Kahramanmaraş İntiharları... Ölenler Şamanist mi, isimleri Öztürkçe mi?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 05 Haziran 2020, 06:08:15


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kahramanmaraş İntiharları... Ölenler Şamanist mi, isimleri Öztürkçe mi?  (Okunma Sayısı 5764 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« : 23 Nisan 2011, 16:29:35 »

Tek bağları anneleri
Kahramanmaraş’ta bağevlerinde asılı halde bulunan Raden, Beraris, Rulin ve Sajen Sağocak kardeşlerin dünyayla tek bağlantıları olan annelerinin ölümü üzerine intihar ettikleri düşünülüyor.Avukat baba Necdet Sağocak “İstanbul’da uyku ilacıyla ölmeye çalışmışlardı, sonra ormanda intiharı denediler. Beraris çok güçlü bir karakterdi, o etkilemiştir” dedi.

KAHRAMANMARAŞ Barosu avukatlarından Avukat Necdet Sağocak (64) ile ikinci evliliğini yapan heykeltıraş Neyran Sağocak’ın (63) bu evlilikten 2’si kız 4 çocukları oldu. Daha önceki evliliğinden de 2 çocuğu bulunan Neyran Sağocak ile eşi Necdet Sağocak, mitolojiye düşkünlükleri nedeniyle çocuklarına Raden, Beraris, Rulin ve Sajen adlarını verdiler. Sosyal çevreden uzak büyüyen ve hayatta tek bağları anneleri olan 4 kardeşten Beraris ile Raden üniversite eğitimi aldı.

‘Annemiz ölürse biz de ölürüz’

Diğerleri de üniversiteye hazırlanırken, geçen ocak ayında astıma bağlı nefes darlığı rahatsızlığı nedeniyle fenalaşan anneleri, tedavi için İstanbul’a götürüldü. Annelerinin durumunun ağır olmasından etkilenen 31 yaşındaki Raden, 26 yaşındaki Beraris ile kız kardeşleri 30 yaşındaki Rulin ve 27 yaşındaki Sajen Sağocak, babalarına “Annemiz ölürse biz de ölürüz” dedi.

Babadan alınan bilgiye göre15 Nisan’da annelerinin ölümüyle yıkılan 4 kardeş, annelerini Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verdikten sonra aynı gün, İstanbul’da kaldıkları otel odasında alkolle birlikte çok sayıda uyku ilacı içti. Yaklaşık 10 saat sonra uyanan 4 kardeş, gittikleri ormanlık alanda da intihar etmek isteyince annelerinin ilk eşinden olan üvey ablaları Berja tarafından ikna edildi. Bunun üzerine baba Necdet Sağocak, çocuklarını Kahramanmaraş’a getirdi. Ancak, çocukların “Bu evde annemizin hatırası var burada kalamayız” sözü üzerine aile bağ evine yerleşti. Necdet Sağocak, evdeki ruhsatlı tabancayı gizleyip sık sık bağevinin bekçisi Hayri Tepebaşılı’dan çocukları hakkında bilgi aldı.

Olay günü çocuklarından birinin cep telefonuna, “İntihar ederseniz işte o zaman anneniz ölür” diye mesaj attı. Önceki akşam üzeri bağevinde yemek yiyen 4 kardeş, bağevine birlikte geldikleri Beraris’e ait otomobilin kapılarını açıp yüksek sesle müzik dinlemeye başladı, ardından 4 kardeşten Sajen evin arka tarafında bulunan kulübede, Beraris evin giriş bölümündeki holde, İstanbul Beykoz’da kısa dönem askerliğini yapan ve annesinin ölümü nedeniyle izin alan Raden küçük kulübede ve Rulin de evin girişinde iple kendini astı.

Cenazeleri bekçi buldu

Eve gelen bekçi, girişte ilk cesedi ardından da diğerlerini görünce şoka girdi ve durumu önce jandarmaya, sonra babaya bildirdi. Yapılan otopsinin ardından 4 kardeşin cenazeleri yakınlarına teslim edildi. Ulucami’de kılınan namazın ardından Şeyh Adil Mezarlığı’na götürülen kardeşler, yan yana açılan mezarlarda toprağa verildi. Baba Necdet Sağocak’ın katılmadığı törende, asker olan Raden Sağocak’ın cenazesini askerler taşıdı.


Berarİs (26): Temiz kalp anlamında. Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi’nde bilgisayar ve elektronik eğitimi gördü. Çok iyi bilgisayar kullanıyor.

Sajen (27): Sa’sı Sağocak’tan geliyor. Jen ise ‘gen’ anlamında olduğu için Sağocak ailesini devam ettirecek anlamında. Bolu Üniversitesi öğrencisi.

Raden (31): Eski Mısır’da Adalet Tanrısı’nın adı. İktisat eğitimi aldı. İstanbul’da askerlik görevini yapıyordu ve terhis olmasına iki ayı kalmıştı.

Adlarının anlamı ne?

ÖZELLİKLE ticari ve Sulh hukuk davalarına bakan ve yüksek ücret alan Necdet Sağocak, çocuklarına adlarını öz Türkçe’den yararlanarak verdiklerini söyledi.
Çocuklarının nüfus kayıtlarını yaptırırken “Siz kaydedin isimler Türkçe değil ise Cumhuriyet Savcısı dava açsın” diyerek işlem yaptırdığını anlattı. Sağocak, çocukların adlarının özel anlamlar taşıdığını belirtti.

Şamanistler

AİLE, Şamanizme inanıyor. Şamanizm ruhlarla insanlar arasında aracılık yaptığı ve hastaları iyileştirme gücüne sahip olduğu kabul edilen şamanlar çevresindeki inanç sistemi. Türk kavimleri şamanlara Kam demektedir.

İkinci olay

Kahramanmaraş’ta daha önce de buna benzer bir toplu intihar olayı yaşanmıştı. 3 Ekim 2009’da Binevler Semti’nde oturan 16 yaşlarındaki ikizler Ayşe ve Asiye ile ablası 23 yaşındaki Hamide ve 12 yaşındaki Emine Karaağaç, Kılavuzlu Baraj Gölü’nde intihar etmişti.

Beraris hepsini etkiledi

İSTANBUL’da büyüyen ancak Osmaniye’nin Bahçe İlçesi nüfusuna kayıtlı olan anne Neyran Sağocak, İstanbul Kız Lisesi Resim Bölümü mezunu. İlk evliliğini 1971’de Hüseyin Derin ile yaptı. 1974’e kadar devam eden bu evlilikten çiftin 1971’de Seylan, 1973’te Berja adını verdikleri iki kızı oldu. 1978’de Necdet Sağocak ile evlendi. Adı ‘akan nehir’ anlamına gelen Neyran Sağocak, görsel sanatlar ve resim üzerine eğitimi aldı. Ailesi İstanbul’da Müftüoğulları olarak biliniyor ve annesi Fatma Mevhibe Fettahoğlu da saygın bir kişilik olarak tanınıyordu.

‘İki çocuğum benimle konuşmazdı’
Baba Sağocak, 4 çocuğunun anneleri Neyran’a aşırı bir ilgi ve bağlılıklarının bulunduğunu ve bu nedenle yaşamlarına son verdiklerini tahmin ettiğini söyledi. Sağocak şunları anlattı: “Çocuklarımın intihar etmesinde Beraris’in etkisi olduğunu düşünüyorum. Onun hepsi üzerinde ikna edici gücü vardy. Benimle sadece Beraris ve Sajen konuşurdu.”

Annelerine ‘siz’ derlerdi

SAĞOCAK ailesinin kapı komşusu bir kadın, çocukların dünya ile ilişkisinin olmadığını söyledi. Ölen Neyran Sağocak’ın sadece kendisi ile görüştüğünü belirten komşu kadın, “Neyran Hanım tam bir İstanbul hanımefendisiydi. Çocukları ona karşı aşırı bağlı ve saygılıydı. Annelerine ‘Siz’ diye hitap ederlerdi. Çocukların dünyada iletişim kurduğu tek insan anneleriydi. Hayattaki tek bağlarını kaybettiler” dedi. Avukat Necdet Sağocak’ın birlikte çalıştığı meslektaşı Emine Ağaoğlu da çocukların annelerine çok düşkün olduklarını belirterek “Anneleri öldükten sonra da psikolojileri bozuldu. Biri bir karar verdiği zaman diğeri buna uyar” dedi.

HÜRRİYET
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 23 Nisan 2011, 16:38:21 »

Aile şamanist bir inanca sahip olabilir. Ancak ruhsal durumları belli ki, normal denmeyecek ölçülerde. Bir insanın ölüme karar vermesi ve bunu kolaylıkla (hemde bir kaç kez) uygulaması normal ruh sağlığına sahip bir kişinin yapabileceği davranış değil.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 23 Nisan 2011, 16:49:42 »

Kahramanmaraş'taki bu intihar vakasının, ölenlerin isimleri ve dini üzerinden araştırılması akıllara yıllar önce yaşananları hatırlatıyor. Bu intiharların Şaman inancına bağlanarak, bir ayin sonucu intihar ettikleri gibi bir sonuç çıkarma gayreti içine girildiğini düşünüyorum.
Oysa tarihte Türklerin intihar etmek gibi bir alışkanlığının olmadığını, inançta da yeri olmadığını konuşmuştuk.
Atsız'ın bu konudaki değerlendirmesi şöyleydi: "Kunlarda, Topluma faydası dokunamayacak kadar yaşlanmış olanlar ise intihar ederlerdi."
Gençlikte intihar vakası tarihimizde rastlanılmamış bir olaydır. Bu haberlerin perde arkasında Şamanlığı sapkın gösterme gayreti olabilir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.272 Saniyede 21 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.036s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.