Tek Bir Dalın Kırılmasına Rıza Göstermeyiz
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 05 Temmuz 2020, 00:45:22


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Tek Bir Dalın Kırılmasına Rıza Göstermeyiz  (Okunma Sayısı 1396 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« : 05 Haziran 2014, 11:42:47 »

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Dünya Çevre Günü dolayısıyla Ankara'da düzenlediği Katı atık düzenli depolama tesisi toplu açılış töreninde konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyor, dünya çevre gününün ülkemiz ve dünyaya hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Birazdan açılışlarını yapacağımız katı atık düzenleme tesislerinin bu şehirlerde yaşayan vatandaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu tesisler 5 il 57 ilçe belediyesiyle üç özel idare sınırları içinde yaşayan yaklaşık 2 milyon nüfusa hizmet verecek. Bu tesislerin yapımında emeği geçen çevre bakanlığımız ve belediyelerimiz başta olmak üzere tüm kurumları kutluyorum.

Günümüzde çevre sorunları ve politikaları, ekonomide kalkınmada enerjide belirleyici etkiye sahip. Türkiye olarak biz de çevre sorunları konusunda fevkalade hassasiyet gösteriyoruz. Bizim çevreye bakışımız, batıdaki popüler çevreci akımlardan farklı. Biz çevreyi Allah'ın eseri ve emaneti olarak görüyoruz. Çevreyi korumanın bir lütuf değil yükümlülük olduğuna inanıyoruz.

"BİZDE TEK BİR DALIN KIRILMASINA RIZA GÖSTERMEME ANLAYIŞI VARDIR"

İnsan şehri inşa ederken aslında taşın toprağın arasında kendisini inşa eder. Evet şehirle birlikte kendisini inşa eden insan, kendi varlığının ayrılmaz parçası olan tabiata asla sırtını  dönemez. Onun tahribine asla göz yumamaz. Bizim medeniyetimizde gereksiz yere tek bir dalın kırılmasına, tek bir çiçeğin koparılmasına rıza göstermeme anlayışı vardır. İçtiğimiz suyun, soluduğumuz havanın, bu bakımdan muhasebesini yapan, ölçüyü elden bırakmadan bir zihin dünyasına sahibiz.

Mevzuat ve uygulama olarak çevre standartlarını ülkemizde de büyük ölçüde geçerli hale getirdik. Yapılanlar elbette önemlidir ama yeterli değildir. Türkiye uzun yılların ihmalinin yanlışlarının bedelini ağır bir şekilde ödemek durumunda kalmıştır. Bugün yaşadığımız sıkıntıların temelinde, işte bu çarpıklık vardır. Evliya Çelebi, Anadolu’da hiç güneş görmeden seyahat etme fırsatından bahsetti.

"ÇOCUKLAR HUZUR İÇİNDE YAŞASIN"

İstanbul böyleydi. Ve attığımız adımlarla adeta ataklarla biz bu yanlışı düzeltmenin gayreti içinde olduk. Bir yandan geçmişin yanlışlarını düzeltmeye çalışırken, bir yandan da yeni projelerle tarihimize yakışır şeyler inşa etmenin çabası içerisindeyiz. Biz istiyoruz ki bu şehirlerde çocuklar kadınlar yaşlılar ve tüm halk huzur içinde yaşasın. Sadece betondan asfalttan ibaret bir şehir, ruhu olmayan mekanik bir şehirdir. Biz şehirlerimizin ruhu olmasını özgün olmasını arzu ediyoruz. Amacımız şairlere ressamlara ilham verecek şehirler inşa etmektir. Sadece ülkemizde değil, dünyada mimarlara mühendislere çevre plancılara esin kaynağı olacak şehirler kurmayı başardığımız gün medeniyetimizin yeniden yükseldiği gündür.

Her alanda mevcut sorunları çözmek için çalışıyoruz. Bakınız 1994 yılında, İstanbul’a belediye başkanı olduğumda, sokaklarında çöp dağları yükseliyordu ve İstanbul’u o zamanlarda bilenler tanıyanlar, onun musluklarından su akmadığını bilirler. Hava kirliliğinin ne durumda olduğunu gayet iyi bilirler. O güzel Haliç’in kıyısından geçmek mümkün değildi. İnsanı tehdit eden kokusuyla, suyunun rengiyle, içinde oluşan adacıklarla haliç’in ne olduğunu çok iyi bilirler. O aslında çevre katliamıydı. Şehrin silueti gecekondularla oluşuyordu. Biz kolları sıvadık. Önce belediye başkanı olarak, temizliği ele aldık. O çöp dağlarını ortadan kaldırdık. Ve o günlerde bazı gazeteler maske dağıtıyorlardı. Hava kirliliği insan sağlığını tehdit eder hale gelmişti. Bütün evlere doğalgazı taşımak suretiyle o 4,5 yıllık başkanlık döneminde, 1 milyon 250 bin haneye biz doğalgazı ulaştırmış olduk.

"İSTANBUL'UN SU SIKINTISI YOK"

İstanbul susuzdu. Istranca Dağları'ndan 180 kilometreden dağları delerek su sıkıntısını gidermenin gayreti içerisine girdik. Bizden önce CHP belediyesi vardı. Yalova’dan su getirmek suretiyle, tankerlerle susuzluğu gidereceğini iddia ediyordu. Ancak Beşiktaş’ın su ihtiyacını giderebilirsiniz, sonra susuzluğa mahkum edersiniz. Sürekliliği hakim kılan biz olduk. O gün bugün, İstanbul’umuzun su sıkıntısı yok.

Daha sonra Başbakan olarak İstanbul’u en huzurlu cazip şehirlerinden biri haline getirmek için adımlar attık. Refüjleriyle yeşiliyle ağaçlarıyla çiçeklendirmeleriyle örnek bir şehir haline geldi. Ankara da aynı şekilde. Bitti mi, yok. Yapacağımız çok iş var.

Atık su arıtma tesislerinin de sayısını artıyoruz. Belediyelerimizin yüzde 74’ü buna sahip. İnşallah 2023’te bu oranı da yüzde yüze ulaştıracağız. Bugüne kadar bunu kullanmıyorduk. Ama bundan sonra görünen o ki, arıttıktan sonra farklı alanlarda kullanma suyu olarak ondan da istifade etme durumuna geleceğiz. Çünkü içme suyu ile kullanma suyu konusunda, içme suyu konusunda çok zengin bir ülke değiliz. Biz arıtma operasyonu konusunda, içme suyunu o alanda kullanmayalım, biliyoruz ki dünyanın değişik ülkelerinde üç kez beş kez hatta yedi kez arıtmak suretiyle onu kullanma suyu olarak yaşatan ülkeler var.

"KÖKÜNDEN ÇÖZÜYORUZ"

Hazırladığımız Ergene Havzası koruma planı ile, bu sorunu kökten çözüyoruz. Mesele Ergene’de arıtılan atık suların büyük bölümü CHP’li belediyelerin sorumluluğu altındadır. Onların yapmadığı işi de biz yapıyoruz. Benzer bir projeyi gediz için ortaya koyuyoruz. Biz hükümet olarak Ak Parti olarak her alanda Türkiye’yi geliştirmenin büyütmenin çabası içerisindeyiz. Ancak hizmet makamındakilerinin bazılarının, işi gücü bırakıp milletin değerleriyle uğraştığını görüyoruz. Belediyecilik mi yapacaksın yoksa farklı alanlara mı gireceksin?

"KAZAM KARABEKİR'İ DERT ETMİŞLER"

Dün bir bugün iki, Ağrı’da vereceği hizmetlerle gündeme gelemeyenler, Kazım Karabekir’i dert edinmişler onunla uğraşıyorlar. Kazım Karabekir’in ismi her şeyden önce milletimizin gönlüne kalbine kazınmıştır. Yani bir taraftan beldenin veya köyün ismi Türkçe mi olsun Kürtçe  mi olsun bununla kavga ederken, öbür taraftan kalkıp da böyle bir ismin sokak tabelasını kaldırmakla milletin gönlündeki izi sileceğini mi zannediyorsun? Bu karşı atakları getirir. O tabelanın daha büyüğünü görkemlisini millet gelir getirir yarın oraya yeniden diker.

Sen tabelalarla uğraşmayı bırak ya, sen hizmetine bak. Daha dur bakalım mazbatanı yeni aldın. Kalkıp da işten buradan başlanır mı? Belediye başkanını asli işi oranın temizliğidir suyudur şehrin bakımıdır imarıdır. Planıyla projelerle uğraşacaksın. Biz analar ağlamasın diye mücadele ederken, anaların yüreğini daha da acıtmak için yarışanların barıştan bahsetmeleri inandırıcı olmaz. Kalkıp da devlet terörü ifadesini kullananların, bizden tebrik beklemeleri de hiçbir zaman hakkı olmayacaktır. Bu memleketn başında Tayyip Erdoğan var. Biz barışı egemen kılacaksak, karşılıklı saygıya dayalı olarak kıyacağız. Bu işi sadece dilinde yaşayanlar bunu halka yaşatamazlar. Biz meselelerimizi silahla kanla şiddetle değil siyasetle diyalogla çözelim diye uğraşırken, yol kesenlerin araç yakanların ve bunlara arka çıkanların söyleyecek sözü kalmamış demektir.

"ÇEVRE KATLİAMINI KİMSENİN UNUTMASI MÜMKÜN DEĞİL"

Bugün ülkemizde çözüm süreci milletimizin sahiplenmesi ile yürüyor. Bir yandan ağızlarından çözüm sözünü düşürmeyip bir yandan da çözümü sabote edecek her şeyin içinde yer alanlar aslında kendi kendilerini bitiriyorlar. Kandan çatışmadan beslenenler gıdaları kesilince sağa sola çarpmaya başladılar. İşte Diyarbakır’da oturma eylemi yapan, çocukları kaçırılmış annelere şu çirkin iftirayı yapanlara bakın. Onlar MİT tarafından para vermek suretiyle oraya gelen anneler. Böyle bir hakaret olabilir mi? Cevabı onlar bizzat kendileri verdi. Bu çok çirkin bir şey. Bunlarda her numara var. Takiye var yalan var her şey var. Bunlara karşı benim millletim uyanarak gereken desteği bize vermek suretiyle, onların da inanıyorum ki testisi zaten yolda kırılacaktır.

Bozguncular ne kadar uğraşırsa uğraşsın Türkiye’yi yolundan döndüremeyecektir. Hani böyle Gezicilerin havasına girmek suretiyle 12-13 ağaç söküldü, "Katliam yapıyorlar" diye başlattıkları olayda, yaptıkları çevre katliamını kimsenin unutması mümkün değil. Taksim’de Dolmabahçe’de yaptıkları ağaç katliamı, hepsi ortada. Dozerle nasıl tahrip ettikleri ortadadır. Bunların derdi çevre mevre değil. Bunların adında çevre var. biz provokasyonların amacını gayet iyi biliyoruz. Bunlar tabi beyhude uğraşıyorlar. Sabırla kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz.

Elinde molotoflarla, çevre için hazırlanmış bütün o kilit taşlarını sökmek suretiyle cam çerçeve indirenler, polisini vatandaşı yakanlar bunlar çevrecilikten bahsedebilir mi? Yaptıkları bu. İşte daha yeni, bakın yine bakıyorsunuz polis araçlarını yakıyorlar, deviriyorlar, adeta bunlar için günlük mesai haline geldi bu. Yolları kesiyorlar, işi gücü yok kanal açıyorlar araçlar geçmesin diye. Bunlar terörist mi desek eşkıya mı desek yol kesen mi desek her şey var burada. Destekledikleri siyasi partinin de bunlardan anlayış itibariyle farkı yok. İnşallah milletimizin hayır duasıyla, hedeflediğimiz zamanda biz o menzile ulaşacağız.

Biz bu işin içinden geldik damdan düştük. Bir katı atık depolamanın neler kazandırdığını iyi biliriz. Eskiden biz geldiğimizde vahşi depolamalarla millet aldatılırdı. biz geldik buralarda enerji üretiminden tutunuz da bunların hepsini üretmeye başladık. Bunu daha da geliştirmek suretiyle parklarımızın bahçelerimizin doğal gübre ihtiyacını karşılayacak istikamette çalışmalarımızı geliştiriyoruz. Şu anda enerji üretimi yaptığımız tesisler var. Artık özel de bu işin içine girmeye başladı. Ben tüm emeği geçenleri kutluyorum.
-alıntı-


Peki, Atatürk Orman Çiftliğinde yapılanlar ne?!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« Yanıtla #1 : 05 Haziran 2014, 11:59:25 »

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın


Yeni Başbakanlık Binası için tarihi SİT statüsünün değiştirilmesi kararını iptal eden Ankara 11. İdare Mahkemesi'nin kararına rağmen Söğütözü'ndeki inşaat bugün tüm hızıyla devam etmektedir.

Başbakan Erdoğan: 'Yaptığımız hukuksuz bir şey yok, güçleri yetiyorsa yıksınlar' demektedir.

Sizce bu ve bunun gibi daha birçok tavrı, ülke için hayati kararları, benimsenmiş yüksek değerleri ivedi bir şekilde kendince, kendi bakış açısı ile yeniden ele alması ve karşı çıkıldığında da kendisinin pek çok kimseyi düşüncesine tehdit olarak görmesi doğal mıdır?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« Yanıtla #2 : 05 Haziran 2014, 16:24:58 »

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın


Karşı koyanların gösterisi için 'Amasya’nın Gezi Parkı' nitelemesi yapılıyor.

Amasya’da İstasyon semtinde ağaçların akaryakıt istasyonu yapımı için kesilmek istenmesi, kentte büyük tepki yarattı. Amasyalılar bölgede iki gündür geceli-gündüzlü nöbet tutuyor.

100’ü aşkın ağacın olduğu 3,5 dönümlük arazi aslında resmi olarak park değil ama Amasyalılar yıllardır park olarak kullandıklarını söylüyor. Ağaçların kesimine sadece bölge sakinleri değil, neredeyse tüm Amasyalılar karşı çıkıyor. Şehir merkezinde alanı bulmak için adres sorduğum yaşlı bir adam, beni oraya gotüren taksi şoförü, kaldığım otelin resepsiyon görevlisi hep aynı tepkiyi veriyor:

'Orası ücretsiz gidebildiğimiz tek ağaçlıklı alan. Akaryakıt istasyonu için yer mi kalmadı?'

Nöbet nasıl başladı?

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD) kendi mülkü olan araziyi iddiaya göre bir süre önce Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na satıyor. TPAO da ihaleye çıkarak araziyi şehirde başka akaryakıt istasyonları da olan Amasyalı bir işadamına yine akaryakıt istasyonu yapması için 49 yıllığına kiralıyor.

İşte ne olduysa da bundan sonra oluyor. Önceki gece, kiracıya ait işçiler alana gelerek ağaçları kesmeye başlıyor.

7 yıldır ağaçlık alanın karşısındaki apartmanda oturan Tuğba Kalelioğlu, bundan sonra yaşananları, “Balkondan gördüm. 15 dakika içinde 37 ağaç kestiler. Mahalleli, yoldan geçenler tepki gösterdik ve buraya yığıldık. Alanın çevresine çekilen sac levhaları yıkmaya çalıştık. Levhalar geçen Cumartesi çekildi. Yan tarafa üniversite rektörlüğü yapılıyor. Burayı da oraya dahil edecekler sandık. Buna da karşıydık. Akaryakıt istasyonu olması tepkimizi daha da artırdı” diye anlatıyor.

‘Bu ağaçları ben suladım’

Ağaçlık alanda nöbet tutanlardan biri de Avukat Erdem Türem. 1983 doğumlu olduğunu özellikle vurgulayan Türem, çocukluğundan beri oyun oynadığı tüm alanların betonlaştığına şahit olduğunu ifade ediyor.

Türem, 'Burası şehir merkezinde neredeyse son kalan yeşil alanlardan biri. Bu nedenle buranın yok edilmemesi için elimden geleni yapmaya çalışıyorum' diyor.

50 senedir mahallede oturduğunu söyleyen Radiye Kesmekaya’nın, sorularımı yanıtlarken gözleri doluyor. Kesmekaya, “Sonuna kadar buradayım. Bu ağaçlar 40 sene önce dikildi. Sulamadılar. Gece apartmanın hortumunu getirip ben suluyordum. Bu ağaçları ben büyüttüm” diye konuşuyor.

Kesmekaya, bölgenin 'fakir semti' olduğunu kaydediyor. Arabası olmadığı için başka yere gidemeyenlerin burada piknik yaptığını söylüyor.

Kesmekaya, 'Yetkililere sesleniyorum, bu kadar mı düştü Türkiye? Buraya muhtaç mı oldular? Evlerimizi verelim onlara' diyor.

Alanın hemen yanı başındaki Borsa İlköğretim Okulu’ndan emekli öğretmen Rabia Kıl da aynı tepkiyi veriyor. Öğretmenliği sırasında öğrencileriyle bu alana gelip piknik yaptıklarını anlatıyor. 'Kendilerinden geçtiğini' ifade eden Kıl, 'Gelecek nesiller nereden oksijen alacak' diye soruyor.

Yeşillik alanın hemen karşısındaki apartmanda oturan Nuri Kolukısa, alanın özel mülk olduğunu kabul ediyor. Kolukısa, 'Biz burada akaryakıt istasyonuna, canlı bombaya karşıyız' diyor.

O da yetkililerden çözüm bekliyor. Manisa Barosu’nun yürütmeyi durdurma için mahkemeye başvuracağını söyleyen Kolukısa, adalete güvendiklerini, sorunun çözüleceğini umduğunu aktarıyor. ‘Yürütmeyi durdurma çıkmazsa eyleme devam edecek misiniz?’ şeklindeki sorumu, 'Kanunun yapma dediğini yapmam' diye yanıtlıyor.

CHP Amasya Milletvekili Rasim Topal da eyleme destek için bölgede bekliyor.

Belediye başkan yardımcısı ve vali yardımcısıyla görüşmeler yaptığını ifade eden Topal, alana akaryakıt istasyonu yapılmayacağı konusunda umutlu olduğunu ifade ediyor. Topallı, “Belediye başkan yardımcısıyla görüşmemizde aldığımız hava bu işin çözülebileceği noktasında” diyor.

‘Burası özel mülk’

Alana akaryakıt istasyonu yapmak isteyen şirketin avukatı Alparslan Nalbantoğlu ise söz konusu yerin park olmadığını ısrarla vurguluyor. Nalbantoğlu, yargıya başvurduklarını ve kararı bekleyeceklerini belirtiyor.

Nalbantoğlu, 'Burası özel mülkümüz. İstesek, polis zorla çıkartır. Ancak insanların burnu kanamasın, gerginlik olmasın diye ses çıkarmıyoruz. İllegal örgütler meseleyi kullanabilir. Tansiyonun yükselmesine izin vermeyeceğiz' diyor.

Çevre yolu yapılırken yüzlerce ağacın kesildiğini ama kimsenin ses çıkarmadığını öne süren Nalbantoğlu, insanların 'fikir sahibi olmadan zikir sahibi olduklarını' ifade ediyor.

Nalbantoğlu, 'Haksızsan git davanı aç. Biz, malımıza zarar verildiği için şikayette bulunduk, tespit davası da açacağız' diyor.
-alıntı-
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.207 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.007s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.