Lazlar anadilde eğitim istedi!
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 28 Ekim 2020, 17:58:18


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Lazlar anadilde eğitim istedi!  (Okunma Sayısı 4783 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Börü_Bilge
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 238« : 01 Kasım 2011, 03:41:01 »

Esenlikler Kandaşlarim
Yine okuduğum bir haber’e göre:

"Lazebura Birliği" adı altında örgütlenen Lazlar Başbakanlık ve Kültür Bakanlığı’na Lazca anadilde eğitim, Lazca yer isimlerinin geri verilmesi ve Lazca için enstitü kurulması talepleri ile resmi başvuruda bulundu.

ALMANYA’da faaliyet gösteren Lazebura Derneği’ne üye Laz aydın ve sanatçılar eğitim, Lazca yer isimlerinin geri verilmesi, Lazca için enstitü kurulması gibi taleplerle Başbakanlık ve Kültür Bakanlığı’na dilekçe verdi.

Dilekçede Lazca’nın Güney Kafkas dil ailesine mensup, Anadolu’nun yaşayan en eski dillerinden biri olduğu belirtilerek yaklaşık 250 bin ila 500 bin arasında kişi tarafından konuşulduğu belirtildi. UNESCO tarafından yayınlanan “Tehlike Altındaki Diller Atlası”na göre, Lazca’nın “Kesinlikle tehlikede olan diller” grubunda olduğu aktarılan dilekçede, “Kadim dillerden olan Lazca, Anadolu’nun tüm diğer yerel dilleri gibi, dünya kültür mirasının bir parçasıdır. Lazca’nın ve aynı durumda olan Anadolu’nun diğer dillerinin yok oluşunu izlemek, bu konuda önlem almamak dünya kültürel mirasımıza sahip çıkmamak demektir” denildi. Dilekçede özetle şu talepler yer aldı:

* Lazca ve Anadolu’da konuşulan diğer diller anadil tanımına ve statüsüne alınmalı.

* Yok olmakta olan dilleri koruma altına alacak eğitim programları geliştirilmeli.

* Mümkün olduğu alanlarda müfredatta iki dilde eğitime yer verilebilmeli, yerel dillerin yok olmaya yüz tuttuğu yerlerde ise en azından anadil dersi konulabilmeli.

* Türkçe’de zaman zaman uygulanan, okuma-yazma kampanyası, Anadolu’nun tüm yerel dillerinde de uygulanmalı.

* (...) Özellikle yöremizde, KTÜ’de Kuzey ve Güney Kafkas dillerinin araştırılabileceği bir enstitü ve diğer tür kurumsallaşmaların gerçekleştirilmesi gereklidir.

* Bir halkın hafızasından tarihine, atalarına tanıklıklarının göstergesi olan bu isimlerin silinmek istenmesi büyük bir haksızlıktır. Eski Lazca yer adlarının resmi olarak iade edilmesini istiyoruz.

* Lazca ve diğer yerel dillerde basın-yayın özgürlüğü yasal güvence altına alınmalı.

* Vatandaşlık statüsü ile yerel halkların kültürel kimliklerinin farklı olabileceğine dair belirsizlikler giderilmeli ve bu konuda Anayasa’da net bir düzenleme yapılmalıdır. internet etkinlikler ve Türkçe duyuruluyor.

Lazca’yı yaşatmayı amaçlayan dernek

LAZCA eğitim için başvuran Lazebura e.V. Laz Dili ve Kültürünü Koruma ve Yaşatma Birliği, Almanya’da faaliyet gösteren bir dernek. 1998 yılında Köln’de kurulan dernek Lazca’nın ve Laz kültürünün korunması ve yaşatılmasını amaçlıyor.
K*rd’ü TV Kanalı ister!! Laz’ı Dıl ister! Ermenisi Soykırım yasasının geçmesini ister! Daha bir çok adını saymadığım It sürüleri çok şeyler ister. Turkiye’de neden’se hep olur der!.. Yanlışmıyım kandaşlarım?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Neresinde bir Türk varsa Yeryüzü Küresinin….
Sınırı ordan başlar Bozkurt mefkuresinin…
Yürü sensin umudu bütün esir illerin…
Yürü nutku tutulsun Emperyalist dillerin....
baturbekkazakbalasi
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 44

Kuday kutu Turkun uzge bolsun !


« Yanıtla #1 : 01 Kasım 2011, 10:52:07 »

Bir bu eksikti ? Bu asil irkin evlatlari ne zaman Turk Lehcelerinde egitim görecekler ?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Yapirmay, ayrildik pa kalin toptan,
Shabilip kaytpaytugin cavgan oktan
Turiktin colbaristay cureginen,
Shinimen korkak kul bol cavdan bukkan?!
Giray-han
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.202« Yanıtla #2 : 01 Kasım 2011, 14:55:04 »

Eksik değil, zaten vardı. Şimdi yeni yeni manşetlere taşınıyor, kandaşım.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk'üz Türkçüyüz. Bu ülkeyi kimseye kaptırmayız.
Türkçü Kasırga
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.016


IRKÇI


« Yanıtla #3 : 01 Kasım 2011, 16:47:46 »

Bence sonuna kadar gitsinler, hatta g.tleri yiyorsa onlarda kirolar gibi silahlanip dag ciksinlar ki milletin gözü acilsin.
Inanin bunlar Türk milleti icin cok güzel gelismeler kandaslar. Her ortamda karsimiza dikilip "lazlar da Türk’tür, onlarda en az bizim kadar vatani seviyorlar, milliyetcidirler..." diyen mankurtlasmis Türklere belki bu tür girisimler kapak olurda uyanirlar.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tanrı Dağları Bozkurdu
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 583


Savaşçı Bozkurt


« Yanıtla #4 : 01 Kasım 2011, 17:03:59 »

Lazları biliyoruzda , Lezgiler kim ? Lezgiler kimler oluyor ? Atsız Ata , Lezgilerden de bahsetmiş ...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk'ün Yüceliği, Tanrı Dağlarını aşmıştır Gökleri delmiştir.
Aksaraylı
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 93


« Yanıtla #5 : 01 Kasım 2011, 18:05:39 »

 GökTürk Lezigler de dağıstan bölgesinde yaşayan bir topluluk. Türkiye'de bir kaç tane köyde iskanları mevcuttue kandaşım.. kendilerini Avar olarak da ifade edenler vardır aralarında bazıları kendilerini çerkez kavramına yakın hissederken bazıları da kendilerinin Avar Türkleri olarak hissetmektedirler. GökTürk
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tunçyürekli
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.149« Yanıtla #6 : 01 Kasım 2011, 18:37:17 »

 Lazlar k.rtlerden daha tehlikelidir her fırsatta söylemişimdir. Bir çok defa vurguladık karadeniz Türk ü laz değildir diye,günlük hayatta lazlar aleyhinde bir şey söyleyince karadenizli soydaşlarımız alınıyorlar. Bu kesin sınır ayrımını defalarca vurgulamalıyız ve laz düşmanlığını da k.rt düşmanlığı gibi yaymalıyız. k.rtler açıktan düşman ve salaklar ama bu lazlar çakal,daha tehlikeli. Değil vatanı emanet etmek,uyuz bir sokak iti emanet edilmez lazlara.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

DEME BANA KAYI, OĞUZ, OSMANLI/TÜRK'ÜM BU AD HER ÜNVANDAN ÜSTÜNDÜR/YOKTUR ÖZBEK,AZER,KIRGIZ,KAZANLI/TÜRK MİLLETİ BÖLÜNMEZ BİR BÜTÜNDÜR!
Giray-han
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.202« Yanıtla #7 : 01 Kasım 2011, 20:12:19 »

Bence sonuna kadar gitsinler, hatta g.tleri yiyorsa onlarda kirolar gibi silahlanip dag ciksinlar ki milletin gözü acilsin.
Inanin bunlar Türk milleti icin cok güzel gelismeler kandaslar. Her ortamda karsimiza dikilip "lazlar da Türk’tür, onlarda en az bizim kadar vatani seviyorlar, milliyetcidirler..." diyen mankurtlasmis Türklere belki bu tür girisimler kapak olurda uyanirlar.


Doğru. Zaman herkezin kara betini ortaya döker kandaşım.
İllaki onların da yüzünü göreceğiz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk'üz Türkçüyüz. Bu ülkeyi kimseye kaptırmayız.
Avni Sinanoglu
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 78Site
« Yanıtla #8 : 01 Kasım 2011, 23:08:32 »

kültürümüz uluslarasi camiada ün kazanmadigi müddetce bu gibi olaylar daima olur. Neden birisi cikipta biz yabanci dil inglizceyi istemiyoruz demiyor, neden Türkiye'de yüksek okullarda inglizce dayatmasi var. Inglizce ögrendinmi amerikan, ingliz kültürüne baglaniyorsun. Dil cok önemli konudur. Bozuk düzen, geri kalmislik, ithalata mahkum oldugumuz sürece icimizdeki mikroplar gittikce bizi daha da hasta edecektir. Kültür diyorum Pr. Oktay Sinanoglu nun dedigi gibi. Iste kültürümüz geri kaldikca bizleri sevmiyecekler bizim dilimizi kabul etmiyecekler, biz kendimize saygimizi kaybettikce onlar bizlere güvenmiyecek kendi yollarini sececektir. Lazlari kiskirtanlar tabiki PKKlilar oldugunu söylemeye gerek yok, ne olursa olsun bir gün kiskirtmalar olacakti. Milliyetcilik ve Irkcilik bizlerde bozulduysa onlarda büyüyor. Denge unsurumudur ne.
kürtlerin 2050 de Türkiyenin yari yariya nüfüsü olacagini bildiginizi tahmin ediyorum. Bu gidisata caresizlik üzücüdür. Anadoludan Türkleri yok etme senaryolarinin bir parcasidir etnik milliyetcilik.
Careler cok yapan yok. Ilk hedefte ülkenin bir an evvel Apo denen yaratigi yok etmekten gecer, onun ölümüyle beraber önde gelen tüm KCK ve BPD baslarini toplu halde iceriye atip asilmasindan gecer. Eger bunu yapmassaniz geleceginiz yok olmus demektir. Böyle kendini imha eden bir demokrasi anlayisi hic bir ülkede yok. Bu tuhaf ve vatan hainligi kokan demokrasi anlayisini bir an evvel durdurun.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
kemal67
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 122« Yanıtla #9 : 14 Şubat 2012, 19:17:33 »

Deniz görmüş kürt'e laz derler
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.307 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.015s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.