’te şifreli açıklamalarda bulunup, Güroymak’ın adını Kürtçe “Nurşin” olarak telaffuz eden Abdullah Gül, 1992 yılında Refah Partisi milletveki sıfatıyla yaptığı konuşmada, Türk vurgusundan duyduğu rahatsızlığı dile getirmişti : “Ne mutlu Türküm diyene” lafını tutup her yere yaza yaza ve bunu özellikle hiç olmayacak yerlere yaza yaza, Türkiye aslında ilkel bir hale dönmüştür.

   Nurşin ne demektir:
   Türk basınının Norşin olarak kullandığı ismin doğrusu ‘Nurşin’dir. Kelime anlamı olarak da Nurşin  “Nurun doğduğu, yeşerdiği yer” anlamına gelmektedir.

    Yeniçağ Gazetesi'nden alıntıdır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Milli Türk Devleti, Laik Cumhuriyet ve kutlu Türk Silahlı Kuvvetleri Atamın mirasıdır. Korumak ve yüceltmek her Türk bireyin görevidir.
Bozkurt Eren
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.305« Yanıtla #1 : 10 Ağustos 2009, 23:31:13 »

   Said-i Nursi diye anılan bu köpeğin asıl adı Said-i Kurdi'dir.Bir taşla iki kuş vurmaya çalışan Gül;hem k.rtleri hem de bağlı bulundukları bu tarikatları memnun etmiş.Dikkat etsin de şeriatın peşinde koşarken ayakları takılıp düşmesinler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Milli Türk Devleti, Laik Cumhuriyet ve kutlu Türk Silahlı Kuvvetleri Atamın mirasıdır. Korumak ve yüceltmek her Türk bireyin görevidir.
AY YILDIZ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #2 : 11 Ağustos 2009, 00:19:41 »

Hep aynı taife; "bölücüler, irticacılar ve mandacı liboşlar"; bunlar Türkiye Cumhuriyeti kurulurken ve kurulduktan sonra da hep TÜRK MİLLETİ'ne karşı İTTİFAK içindeydiler!

Yüzüklerin Kardeşliği, yeni versiyonuyla, pişirilip tekrar önümüze getirildi...Su uyur, düşman uyumaz derler, bu hesap...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
Bozkurt Eren
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.305« Yanıtla #3 : 14 Ağustos 2009, 18:14:41 »

CUMHURBAŞKANI BÖYLE YAPARSA ŞEREFSİZLERDE BUNU YAPAR

   Bitlis'in Güroymak İlçe Belediye Başkanı Mehmet Emin Özkan, geçmiş tarihlerde Güroymak'ta yaşayan vatandaşların kimliklerinde halen ilçenin eski ismi Norşin yazdığını bildirdi.

   Özkan, ilçenin adının yakın geçmişe kadar Norşin olduğunu, ilçeyi kimsenin Güroymak olarak bilmediğini söyledi.
 
   Geçmişte alınan kararlarla bazı yerlerin isimlerinin değiştirildiğini, bu değişikliklerin kademeli olarak yapıldığını bildiren Özkan, ''Norşin dahil birçok yerleşim biriminin adı değiştirildi. Bu sistem devletin bir politikasıydı. Bu yıllarda başlayan değiştirmeler, kademeli olarak devam etti. 1960'lı yıllara kadar ilçemizde yaşayan, ikamet eden vatandaşların kimliklerinde Norşin yazılıdır. Birçok yerde bununla karşılaşıyoruz. Eski isimlerin kullanıldığını görüyoruz'' dedi.

   Güroymak Belediye Meclisi'nin daha önceden ilçenin adının Norşin olarak değiştirilmesi için karar aldığını belirten Özkan, ''Ancak bu tartışmalardan önce aldığımız meclis kararı pek kabul görmedi. Cumhurbaşkanının Norşin adını kullanmasıyla durum değişti. Biz bu nedenle Belediye Meclis kararımızla, yeni bir başvuru yapacağız. Bunun için çalışmalara başlayacağız. Gerekirse ilçenin adının tekrar Norşin olması için Cumhurbaşkanımıza kadar gideceğiz'' şeklinde konuştu.

   KİMLİKTE DOĞUM YERLERİ NORŞİN
   Güroymak'ta yaşayan 1956 doğumlu Mehmet Bingül, 1959 doğumlu Filit Güleç, 1962 doğumlu Celal Oral ve 1952 doğumlu Ramazan Savari, halen kimliklerinin doğum yeri bölümünde Norşin yazdığını söyledi.

   Savari, şu anda binlerce vatandaşın kimliğinde doğum yerinin Norşin olarak geçtiğini belirterek, ''Babam ve annemin doğum yerleri de kimlikte Norşin olarak geçiyor ve böyle kalmasını da istiyoruz. Çünkü diğer şehirlerde kimse Güroymak diye bir ilçe bilmiyor. Norşin dediğimizde herkes ilçemizi tanıyor'' dedi.

   Celal Oral ise 1962 yılında Norşin'de doğduğunu ifade ederek, ''Ardından Norşin ismi değişip, Güroymak oldu. Biz vatandaşlar hep Norşin olarak bildik ve hala halk arasında ilçenin adı Norşin olarak söyleniyor. İsminin tekrar değişmesini ve resmiyette Norşin olmasını istiyorum'' diye konuştu. [/b]
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Milli Türk Devleti, Laik Cumhuriyet ve kutlu Türk Silahlı Kuvvetleri Atamın mirasıdır. Korumak ve yüceltmek her Türk bireyin görevidir.
ArslanYürekliTürkmen
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 295


Ergenekon'dan doğduk , Börteçine Ularken


« Yanıtla #4 : 14 Ağustos 2009, 19:40:59 »

Bugün Güroymak'a Norşin diyenler , Rize'nin Güneysu İlçesi'ne , Potamya diyenler ; Yarın İstanbul'un isminide Constantinapolis olarak değiştirebilir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TÜRK'ün Dini Türkçülüktür.
 
Bozkurt Eren
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.305« Yanıtla #5 : 14 Ağustos 2009, 19:52:52 »

   Bunların hepsi iplik söküğü gibi gelecek kandaş.Bir azınlığa bir ayrıcalık tanıdığın zaman diğer bir azınlık bundan daha fazlasını isteyecektir.Bu tarih boyunca böyle olmadı mı?Azınlık dediğin misafir olduğunu unutmayacak,devlette sopasını onların tepesinden indirmeyecek ki azmasınlar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Milli Türk Devleti, Laik Cumhuriyet ve kutlu Türk Silahlı Kuvvetleri Atamın mirasıdır. Korumak ve yüceltmek her Türk bireyin görevidir.
ATTİLABİLGEHAN
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 973« Yanıtla #6 : 14 Ağustos 2009, 20:50:55 »

GALİBA AZINLIK BİZ OLDUK?.. BAKSANIZA BUNLAR SÜREKLİ İKTİDARDA. ÇEVREMDE HERKES BUNLARI SAVUNUYOR. HERYERDEN KAZIK YEDİKLERİ HALDE. GÖRMÜYORLAR, BİLMİYORLAR, DUYMUYORLAR. NE ANLATSAK NE SÖYLESEK BOŞ. NASIL BİR AFYON BU?.. HERYERİ ELE GEÇİRDİKLERİ GİBİ BEYİNLERİ DE ELE GEÇİRMİŞLER.  Sinirli Ha?


 Türkiye GökTürk KURT  TTKY
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
KÜR-AÇİNA
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 366


Kurt Katun


« Yanıtla #7 : 14 Ağustos 2009, 22:34:47 »

  Bugün Abdüllatif Şener bir açıklama yapıyor. Küçücük beyniyle k.rt açılımı denilen ihanet sürecini değerlendiriyor. Neymiş efendim , yıllar önce k.rt açılımını ilk o başlatmış aslında. İlk k.rtç. konuşan bakan kendisi imiş. Haddini bilmez, bununla övünüyor. Ne günlere kaldık.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Karlı dağların ardında biri yaşarmış...
ArslanYürekliTürkmen
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 295


Ergenekon'dan doğduk , Börteçine Ularken


« Yanıtla #8 : 14 Ağustos 2009, 22:44:10 »

Soysuzluğuyla övünen hainlerden , başka birşey beklemezdim zaten TÜRK Kızı.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TÜRK'ün Dini Türkçülüktür.
 
Bozkurt Eren
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.305« Yanıtla #9 : 14 Ağustos 2009, 22:57:13 »

   Bunların da hiç bir farkı yok akpden.Bir de isimleri Türkiye Partisi hiç mi utanmadılar o ismi alırken?Neden renkleri kırmızı beyaz değil o da ayrı bir konu.Daha ilk kuruldukları gün eleştirmiştik bunları.Ne oldukları işte çıkıyor ortaya.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Milli Türk Devleti, Laik Cumhuriyet ve kutlu Türk Silahlı Kuvvetleri Atamın mirasıdır. Korumak ve yüceltmek her Türk bireyin görevidir.
Sayfa: [1] 2 3
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.263 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.013s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.