Muğlalı’ya 68 yıldır süren kin!: Kışlanın Adı Değişti
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 05 Nisan 2020, 09:29:24


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Muğlalı’ya 68 yıldır süren kin!: Kışlanın Adı Değişti  (Okunma Sayısı 2705 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« : 05 Kasım 2011, 11:59:26 »

Orgeneral Mustafa Muğlalı’nın Van’ın Özalp ilçesindeki kışlaya verilen ve uzun süredir tartışma konusu olan adı sonunda tabeladan kaldırıldı. Muğlalı, 1943’te aynı zamanda kaçakçılık yapan 33 bölücünün ölüm emrini vermişti.
 
Mustafa Muğlalı’ya 68 yıldır bitmeyen kin!
1943 yılında Van’ın Özalp ilçesinde 33 bölücünün ölüm emrini veren Orgeneral Mustafa Muğlalı’nın adı, baskıların ardından kışladan kaldırıldı.

Van’ın Özalp ilçesinde uzun süredir tartışma konusu olan Orgeneral Mustafa Muğlalı Kışlası’nın tabelasındaki adı kaldırıldı. Kışla’ya Şehit Astsubay Erkan Durukan’ın adının verileceği bildirildi. Tabelayı indirme işleminin 3 gün önce gerçekleştirildiği, ancak üzerinde bayrak asılı olduğu için fark edilmediği ve bayrakların dün kaldırılmasıyla birlikte Orgeneral Mustafa Muğlalı adının yerinde olmadığı görüldü. Uzun bir dönem, Muğlalı’nın bölücüleri öldürttüğü gerekçesiyle terör yandaşları bu isme karşı savaş açmışlardı. Buna Genelkurmay uzun bir zaman karşı koymuş ve ismi değiştirmeye yanaşmamıştı. Ancak dün ismin kaldırıldığı ortaya çıktı. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Van’daki İl Kriz Merkezi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, Özalp’taki kışlanın adının bölgede rahatsızlık uyandırdığını hatırlatarak, “Bu kışlanın ismi şu anda değişti” dedi.

“Tüm isimler değişecek”
Kararın Genelkurmay Başkanlığı tarafından Türkiye genelinde yürütülen bir çalışma sonrası alındığını kaydeden Atalay, “Sadece Van’a dair değil, bütün yerlerin isimlerini gözden geçirip, yenileme ve mümkün olduğunca terörde şehit verdiğimiz kişilerin ismini verme yönünde bir karardır” diye konuştu.  Van’ın Özalp ilçesinde, 68 yıl önce 33 bölücünün ölüm emrini verdiği gerekçesiyle 20 yıl hapis cezasına çarptırılan Orgeneral Mustafa Muğlalı’nın adı, 2004 yılında Özalp ilçesindeki “2’nci Hudut Tabur Komutanlığı” kışlasına verilmişti. Alınan kararla kışlanın girişindeki tabelaya, 27 Haziran 2011 Van’ın Saray ilçesinde terör örgütü üyeleriyle yaşanan çatışmada şehit olan Astsubay Erkan Durukan’ın adı yazılacak.

Yargılanmıştı
Orgeneral Mustafa Muğlalı, 1943 yılında Van’ın Özalp ilçesinin sınır bölgesinde, 33 bölücünün ölümünden sorumlu tutularak, Genelkurmay Askeri Mahkemesi tarafından yargılanmış ve idam cezasına çarptırılmıştı. Cezaevine konulan Muğlalı’nın cezası 20 yıl ağır hapse çevrilmişti. Söz konusu karar Askeri Yargıtay tarafından bozulmuş ancak Mustafa Muğlalı dava yeniden görülmeden Aralık 1951’de cezaevinde hayatını kaybetmişti. Orgeneral Muğlalı’nın vefatı üzerine dava düşmüştü.

Milli Savunma Bakanlığı sahip çıkmıştı
Geçtiğimiz yılın temmuz ayında TBMM İnsan Hakları Komisyonu’nun, Van’daki Mustafa Muğlalı Kışlası’nın adının değiştirilmesini istemesi, Meclis ile Milli Savunma Bakanlığı’nı karşı karşıya getirdi. Bakanlık, “Merhum Muğlalı, işlediği suçtan dolayı cezasını çekmiştir. Merhumun cezasının süresiz devam edeceğinin iddia edilmesi hiçbir hukuki değerle bağdaştırılamaz” dedi. Van’ın Özalp ilçesinde Orgeneral Muğlalı’nın isminin bir kışlaya verilmesi üzerine Ankara 6. İdare Mahkemesi’ne iptal davası açılmıştı. İdare mahkemesi ise “Kışlaya isim verme işlemi askeri bir eylemdir” diyerek dosyayı Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ne yollamıştı. Milli Savunma Bakanlığı da bu davada Muğlalı’nın cezasının süresiz devam edemeyeceğini belirtmiş ve “İsim verme işlemi doğrudur” demişti. Öte yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da geçtiğimiz Mart ayında dönemin Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner’e “Kışladan o ismi indirin” yönünde istekte bulunmuştu.

Kilisenin kapısını açtıramadılar
Artan baskılar üzerine bölücüleri öldürttüğü gerekçesiyle Orgeneral Mustafa Muğlalı adı kışladan sildirilirken, 1821 yılından bu yana kapalı olan Fener Rum Kilisesi’nin ana kapısı bir türlü açtırılamadı. Bugün Muğlalı için çalışma başlatanlar, kin kapısının açılması için hiçbir girişimde bulunmadı. Mora isyanı sırasında binlerce Müslüman Türk, kılıçtan geçirilmişti. Dönemin Padişahı İkinci Mahmut, Sadrazam Benderli Ali Paşa’yı görevlendirmiş ve bu ayaklanmada parmağı olanların derhal tespit edilmesini istemişti. Yapılan tahkikatta ve patriğin evine düzenlenen baskında Patrik Beşinci Gregorius’un “ihanet” ettiği tespit edilir. Ayrıca Osmanlı’nın amansız düşmanı Rus Çarı Alexandra yazdığı istihbarat mektupları ortaya çıkar ve yargılanan patrik, halkı isyana teşvik etmek ve devlete ihanet etmek suçuyla “idam” a mahkûm edilir. İnfaz, Fener Patrikhanesi’nin kapısı önünde 21 Nisan 1821 günü yapılır. Bunun üzerine Patrikhane yönetimi, aynı yerde ya bir Türk devlet adamı, ya bir Türk askeri, ya da Müslüman bir din adamı asılıncaya kadar bu kapının kapalı tutulmasına karar verir. O günden beri bu kapı, “Kin Kapısı” olarak anılıyor. Patrikhane yönetiminin bu kararından haberdar olan Türk devlet yetkilileri, buna bir misilleme olarak, Patrikhane’nin bulunduğu sokağın adını “Sadrazam Ali Paşa” koyar. Bu kapı hala kapalıdır. Girişler, bu kapının solundaki küçük kapıdan yapılmaktadır.
yeniçağ
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 05 Kasım 2011, 12:06:59 »

Mustafa Muğlalı adının hala birilerini korkutuyor olması yanında, muhalefetin bu konu hakkında hiçbir tepki vermemesi de düşündürücüdür.
Mustafa Muğlalı adının silinmesini şiddetle kınıyorum.En kısa zamanda bu yanlıştan geri dönülmesi gerekmektedir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Gumus Kurt
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 05 Kasım 2011, 12:49:54 »

Madalya verileceği yerde hapise atıyorlar ve orada nasıl olduğu belirsiz bir şekilde ölüyor...  Şimdi ise kışlada olan adını dahi değiştiriyorlar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Delikurt27
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 651


ANTEPLİ BOZKURTLAR!!!


« Yanıtla #3 : 05 Kasım 2011, 13:42:31 »

Etnik döküntülü hükümetten herşey beklenir Hükümetin etkili yetkili kademesini tutmuş k.rt Bakanlar için kamufle edilerek zevkle yapacakları işlerdendir,Mustafa Muğlalı isminin değiştirilmesi Atalay nasılda kılıf uyduruyor Şehit ismi verilecekmiş.k.rt takiyecisi bunlar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

“Türk sayısını çoğaltmak ulusal büyük amacı, tabii gelişmeye bırakılmamalıdır. Alınacak ve hayata geçirilecek olağanüstü önlemlerle bir ulusal politika izlenmeli ve Türk sayısı çoğaltılmalıdır.” M.KEMAL ATATÜRK
Altay Kağan
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 291


« Yanıtla #4 : 05 Kasım 2011, 18:07:26 »

Kahraman Türk subayı "Mustafa Muğlalı" 'ya 1949 dava açılmış ve ölüm cezasına çarptırılmış, inanılacak gibi değil ama gerçek! O dönem'de kim olursa olsun, "Mustafa Muğlalı" 'nın yargılanmasını onay veren, destekleyen, karşı çıkmayan, engellemeyen, gözünü yuman ve görmemezlikten gelen, Türk ve Türkiye Cumhuriyeti düşmanıdır ve Türklüğe en ağır suç işlemiştir, vatan hainidir! Keşke ATATÜRK 1938 yılında ölmeseydi, o sürev Türk yurdu aşağılık düşük yaratıklarının elline geçmezdi!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.192 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.032s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.